Rozliczenia świadczeń > SPO

Poradnik dotyczący rozliczania świadczeń z rodzaju SPO - ZPO

(1/3) > >>

devgron:
Witam

Zaznaczam że pomijam takie rzeczy jak:
-konfiguracja programu
-dodawanie kodów ICD9 do danego produktu w BUM

A więc zaczynamy.

Po skonfigurowaniu programu otwieramy go, klikamy w moduł ?ROZLICZENIA?.




Otworzy nam się nowe okno modułu rozliczeń.  Klikamy w rozwijaną listę ?Rejestracje? z niej wybierając ?Świadczenia?.



W tym momencie rozpoczynamy zabawę z rozliczaniem. Na klawiaturze wciskamy F2 dla dodania nowego świadczenia lub F4 dla poprawy/dodania do istniejącego świadczenia produktów. Zaczynamy od podstaw więc F2.



Naszym oczom ukarzę się okno nowego świadczenia.
W polu ?pacjent? wypełniamy nowego pacjenta lub jeżeli prowadzimy odpowiednią kolejkę oczekujących (w Ks-pps!) wpisujemy w polu nazwisko bądź pesel odpowiedniego pacjenta.

Wprowadzanie nowego pacjenta.
W polu pacjent klikamy F2. Naszym oczom ukazuje się nowe okno w którym wypełniamy odpowiednio: Nazwisko, Imię, Pesel oraz w polu ?Ubezpieczenie pacjenta? podstawę ubezpieczenia i oddział NFZ.



Klikamy Ok i przenosimy się do poprzedniego okna.

Wprowadzanie nowego zaświadczenia.
Analogicznie jest z dodawaniem zaświadczeń. Jeżeli prowadzimy kolejkę oczekujących i wybraliśmy już pacjenta to z rozwijanej listy wybieramy tylko odpowiednie skierowanie. Jeżeli dodajemy nowe skierowanie klikamy F2 w polu zaświadczenie.



Pokazuje się nowe okno gdzie wypełniamy odpowiednio: data, nr prawa wykonywania zawodu, miejsce wykonywania usług oraz regon. Klikamy Ok i przenosimy się do poprzedniego okna.
W oknie świadczenia wypełniamy teraz pola zawarte poniżej danych pacjenta czyli w ?danych hospitalizacji?. Są tu zawarte dane dotyczące podstawy na jakiej pacjent został przyjęty oraz data, analogicznie są też dane wypisu jak i rozpoznania po wypisie lub zgonie.


Gdy mamy już wypełnioną pierwszą kartę z danymi pacjenta przechodzimy do zakładki ?Świadczenia jednostkowe?. Zabieramy się za właściwe wydzieranie pieniędzy NFZ ;-)

Wypełniamy odpowiednio:
- Miejsce wykonywania usługi ?ZAKŁAD PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZY?,
- Pracownik medyczny u nas jest to lekarz prowadzący i przy kontroli nie było żadnych problemów,
- Wykonanie od ? do wraz z liczbą dni leczenia (ja wpisuje dni wyliczone z produktów)
- Kolejka oczekujących ? tylko jeżeli pacjent był wpisany wcześniej w kolejce, jeżeli nie pozostawiamy pole puste
- Ministerialny kod świad. -  kod 14.3 wersja 2

Podstawowe dane mamy wypełnione przechodzimy niżej.
Wypełniamy rozpoznanie główne ze skierowania!

Na tym samym poziomie zakładek co zakładka rozpoznania przechodzimy do zakładki ?Wykonane procedury medyczne według klasyfikacji ICD-9?.
Tutaj polecam wejść do BUM`u i dodać wymagane kody ICD-9 do danego produktu. Bardzo ułatwia pracę a poświęcimy na to chwilkę.

Na zrzucie ekranowym widać kody które ja u siebie podaje przy rozliczeniu.
-Dwa kody ICD-9 (89.03 oraz 89.04) są podawane zgodnie z krotnością produktu.
- 89.02 jest co najmniej dwa razy w tygodniu!
- 89.52 jest obowiązkiem przy przyjęciu, w trakcie leczenia sprawozdajemy go w razie potrzeby wykonania EKG.
- 89.7 jest tylko przy przyjęciu
- 93.11 sprawozdaje zgodnie z dniami zabiegowymi pacjentów a nie zabiegami wykonanymi przez fizjoterapeutów danemu pacjentowi
- 93.74 sprawozdajemy wpisy logopedy
- 93.83 sprawozdajemy wpisy terapeuty zajęciowego
- 94.09 sprawozdajemy wpisy psychologa
- 89.00 sprawozdaje wszystkie konsultacje wykonane u pacjenta włącznie z wpisami lekarzy dyżurnych w zakładzie!

Przechodzimy na tym samym poziomie zakładek do zakładki ?Przepustki zarejestrowane w ramach świadczenia?. Tutaj sprawa jest prosta. Do wypełnienia dwa pola z datami i godzinami wyjazdu i przyjazdu pacjenta na i z przepustki. Musi się zgadzać z datami produktów!!


Po wypełnieniu wszystkich danych w tych trzech zakładkach przechodzimy do produktu za który dostajemy pieniądze. Wciskamy F2 otwierając okno dodawania nowego produktu. W tym oknie klikamy w pole ?Kod prod. jednostkowego? i wybieramy tutaj nasz produkt. Wypełniamy także pole ?skala Barthel? oraz przy pacjentach ze skalą Barthel równą 0 skalę Glasgow.



Klikamy Ok.
Pacjent rozliczony.


*Proszę o nie umieszczanie i nie kopiowanie bez mojej zgody ze względu na to że poświęciłem dużo czasu na napisanie i przygotowanie poradnika.

devgron:
Czy mógłbym prosić o podklejenie tego tematu?
Postaram się także zrobić poradnik odnośnie rozliczenia Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Fizjoterapii Ambulatoryjnej i może poradni ale tego nie wiem.

Paweł:
Zmieniłem temat.

KATARZYNA13:
jaki jest aktualny kod ministerialny wizyty pielęgniarki w długoterminowej oraz osobodzień ?

Profesor Wilczur:
16.6

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej