collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)  (Przeczytany 1560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« dnia: Października 02, 2019, 10:26:05 am »
Pamiętam, że gdzieś na forum o tym już było, ale nie mogę tego znaleźć. Coraz częściej lekarze zgłaszają problem z tym, że podczas wystawiania recepty dodaje się automatycznie ICD-10, które wpisał właśnie lekarz na wizycie w wyniku wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Najczęściej niestety to ICD-10 nie ma nic wspólnego z lekiem, na który wystawiana jest recepta bo pacjent ma oczywiście od groma leków na różne dolegliwości.
Czy jest możliwość aby wyłączyć ten automatyzm albo zrobić go bardziej inteligentnym (np. przy leku na nadciśnienie pojawiło się icd-10 związane z nadciśnieniem a nie np. z cukrzycą i na odwrót)?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #1 dnia: Października 02, 2019, 14:28:28 pm »
W sumie wszystko masz opisane w module GABINET > Opcje > Opcje wizyty, wspólne > Zakładka Rozpoznania.
Wybór rozpoznań w zleceniach i recepcie - i jest tam kilka opcji np: nie wybieraj automatycznie rozpoznań.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #2 dnia: Października 02, 2019, 18:37:43 pm »
Wydaje mi się, że możesz tylko wyłączyć mechanizm. Ogólnie na formatce wystawianego leku to rozpoznanie nie musi się znajdować.
Jeśli chodzi o kierunek wybór leku - program ustawia ICD10, to znalazłbym przypadki, gdzie dla danego leku mógłbym wpisać kilka rozpoznań... i wtedy które wybrać.
Mechanizm raczej działa odwrotnie - mam rozpoznanie, wybieram lek, a program poprzez wskazania (można je budować; mechanizm coś na zasadzie sekwencji rozpoznanie->wskazanie->proponowana odpłatność), może podpowiedzieć odpłatność.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #3 dnia: Października 02, 2019, 20:19:45 pm »
Moduł Kartoteki -> Leki -> Wykaz chorób
Można pousuwać ICD-10, wtedy nić nie będzie podpowiadał

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #4 dnia: Października 02, 2019, 22:00:25 pm »
Defaultowo ściąga wybrane z wizyty wg opcji.
To miejsce co opisałeś, to dokładnie parowanie wskazań z ICD i lekami, które wcześniej wspomniałem. To raczej będzie kierunek odwrotny.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #5 dnia: Października 03, 2019, 10:19:03 am »
Dzięki wszystkim za cenne wskazówki. Dzięki Bocor wyłączyłem przepisywanie ICD-10 z wizyty na receptę bo o to chodziło lekarzowi.
Z tego co rozumiem to w Moduł Kartoteki -> Leki -> Wykaz chorób można wyprostować to co lekarzom przez "przypadek" nie tak się powiązało albo usiąść z lekarzem i dopieścić te powiązania.
09061303, lekarza wkurza, że jak wystawia receptę na jakiś lek to SOMED "bezmyślnie" ustawia jedno z ICD-10, które zostało dodane podczas wizyty, a czasami ten lek powinien mieć inne ICD-10 spośród tych dodanych na ostatniej wizycie albo inne ICD-10, które było dodane na wcześniejszej wizycie bo to choroba przewlekła.
Czy według Was da się tak "inteligentnie" skonfigurować SOMEDa?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #6 dnia: Października 03, 2019, 11:34:15 am »
Dzięki wszystkim za cenne wskazówki. Dzięki Bocor wyłączyłem przepisywanie ICD-10 z wizyty na receptę bo o to chodziło lekarzowi.
Z tego co rozumiem to w Moduł Kartoteki -> Leki -> Wykaz chorób można wyprostować to co lekarzom przez "przypadek" nie tak się powiązało albo usiąść z lekarzem i dopieścić te powiązania.
09061303, lekarza wkurza, że jak wystawia receptę na jakiś lek to SOMED "bezmyślnie" ustawia jedno z ICD-10, które zostało dodane podczas wizyty, a czasami ten lek powinien mieć inne ICD-10 spośród tych dodanych na ostatniej wizycie albo inne ICD-10, które było dodane na wcześniejszej wizycie bo to choroba przewlekła.
Czy według Was da się tak "inteligentnie" skonfigurować SOMEDa?
To ja się wtrącę. Nie, nie da się. Żaden Producent, Dystrybutor itp. itd. nie wpisuje w świadectwie rejestracyjnym kodów ICD10 dla danego leku. Wpisuje jedynie wskazania do stosowania, których można tam bez niczego powiązać z ICD10. jasne, SOMED ma funkcję wiązania ICD10 z wskazaniem, ale jak to już było powiedziane, działa w jedną stronę. Przy rozszerzeniu BLOZa, które było dostępne testowo do marca br. mieliśmy powiązania leków z ICD10, oczywiście też nie 100% pewne, ale wykorzystanie było jednak w drugą stronę. Wybierasz ICD10 a my Ci pokazujemy jakie leki na to rozpoznanie są. I to ten kierunek jest ewentualnie rozwijany, a nie w drugą stronę, to znaczy wybieram lek, a ty mi wybierz ICD10. Tego nie planujemy. Tym bardziej, że wiemy też o lekach przepisywanych na inne rozpoznanie niż jest w świadectwie rejestracyjnym.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - icd-10 z wizyty na recepcie (powiązanie leków z icd-10)
« Odpowiedź #7 dnia: Października 03, 2019, 16:18:27 pm »
Dziękuję Panie MK za odpowiedź. Oczywiście nie wymagam cudów i wiem, że pewnych rzeczy nie da się zrobić. Pytam bo wiem, że ja często nawet nie podejrzewałem jakie przydatne funkcje są w KS-SOMED a ja o nich nie wiedziałem albo nie wiedziałem jak je skonfigurować.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 99
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9310 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]