collapse

Reklama


Autor Wątek: USŁUGI PŁATNE  (Przeczytany 15130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stan13a

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
USŁUGI PŁATNE
« dnia: Sierpnia 02, 2011, 10:43:11 am »
Czy chcąc uzyskac zapłatę za poradę-pacjentów z poza listy z tego samego województwa - to co należy zrobić w PPS?
- złożyć deklarację pacjenta ?
- wisać go jako stan nagły ?
- czy wpisać kod 7.11 ?
 Dziękuję za pomoc !!!!

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 02, 2011, 11:02:05 am »
Czy chcąc uzyskac zapłatę za poradę-pacjentów z poza listy z tego samego województwa - to co należy zrobić w PPS?

Cytuj
- złożyć deklarację pacjenta ?
NIE

Cytuj
-  wisać go jako stan nagły ?
TAK

Cytuj
-  czy wpisać kod 7.11 ?
Wpisać produkt 5.01.00.0000046 Kod MZ @2.4

Cytuj
-  Dziękuję za pomoc !!!!

Proszę bardzo.

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 02, 2011, 11:35:17 am »

Cytuj
-  czy wpisać kod 7.11 ?
Wpisać produkt 5.01.00.0000046 Kod MZ @2.4

a czy nie
Kod MZ 2.11

i pacjent nie tylko z poza listy ( obojętnie jakie województwo ) ale też z poza gminy i gmin sąsiednich
kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline Stan13a

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 02, 2011, 12:17:44 pm »
Dziękuję za POMOC !!! Alekod MZ 2.11 czy 2.4 ???

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 02, 2011, 13:28:35 pm »
2.11
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 02, 2011, 15:40:41 pm »
2.11

No taka "akademicka dyskusja" - ja tam zwykle pisze 2.4 i jest OK
 tu http://news.nfz.clan.pl/dokumenty/17/Instr_RUM_ver_3.pdf na stronie 10 tez podają że 2.4
ale sie nie upieram, bo zasady tej kodologii nie do końca są dla mnie jasne.

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 02, 2011, 16:54:17 pm »
ja się trzymam tego:

072_2009_DSOZ_zał -> Zał nr 2a umowa -> Zał nr 5 do umowy POZ


2.4 porada lekarska udzielona w miejscu udzielania świadczeń pacjentowi w związku z leczeniem cukrzycy i/lub choroby układu krążenia (wymagane rozpoznanie wg kodu klasyfikacji ICD-10; porada w ramach kapitacji)

2.11 porada lekarska udzielona osobie spoza listy świadczeniobiorców zamieszkałej na terenie tego samego województwa ale poza gminą własną i sąsiadującymi z tym miejscem lub osobie spoza listy świadczeniobiorców zamieszkałej na terenie innego województwa

2.11 porada lekarska udzielona osobie spoza listy świadczeniobiorców uprawnionej na podstawie przepisów o koordynacji
kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline rgb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Pomógł? 0
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 03, 2011, 16:05:32 pm »
Ja się przyłączę jeszcze do pytania. Sprawa związana z KSPPS jest dość jasna - jak koledzy wyżej napisali podaje się kod 2.11, stan nagły, podaje się ICD10, wpisuje się pacjenta... No właśnie, ale pacjenta nie ma w bazie danych. Po dopisaniu jego w KSPPS dajemy typ ubezpieczenia jako U mam rozumieć?

A od strony praktycznej jeśli chodzi o dokumentację medyczną - jak to wygląda? Przychodzi facet z Katowic do Warszawy, bez żadnych papierów, skąd wiadomo czy jest ubezpieczny?

Czy rozliczając go jako spoza listy lekarz musi od niego wziąć podpis na jakimś papierze czy coś w tym rodzaju? Coś musi dołączyć do karty medycznej jeśli chodzi o dokumentację medyczną? Przecież to jest usługa płatna (pewnie coś koło kilkudziesięciu złotych) i coś mi się nie widzi żeby go tylko tak w świadczeniach wpisać.

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 03, 2011, 16:18:14 pm »
Ja się przyłączę jeszcze do pytania. Sprawa związana z KSPPS jest dość jasna - jak koledzy wyżej napisali podaje się kod 2.11, stan nagły, podaje się ICD10, wpisuje się pacjenta... No właśnie, ale pacjenta nie ma w bazie danych. Po dopisaniu jego w KSPPS dajemy typ ubezpieczenia jako U mam rozumieć?

A od strony praktycznej jeśli chodzi o dokumentację medyczną - jak to wygląda? Przychodzi facet z Katowic do Warszawy, bez żadnych papierów, skąd wiadomo czy jest ubezpieczny?

Czy rozliczając go jako spoza listy lekarz musi od niego wziąć podpis na jakimś papierze czy coś w tym rodzaju? Coś musi dołączyć do karty medycznej jeśli chodzi o dokumentację medyczną? Przecież to jest usługa płatna (pewnie coś koło kilkudziesięciu złotych) i coś mi się nie widzi żeby go tylko tak w świadczeniach wpisać.

To jest zwykłe świadczenie jak np. porada w AOS. czy patronaż położnej i  tak samo rozliczane.

Oczywiście możesz zażądać dowodu ubezpieczenia, tak jak wszystkie poradnie AOS
wymagają. Możesz też dla, własnego spokoju, jakieś oświadczenie
o okazaniu/doniesieniu  ubezpieczenia gdyby pacjent nie miał przy sobie.

i tyle ...


 

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 03, 2011, 16:29:16 pm »
historię choroby musisz założyć bo musisz mieć podkładkę na wypadek kontroli (głośne w ostatnich miesiącach kontrole sprawdzające czy w historii choroby znajduje się informacja o przepisaniu leków, które są refundowane przez NFZ).
U mnie dodatkowo pacjent wypełnia oświadczenie gdzie podaje imię, nazwisko, pesel i adres zamieszkania i oświadcza, że jest ubezpieczony w takim i takim OW NFZ i potwierdza swoim podpisem, że tego i tego dnia miał wizytę w naszej przychodni.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 03, 2011, 17:45:17 pm »
Kolego rgb, nie to żebym był złośliwy, ale naprawdę nie zaszkodzi przeczytać przepisy jeśli bierzesz się za rozliczanie. To Ci wiele wyjaśni i na długo zapamiętasz, a z drugiej strony nie jest ich tak dużo i czytanie nie zajmie zbyt wiele czasu.

USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
(nie wiem czy mam aktualny tekst)

Art. 50.
1. Świadczeniobiorca ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jest obowiązany przedstawić:
    1) kartę ubezpieczenia zdrowotnego - w przypadku ubezpieczonego;
    2) dokument, o którym mowa w art. 54 ust. 1 - w przypadku świadczeniobiorcy innego niż ubezpieczony.
2. W przypadku stanu nagłego dokument, o którym mowa w ust. 1, może zostać przedstawiony w innym czasie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, o ile chory nadal przebywa w szpitalu.
3. Jeżeli przedstawienie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w terminie określonym w ust. 2 nie jest możliwe, dokument ten może być przedstawiony w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
4. W razie nieprzedstawienia dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w terminach określonych w ust. 2 i 3, świadczenie zostaje udzielone na koszt świadczeniobiorcy.
5. W razie nieodprowadzenia przez zobowiązanego płatnika przez okres dłuższy niż miesiąc składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonego, Fundusz obciąża tego płatnika poniesionymi kosztami udzielonych ubezpieczonemu świadczeń opieki zdrowotnej.
6. Późniejsze niż przewidziane w ust. 2 i 3 przedstawienie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, nie może stanowić podstawy odmowy zwolnienia z kosztów, o których mowa w ust. 4, albo ich zwrotu.
7. Opłacenie zaległych składek wraz z odsetkami nie zwalnia z obowiązku pokrycia kosztów udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej.
8. Roszczenia przysługujące na podstawie ust. 4 i 5 ulegają przedawnieniu z upływem 5 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.
9. Przepisów ust. 1-8 nie stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych dzieciom do ukończenia 6. miesiąca życia.
(...)
Art. 56.
(...)
4. Świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
jest obowiązany:
   1) udostępnić świadczeniobiorcy deklarację wyboru i sprawdzić poprawność jej wypełnienia;
   2) przed przyjęciem deklaracji wyboru sprawdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej określonych w ustawie.
(...)

Zarządzenie Nr 74/2010/DSOZ
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

z dnia 1 grudnia 2010 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna
(...)
§ 8.
1. Świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji prawa świadczeniobiorcy do
uzyskania świadczeń na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego lub innego
dokumentu, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.
W przypadku świadczeń udzielanych na podstawie deklaracji wyboru,
świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji prawa świadczeniobiorcy do
uzyskania świadczeń przed przyjęciem deklaracji wyboru, a w przypadku świadczeń
udzielanych osobom wymienionym w § 9 ust. 8 i 9 zarządzenia - każdorazowo przed
udzieleniem świadczenia.

(...)
§ 9.
(...)
8. Świadczeniodawca zobowiązuje się udzielać świadczeń:
1) ubezpieczonym, nieznajdującym się na liście świadczeniobiorców danego
świadczeniodawcy;
2) świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2
i 3 ustawy oraz osobom uprawnionym w związku z przepisami, o których
mowa w art. 12 pkt 9 ustawy
- w przypadkach uzasadnionych względami medycznymi, w szczególności w sytuacjach
nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
9. Osobom uprawnionym do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji
nieznajdującym się na liście świadczeniobiorców danego świadczeniodawcy (EKUZ,
certyfikat zastępczy), świadczeniodawca zobowiązuje się udzielać świadczeń
w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia podczas planowanego
pobytu.
(...)
§ 10.
(...)
2. Potwierdzeniem udzielenia porady, wizyty lub świadczenia jest jego opis
w dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy, a dla zrealizowanych zabiegów, wpis
w księdze zabiegowej, za wyjątkiem świadczeń udzielonych świadczeniobiorcy,
o którym mowa w § 9 ust. 8 i 9 oraz § 19 ust. 2 - 4, gdzie dodatkowo wymagane jest
potwierdzenie faktu udzielenia świadczenia przez osobę, której zostało udzielone lub
jej opiekuna prawnego lub faktycznego.

(...)

Offline rgb

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Pomógł? 0
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 04, 2011, 00:12:40 am »
mpi - ale momencik, ja tylko rozliczam. To nie do mnie przychodzi pacjent ale do lekarza. Co mi dadzą to rozliczam. Ja się pytam z czystej ciekawości jak to jest z dokumentacją medyczną bo z pacjentami nie pracuję osobiście i do dokumentacji nie mam dostępu. Takie przypadki są bardzo rzadkie -w wakacje trochę więcej.
W praktyce jest tak, że nawet jak pacjent przychodzi 1 raz skądinąd to wypełnia deklaracje i tyle.
Tak jak widzę to ten sposób praktykuje wiele przychodni - podsuwają deklarację pacjentowi a ten podpisuje i tyle.
 
Przecież dużo jest przypadków że pacjent który chodzi cały czas do 1 lekarza, leczy się u niego od paru lat- nagle występuje powtrzenie z innym województwem bo tam podpisał deklarację i jest nieuznany w raporcie zwrotnym.
Potem trza go znowu zapisać.

Offline Piotr29

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Pomógł? 40
  • Warmińsko - Mazurski OW
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 04, 2011, 07:39:59 am »
mpi - ale momencik, ja tylko rozliczam. To nie do mnie przychodzi pacjent ale do lekarza. Co mi dadzą to rozliczam. Ja się pytam z czystej ciekawości jak to jest z dokumentacją medyczną bo z pacjentami nie pracuję osobiście i do dokumentacji nie mam dostępu.

ja mogę dodać z mojego skromnego doświadczenia że dokumentacja o której pisze mpi w większości jest właśnie dla Ciebie  ;) jeśli rozliczasz to musisz ją chociaż przeczytać....
Pozdrawiam

Piotr

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 04, 2011, 07:58:27 am »
ja mogę dodać z mojego skromnego doświadczenia że dokumentacja o której pisze mpi w większości jest właśnie dla Ciebie  ;) jeśli rozliczasz to musisz ją chociaż przeczytać....

a jak już ktoś będzie bardzo się upierał że jest ona dla lekarzy to oczywiście ma rację, jednak rzeczywistość pokazuje, że to osoba rozliczająca musi ją znać, wybierać interesujące szczegóły (byle nie za dużo na raz) i przekazywać dalej.
A i tak to nie zawsze osiąga jakiś skutek...

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: USŁUGI PŁATNE
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 04, 2011, 07:59:11 am »
W praktyce jest tak, że nawet jak pacjent przychodzi 1 raz skądinąd to wypełnia deklaracje i tyle.
Tak jak widzę to ten sposób praktykuje wiele przychodni - podsuwają deklarację pacjentowi a ten podpisuje i tyle.
 
Przecież dużo jest przypadków że pacjent który chodzi cały czas do 1 lekarza, leczy się u niego od paru lat- nagle występuje powtrzenie z innym województwem bo tam podpisał deklarację i jest nieuznany w raporcie zwrotnym.
Potem trza go znowu zapisać.

i to jest zła praktyka. Nie dosyć, że niezgodna z przepisami to zazwyczaj mniej opłacalna dla obu świadczeniodawców.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 130
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9310 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]