collapse

Reklama


Autor Wątek: Alternatywny program  (Przeczytany 150522 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nieznajomy234

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Pomógł? 12
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 01, 2013, 16:20:34 pm »
3. Skąd mam mieć pewność, że te dane (hasła loginy, pesele, zwrotny xml) nie idą jeszcze gdzieś indziej aniżeli tylko do mnie?
4. Może do jakiegoś innego serwera te dane także docierają?

Sprawdź to za pomocą odpowiedniego programu, np. wireshark.

Aplikacja niezła, brawo.

Offline maciej11

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Pomógł? 30
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 01, 2013, 16:57:49 pm »
Niestety, uwagi gustlika są zasadne. Fakt, że działamy tu na zasadzie samopomocy nie uchyla ewentualnych zastrzeżeń generowanych przez otoczenie prawne. Sam też się zastanawiałem, jak to rozwiązać, a jednocześnie nie uwikłać się w zobowiązania.

Mogę zrobić dwie rzeczy:
a) dopisać deklarację, że program łączy się jedynie z serwisem eWUŚ NFZ (i żadnym innym), jedynie w celu uzyskania potwierdznia uprawnień pacjentów do świadczeń. Także, opisać w jaki sposób przechowywane są dane logowania (w katalogu programu, w pliku "config", zaszyfrowane).
oraz
b) opublikowac kod źródłowy

Obie te rzeczy zrobię, zapewne w ten weekend, gdy trochę ogarnę kod (co by nie było wstydu ;p). Nie zmierzam natomiast udostępniać danych kontaktowych, ani silić się na pisanie nieporadnej licencji (co najwyżej, dołączę licencję GPL). Każde "wydanie" programu jest zamkniętą całością, na zasadzie "jaki jest każdy widzi" ;) - i niczym więcej.

Opublikowanie kodu źródłowego osłabi ochronną funkcję szyfrowania (umówmy się: i tak raczej symboliczną). Dla pełnego obrazu napiszę, jak można by wzmocnić szyfrowanie kosztem łatwości użytkowania. Otóż, przy każdym uruchomieniu, użytkownik musiałby wpisywać hasło - obojętnie jakie, byle zawsze takie samo. Hasło nie broniło by dostępu do programu, tylko do konfiguracji. Program wewnętrznie używałby hasła do wytworzenia kluczy szyfrujących, które byłyby używane do zapisu i odczytu konfiguracji. Użycie innego hasła przy zapisie i odczycie, uniemożliwiałoby odczyt. Zatem konfiguracja każdego użytkownika programu byłaby zaszyfrowana w inny sposób - za cenę konieczności wpisywania tego hasła. Technicznie, to żaden problem - wybór należy do Was :)

Offline PanDB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Pomógł? 7
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 01, 2013, 17:09:28 pm »
ja tam nie mam przecież żadnego programu. ;-)
czy ktoś mi udowodni czym się łaczyłem z ewusiem   Raz telefonem który zgubiłem .raz laptopem, który pożyczyłem.....itd

Offline gustlik

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 14
  • Pomógł? 0
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 01, 2013, 17:12:32 pm »
Maciej11 Dziękować. Jaś Wędrowniczek  ci się należy! Ba. I to skrzynka !

Offline gustlik

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 14
  • Pomógł? 0
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 01, 2013, 17:46:37 pm »
PanDb
Ehh.................
1: dotyczy odpowiedzi  nie chcesz nie korzystaj.

Ip kompa ip i jeszcze raz ip (kogo obchodzi czy telefon czy laptop).


Miałeś do czynienia z prokuraturą ? Bo ja miałem. Nawet niedawno. Takiego pecha miałem.
Pokazali mi logi z forum z jednej gazety (ip zewnętrze i ip wewnętrzne) taki twór co się kiedyś nazywał "MASqAradą" (maskowanie ip) a teraz to się nazywa Nat-em. Udostępniam net 12 userom.
Godzinę (tyle trwała rozmowa) mnie zmuszali, żebym podał kto dał złośliwy artykuł na wójta podczas wyborów.
Ale się nie dałem. :P
 Wg prawa Administrator (provider) powinien przechowywać   logi. Jak nie to karę powinien dostać.
Więc przyjdzie do ciebie radca prawny, dyrektor, prezes, inny informatyk, nie daj boże inspektor GDIO (da uwagi tylko albo nałoży karę)  lub ktoś inny za pół roku i się zapyta a skąd MA/MIAŁ PAN TE KODY AUTORYZACYJNE zwrotne od stycznia do czerwca i jak pan to robił?
Proszę pokazać!
I co ?
Wszystko ładnie pięknie dopóki ktoś się nie dop....li a wtedy szuka się winnych co kto kiedy i dlaczego. Takie życie.
:)
Ja też kiedyś się nie bałem ale po doświadczeniach "uważam po prostu".
Pozdro.

Offline PanDB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Pomógł? 7
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 01, 2013, 17:58:21 pm »
ten program, podobnie jak katalog z potwierdzeniami odpalam z pendriva. i jestem sam sobie operatorem. ale.....rozumiem obawy, lecz ja nie mam

Offline nieznajomy234

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Pomógł? 12
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 01, 2013, 18:42:41 pm »
ja tam nie mam przecież żadnego programu. ;-)
czy ktoś mi udowodni czym się łaczyłem z ewusiem   Raz telefonem który zgubiłem .raz laptopem, który pożyczyłem.....itd

NFZ może udowodnić, bo system e-WUŚ widzi kto pyta o dany numer PESEL, tak jest w definicji: status_cwu_pyt (wer. 2)

Offline gustlik

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 14
  • Pomógł? 0
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #52 dnia: Lutego 01, 2013, 18:50:41 pm »
benkowik

Sniffowałem i wydaje mi się bezpieczny.
Hakerem nie jestem :P

Offline maciej11

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Pomógł? 30
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #53 dnia: Lutego 01, 2013, 21:41:41 pm »
Nie ma znaczenia, jakim programem pobieramy potwierdzenia z eWUŚ - przeglądarką, PPS, czy innym. Nie ma ani nakazu, ani zakazu używania określonych programów, są tylko zalecenia dla twórców oprogramowania (które mój programik skwapliwie wypełnia) oraz zalecenia dla użytkowników (które umieściłem na ostatniej zakładce).

Natomiast problem jest innej natury: oprogramowanie używane w firmie powinno być skatalogowane i opisane, z naciskiem na ochronę danych osobowych i innych wrażliwych danych. Zatem osoba, która program wprowadza, musi być w stanie powiedzieć coś na temat jego wewnętrznych mechanizmów. Tego w tej chwili brakuje, ale postaram się uzupełnić ten brak.

Poza tym, w grę może wchodzić indywidualna polityka bezpieczeństwa firmy, zalecenia audytorów, itp. Im większa firma, tym będzie tego więcej i na pewno nie jest to program dla wszystkich. Ale też nie taki był zamysł - chodziło o wsparcie osób parających się rozliczaniem podmiotów medycznych, póki sytuacja wokół eWUŚ się nie uspokoi.

Zatem, jak wcześniej napisałem, jutro opublikuję kod źródłowy i napiszę, co dokładnie program robi i w jaki sposób. To powinno oddalić niebezpieczeństwo posądzenia, że używane oprogramowanie nie jest bezpieczne.

Offline Sławek16

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 121
  • Pomógł? 5
  • Zach-Pom. OW
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #54 dnia: Lutego 01, 2013, 23:39:21 pm »
maciej11 - program jest super ! Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi  ;)
Mam takie nieśmiałe pytanie, czy nie rozważałeś wypuścić wersji dla "niedowidzących " ?
Na większości obecnych monitorów z rozdziałką 1920x1080 program wygląda jak znaczek pocztowy na kartce A4... Może dało by rade wybierać w opcjach wielkość okna (oczywiście z powiększoną czcionką) lub stworzyć drugiego exe'ca (odpalanego do wyboru) z powiększonym oknem ?

Pozdrawiam serdecznie, Sławek16

Offline maciej11

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Pomógł? 30
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 02, 2013, 14:56:57 pm »
Witam w sobotę :)

Zrobiłem to, co wczoraj zapowiedziałem. W pliku CZYTAJ_TO.txt jest bogatszy opis, w pliku Licencja.txt jest licencja, wzorowana na liberalnej licencji X11, która pozwala na dowolne wykorzystanie programu oraz kodu źródłowego.

Dodałem możliwość zmiany skali (tj. powiększenia wszystkiego). Czy to będzie znośnie wyglądać - nie wiem ;)

Aha, kod źródłowy też opublikowałem, jako załącznik w pierwszym poście.
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2013, 15:00:12 pm wysłana przez maciej11 »

Offline Sławek16

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 121
  • Pomógł? 5
  • Zach-Pom. OW
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 02, 2013, 15:58:49 pm »
Nowa wersja programu - BOMBA. Powiększenie na 175% naprawde daje rade.

DZIĘKOWAĆ !

Offline PanDB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Pomógł? 7
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 06, 2013, 11:32:51 am »
Ponieważ okazało się ,że sam kod poświadczenia jest prawie nieistotny. No chyba ,że do odzyskania plików XML .
     To czy można oprócz zapisania pliku XML do wybranego katalogu , zrobić przycisk kopiowania do schowka - podobnie jak jest to z samym kodem ???

Offline maciej11

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Pomógł? 30
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 07, 2013, 14:07:56 pm »
Dodałem możliwość zmiany sposobu działania przycisku kopiuj (strzałką z prawej strony przycisku) - aby kopiował cały tekst potwierdzenia. To jedyna zmiana w stosunku do poprzedniego "wydania" (zmienione są dwa pliki, FreeEwus.exe i SplitButton.dll).

Offline Carlos

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Pomógł? 6
Odp: Alternatywny program
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 07, 2013, 17:04:49 pm »
Helo, co ja robię nie tak: Pesele idą z automatu, zapisują się do cwu, kopiuję je do cwu właściwego dla pps'a. Następnie import z ewuś, wskazuję huttowo pliki xml. Następnie podsumowanie importu, ale nic nie doczepia się do świadczeń w pps. Proszę o pomoc
Carlos

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 76
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]