collapse

Reklama


Autor Wątek: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach  (Przeczytany 48480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« dnia: Lutego 09, 2011, 14:22:34 pm »
Hej,

od jakiegoś czasu sanepid wymaga/zaleca stosowania całodobowego system monitoringu temperatur w chłodziarkach/lodówkach, w których przechowywane są szczepionki. Czy ktoś już ma coś takiego u siebie? Możecie polecić konkretnego producenta i model?
Znalazłem kilka ofert w internecie, ale nie jestem do tego jakoś specjalnie przekonany dlatego chciałbym skorzystać z doświadczeń innych w tej kwestii.

PS.
Inną kwestią jest to czy jest to wymagane prawem czy nie. Jak chcecie to możecie też tutaj wyrazić swoje zdanie (najlepiej poparte odpowiednimi regulacjami prawnymi).
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 09, 2011, 16:26:11 pm »
U mnie już dawno tego wymagają. Rozwiązanie podpowiedział mi Radek (kolega co był ze mną w Poznaniu). On ma chyba 9 takich urządzeń a ja wstawiłem pewnie drugie tyle.

Producentem urządzenia które stosujemy jest firma Ropam a całość składa się z:
- modem GSM MGSM 4,0 (+) PS ROPAM z zasilaczem buf.
- antena GSM MINI PT- FME na obudowe
- cyfrowy czujnik temperatury TSR1
- akumulator 7 Ah 12V TP/ FP
- obudowa metalowa O-R3
- kabel USB do programowania MGSM

Całość samodzielnie się słada. Kupuję to obecnie w firmie Alarm-Tech, w cenach troszeczkę niższych niż mają na stronie. Wcześniej kupowałem w innej, ale ciągle problemy były. W końcu jak przez 3 miesiące nie doprosiłęm się faktury którą zapomnieli włożyć do przesyłki odpuściłem sobie i zmieniłem na obecną. Podałem im za ile kupowałem do tej pory i dali mi takie same ceny.
Ponadto z producentem również nie ma problemów w przypadku odesłania na reklamację (jeden moduł mam taki że drugi raz poszedł na reklamację).

Do tego dokupuje się kartę SIM - obojętnie z jakiej sieci i obojętnie czy pre-paid czy abonament. Ja mam wszystkie w Plusie - jest abonament za 10zł i 90 smsów. W Play podobno jest porównywalny. Najważniejsze żeby zasięg był dobry. Najlepiej w miejscu zainstalowania urządzenia (przy lodówce) położyć telefon na kilka minut i sprawdzić jaka sieć ma najlepszy zasięg. Wydaje mi się, że te urządzenia mają trochę gorsze zasięgi od telefonów komórkowych więc należy to dokładnie sprawdzić.
Urządzenie konfiguruję w taki sposób, że codziennie wysyła dwa smsmy kontrolne w których podana jest temperatura. Ponadto w przypadku braku prądu lub przekroczeniu temperatury w górę lub w dół również przychodzi sms z odpowiednim komunikatem. Jest możliwosć włączenia zapisywania temperatury co 30 minut. Pamięć tego urządzenia jest na 1000 zdarzeń a więc jeśli nie ma awarii bądź innych sytuacji któe są zapisywane to z ostatnich 2 tygodni można sobie pobrać do komputera logi. Tylko trzeba się podpiąć za każdym razem.
Teraz jeszcze jest w opcji wyświetlacz LCD do tego ale kilka stówek trzeba zapłacić więc nie ma sensu kupować.

Urządzenie to jest dedykowane do alarmów. Jak ktoś ma odpowiednią wiedzę to może dodatkowo to połączyć ze swoją instalacją i otrzymując smsa kontrolnego będzie miał wiedzę nie tylko o lodówce ale i o alarmie.
Generalnie można do tego podłączyć dużo rzeczy - czujniki itp, i być powiadamianym o różnych zdarzeniach.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2011, 16:38:27 pm wysłana przez mpi »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 09, 2011, 16:45:27 pm »
Producentem urządzenia które stosujemy jest firma Ropam a całość składa się z:
- modem GSM MGSM 4,0 (+) PS ROPAM z zasilaczem buf.
- antena GSM MINI PT- FME na obudowe
- cyfrowy czujnik temperatury TSR1
- akumulator 7 Ah 12V TP/ FP
- obudowa metalowa O-R3
- kabel USB do programowania MGSM

!ciach!

a nie mozna tego podlaczyc pod LAN albo pod WIFI i zapisywac logi np na serwer FTP ?

pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 09, 2011, 16:51:52 pm »
Jeśli nic nie zmieniono w ostatnim czasie to nie można.
Ale za to można zadzwonić do działu technicznego producenta i spytać o inne możliwości bądź o ich rozszerzenie. Wiem że są otwarci na sygnały zgłaszane od klientów.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 10, 2011, 09:31:30 am »
Dzięki mpi za wyczerpującą odpowiedź, ale wolałbym coś gotowego do użycia bez potrzeby składania systemu samodzielnie. Ponadto na zdjęciu czujnik temperatury TSR1 ma strasznie gruby kabel. Jak mam go umieścić w lodówce? Drzwi się chyba nie będą domykać?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 10, 2011, 09:44:35 am »
To naprawdę nie jest trudne - tak jakbyś komputer składał. Nic skomplikowanego.

Kabel do czujnika... na początku też myślałem, że przez to, że uszczelka od drzwi nie będzie idealnie dolegać to temperatury lodówka nie będzie trzymać. Początkowo kombinowałem że może silikonem posmaruję i zamknę drzwi to wtedy wypełni się ładnie. Kiedyś rozmawiałem z działem technicznym producenta i oni poradzili, że nic nie stoi na przeszkodzie zdjąć osłonę z przewodu na odcinku 3 cm, bądź rozciąć przewód i dać kawałem cienkiego.

Skończyło się tak, że kabelek wchodzi na dole - lekko uszczelka nie dochodzi do lodówki, ale żadnych skutkó ubocznych nie ma. I tak jest zarówno w dużych oraz małych lodówkach.
Większe utraty temperatur występują podczas wyjmowania i wkładania szczepionek. W jednej przychodni to przyzwyczajeni byli do powolnego wyszukiwania szczepionek w lodówce, ale jak nagminnie zaczeły przychodzić smsy o przekroczonej temperaturze to szybko opanowały sztukę błyskawicznego wyjmowania szczepionek :)

Offline Brutus69

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 11
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 15, 2011, 23:16:45 pm »
Czy Wy piszecie serio czy żartujecie? Nasz sanepid zadowala się tremometrem w lodówce na szczepionki, lodówce na śmieci i lodówce do przewożenia szczepionek. Wiadomo szczepionki powinny być przechowywane w temperaturze  2-8 ?C ale całodobowe monitorowanie temperatury w lodówce to już jest przesada. A co ze szczepionką zalecaną którą  pacjent kupi w aptece i przyniesie do przychodni?  Jak wiadomo od grudnia 2010 r. nie można w przychodniach sprzedawać pacjentom szczepionek wiec muszą je kupić w aptece i do nas przynieść
Ale z ciekawości  popatrzyłem troche w internecie i znalazłem cos takiego
http://www.mera-sp.com.pl/rejestratory_opis.php?go=lite5016
http://www.mera-sp.com.pl/rejestratory_opis.php?go=sxxxx_rxxxx (ten jest zgodny z normami europejskimi - to może mieć znaczenie dla tak skrupulatnego inspektora sanitarnego)
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2011, 23:25:20 pm wysłana przez Brutus69 »

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 15, 2011, 23:32:02 pm »
Brutus69 - podajesz link do rejestratora. Nam nie chodzi o rejestrowanie tylko o monitorowanie. Te słowa mają dwa różne znaczenia.
Czy Sanepid chce czy nie chce to i tak kilka moich przychodni by to założyło. Komuś znajomemu padła lodówka (albo prądu nie było) i przez weekend kilka tys złotych w postaci szczepionek spłynęło razem z wodą z lodówki. Także widzisz, że nie żartujemy tylko piszemy serio.

Offline MERA

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 28, 2012, 13:11:33 pm »
Brutus69 - podajesz link do rejestratora. Nam nie chodzi o rejestrowanie tylko o monitorowanie. Te słowa mają dwa różne znaczenia.
Czy Sanepid chce czy nie chce to i tak kilka moich przychodni by to założyło. Komuś znajomemu padła lodówka (albo prądu nie było) i przez weekend kilka tys złotych w postaci szczepionek spłynęło razem z wodą z lodówki. Także widzisz, że nie żartujemy tylko piszemy serio.

Rejestracja wyników pomiarowych jest dobra wtedy, gdy użytkownik (i/lub jego klient) chcą uzyskać informacje na temat tego, w jakich warunkach przechowywane były towary w danym przedziale czasu. Wyniki pomiarowe sczytane z rejestratora pokazują jednoznacznie, czy towar był przechowywany zgodnie z obowiązującymi normami/zaleceniami itp.

Jeżeli użytkownik chce mieć możliwość zareagowania na wszelkiego rodzaju zagrożenia (np. wspomniane niedomknięte drzwi w lodówce), pomocne mogą okazać się systemy pomiarowe czasu rzeczywistego, np:

http://www.mera-sp.com.pl/rejestratory.php?go=bezprzewodowe

Ww. system pomiarowy umożliwia monitorowanie niemalże dowolnych wielkości fizycznych (od temperatury i wilgotności do zużycia energii, otwarcia i zamknięcia drzwi itd.) w czasie rzeczywistym (podgląd danych na ekranie monitora l;ub przez www). Dodatkowo, system generuje stronę www, którą można podejrzeć z zewnątrz (przykład: http://77.253.214.35:1025/HOBOnodeViewer/faces/index.jsp), umożliwia alarmowanie np. przez e-mail lub sms.

Uzyskane wyniki pomiarowe mogą być automatycznie eksportowane na serwer ftp, wysyłane na wcześniej zdefiniowany adres e-mail, lub udostępniane do pobrania na generowanej stronie internetowej.

Offline Zett

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 16, 2014, 15:05:37 pm »
Do monitoringu temperatury w lodówce wystarczy zakupić regulator z dwoma wyjściami przekaźnikowymi, które zostaną podłączone do centralki alarmowej (obecnie każdy obiekt ma alarm)
Jeśli temperatura zostanie przekroczona modem firmy ochroniarskiej wyśle odpowiedni komunikat sms.
Proste i tanie.

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1623
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 18, 2014, 00:11:06 am »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 18, 2014, 06:33:04 am »
Temat na topie
http://www.efento.pl/index.pl.html

Cytuj
Zasięg do 50 metrów w otwartej przestrzeni

za***cie przydatne urządzenie :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2014, 06:35:32 am wysłana przez mpi »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 18, 2014, 10:56:29 am »
czyli to działa tylko jak jesteśmy w zasięgu (50m)? Nigdzie nie widzę opcji alarmowania po przekroczeniu zadanych progów. Czyżby nie posiadał jednej z najważniejszych funkcji? Skoro jest na baterię to nie powiadomi, kiedy zabraknie prądu dla lodówki :) Jak wygląda ten miernik jest duży?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1623
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 18, 2014, 16:26:28 pm »
Firma testuje w wybranych zoz-ach nowe możliwości.

Cytuj
Finalizujemy budowę urządzenia z funkcja alarmu.
W pierwszym etapie będzie umożliwiało zapis temperatury i alarmy wysyłane na email i telefon GSM.Urządzenie  będzie współpracowało z tabletem, który podłączony na stałe będzie przekazywał alarmy i jednocześnie zapisywał dane pomiarowe.

Od połowy lutego ma być dostępne.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1305
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Monitorowanie temperatury w chłodziarkach
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 18, 2014, 19:16:44 pm »
Normalnie pełna profeska. Tablet podłączony pewnie na biedaidzie wysyłający maile i smsy.
Ciekawe co będzie jak padnie ładowarka od tego tabletu.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 109
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]