collapse

Reklama


Autor Wątek: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach  (Przeczytany 48421 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpnia 28, 2014, 17:28:22 pm »
Witam, przyłączę się do tematu z punktu widzenia właściciela/ lekarza przychodni. Wykresy wykresami, nie to jest najważniejsze, istotne jest tylko, aby dostać powiadomienie o przekroczeniu zalecanych temperatur przechowywania szczepionek. Systemy GSM które sprawdzałem oraz te które opisywaliście na forum, mają jedną i podstawową wadę- wysyłają SMS-y. Konia z rzędem temu, kto usłyszy SMS o trzeciej nad ranem  :o (mówię tutaj oczywiście o sobie). Najprostszym i chyba najskuteczniejszym rozwiązaniem jest chyba rozszerzenie funkcjonalności w ramach umowy z centrum monitoringu (zakładam, że każda przychodnia ma alarm). Dodatkowa czujka, podpięty do niej termometr- w raz z montażem kilka stów, no a telefon w nocy od miłego pana z monitoringu- bezcenne. No i jak nie odbierzesz, to dzwoni do następnej osoby z listy i tak do skutku. W mojej firmie ochroniarskiej- bez dodatkowych kosztów w abonamencie.
Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpnia 28, 2014, 21:21:25 pm »
System, który ja opisywałem ma możliwość dzwonienia. Możesz ustawić kilka numerów i ileś tam prób dzwonienia. Zresztą inni też opisywali taką możliwość. Sorry ale jeśli tak testujesz jak czytasz to raczej nie dobierzesz odpowiedniego urządzenia ;).

Ostatnio przerabiałem nawet temat - muszę powłączać dzwonienie wszędzie z dwóch prostych przyczyn: ważność smsa jest 72 godziny. Przez tyle może "błądzić" w sieci i niekoniecznie dostaniemy go w tym czasie jak nastąpi awaria. Ponadto jak w telefonie do którego ma dzwonić włączymy pocztę głosową to udowodnimy potem że osoba odpowiedzialna zignorowała telefon (albo odebrała i jest ślad albo nie odebrała, włączyła się poczta i też jest ślad). To że dostała smsa i w dodatku w tym czasie kiedy wydarzyła się awaria nie udowodnimy.

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpnia 29, 2014, 17:14:01 pm »
MPI, masz oczywiście rację, słusznie wytykając powierzchowność mych poszukiwań.  :) Przechodząc do meritum rozwiązania problemu nieszczęsnych lodówek- bardziej chodziło mi na zwrócenie uwagi na punkt widzenia praktyka- właściciela/ lekarza, na najprostsze i potencjalnie najmniej zawodne rozwiązanie- i tak chłop na dyżurce siedzi, a zgodnie z umową, dodzwonić do kogoś się MUSI. Nie dublujemy w ten sposób systemów monitoringu, dołączamy się przecież do istniejącego i PEWNEGO. No i nie ma ryzyka, że zapomnisz doładować kartę GSM. Koledzy zwracali też uwagę na przyspieszone tempo pracy pielęgniarek przy wyjmowaniu szczepionek z lodówki, tu tego problemu nie ma, monitoring aktywuje się wraz z aktywacja alarmu, po wyjściu personelu z przychodni.  Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpnia 30, 2014, 09:59:01 am »
Podobno są firmy specjalizujące się w tym zakresie. Obsługują m.in. apteki itp. Oni nie korzystają z tylko jednej drogi powiadamiania (GSM) ale również maile itd. Wtedy mamy większą pewność, że otrzymają informację w odpowiednim czasie i nas o tym powiadomią.
 

Offline keylogger

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Pomógł? 0
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #49 dnia: Stycznia 07, 2015, 08:51:07 am »
witam

odświeżam temat

czy szanowni Koledzy mogą zdradzić w jakimś telegraficznym skrócie jakie rozwiązania (Producent, Model Urządzeń zakupionych) zastosowaliście u siebie - ewentualnie jaka była cena zakupu...

chodzi mi o zachowanie całego łańcucha chłodniczego czyli:
 
monitoring mobilny - w trakcie transportu z sanepidu do przychodni
monitoring stacjonarny - przechowywanie w lodówce w punkcie szczepień wraz z powiadamianiem SMS

jeśli można proszę o wpisy

pozdrawiam...

Offline Porucznik_Jaszczuk

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwca 02, 2015, 20:10:23 pm »
Może ktoś jeszcze będzie szukał sposobu na monitoring temperatury w lodówce, więc postanowiłem napisać "kilka" słów o swoich doświadczeniach w tym temacie.

Ponieważ stara lodówka nie dawała już rady utrzymać temperatury w przedziale 2-8 stopnia Celsjusza (coraz częściej zdarzało się jej przekraczać jeden i drugi próg) wymieniliśmy ją na nową (ceny profesjonalnych chłodziarek medycznych mnie i szefostwo zwaliły z nóg, więc zakupiona została zwykła lodówka).
Brak wiary we wskazania aktualnego rozwiązania do monitoringu temperatury w lodówce oraz fakt, że czujnika temperatury nie można było włożyć do wnętrza lodówki inaczej niż przez uszczelkę w drzwiach spowodowały, że ponownie postanowiłem się rozejrzeć na rynku w nadziei, że znajdzie się coś nowego, ciekawego i najlepiej taniego, abym mógł być pewny, że temperatura w lodówce jest odpowiednia.

Zdziwiłem się gdy sprawdziłem co oferuje wspominane w tym wątku rozwiązanie Efento. Jak sami możecie przeczytać, miałem odnośnie niego sporo uwag. Okazało się że w ciągu roku producent uwzględnił większość z nich i nawet się tym nie pochwalił na forum.
Wszystko jest doskonale przedstawione na stronie http://efento.pl

W skrócie:
- można kupić sam bezprzewodowy czujnik temperatury (260zł + ewentualne świadectwo wzorowania za dodatkowe 109,47zł)
- można pobrać darmową aplikację ze sklepu google play i zainstalować ją na dowolnym telefonie z androidem 4.4 lub nowszym i bluetoothem 4.0 (można wykorzystać już posiadany sprzęt)
- można kupić gotowy zestaw (już skonfigurowany) za kwotę 790zł: telefon (samsung galaxy pocket 2), bezprzewodowy czujnik temperatury wraz ze świadectwem wzorowania, karta SIM (sieć Virgin mobile) doładowana kwotą 10zł


Ponieważ byłem w posiadaniu telefonu samsung galaxy pocket 2, czyli takiego jak w zestawie, zdecydowałem się na zakup samej czujki. Konfiguracja wszystkiego zajęła tylko kilka minut.
Przy każdym ze zdefiniowanych numerów telefonów możemy zdecydować czy mają być wysyłane powiadomienia o utracie/powrocie zasilania (wysyłane po 15 minutach od utraty zasilania lub odłączeniu telefonu od ładowarki), utracie/powrocie łączności z czujką, czy przekroczeniu progów.
Wszystko działa tak jak powinno a pielęgniarka wreszcie może sprawdzić bieżącą temperaturę w lodówce bez wysyłania smsa (wystarczy włączyć ekran telefonu). Może też zobaczyć jak kształtowała się temperatura w ostatnich godzinach (wystarczy kliknąć w wybrany czujnik a zobaczymy wykres) - w starym rozwiązaniu musiałem podpiąć się laptopem do stacji monitorującej, a niezbyt często bywam na miejscu). Oczywiście można też wysłać smsa aby dostać zwrotną informację z aktualną temperaturą. Ponadto gdy po przekroczeniu jednego z progów (dostajemy smsa) temperatura wróci do normalnego poziomu dostaniemy smsa z taką informacją (w starym rozwiązaniu tego nie miałem i czasami w logach widziałem, że pielęgniarka co 5 minut wysyłała smsa żeby sprawdzić czy temperatura wróciła do właściwego poziomu).
Można również wysyłać raporty z wartościami temperatury z dowolnego okresu na dowolny adres mailowy.
Ponieważ do jednej czujki może się podłączyć kilka telefonów, mogę sprawdzić aktualną temperaturę na swojej komórce gdy jestem w pobliżu. Ponadto gdyby telefon służący za stację bazową się zepsuł zawsze można szybko go podmienić (galaxy pocket 2 można kupić za ok 200zł)

Ważne jest też to że system cały czas jest rozwijany. W zeszłym tygodniu zgłosiłem kilka uwag i propozycji i mają być uwzględnione w kolejnych aktualizacjach (najprawdopodobniej w ciągu miesiąca). Niedługo możemy się zatem spodziewać m. in.
- informacji o niepowodzeniu w wysyłce smsa
- alarmów email i cyklicznych raportów email
- sygnału dźwiękowego na stacji bazowej po przekroczeniu progów
- raportu pdf zawierającego oprócz pomiarów temperatury, informacje o przekroczeniu progów, wysłaniu smsa, braku możliwości wysłania smsa, braku zasilania itp.
- okresowych SMSów o stanie systemu

Minęły dwa tygodnie od zakupu efento i nadal cieszę się z podjętej decyzji.


PS. keylogger, widzę że efento wprowadziło pod koniec maja nowy produkt - Efento Logger dzięki, któremu można monitorować temperaturę m. in. podczas transportu (umieszczasz czujnik razem ze szczepionkami a później za pomocą aplikacji na telefonie odczytujesz jaka panowała temperatura podczas transportu). Całkiem ciekawe rozwiązanie, ale nie miałem możliwości przetestowania.

edit: Przypomniało mi się jeszcze, że jak byście kupowali osobno telefon to warto żeby miał wsparcie TeamViewer QuickSupport, dzięki temu będziecie mogli zdalnie działać na telefonie (niestety konieczna jest obecność kogoś przy telefonie w celu uruchomienia programu i zezwolenia na zdalne połączenie). Na telefonach samsunga (w tym na galaxy pocket 2) to działa. Wiem, że na asusach i motorolach niestety nie.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2015, 20:23:49 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 47
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9297 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]