collapse

Reklama


Autor Wątek: Dokumentacja pielęgniarek/położnych  (Przeczytany 28936 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« dnia: Maja 05, 2013, 11:04:05 am »
Czy ktoś się orientuje jak będzie wyglądała dokumentacja pielęgniarek poz i położnych poz (karty opieki itp)? Interesuje mnie też karta szczepień. Było to poruszane na jakimś szkoleniu?

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 06, 2013, 21:52:45 pm »
U mnie jest jak z lekarzami. Tworzymy różne formularze, wywiady itp np: wizyty patronażowe, daliśmy pielęgniarkom podpisy i mamy przychodnie już prawie całkowicie z dokumentacją elektroniczną.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 06, 2013, 22:54:23 pm »
Możesz to bardziej opisać? W jakim programie prowadzicie dokumentację i tworzycie te formularze? A karty szczepień? Też prowadzicie w komputerze?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 07, 2013, 09:24:40 am »
Też jestem zainteresowany tym wątkiem i czekam na rozwinięcie tematu.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 07, 2013, 09:40:40 am »
pora przymierzać się do dokumentacji elektronicznej

ja mam jednego "otwartego" na nowości lekarza i chętnie bym juz podsunął mu jakieś pomysły
ale od czego zacząć ?

- jakies podstawy prawne i wymagania są gdzieś opisane ?

kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 07, 2013, 19:34:22 pm »
Opisałem to z grubsza parę wierszy niżej na forum ks-somed. Tym oprogramowaniem oraz modułem ks-adamed do archiwizacji dokumentacji z someda,  posługujemy się i sukcesywnie eliminujemy papier.
Uwierzcie że przy odrobinie inwencji ks-somed daje potężne możliwości. Właściwie pozwala na całkowite wyeliminowanie papieru w przychodni. Niestety wymaga to sporo pracy ale warto powalczyć.
Zresztą chyba nie ma wyjścia. Jedynym hamulcem jest jak zawsze czynnik ludzki. Nie będę tu opisywał szczegółów ale dla przykładu powiem że jutro mam zebranie z pediatrami i pielęgniarkami zajmującymi się dziećmi i będziemy tworzyć wzorce -  patronaży, bilansów i wszystkiego co potrzebne w codziennej pracy pielęgniarek w przychodni pediatrycznej. Niestety jak zawsze najpierw trzeba włożyć sporo pracy po to żeby potem było łatwiej.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 07, 2013, 20:23:43 pm »
(...) Nie będę tu opisywał szczegółów (...)

Ale my właśnie chcemy poznać szczegóły. Ty piszesz o formularzach, wzorcach itd a my nie znamy KS-SOMED, nie wiemy co dają formularze, i te tajemnicze wzorce co po ich skonfigurowaniu można osiągnąć.
Mi podczas prezentacji pokazano jedynie sposób wprowadzania wizyty lekarskiej. Poinformowano że można sobie skonfigurować to okno o poszczególne pola. O żadnych formularzach ani wzorcach nie słyszałem. Wprowadzanie np. wizyt patronażowych u położnej zademonstrowano mi jedynie z poziomu zleceń. Ale tam tylko wprowadzasz usługę do rozliczenia z NFZ a nie dokumentację medyczną.
A ja cały czas dążę do jednego. Nie wiem jakich dokładnie kart używają moje położne ale załóżmy że taką. Czy mogę jakoś skonfigurować program żeby uzyskać coś podobnego? Żeby położna sobie wypełniała tylko poszczególne pola i oczywiście żeby to było traktowane w programie jako dokumentacja medyczna.
Podobnie ma się sprawa z dokumentacją pielęgniarek.

No i nie napisałeś co robicie z kartami szczepień.

Opisz szczegóły a nie ogólnikowo. Większość z nas myśli o zmianie oprogramowania i takie opisy być może pomogą w wyborze.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 07, 2013, 20:34:51 pm »
Ja tam na pewno na SOMEDa nie zmienię. Aż taki kombajn nie jest raczej lekarzom potrzebny :)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 07, 2013, 20:44:25 pm »
W poradniach specjalistycznych to owszem nie jest potrzebny. Myślę że i w POZ bym został przy KS-PPS gdyby rozwiązana była dokumentacja pielęgniarek i położnych.

Im prostszy system tym lepszy, a już nie pamiętam czy to w SOMEDZIE czy drEryku lekarzowi żeby móc zapisać na wizytę pacjenta to trzeba harmonogram skonfigurować. W Somedzie jak wybierasz miejsce to nie jest to miejsce które się importuje z umowy. Samemu sobie dodajesz poradnie, gabinety (np. w poradni dziecięcej możesz sobie skonfigurować gabinet nr 1, gabinet nr 2 i oczywiście do każdego z nich możesz przypisać innego lekarza) a dopiero te miejsca przypisujesz do miejsc z umowy.
Ale z drugiej strony przy tak rozbudowanym systemie nie masz żadnych ograniczeń :).

W każdym razie lekarze mnie wołają na prezentacje i są zainteresowani zmianami programu. Oczywiście mogę im odradzać ale boję się, że PPS będzie tak prosty jeśli chodzi o EDM że niektórych rzeczy nie będzie można zrobić. Nie chcę żeby mieli wtedy do mnie pretensje. Ale i tak napiszę jeszcze zapytanie o dokumentację pielęgniarek i położnych w KS-PPS przed podjęciem decyzji.

A co do poradni specjalistycznych to mam już inne pytanie - co z lekarzami mającymi prywatne gabinety? :) Ale to już inny temat...

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 07, 2013, 20:54:57 pm »
Skoro już jesteśmy przy pielęgniarkach to mnie ciekawi EDM w medycynie szkolnej.

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 07, 2013, 21:00:18 pm »
ciekawe jak to bedzie w opiece długoterminowej, gdzie to my musimy isc do pacjenta, i pytanie jak on złozy podpis przy kazde wizycie pielegniarki którą musi potwierdzic, no chyba , że bedzie miał kompatybilna drukarke w domu i pielegniarka podłaczy lapka i wydrukuje mu to co wstukala do kompa i wtedy potwierdzi jej podpisem,

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 07, 2013, 21:03:33 pm »
Pacjent, żeby byćobjętym opieką musi sobie zakupić podpis kwalifikowany :)
Albo lepiej nosić przy sobie przenośny czytnik linii papilarnych :)

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 07, 2013, 21:08:10 pm »
Sorry ale nie wiem czy w końcu dobrze to wyjaśnię. Na początek powiem że kart szczepień jeszcze nie dotykaliśmy ale  wszystko przed nami. Nasza praca w systemie opiera się na tym iż do każdej usługi w gabinecie lekarskim czy zabiegowym, wizycie domowej, czy patronażu można stworzyć wzorzec wydruku (np: na podstawie istniejących druków),  którego wcale nie ma konieczności drukować. Można go przeglądać w trakcie wizyty, i oczywiście w razie konieczności wydrukować. Na takim wzorcu w odpowiednich polach pielęgniarka czy lekarz wpisują to co zrobili. Oczywiście można to zautomatyzować (pola wyboru, podpowiedzi, pola czytające stałe z systemu) itp.  To samo dotyczy skierowań, zleceń itp.  Każda wizyta czy usługa musi być podpisana podpisem elektronicznym (mają go wszyscy pracownicy) i wtedy staje się EDM. I tak przykładowo Lekarz wybiera skierowanie na szczepienie. Otwiera mu się druk gdzie ma już dane pacjenta itp. wpisuje (wybiera) tylko lek dawkę itp. takie samo skierowanie otwarte jako usługa w gabinecie zabiegowym wyświetla już inny druk - mówiący o wykonaniu szczepienia. Trzeba wybrać lek dawkę itp. Większość danych podpowiada się sama. No i oczywiście podpisać.  W HZICH oraz podczas kolejnych wizyt lekarz może mieć pełny przegląd. Oczywiście wszystko robimy tak aby w razie czego można było drukować. Sam rozumiesz że wszystkiego nie jestem tu w stanie wyjaśnić ale z grubsza tak to wygląda.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 07, 2013, 21:20:11 pm »
Ok już teraz lepiej :)
Rzeczywiście przypomniałem sobie że człowiek wspominał że każdy wydruk można sobie "zrobić". Czyli to jest ten wzorzec. Ale...
On coś kombinował z wprowadzaniem usług pielęgniarek ale potem się z tego wycofał twierdząc, że nie zapisze się to jako dokumentacja medyczna. Czy wypełniając takie wzorce (bez drukowania oczywiście) zapisują się one jako dokumentacja medyczna? Dokumentację elektroniczną musisz mieć możliwość wyeksportować. Czy Te wzorce znajdą się w wyeksportowanej dokumentacji? Konsultowałeś to z Kamsoftem?

No i drugi problem. Lekarz wprowadza tylko wizytę. SOMED w zależności od ICD-10 automatycznie utworzy usługę do rozliczeń z NFZ (mowa tu o POZ). A jak jest z pielęgniarkami i tymi wzorcami? Podejrzewam że pielęgniarka musi oddzielnie wypełnić taką kartę opieki i oddzielnie (w innym miejscu programu) wprowadzić np. wizytę patronażową?


I jeszcze jedno spytam przy okazji (ale to na inny temat): masz też AOS w tej przychodni?

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: Dokumentacja pielęgniarek/położnych
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 07, 2013, 21:27:57 pm »
Usługi refundowane możesz podpinać sobie do wzorców wydruków. W trakcie wprowadzania podajesz oczywiście kod. I to chyba dużo ci wyjaśnia.  Pielęgniarka pracuje wtedy w gabinecie i podpisuje i eksportuje to co zrobiła jako dokumentację medyczną. AOS- nie mam .

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 122
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 6
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]