collapse

Reklama


Autor Wątek: serwis Firebird Guardian DefaultInstance  (Przeczytany 13515 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« dnia: Stycznia 28, 2013, 20:15:03 pm »
Mam takie pytanie czy do poprawnego działania bazy i programu potrzebny jest uruchomiony serwis Firebird Guardian DefaultInstance ?? czy wystarczy sam Firebird Server - DefaultInstance. Aplikacja używana sieciowo ???. I nie bardzo mogę znaleźć za co jest odpowiedzialny ten serwis ale w logach win serwera widzę że to tylko on zgłasza problem i rozłącza użytkowników z bazą
Dzięki za pomoc

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 28, 2013, 20:49:41 pm »
What is the Firebird Guardian?

http://www.firebirdfaq.org/faq31/

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 28, 2013, 22:41:44 pm »
akurat to co wrzucił Paweł jest dosyć stare i niedużo może wyjaśnić

w telegraficznym skrócie - obecna sytuacja na FB 2.0 i 2.5
PPS standardowo instaluje serwer FB w wersji Super Server która używa Guardiana (pilnuje on wątku bazy i w razie problemów restartuje)
chyba nie da się używać Super Server bez Guardiana
architektura Super Server podłącza wszystkich klientów do jednego wątku bazy danych co przy wysypaniu się któregoś klienta może powodować
restart serwera bazy i rozłączenie wszystkich klientów (twoje wpisy o Guardianie w logach FB)
jeżeli masz standardowy problem to winna jest stara Kamsoftowa biblioteka UDF do Firebirda (czyli ich paczka z zewnętrznymi procedurami do bazy)
od lat mi obiecują, że się tego pozbędą i zlikwidują problem ale jak widać dalej tkwimy na starym UDFie :-/

NIEOFICJALNIE - problem można rozwiązać przełączając serwer bazy FB na tryb Classic Server, wtedy każdy klient ma własny wątek do bazy
i jak się wysypie to reszta klientów pracuje bez problemu! Classic Server pracuje bez Guardiana jako normalna usługa Windowsowa i w Usługach
właśnie można ją skonfigurować jak ma się zachować w razie wysypki (standardowo ustawiam restart usługi w razie problemów)
OPISANY POWYŻEJ SPOSÓB NIE JEST WSPIERANY PRZEZ KAMSOFT! u mnie tak działa poprawnie!

aha zobacz sobie jeszcze czy wszystkie komputery klienckie mają FB clienta w tej samej wersji co serwer (niby nie wymagane ale też może powodować problemy)
ile w ogóle masz klientów podpiętych (i w licencji) i jak duża jest już baza ? no i czy FB 2.0 czy 2.5 na serwerze ?

pozdrawiam

Offline adek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 29, 2013, 07:57:56 am »
firebird 2.0.3, klienci nie są w tej samej wersji co serwer ponieważ podaczas uruchamiania ksppsa na stacjach klienckich wyskakuje monit że stacje mają inną wersję bazy jak serwer :). klientów jest około 20 w pikach tyle było na raz podłączonych do serwera. Baza jedna waży już około 2.7GB a druga 4GB

~Paweł
nie martw się umiem troszkę używać googla, ale odpowiedzi które znalazłem nie zaspokoiły mojej ciekawaości ale i tak dzięki.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 29, 2013, 08:21:43 am »
Nie ma takiego komunikatu informującego o tym, że stacje mają inną wersję bazy niż serwer. Baza jest jedna. Musiałeś coś pokręcić. Ja w jednej przychodni przez nieuwagę mam na niektórych końcówkach 2.5 a na serwerze 2.0 ale zauważyłem to dopiero po jakimś czasie i podobno nie ma to znaczenia. Z naciskiem na podobno.

Co to są "piki"?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 29, 2013, 08:51:07 am »
adek - czy ktoś doświadczony nadzoruje te dwie duże instalacje ? przydałoby się..
co do komunikatów na klientach to takie rzeczy nie powinny się dziać!
zobacz czy na klientach Ci się w ogóle program aktualizuje i ma ta samą wersję co na serwerze

Ja w jednej przychodni przez nieuwagę mam na niektórych końcówkach 2.5 a na serwerze 2.0 ale zauważyłem to dopiero po jakimś czasie i podobno nie ma to znaczenia. Z naciskiem na podobno.

podobno ;-)
jeżeli na końcówkach będzie wyższa wersja to raczej nie powinno być problemu
ale jeden kolega ;-) niedawno odkrył że kilka stanowisk miało klienta 1.5 (a na serwerze 2.0) i się program trochę sypał..

pozdrawiam

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1302
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 29, 2013, 08:53:58 am »
guilty as charged 8) Powodowało to problemy głównie z wydajnością.

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 29, 2013, 12:11:19 pm »
Nie ma takiego komunikatu informującego o tym, że stacje mają inną wersję bazy niż serwer. [...]

Jest taki komunikat.
Pojawia się wtedy gdy stacje klienckie mają inną wersję KS-PPS-a
(komunikat jest lekko mylący, bo nie dotyczy samej bazy).


Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 29, 2013, 12:16:39 pm »
Nie ma takiego komunikatu informującego o tym, że stacje mają inną wersję bazy niż serwer. [...]

Jest taki komunikat.
Pojawia się wtedy gdy stacje klienckie mają inną wersję KS-PPS-a
(komunikat jest lekko mylący, bo nie dotyczy samej bazy).

no ja też na to stawiałem
widzisz - nam się nie pojawia taki komunikat bo mamy poprawnie skonfigurowanego PPSa i kompy klienckie się ładnie, grzecznie aktualizują

pozdrawiam

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 29, 2013, 12:33:23 pm »
[...]no ja też na to stawiałem
widzisz - nam się nie pojawia taki komunikat bo mamy poprawnie skonfigurowanego PPSa i kompy klienckie się ładnie, grzecznie aktualizują

Mi też się aktualizują.
Problem z aktualizacją może się pojawić pod Windows 7 HE, kiedy użytkownik zdąży się zalogować
a połączenie sieciowe nie zostanie jeszcze skonfigurowane (it's not a bug it's a feature) i udział sieciowy jest niedostępny.
Teraz blokuję uruchamianie KSa do czasu aż interfejs wstanie.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 29, 2013, 13:39:39 pm »
Jest taki komunikat.
Pojawia się wtedy gdy stacje klienckie mają inną wersję KS-PPS-a
(komunikat jest lekko mylący, bo nie dotyczy samej bazy).

Czy w komunikacie jest dokładnie że baza na końcówce jest inna niż baza na serwerze? Ale dokładnie! Wątpię.
Ja wiem, że jeśli program na końcówce się nie zaktualizuje to będzie komunikat, że baza danych jest w wersji wyższej od programu. Ale nie widziałem nigdy komunikatu, że baza danych na końcówce jest w innej wersji niż na serwerze. Jak może być taki komunikat skoro jest tylko jedna baza danych?

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 29, 2013, 13:55:14 pm »
[...] Ale dokładnie! Wątpię.[...]

Trudna sprawa.
Ktoś to musi na 100% zweryfikować.
Ja za często używam gfixa by się jeszcze narażać na takie niekontrolowane zmiany. :)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 29, 2013, 14:11:47 pm »
Ja daję głowę, że takiego komunikatu nie ma :).
Jest podobny informujący, że baza danych jest w wersji wyższej od programu i to oznacza dokładnie to piszecie, ale to nie jest to samo co komunikat że wersje baz danych są różne. Dlatego napisałem, że takiego komunikatu nie ma :)

Chodzi o to żeby wyrażać się precyzyjnie

Offline adek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 08, 2013, 15:07:32 pm »
być może nei przytoczyłem dosłownie treści komunikatu, więc wklejam go ?? najdziwniejsze że na moim lapku po połączeniu zdalnym za pomoca vpn nie mam takiego komunikatu

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: serwis Firebird Guardian DefaultInstance
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 08, 2013, 16:27:52 pm »
Mówiłem, że jest taki komunikat a nie o bazach.

Ten oznacza, że na serwerze masz bazę (i prawdopodobnie program) w wersji wyższej niż na końcówce. Zapewne ten komunikat jest poprzedzony innym (podczas uruchamiania ks-pps na końcówce) informującym, że aktualizacja oprogramowania została przerwana. Masz źle udostępniony katalog na serwerze zawierający pliki z nową wersją.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 112
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]