collapse

Reklama


Autor Wątek: Infrastruktura sieciowa do EDM  (Przeczytany 15447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ded

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pomógł? 1
    • Uslugi informatyczne Ciechanów
Infrastruktura sieciowa do EDM
« dnia: Czerwca 10, 2013, 19:25:09 pm »
Mam pod opieką mała fundację, która drży na myśl o DEM. Jestem tam z doskoku i o ile informatyczne tematy ogarniam, to znana mi jest tylko ogólna idea programu. Obecnie wygląda to tak:

Serwer z PPS zrobiony ze starego peceta, jak na razie daje radę.
Sekretariat 2 kompy i Panie wstukują "usługi", weryfikują pacjentów itp
7 sal, w każdej jakiś komputer, na razie są tam programy edukacyjne i program diagnostyczny jurczyszyn. W większości sal mamy małe drukarki laserowe.
Dwie duże drukarki sieciowe

Na PPSa mamy dwie licencje i pracujemny na 2 stanowiskach. Jak widać infrastruktura iście domowa ale wszystko działa i to nawet płynnie. Naszymi klientami są dzieci poniżej 18go roku życia, większość klientów powtarza się raz na tydzień. Dziennie w każdej z sal obsługiwanych jest po 6-8 dzieci.

Za dwa tygodnie jadę na szkolenia i pewnie większości się dowiem, ale jak znam życie to będzie to szkolenie-oferta :)

Jakiej infrastruktury sieciowej potrzebuję, żeby śmiało patrzeć w przyszłość i spokojnie realizować zarówno EDM jak i kolejne projekty tego typu?

Obawiam się, że sieć oparta na wifi będzie za bardzo usterkowa, więc mam następujący projekt. Proszę o ocenę, czy nie za slaby ani nie za mocny- nie chcę wydać więcej niż potrzeba, ale też znaleźć się w punkcie, w którym za rozsądną kasę nie będę mógł nic poprawić:

Na serwerownię nawet o powierzchni 2x2m nie pozwalają nam warunki lokalowe, więc będzie szafka serwerowa, możliwie duża.
W szafce serwer, pewnie coś małego markowego z macierzą raid1, i systemem windows (pewnie xp skonfigurowany, żeby udawać serwer). Widziałem nowe serwerki HP za 1200zł, ponoć dają rade jak ktoś ma mniejsze wymagania.
Switch 24 porty, chociaż 5 gniazdek gigabitowych ale najlepiej wszystkie, kabelek do każdego kompa, rezygnujemy całkiem z wifi na komputerach współpracujących z EDM.
Patchpanel 24 porty
Listwa zasilająca
UPS, pewnie jakiś mały domowy się wykorzysta

Jak starczy kasy to najprostszy serwer NAS Synology do codziennego backupu i chmury międzie ważniejszymi komputerami, co miesiąc backup na zewnętrzny hdd. Mam nadzieję, że do tego czasu przesiądziemy się na jakiegoś DSLa, bo z nerwostradą są co jakiś czas problemy. Na obecną chwilę zamierzamy kupić jakiś internet z sieci GSM, żeby był awaryjnie gdy neo wysiądzie (już takie sytuacje były).

Z drugiej strony zastanawiam się czy coś takiego jest konieczne. W temacie szkolenia jest zapis o pracy na tablecie, więc może tędy droga... No ale kompy już mamy a tabletów nie...

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 11, 2013, 08:11:37 am »
My mamy starą actinę solar jakiś pojedyńczy xeon 2x1.6Ghz na rdzeń i na winxp "udającym" serwer trzyma do 20-27 osób a lekarze odpalają przez terminal pdf'y + jpg'i z badań obrazowych. Więc myślę że nawet jakiegoś najtańszego della/hp w tower możesz brać śmiało.
Tylko zainwestuj i kup win 7 w pro, będziesz miał trochę większe bezpieczeństwo. Pomyśl nad jakimś UPS'em.
Co do reszty, nic nie ukrócisz. W Wi-Fi się nie baw chyba że masz mocne nerwy i dobry sprzęt do tego. Nas 4 dyskowy spokojnie do tego starczy, fajnie jakby miał swoją aplikację do backupu na jeden - dwa komputery. My tak lecimy z Serwerem i komputerkiem Kadrowej.

PS. Fajne rozwiązanie jest na horyzoncie ale zapewne Kamsoft powie że i tak ich Somed a zwłaszcza Oracle nie będzie działał na tym ><
http://www.dell.com/pl/firmiinstytucji/p/poweredge-vrtx/pd , ~33 tysiące zł i odpada zakup 2 serwerów + direct attach storage + switchy itp.
W sumie można postawić w kącie i musi działać.

Offline gessiu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Pomógł? 0
  • ..:: Jeszcze będzie czas by odpoczywać ::..
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 16, 2013, 00:06:36 am »
Witam, nie szedł bym w kierunku XP. Stary system i niedługo aktualizacje (zabezpieczenia) przestaną być wspierane. Pamietajcie też, że zwykłe pecety nie są przystosowane do pracy ciągłej szczególnie ich dyski twarde. Zabezpieczenie dysku poprzez Raid to minimum, backupy, Upsy, dobra sieć itd... można wymieniać bez końca.

No i przede wszystkim dokument Polityka Bezpieczeństwa gdzie zgodnie z ustawą powinno być wszystko ładnie opisane, a później zastosowane w placówce (w końcu pracujemy na danych sensytywnych - wrażliwych).

Co do tego rozwiązania zintegrowanego co kolega proponuje:

PS. Fajne rozwiązanie jest na horyzoncie ale zapewne Kamsoft powie że i tak ich Somed a zwłaszcza Oracle nie będzie działał na tym ><
http://www.dell.com/pl/firmiinstytucji/p/poweredge-vrtx/pd , ~33 tysiące zł i odpada zakup 2 serwerów + direct attach storage + switchy itp.
W sumie można postawić w kącie i musi działać.

.... ze względu bezpieczeństwa danych bym sobie darował. Serwer i serwer plików powinny być osobnymi urządzeniami i najlepiej w innych pomieszczeniach (w razie pożaru, zalania, terrorystów ;) )


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2013, 00:12:46 am wysłana przez gessiu »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 16, 2013, 12:19:20 pm »
Na serwerownię nawet o powierzchni 2x2m nie pozwalają nam warunki lokalowe, więc będzie szafka serwerowa, możliwie duża.
W szafce serwer, pewnie coś małego markowego z macierzą raid1, i systemem windows (pewnie xp skonfigurowany, żeby udawać serwer). Widziałem nowe serwerki HP za 1200zł, ponoć dają rade jak ktoś ma mniejsze wymagania.

"Serwerek" nowy za 1200 to raczej sobie odpuść..
Nie pamiętam teraz dokładnie cen ale najtańsze sensowne serwerki Dell albo Fujitsu zaczynały się w okolicach 4000 brutto bodajże. I miały już system serwerowy Windows (Essentials albo Foundation). Jeżeli nie planujesz więcej niż 10-15 komputerów klienckich to tym dwóm wersjom Windows Server się przyjrzyj. Są dostępne tylko z serwerem (luzem nie kupisz) i mają swoje ograniczenia ale kosztują jeden bodajże ok 1800 a drugi 700zł netto!
Taki serwer będzie już miał macierz na porządnym kontrolerze ale tańszych dyskach SATA (wersją serwerowa).

Za 1200 to można fajny używany, kilkuletni serwer kupić i dostosować do swoich wymagań. Może nawet z systemem by się trafiło.

Cytuj
Switch 24 porty, chociaż 5 gniazdek gigabitowych ale najlepiej wszystkie, kabelek do każdego kompa, rezygnujemy całkiem z wifi na komputerach współpracujących z EDM.
Patchpanel 24 porty
Listwa zasilająca

Switche teraz tanie są. No może inaczej napiszę.. ;-) Są teraz na rynku przyzoite tanie switche tanich producentów takich jak Planet czy TP-link. Zarządzalnego switcha rack 24 porty 100Mbit + 2 porty Gbit można kupić za mniej niż 500zł.
Jak chodzi o patchpanel (a także kable, gniazda i szafę rack, koryta itd) to proponuję popatrzeć na ofertę polskiego Emitera. Fajne jakościowo a cena przyzwoita. Oczywiście wszystko co najmniej kat6 brać!

Cytuj
UPS, pewnie jakiś mały domowy się wykorzysta

Nie licz na to! Mały domowy to może switcha co najwyżej podtrzymać!
Jeżeli nie masz kasy na APC albo coś innego markowego to popatrz na polskiego Fideltronika.
Mają też wersje rack ale większych niż wersja 500 (która jest za słaba dla serwera) są raczej za ciężkie do wiszącej szafy.
Przyzwoite są wersje 1600 (mam 3 szt nie rackowe w firmie). Taki ups podtrzyma już serwer ale też nie licz na to że nie wiadomo ile będzie działał na baterii! Wg producenta ma ok 9min przy 80% obciążenia (1600VA - 960W)
http://www.fideltronik.com.pl/pl/ares-1600-rack,84.htm
http://www.fideltronik.com.pl/pl/ares-1600,78.htm

Cytuj
Jak starczy kasy to najprostszy serwer NAS Synology do codziennego backupu i chmury międzie ważniejszymi komputerami, co miesiąc backup na zewnętrzny hdd.

Jeżeli braknie kasy na prawdziwego NASa a starczy na nowe dyski SATA to możesz NASa złożyć samemu ze zwykłego kompa. Jest sporo darmowych projektów opartych na linuxie czy freebsd. Ja osobiście bardzo lubię FreeNAS a ostatnio jego nową odmianę Nas4Free (FreeNAS zmienił architekturę i ma dużo większe wymagania a Nas4Free bazuje na starszej która chodziła mi przyzwoicie na PentiumIII)

Cytuj
Mam nadzieję, że do tego czasu przesiądziemy się na jakiegoś DSLa, bo z nerwostradą są co jakiś czas problemy. Na obecną chwilę zamierzamy kupić jakiś internet z sieci GSM, żeby był awaryjnie gdy neo wysiądzie (już takie sytuacje były).

Zaletą DSLa dla mnie jest jego stabilność. Przez bodajże 10 lat od kiedy mamy to łącze w firmie było w sumie łącznie może z 7 dni awarii! Do tego prosty ale przyzwoity hosting w cenie łącza (1GB na pocztę i www - można wykupić większy pakiet). Wadą na obecne czasy jest cena i prędkość.. W tej cenie w dużym mieście można mieć łącze conajmniej 10 razy szybsze a w niektórych lokalizacjach (jak u mnie) nie ma możliwości technicznych na większe prędkości niż kilka MB/s :-(
Proponuję rozejrzeć się po lokalnym rynku (i popytać też Orange, Netie i innych dużych) o łącza na światłowodzie bo wychodzi to już stosunkowo tanio a oferowane prędkości to zupełnie inna bajka!

Jeżeli kombinujesz z dwoma łączami (główne+rezerwowe) to zastanów się jak rozwiążesz kwestię przełączania w razie awarii. Pojawiły się już na rynku tańsze routery które potrafią używać zarówno łącz DSL jak i GSM przez modem wpięty w USB. Obawiam się jednak, że jak na firmowe warunki to mogą mieć trochę mało możliwości konfiguracji.
W tym temacie można się również posiłkować starym kompem i darmowymi projektami na linuxie jak ZeroShell, Vyatta, PfSense czy inne podobne. No i jest jeszcze Mikrotik.

Ktoś tu w wątku napisał jeszcze żebyś unikał już WinXP. Popieram to zdanie! Jeżeli masz jakieś stare kompy na XP i chcesz je używać dalej to ok ale nowych już nie kupuj! Jeżeli nie będziesz miał funduszy na nowe komputery klienckie to można teraz kupić naprawdę fajne markowe komputery używane. Za mocne Core2Duo w obudowie mini desktop od HP/Dell/Fujitsu zapłacisz ok 400zł (z naklejką XP Pro lub Vista Bussines) do tego za ok 150zł można kupić dobry monitor 17-19" (4/3!!!!) tych samych producentów. Wiele firm na allegro (i nie tylko) ma to w ofercie. Dodatkowo wielu z nich ma podpisaną umowę z Microsoftem i za 200-300zł można do tych komputerów dokupić nową licencję na Windows 7 Pro dla komputerów regenerowanych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 16, 2013, 15:26:28 pm »
[...]
Nie licz na to! Mały domowy to może switcha co najwyżej podtrzymać!
Jeżeli nie masz kasy na APC albo coś innego markowego to popatrz na polskiego Fideltronika.
Mają też wersje rack ale większych niż wersja 500 (która jest za słaba dla serwera) są raczej za ciężkie do wiszącej szafy.
[...]

Przy szafce wiszącej nie tylko UPS będzie problemem.
Starannie trzeba będzie dobrać  serwer biorąc pod uwagę jego wymiary.
Są na rynku płytkie serwery rackowe (np. D...l R210), które można próbować wepchnąć do 600
ale nie są tanie.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 19, 2013, 13:50:22 pm »
To ja jeszcze podpowiem, że jeżeli zatrudniacie większą ilość pracowników i płacicie składki na PFRON to można spróbować kupić trochę sprzętu tutaj
http://www.sklep.mikrotech.pl
Serwery Fujitsu z oprogramowaniem można praktycznie dowolnie konfigurować.

Pozdrawiam

Offline gessiu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Pomógł? 0
  • ..:: Jeszcze będzie czas by odpoczywać ::..
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 23, 2013, 22:06:13 pm »
A ja mogę podpowiedzieć jak uniknąć płacenia na PFRON (oczywiście legalnie), a oszczędność (znaczną) wtedy można zainwestować w sprzęt.

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 30, 2014, 08:38:07 am »
Po przejściu na Windows Server 2012 mogę już parę "technicznych" rzeczy wyświetlić.
Końcówki RDP wymagają ok 100-150 MB pamięci na klienta. Przy terminalu skonfigurowanym tak jak w załączniku.
Na końcówki z czystym windows xp sp3 trzeba instalować 2 poprawki, jedną do rdp a druga to fix z strony ms dotyczący uwierzytelniania na poziomie sieci.

Co do funkcjonowania
1. Chodzi dużo sprawniej, pełny test bazy max 30 min zamiast 2 dni, można robić synchronizację rejestru świadczeń w trakcie pracy bez przeszkadzania pracownikom, na starym serwerze dochodziło do sytuacji kiedy przy synchronizacji nie była możliwa praca bądź system działał bardzo ociężale. Nie wspominając już o wgrywaniu nowego aneksu od umowy ;D
2. Wyeliminowany został błąd dotyczący licencji który miał miejsce na serwerze z AADS.
3. Wyeliminowany połowicznie został błąd z drukarkami, wcześniej klient widział wszystkie drukarki, teraz tylko te zainstalowane fizycznie + swoje, lecz Windows Easy Print nie koniecznie chce działać z każdą :)

Jeżeli miałbym robić serwer dla paru osób, gorąco zastanowiłbym się nad czymś małym typu Dell T20 + Windows Server 2012 R2.
2 Maszyny z Hyper-V spokojnie na tym staną. A cena nie powinna przekroczyć ok 5 tysięcy ( + jeszcze licencje RDS, bądź CAL ).

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 30, 2014, 11:49:28 am »
@kleksiq
Możesz coś więcej napisać o tym serwerze? Model, parametry itp. Somed nie ma problemu z kafelkami?

I może ktoś zorientowany podpowie do jakich wersji Windows Server można dokupić RDS i czy trzeba mieć na nie "pokrycie" w CALach? Np Foundation ma 15 CAL i czy do niego można kupić np 5 RDS? Albo przy Standard: kupuję 10CAL i do tego jescze 5 RDS jeśli 5 użytkowników łączy się zdalnie po terminalui a pozostałych 5 lokalnie do bazy?

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 31, 2014, 11:14:24 am »
@kleksiq
Możesz coś więcej napisać o tym serwerze? Model, parametry itp. Somed nie ma problemu z kafelkami?

I może ktoś zorientowany podpowie do jakich wersji Windows Server można dokupić RDS i czy trzeba mieć na nie "pokrycie" w CALach? Np Foundation ma 15 CAL i czy do niego można kupić np 5 RDS? Albo przy Standard: kupuję 10CAL i do tego jescze 5 RDS jeśli 5 użytkowników łączy się zdalnie po terminalui a pozostałych 5 lokalnie do bazy?

DELL R620, 2xIntel E5-2670v2 @ 2.5GHz, 64GB, 2x146 15k, 8x300 10k, 4xLan, iDRAC Enterprise. Robi jako maszyna Hyper-V
1. Samo Active Directory, 10 procków, 8GB ramu
2. Terminal RDP, Print Server, FTP Server, 40 procków, 32GB ramu.
3. Linux OCS + GLPI

DELL R320, 1xIntel E5-1410v2 @ 2.8Ghz, 16GB, 4x500GB 7,2k Enterprise ( Seagate Constellation ). Maszyna na samego Oracle.

Orientacyjnie pociągnie w tej konfiguracji pamięci do 80 użytkowników. A przynajmniej tyle średnio wychodzi licząc zużycie pamięci na maszynie wirtualnej. Ale zawsze można ją powiększyć do 768GB  8).
Z kafelkami nie ma żadnych problemów. Jedyne teksty to "co tak jaskrawo", a aplikacja i tak wyrzuca standardowo do pulpitu. Problem jest jak zwykle z drukarkami ale z tym pomału trzeba sobie radzić. A kafelki są bardzo pomocne, użytkownik widzi tylko te aplikacje które wskażesz, wszystko bardzo ładnie widać w pliku xml, tak wygląda plik dla naszego pulpitu :

<launcher version="2"><view name="Start"><group name="Praca"><tile AppID="D:\KS\KS-PLW\KSPL.EXE" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="{7C5A40EF-A0FB-4BFC-874A-C0F2E0B9FA8E}\OpenOffice 4\program\soffice.exe" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="Z:\Support\Lista Leków Refundowanych.pdf" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="D:\KS\KS-PLW\KSPLLICENCJE.EXE" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="{1AC14E77-02E7-4E5D-B744-2EB1AE5198B7}\notepad.exe" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="{1AC14E77-02E7-4E5D-B744-2EB1AE5198B7}\calc.exe" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="Microsoft.AutoGenerated.{8C4E984B-EEFD-011E-8448-BA777E037C2A}" size="square150x150" FencePost="0"/></group><group name="Dodatkowe"><tile AppID="Microsoft.Windows.Desktop" size="square310x310" FencePost="0"/><tile AppID="{7C5A40EF-A0FB-4BFC-874A-C0F2E0B9FA8E}\IrfanView\i_view32.exe" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="Microsoft.InternetExplorer.Default" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="{7C5A40EF-A0FB-4BFC-874A-C0F2E0B9FA8E}\Adobe\Reader 11.0\Reader\AcroRd32.exe" size="square150x150" FencePost="0"/><tile AppID="{D65231B0-B2F1-4857-A4CE-A8E7C6EA7D27}\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe" size="square150x150" FencePost="0"/></group></view></launcher>

Co do RDS to tak jeżeli masz 5 userów łączących się po RDP to kupujesz 5xRDS per User, bądź per Device. Licencje można migrować. I 10 CAL per User dla wszystkich. Licencji CAL nie wpisujesz już w serwer, powiedzmy że Microsoft "ufa" przedsiębiorcom że mają takowe licencje :). Dodam tylko że warto mieć te +20% licencji RDS, nie kupuj nigdy na "styk".

EDIT 04.06: Radziłbym kupić per user rds, z racji tego iż łatwo migrujesz na nowy sprzęt. Z per device już tak lekko nie ma :). Wszystko zależy od tego jak masz "uporządkowane" to w swojej pracy. U mnie użytkownik loguje się poprzez program do ADDS :). Klient wygląda tak : http://www.aads-worldwide.hk/EnterpriseManual/index.htm#page=AADS_Use_Client.html. Z racji tego iż dane do połączenia można "zabezpieczyć" przez dodanie do pliku /%user%/Dane Aplikacji/AADS*/aads_farm.rdp atrybutu tylko do odczytu, w związku z czym nie ma problemu "Panie Informatyku nie mogę się połączyć bo skasowałem sobie hasło .....".
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2014, 07:43:39 am wysłana przez kleksiq »

Offline mw4it elMedic

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
  • kto nie tworzy nic, ten tworzy chaos R.P. Feynman
    • elMedic
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 25, 2015, 12:28:48 pm »
zadałem sobie trud i napisałem pismo do MZ z pytaniem: "czy Ministerstwo Zdrowia określa w jakich technologiach ma być wykonana sieć LAN w placówkach medycznych - czy może iść po wi-fi czy tylko miedź i światło - wykonywałem okablowanie strukturalne dla Izby Skarbowej i minister finansów jasno określa "żadnego radia"
odpowiedź w załączniku

"sieci komputerowe powinny być niezawodne i bezpieczne"  :) turlam się ze śmiechu

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 25, 2015, 22:14:00 pm »
A dlaczego MZ miałoby określać w jakiej technologii ma być wykonana sieć LAN
skoro całość odpowiedzialności i ryzyka jest po stronie "świadczeniodawcy"?

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1302
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 27, 2015, 00:40:30 am »
"sieci komputerowe powinny być niezawodne i bezpieczne"
Mają być inne? Mają napisac, że zawodne i niebezpieczne?
Jak napisał Lastryko, To jest Twoja odpowiedzialnośc za całokształt.

Offline iwomik192

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 357
  • Pomógł? 1
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 05, 2015, 09:52:31 am »
Mam pytanie odnośnie sprzetu . Rozliczam poradnie, która ma kontrakt w ramach PSY. Musimy kupić 4 komputery  3 stacjonarne i jeden laptop. Pytanie jakie warunki muszą spełniać by póxniej dobrze funkcjonowały w ramach EDM. - Poradnia jest utworzona przez Stowarzyszenie i muszę przygotować zapytanie ofertowe. Do kompletu drukarki. Tak więc specjalistów w temacie prosze o podpowiedź jakie musza być warunki do spełnienia.

Offline ded

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Pomógł? 1
    • Uslugi informatyczne Ciechanów
Odp: Infrastruktura sieciowa do EDM
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 06, 2015, 10:38:03 am »
KS-PPS działa na czymkolwiek, my mamy kilkuletnie komputery i jest ok. Co do zapytania to zależy jaką kasą dysponujesz ale ja bym poszedł w procek i3 z trochę większym zegarem, 4-8gb ram, mam dobre doświadczenia z płytami głównymi Asus, DVD Samsung, HDD dowolny, fajnie jakby miał np 3 lata gwarancji, zasilacz jakiś markowy minimum (jakościowe) Chieftec. Fajnie jak za obudowę dasz 200zł a nie 100 i jak ma usb3 z przodu. Jak masz trochę rezerwy to tania grafa Geforce. Do tego Win8.1. Laptop na procku Intela z grafą Intela (mniejsza szansa awarii). Wymagaj 2 letniej gwarancji bo niektóre Lenovo mają rok.

Jak chcesz to podeślij mi na PW zapytanie ofertowe. Sprawdzę Ci a jeśli chodzi o samą dostawę sprzętu to chętnie złożę swoją ofertę.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 69
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]