collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-ADMED co to jest?  (Przeczytany 45303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
KS-ADMED co to jest?
« dnia: Maja 07, 2013, 20:34:42 pm »
Definicję znam - przeczytałem ją na stronie Kamsoft. Ale w praktyce jak to się ma do prowadzenia dokumentacji elektronicznej?
Wyczytałem, że umożliwia złożenie podpisu cyfrowego pod wygenerowaną Historią Zdrowia i Choroby pacjentów - czyli w przypadku udostępniania? Czy już podczas zapisywania tej dokumentacji w bazie? Tylko że podpis elektroniczny nie jest wymagany przy dokumentacji elektronicznej. Jeśli nie jest on używany to KS-ADMED nie jest potrzebny?

KS-ADMED służy również do archiwizowania dokumentacji podpisanej cyfrowo. Czyli zwykły backup nie wystarcza?


Jestem zniesmaczony  :-\. Zaprosiliśmy Kamsoft na prezentację KS-SOMED pod kątem prowadzenia dokumentacji elektronicznej a o KS-ADMED nie wspomniano. Muszę się dowiadywać o wszystko we własnym zakresie. Nie wiem czy jest on niezbędny czy nie. Pewnie okaże się że jest niezbędny podczas wdrażania kiedy już nie będzie odwrotu i zostaniemy "naciągnięci" na dodatkowe pozycje cennikowe nie ujęte w przedstawionej ofercie.

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 07, 2013, 21:08:10 pm »
ks admed słuzy do archiwizowania dokumentaci jakby na bieżąco, jesli lekarz skonczy wizyte pacjenta i podpisze ją tzw podpisem , certyfikatem czy jak oni to zwą i klikniemy okienko z archiwizacja wówczac ten dokument wysyłany jest gdzies na nasz tajny serwer lub jakiejs firmy która się zajmuje przechowywaniem danych, ciekawe ak to bedzie wygladało w ks-pps...bo akos nie usmiecha sie przechodzic na someda,,

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 07, 2013, 21:14:12 pm »
Przeczytaj wątek drukowanie dokumentacji medycznej

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 07, 2013, 21:15:31 pm »
Sorry. Drukowanie historii zdrowia i choroby. Tam masz wszystko.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 07, 2013, 21:26:13 pm »
Czytałem i właśnie tam się dowiedziałem o ks-admed, ale tam nie było zwykłej prostej informacji jaką podał jedin - "archiwizuje na bieżąco" i tym się różni od backupu. Jeśli robię backup codziennie na koniec dnia a awaria by się zdarzyła np. w południe to szlag trafia całą dokumentację z rana. Rozumiem że rozwiązaniem na to jest ks-admed?

A co co chodzi z tym złożeniem podpisu cyfrowego? Bez ks-admed nie jestem w stanie podpisać dokumentacji elektronicznej? Przecież z tego co widziałem ks-admed zainstalowany jest i tak na innym komputerze a nie na tym na którym siedzi np lekarz i zatwierdza swoją wizytę.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2013, 21:28:24 pm wysłana przez mpi »

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 07, 2013, 21:27:44 pm »
Na szybko.
Czy KS-ADMED jest niezbędny? Nie!
Po co więc go kupować? Bo rozporządzenie o dokumentacji elektronicznej wspomina o tym, że powinna być ona przechowywana na dwóch niezależnych nośnikach.
Ale czy backup nie wystarczy aby spełnić rozporządzenie? Być może, ale rozporządzenie nie mówi o kopii bezpieczeństwa, ale o dwóch niezależnych nośnikach. Niby backup to dwa niezależne nośniki, ale... jak często robisz backup? Co godzinę? Nie sądzę. Raz na dzień? Byłoby super! Tak więc w najgorszej sytuacji, dana karta dokumentacji medycznej - czyli mówiąc krótko podpisana HZiCH przez cały dzień znajduje się na jednym nośniku. Niby masz dokumentację medyczną na dwóch nośnikach, ale? nie masz tam pełniej dokumentacji. Można się spierać i pewnie zwykle wybronisz się pokazując backup. Ale w sytuacji ekstremalnej, np. coś się niedobrego w przychodni (szpitalu) stało i masz na karku np. prokuratora. Może być to element zaczepienia.
Inna sprawa, dajmy na to, że nagle Twój serwer po prostu spłonie. Ni stąd ni zowąd szlag go trafi. Straciłeś dzisiejsze wizyty. I to straciłeś bezpowrotnie. Przywrócisz wszystko z kopi, ale nie przywrócisz historii zdrowia z dnia dzisiejszego.
KS-ADMED jest systemem, który właśnie te opisane problemy rozwiązuje. Bowiem każda podpisana HZiCH jednocześnie jest wysyłana do bazy KS-SOMED ? gdzie ją normalnie oglądasz i używasz np. przeglądając dane archiwalne, ale też jednocześnie jest ona wysłana do KS-ADMEDa, który powinien być postawiony na osobnym komputerze i na osobnej bazie danych, i wcale nie musi być to Oracle.
Dzięki temu spełniasz całkowicie ten punkt rozporządzenia, bo każda podpisana HZiCH jest zawsze przechowywana w dwóch kopiach, na dwóch różnych serwerach. I jeśli coś się stanie z bazą SOMEDa, wszystkie dzisiejsze wizyty masz podpisane na kopi w systemie KS-ADMED. Backup tego ci raczej nie zapewni.
Nie podejmuję takich decyzji, ale gdyby ode mnie to zależało, kupił bym KS-ADMEDa. W zasadzie ludzie nie muszą mieć ubezpieczenia AC, wymagane jest tylko OC, ale sporo osób je wykupuje, i to nawet wówczas, gdy spłacili już kredyt na samochód.
Mam nadzieję, że temat choć trochę przybliżyłem.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 07, 2013, 21:29:46 pm »
Jak widać, pisałem i pisałem i prawie już problem rozwiazał się, nim odpowiedź zamieściłem :D

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 07, 2013, 21:36:23 pm »
W skrócie rzeczywiście się wyjaśnił ale opisałeś ważną rzecz - wymóg gromadzenia dokumentacji na dwóch nośnikach.
Jak możesz to napisz jeszcze co z tym podpisem elektronicznym. Co oznacza "umożliwia złożenie podpisu cyfrowego pod wygenerowaną ..." Wygenerowaną czyli... ? Wyeksportowaną? Utworzoną i zapisaną w bazie?

A przy okazji - czy na Oraclu można tworzyć backup podczas pracy innych użytkowników w systemie?

Szkoda że ludzie od Was prezentujący Wasze produkty nie są tak poinformowani :)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 07, 2013, 21:41:22 pm »
Backup ? pewnie można, choć ja nie kumaty zbytnie w dziedzinie zarządzania bazami danych. Ja to prosty programista jestem.
Wygenerowana dokumentacja medyczna, to po prostu utworzony dokument XML na podstawie danych wprowadzonych np. w wizycie. Dokument tworzy się sam korzystając z tego co wpisano wcześniej rejestrując cała wizytę. W przypadku KS-SOMED dokument XMLowy zawiera także szablon HTML pozwalający na wizualizację tych danych w sposób dla ludzia czytelny.
Taki właśnie dokument jest następnie podpisany cyfrowo, oznaczony znacznikiem czasu i złożony do bazy KS-SOMED oraz jednocześnie do KS-ADMED, jeśli ktoś to ma.
Później dokument można eksportować - z podpisem, wiec jest on weryfikowalny - lub wydrukować jeśli ktoś chce papier marnować

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 07, 2013, 21:47:17 pm »
Czyli jednak ks-admed jest niezbędny przy prowadzeniu dokumentacji w formie elektronicznej. No bo bez niego nie podpiszę dokumentacji zapisywanej w bazie.

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 07, 2013, 21:53:41 pm »
Powiem tak na zakończenie. Pracuję na tym od stycznia i ma to jedną zaletę. DZIAŁA! i to w zgodzie z obowiązującymi przepisami,

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 07, 2013, 21:55:51 pm »
Czy ja coś takiego napisałem? Dokumentację podpisujesz w KS-SOMED i tam też jest ona składowana. KS-ADMED jest miejscem na kopię podpisanej dokumentacji.
Ale masz racje, uważam, że jest niezbędny, chcąc sensownie i porządnie prowadzić dokumentację medyczną w wersji elektronicznej. To tylko komputer, może paść w każdej chwili. I możesz stracić dokumentację medyczną z całego dnia. A skoro nic nie jest już prowadzone papierowo, to jak to odtworzyć? Po to właśnie jest KS-ADMED.


Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 07, 2013, 21:59:27 pm »
Nie napisałeś - opierałem się na informacji z cennika gdzie podane są dwie funkcje ks-admed: podpisuje i archiwizuje. Ale już wszystko wiem. Jeśli mogę to ostatnie pytanie dzisiaj:
Napisałeś wcześniej:
Wygenerowana dokumentacja medyczna, to po prostu utworzony dokument XML na podstawie danych wprowadzonych np. w wizycie.

Czy wypełniane wzorce o których pisze w tym wątku mmariom też są zapisywane jako dokumentacja medyczna?

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 07, 2013, 22:06:14 pm »
Nie przenosi się wzorzec wydruku ale przenosi się treść. Dla pewności przed chwilą sprawdziłem.
Iniekcja wykonana w gabinecie.
Mam lekarza kierującego , lek, rodzaj zabiegu, osobę wykonującą i oczywiście znacznik czasu  ;)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 07, 2013, 22:16:16 pm »
Tak właśnie jak napisano powyżej. Możesz sobie przygotować np. wzorzec wywiadu aktualnego, czy też badania przedmiotowego. Wypełnisz, go, możesz go też wydrukować. Sam jednak ten wywiad nie jest podpisywany, ale może on wejść w skład dzisiejszej wizyty i dzisiejszej elektronicznej dokumentacji medycznej danego pacjenta. Zwykle wchodzi tam jako sam treść,  bo jeśli ten formularz jest HTML'em to nie zawsze ładnie wkomponuje się on w HTML opisujący dzisiejszą wizytę, choć czasem się udaje. Ale nie w tym rzecz, tenże np. wywiad aktualny wejdzie do dokumentacji medycznej i będzie integralną jej częścią wraz z informacjami o dzisiejszych zabiegach, jeśli są, czy też o dzisiaj przepisanych lekach. To jako całość będzie zebrane w jeden dokument i podpisane. Przy ewentualnym eksporcie, gdy np. pacjent życzy sobie otrzymać dokumentację medyczną, otrzyma całość, a więc tenże wywiad, dzisiejsze leki i zabiegi. Będzie mógł to sobie zweryfikować, znaczy się zweryfikować podpis, ale tez obejrzeć np. korzystając z Internet Explorer.
Inna sprawa, to ewentualne skierowania. O ile pamiętam, nie siedzę dokładnie w dokumentacji medycznej, nie są one podpisywane, bo jak na razie rozporządzenie o tym nie mówi. Wystawione skierowanie jako tako nie jest dokumentacją medyczną, choć w dokumentacji medycznej mamy informację o tym, że skierowanie wystawiono. Dlatego np. skierowanie do laboratorium zwykle nie jest podpisywane cyfrowo, choć są wyjątki np. jeśli korzysta się z OSOZa


 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 107
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]