collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-ADMED co to jest?  (Przeczytany 45311 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #30 dnia: Maja 07, 2013, 23:37:40 pm »
Tylko Dr Eryk... ;)
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #31 dnia: Maja 08, 2013, 07:37:32 am »
Mam nadzieję, że nikt nie liczy na to, że ja osobiście będę głosowal na DrEryka  ;D
No ja nie liczę, ale... byłyby to ciekawe doświadczenie :)

Tylko Dr Eryk... ;)
Masz jakieś doświadczenie z tym programem? Opisz je tutaj

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 08, 2013, 09:17:57 am »
A przy okazji - czy na Oraclu można tworzyć backup podczas pracy innych użytkowników w systemie?
Oracle'owskim RMANem mając bazę w trybie archivelog.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 08, 2013, 11:56:44 am »
a ten tryb archivelog nie przeszkadza w normalnej pracy? W tym trybie baza może być non stop?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #34 dnia: Maja 08, 2013, 12:21:35 pm »
Nie przeszkadza. Trzeba zadbać o miejsce na logi transakcji, reszta normalnie.

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 08, 2013, 13:23:54 pm »
Dobrze chociaż że cena nie jest tragiczna. 635 zł to nie takie duże pieniążki.
1. Skoro mamy serwer someda nr1, i serwer zapasowy na którym takowego someda ( licencji ) nie posiadam to muszę kupić jedno stanowisko + bazę specjalnie pod ten serwer backupowy ?
2. Nie ma problemów z migracją w razie awarii Firebird -> Oracle ?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 08, 2013, 13:29:42 pm »
1. Nie

2. Przy migracji pomiędzy różnymi silnikami baz danych, jak również pomiędzy wersjami danej bazy należy wręcz się spodziewać problemów.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #37 dnia: Maja 08, 2013, 13:33:14 pm »
2. Nie ma problemów z migracją w razie awarii Firebird -> Oracle ?

ale jaką migracją? Zwróć uwagę, że to nie jest backup bazy a archiwizacja dokumentacji medycznej (bez rachunków, raportów, deklaracji, prawdopodobnie usług wysyłanych do NFZ itd). W razie awarii bazę odtwarzasz z backupu a najwyżej dogrywasz brakującą dokumentację. Domyślam się, że można ją w programie ks-admed wyeksportować do XML i zaimportować w SOMED, ale niech to potwierdzi MK czy mam rację.

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #38 dnia: Maja 08, 2013, 15:18:59 pm »
Czyli mówiąc łopatologicznie, jest to wyeksportowanie dokumentacji medycznej na inną lokalizację w postaci umożliwiającej jej powtórne zaimportowanie. Wykluczając dodane zdjęcia, itp. Jedynie Wizyta, Rozpoznania, Skierowania, Recepty. Czyli wszystko to co jest w postaci tekstowej.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #39 dnia: Maja 08, 2013, 15:46:56 pm »
Czyli mówiąc łopatologicznie, jest to wyeksportowanie dokumentacji medycznej na inną lokalizację w postaci umożliwiającej jej powtórne zaimportowanie. Wykluczając dodane zdjęcia, itp. Jedynie Wizyta, Rozpoznania, Skierowania, Recepty. Czyli wszystko to co jest w postaci tekstowej.

Powiedziałbym inaczej. Jest to on-linowe eksportowanie dokumentacji medycznej w postaci podpisanych plików XML głownie po to, by można je w razie potrzeby z stamtąd wyeksportować i udostępnić w razie kontroli, udostępnić pacjentowi itp.

Import to rzecz wtórna, chodzi o to, by w razie zniknięcia bazy KS-SOMED od razu można było na życzenie pacjenta udostepnić jego dokumentację medyczną.  Bez wciągania jej do KS-SOMED.

O ile wiem w tej chwili nie ma funkcjonalności iportu tej dokumentacji do KS-SOMED. Może i pojawi się kiedyś, nie wykluczam - byłoby to nawet sensowne, cel jest jednak taki, by z poziomu KS-ADMEDa można było udostęnić dokumentację medyczną w każdej chwili, o ile KS-ADMED oczywiście działa.
Projektując rozważaliśmy taki scenariusz. Pada serwer z KS-SOMED. Nim nastąpi reanimacja  - założyliśmy, że nastąpił pożar w serwerowni i sprzęt jest nie do odzyskania, więc należy na szybko postawić wszystko na zapasowym serwerze - pojawia się ze szpitala zapotrzebowanie na dostarczenie dokumentacji medycznej pacjenta w stanie zagrożenia życia - czy coś takiego jest w ogóle praktykowane, nie interesowało nas. Aby bez zwłocznie spełnić prośbę szpitala korzystamy z KS-ADMEDa i eksportujemy całą dokumentację pacjenta w postaci plików XML i wysyłamy do szpitala. Tam korzystając z przeglądarki internetowej lekarz zapoznaje się z dokumentacją mając pewność, że jest to dokumentacja prawdziwa -może zweryfikować podpis elektroniczny.


Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #40 dnia: Maja 08, 2013, 20:37:12 pm »
To trochę pofolgowaliście sobie z wyobraźnią przy projektowaniu KS-ADMED :).
Myślę, że większość z nas nie posiada tak niezbędnej dla ratowania życia dokumentacji wymagającej natychmiastowego dostarczenia szpitalowi.
Większy problem jest z tego co piszesz nierozwiązany. Tzn brak możliwości importu do KS-SOMED dokumentacji z KS-ADMED.

Po awarii serwera wczytywana jest np wczorajsza kopia, ale dokumentacji medycznej z dzisiejszego dnia nie ma. Co mi po tym, że ona jest zarchiwizowana na innym komputerze? Lekarz w trakcie przyjęcia pacjenta ma iść do innego pokoju i przeglądać jego dokumentację? To tak jakby teraz prowadzić dwie różne dokumentacje pacjenta i przechowywać je w różnych miejscach.
Wydaje mi się, że nie do końca jest to przemyślane i zmienia całkowite moje spojrzenie na KS-ADMED. O ile wczoraj zrozumiałem, że to fajne rozwiązanie o tyle dziś mam zupełnie inne zdanie na ten temat. Brak możliwości importu zarchiwizowanej wcześniej dokumentacji uważam za bezsensowne.

A czy nie posiadając KS-ADMED można bezpośrednio z KS-SOMED udostępniać dokumentację?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #41 dnia: Maja 08, 2013, 23:51:39 pm »
Wydaje mi się, że nie do końca jest to przemyślane i zmienia całkowite moje spojrzenie na KS-ADMED. O ile wczoraj zrozumiałem, że to fajne rozwiązanie o tyle dziś mam zupełnie inne zdanie na ten temat. Brak możliwości importu zarchiwizowanej wcześniej dokumentacji uważam za bezsensowne.

Nie mówiłem o tym, że nie przewidujemy importu, pewnie taki będzie. Chcę tu, może nieudolnie, ale jednak wskazać jaki jest główny cel KS-ADMEDa. To nie jest backup!
Mówisz, że pofolgowaliśmy w wyobrażeniach. Może i tak. Rzecz w tym, że czy się to komuś podoba, czy też niepodobna, Kamsoft jest ważnym graczem na rynku medycznym i, być może głownie w aptekach, ale często spotykamy się z sytuacjami, gdy ktoś tam gdzieś tłumaczy się, że czegoś nie zrobił, bo mu Kamsoft tego nie udostępnił.
-Dlaczego na waszych receptach nie ma kodu kreskowego prawa wykonywania zawodu?
-Bo Kamsoft nie drukuje?
-Jak to nie drukuje?
-No jak drukuję pustą receptę to ten kod się nie drukuje!
I to wystarczy. Klient nie docieka, dlaczego tak jest. Że nie drukuje się, bo na domyślnym wzorcu jest kod zawierający datę i NPWZ i jeśli nie ma daty - a tak jest zwykle na pustych receptach - to kod nie wychodzi (a w zasadzie nie wychodził, bo będzie niebawem modyfikacja). Nie dowiaduje się, że może zamiast tego jednego kodu, dać dwa oddzielne i wówczas na takiej pustej recepcie kod kreskowy z NPWZ wydrukuje się, a nie wydrukuje się kod daty. Że to wszystko może sam sobie zmienić, lub może zlecić a i pewnie z darmo taki przerobiony wzorzec by dostał. Nie ma znaczenia, Kamsoft nie drukuje i koniec.
To akurat jeden z nowszych przykładów, ale z podobnymi sytuacjami spotykamy się na co dzień. Więc staramy się, aby jednak "Kamsoft przewidział".
W przypadku prowadzenia dokumentacji elektronicznej spotykamy się z jednej strony z pewnym oporem klientów - zwykle to co nowe niepokoi - z drugiej strony z dużą nieufnością. Jak to, to wszystko, cała dokumentacja medyczna ma być na komputerze? Żadnego papieru? A jak dysk mi padnie, a jak wirus zaatakuje? Chociażby na takie sytuacje mamy rozwiązanie właśnie jako KS-ADMED, dodatkowe zabezpieczenie.
W swojej kilkunastoletniej pracy w Kamsofcie miałem kilkanaście przypadków, że przychodnia całkowicie straciła dane z systemu. Kilka przypadków to awaria sprzętu i to taka potężna, kilka przypadków to pospolita kradzież sprzętu. Dokumentacji medycznej papierowej nikt nie ukradnie dla korzyści materialnej - pomijam sytuacje, gdy ktoś rzeczywiście chce ukraść i wykorzystać wiedzę tam zgromadzoną - komputer ma jednak sporą wartość i dla pewnej grupy złodziejaszków jest cennym łupem. Stąd właśnie tak na każdym kroku podkreślane maksymalne oddalenie serwera z SOMEDem i KS-ADMEDa. Dotychczas przychodnie jakoś w końcu sobie radziły, część danych odzyskiwały z kopii bezpieczeństwa - to ci mądrzejsi -resztę uzupełniali z papierowej dokumentacji. Ale tu mówimy o sytuacji, gdy tej papierowej dokumentacji nie ma!

OK, większość z was takiej dokumentacji nie ma, ale KS-SOMED działa w wielu przychodniach i to takich, gdzie dokumentacja medyczna dostępna na każde zawołanie jest potrzebna. Stąd takie rozwiązanie musi istnieć. Nie wspomnę już o pojawiających się wymogach w przetargach.

Powtarzam to co już pisałem, nikomu na siłę KS-ADMEDa nie wciskamy, co najwyżej zalecamy. Dokumentację można prowadzić w samym KS-SOMEDzie Można ją stamtąd eksportować w postaci XML?a. Można też nie zakładać haseł, można nie robić kopii bezpieczeństwa, można postawić serwer Oracle lub Firebird na komputerze przysłowiowej Pani Krysi, która normalnie na nim pracuje i na wszystkie dziwne pytania różnych programów ma jedno pewne rozwiązanie - przycisk RESET. My możemy tylko dostarczać rozwiązań i zalecać takie a nie inne postępowanie. Reszta należy do użytkowników.

« Ostatnia zmiana: Maja 08, 2013, 23:53:26 pm wysłana przez MK »

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #42 dnia: Maja 09, 2013, 07:45:36 am »
To do całej listy zażaleń możesz dopisać, że nie drukowałem (w KS-PPS) prawidłowych (według NFZ) kodów kreskowych na receptach (brak odpowiedników cyfrowych) przez Kamsoft  ;) Musiałem samodzielnie przerobić szablon  :)

A mówiąc poważnie - ja wszystkie Twoje argumenty rozumiem. Nie zgadzam się tylko z jednym rozwiązaniem: brak możliwości importu dokumentacji z KS-ADMED do KS-SOMED. Nawet jeśli o tym myślicie to nie zmienia faktu, że moim zdaniem cały pomysł w dniu dzisiejszym nie jest dokończony. Jeśli ktoś dzisiaj prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej przy wsparciu KS-ADMED i zdarzy mu się awaria to dopóki nie umożliwicie importu część dokumentacji medycznej ma w dwóch różnych miejscach.
A teraz pójdźmy dalej w wyobrażenia :) Temu komuś zdarzyła się następna awaria - tym razem komputera z zainstalowanym KS-ADMED. W związku z brakiem możliwości zaimportowania brakującej dokumentacji na serwer do KS-SOMED utracił tą część która była tylko na KS-ADMED.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #43 dnia: Maja 09, 2013, 08:56:58 am »
Ja bym raczej próbował coś pokombinować z replikacją online bazy danych Someda a najlepiej całego serwera z Somedem...
Muszę poczytać jak to ugryźć. Boje się tylko, że koszty oprogramowania mogą być wysokie..

pozdrawiam

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #44 dnia: Maja 09, 2013, 11:53:40 am »

A teraz pójdźmy dalej w wyobrażenia :) Temu komuś zdarzyła się następna awaria - tym razem komputera z zainstalowanym KS-ADMED. W związku z brakiem możliwości zaimportowania brakującej dokumentacji na serwer do KS-SOMED utracił tą część która była tylko na KS-ADMED.

Dobrze że poruszyłeś ten temat, ja swego czasu pisałem do Kamsoftu w tej sprawie, pada KS-Adamed i co wtedy, sugerowałem żeby stworzyli narzędzie do archiwizacji Adameda, albo najlepiej żeby miał funkcję która pozwoli na import wszystkich podpisanych dokumentów nie tylko tych tworzonych na bieżąco, niestety co do archiwizacji to temat padł ale mam nadzieję że drugi rozważą.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 119
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]