collapse

Reklama


Autor Wątek: poświadczenie na podstawie formularza e 121  (Przeczytany 40842 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline q-lka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Pomógł? 0
poświadczenie na podstawie formularza e 121
« dnia: Maja 16, 2011, 15:03:23 pm »
to znów ja
tym razem zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie, czy jak pacjent posiada "Poświadczenie potwierdzające prawo do świad. zdr. z ubezpieczenia zdrowotnego na teryt. RP", wystawione na podstawie formularza e-121 (kraj UE, a nie EFTA), to traktuje się go tak jak "zwykłego" ubezpieczonego ("U" + Pesel + raport statyst. łączny z innimi ubezpieczonymi), czy jako Unijnego? pytam, bo mam pacjentkę, która wykazana jest jako UE + nr poświadczenia, ale NFZ zwraca z info, że "poświadczenie utraciło ważność przed datą rozpoczęcia świadczenia". Po rozmowie tel z NFZ dowiedziałam się, że wg ich bazy danych, poświadczenie wciąż jest ważne (!) i głupieję już...co więcej czytam i czytam te informacje na różnych stronach NFZ i raz myślę, że jest tak, a za chwilę, że na odwrót :/ eh

z góry bardzo dziękuję za pomoc

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 16, 2011, 15:15:04 pm »
Jeżeli poświadczenie E121 z kraju UE to wykazujesz jak zwykłego ubezpieczonego.

Offline q-lka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Pomógł? 0
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 16, 2011, 15:32:45 pm »
bardzo dziękuję za szybką pomoc.
Gdzieś znalazłam taką właśnie informację, po czym, na innej stronie już było napisane, że od 1 maja 2010 zmieniają się przepisy i od tej chwili świadczenia udzielona na podst. poswiadczenia wydanego na podst. e 109, 121 (kraj UE), musi być tak samo rozliczane jak poświadczenie do e 106, 120 i 123,a  z kolei te poswiadczenia mają być rozliczane osobnym raportem i fakturą...

Offline q-lka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Pomógł? 0
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 17, 2011, 10:42:45 am »
i jeszcze jedno chciałam zapytać, jeśli pacjent z poświadczeniem na podstawie formularza e 109 i e121 wykazywany jest jak "zwykły" ubezpieczony, to co zrobić z pacjentem, który ma takie poświadczenie, został wykazany do NFZ jako "ubezpieczony" i dostałam przy nim zwrotną informację "nieprawidłowa podstawa ubezpieczenia (rezydent ue)"?
z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Offline in_di

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Pomógł? 1
  • kujawsko-pomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 14, 2012, 20:17:37 pm »
Odświeżam wątek ponieważ mam coraz więcej sytuacji związanych z poświadczeniem druku E109 i uzyskałam informację, że jeśli pacjent złożył deklarację to w POZ rozliczamy go jako zwykłego ubezpieczonego, ale jeśli ten sam pacjent będzie chciał skorzystać z opieki specjalisty wówczas musimy go rozliczyć na podstawie przepisów o koordynacji i wystawić odrębną fakturę. Ale tu pojawiają się wątpliwości, ten sam pacjent wykazany z dwiema różnymi podstawami ubezpieczenia, przecież NFZ wywali z błędem w POZ, że rezydent bo przecież raz wykazany jako unijny, raz jako Polak, prawda? Może ktoś mógłby odnieść się do tej sytuacji, jak postępujecie w takich przypadkach?

 Jeszcze jedno związane z powyższym, czy jeśli tego osobnika z poświadczeniem potraktujemy jako Polaka to nigdzie nie przekazujemy informacji o numerze poświadczenia, numerze ewidencyjnym itd., nie wypełniamy karty informacyjnej?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 14, 2012, 20:37:27 pm »
Kroś wprowadził cię w błąd. Pacjenta z poświadczeniem E109 lub E121 rozliczamy jak zwykłego ubezpieczonego tylko jeżeli jest to poświadczenie z krajów z EFTA czyli  Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein. I nie ma tu znaczenia jaki to rodzaj świadczeń.
Jeżeli jest to pacjent z poświadczeniem z kraju UE to zawsze idzie jako pacjent unijny.

Offline in_di

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Pomógł? 1
  • kujawsko-pomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 14, 2012, 21:21:58 pm »
Być może faktycznie jestem w błędzie (chociaż to info z nfz) ale co wówczas w sytuacji, gdy osoba z poświadczeniem e109 lub e121 złoży deklarację?  ale co z § 9 zarządzenia 85, który właśnie mówi, że ww. pacjent ma wszystkie świadczenia gwarantowane, a ten z EFTA właśnie nie. może źle to interpretuję.

Offline dana51

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Pomógł? 8
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 14, 2012, 23:09:05 pm »
Jeśli (pacjent) będzie miał "ograniczone świadczenia" to właśnie na poświadczeniu będzie wyszczególnione.A co do deklaracji to najlepiej zadzwoń do wow nfz

Offline in_di

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Pomógł? 1
  • kujawsko-pomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 15, 2012, 07:50:26 am »
Pytam tuataj właśnie bo chciałabym dowiedzieć się jak to działa u was w praktyce, w NFZ powiedzieli mi tak jak napisałam w pierwszym moim poście, co dla mnie jest właściwie niewykonalane, dwa zakresy a różne formy rozliczenia czyli różne podstawy ubezpieczenia, stąd moje wątpliwości.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 31, 2012, 16:01:40 pm »
Jeżeli poświadczenie E121 z kraju UE to wykazujesz jak zwykłego ubezpieczonego.

(...)Pacjenta z poświadczeniem E109 lub E121 rozliczamy jak zwykłego ubezpieczonego tylko jeżeli jest to poświadczenie z krajów z EFTA czyli  Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein. I nie ma tu znaczenia jaki to rodzaj świadczeń.
Jeżeli jest to pacjent z poświadczeniem z kraju UE to zawsze idzie jako pacjent unijny.

to w końcu jak rozliczyć pacjenta z poświadczeniem E109?
No i jeszcze jedno pytanie wprowadzając E109 wybieram "poświadczenie" czy "druk serii E100"?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 31, 2012, 16:08:00 pm »
to w końcu jak rozliczyć pacjenta z poświadczeniem E109?

http://www.nfz-szczecin.pl/n-2159.htm

No i jeszcze jedno pytanie wprowadzając E109 wybieram "poświadczenie" czy "druk serii E100"?

Poświadczenie.

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 27, 2012, 17:17:34 pm »
Mam prośbę, czy ktoś może jednoznacznie potwierdzić, że w POZ
pacjent z poświadczeniem e109 powinien być raportowany jako zwykły ubezpieczony, bez informacji o poświadczeniu i przepisach o koordynacji?
(Rodzina Polaka ubezpieczonego i pracującego w Niemczech posługująca się 109).

Dostaję błędy o treści:
3000200;NIEPRAWIDŁOWA PODSTAWA UBEZPIECZENIA (REZYDENT UE)

Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 27, 2012, 18:47:21 pm »
ja wypełniam "dokumenty uprawniające" z poświadczenia, "tytuł uprawnień" to Ubezpieczony na podstawie przepisów o koordynacji (UE) i "uprawnienia dodatkowe" ubezpieczony
Edward z Kętrzyna

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 29, 2012, 17:31:58 pm »
ja wypełniam "dokumenty uprawniające" z poświadczenia, "tytuł uprawnień" to Ubezpieczony na podstawie przepisów o koordynacji (UE) i "uprawnienia dodatkowe" ubezpieczony

Dzięki...
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline dobie

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 371
  • Pomógł? 8
  • Podlasie
Odp: poświadczenie na podstawie formularza e 121
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 30, 2012, 08:14:50 am »
Ja również wypełniam jak Edward_B i wszystko przechodzi pozytywnie weryfikację.

pozdrawima

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 99
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]