collapse

Reklama


Autor Wątek: Probelm z zakwestiowanymi świadczeniami udzielonym pacjentom nieubezpieczonymi  (Przeczytany 22807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: Października 29, 2010, 08:20:42 am »
1. Nie mam podpisanych wielu deklaracji (wersja papierowa), więc w programie nie powinno ich być, a są 
2. Mało kto przynosi mi potwierdzenie ubezpieczenia
3. Mam problem z przypisywaniem typu ubezpieczenia na karcie pacjenta w zakładce "podstawowe"
4. Znajomy lekarz naszej pani doktor chyba aż nadto wprowadza panikę i mętlik (on straszy kontrolami i niebotycznymi konsekwencjami)
5. Personel medyczny nie jest zbyt dobrze zorientowany na przepisy i zarządzenia
6. treść pisma z NFZ : " wobec przekazywania do NFZ przez państwa zakład list poz, na których znajdują się osoby, dla których ZUS i/lub KRUS nie przekazały zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, jak również info o należnej lub zidentyfikowanej składce zdrowotnej, zachodzi konieczność ustalenia zasadności finansowania deklaracji tych osób. MOW NFZ wszczął postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie, w związku z czym prosimy o przekazanie do delegatury dokumentów deklaracji wybory lekarza poz osób, których wykaz numerów pesel znajduje się w załączniku."
7. W załączniku jest lista 24 osób, z czego 18 to osoby, które praktycznie nigdy u nas nie były (i nie mają deklaracji, te osoby w większości są za granicą i mają polskie zameldowanie lub są w Polsce i nie rejestrują się, bo wolą piwo itp). NZOZ powstał w `99 i dostaliśmy listę pacjentów z gminy. Osoba, która zajmowała się administracją wprowadziła je wszystkie.
8. By uniknąć migracji pacjentów z naszego nzoz do pobliskich -za zgodą naszego kierownika (lekarz) zmieniałam deklaracje w pps`ie na datę udzielonego bieżącego świadczenia (tak więc, kto co miesiąc powtarza leki ma w tym roku co najmniej 10 deklaracji- a nie ma to odbicia w wersji papierowej)
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline skopczyp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Pomógł? 37
  • SZOI
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: Października 29, 2010, 08:35:33 am »
8. By uniknąć migracji pacjentów z naszego nzoz do pobliskich -za zgodą naszego kierownika (lekarz) zmieniałam deklaracje w pps`ie na datę udzielonego bieżącego świadczenia (tak więc, kto co miesiąc powtarza leki ma w tym roku co najmniej 10 deklaracji- a nie ma to odbicia w wersji papierowej)

odważny kierownik  :o

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: Października 29, 2010, 09:08:03 am »
Tak to jest jak ktoś kto się nie zna podejmuje decyzje. Dla mnie sprawa jest prosta. Nie ma papierowej podpisanej przez pacjenta deklaracji to nie można oczekiwać, że NFZ będzie za nich płacił. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie to z tego co wiem to zgodnie z przepisami jesteśmy zobowiązani do sprawdzania ubezpieczenia pacjenta przed każdą jego wizytą (czy wymyślił to zdrowy człowiek to już inna sprawa), jednak wątpię aby było to w większości przypadków egzekwowane (zwłaszcza w POZ).
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: Października 29, 2010, 09:18:33 am »
8. By uniknąć migracji pacjentów z naszego nzoz do pobliskich -za zgodą naszego kierownika (lekarz) zmieniałam deklaracje w pps`ie na datę udzielonego bieżącego świadczenia (tak więc, kto co miesiąc powtarza leki ma w tym roku co najmniej 10 deklaracji- a nie ma to odbicia w wersji papierowej)

ugryzłem się w język i wykasowałem coś nieprzyjemnego co napisałem. Nie wiem kto to wymyślił - jeśli lekarz to mam nadzieję że nigdy do niego nie trafię na leczenie, ponieważ sam wymaga leczenia.
Ten punkt w połączeniu z punktem 1 powoduje że ...

4. Znajomy lekarz naszej pani doktor chyba aż nadto wprowadza panikę i mętlik (on straszy kontrolami i niebotycznymi konsekwencjami)

... ten lekarz ma według mnie 100% rację i jeśli jest tak jak piszesz ja na Waszym miejscu bym się zaczął bać. Wszystkie pozostałe punkty bym olał, bo na tych dwóch polegniecie natychmiast.


2. Mało kto przynosi mi potwierdzenie ubezpieczenia

niestety jest to chyba nawyk sprzed 1999 roku i nie można obwiniać za to pacjentów a personel przychodni. W specjalistyce i innych rodzajach pacjenci są nauczeni, że mają ze sobą nosić aktualny dokument ubezpieczenia. Ze względu na to, że w przypadku deklaracji ubezpieczenie nie jest weryfikowane personel w POZ nie ma "motywacji" do sprawdzania ubezpieczenia. Ostatnie weryfikacje usług w POZ trochę się przyczyniły do tego, że przy zbieraniu deklaracji jest sprawdzane ubezpieczenie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdorazowo przyjmujesz pacjenta, który jest u Ciebie na liście POZ bez sprawdzania ubezpieczenia. Jednak gdy zbierasz od niego deklarację, lub przyjmujesz pacjenta unijnego/z innego oddziału - sprawdzasz ubezpiecznie.


3. Mam problem z przypisywaniem typu ubezpieczenia na karcie pacjenta w zakładce "podstawowe"

o tym pisałem wcześniej. Możesz na forum znaleźć wątki dotyczące ubezpieczenia - zwłaszcza w okresie jak NFZ weryfikował usługi w POZ to wiele tematów się pojawiło. Ja narazie nie zmieniam ubezpieczenia - tak jak napisałęm kilka wątkó wcześniej - myślę że w przypadku deklaracji nie ma ono znaczenia. U swoich świadczeniodawców zarządziłem, że mają uczulać rodziców na to, żeby dopilnowali ubezpieczenia dzieci. Rodzice często nie zdają sobei z tego sprawy więc my narazie edukujemy ich :)

5. Personel medyczny nie jest zbyt dobrze zorientowany na przepisy i zarządzenia

jak można wykonywać coś o czym się nie ma pojęcia? Jak zrobić zastrzyk, zmierzyć ciśnienie czy w przyapdku lekarza jaki podać lek to nie wszystko. Jak nie znając odpowiednich przepisó porwadzicie na przykład dokumentację medyczną? Skąd wiecie co ma robić np. pielęgniarka poz czy położna?
Ja co roku daję swoim materiały. Nie wiem czy czytają czy nie, ale oni za to wiedzą, że jak mnie o coś spytają co jest w materiałach opisane to tak ich opie.....  ;D, że wydaje mi się iż cztają. Dodatkowo co jakiś czas jak mi się coś przypomni to np. drukuję przisy dotyczące dokumentacji medycznej czy inne i daję żeby sobie zweryfikowali czy mają wszystko zgodnie z przepisami.

6. treść pisma z NFZ : " wobec przekazywania do NFZ przez państwa zakład list poz, na których znajdują się osoby, dla których ZUS i/lub KRUS nie przekazały zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, jak również info o należnej lub zidentyfikowanej składce zdrowotnej, zachodzi konieczność ustalenia zasadności finansowania deklaracji tych osób. MOW NFZ wszczął postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie, w związku z czym prosimy o przekazanie do delegatury dokumentów deklaracji wybory lekarza poz osób, których wykaz numerów pesel znajduje się w załączniku."

czyli tutaj Daram udzielił odpowiedzi na początku tego tematu. Nie chodzi tu o to, że nieprawidłwo wprowadziłaś ubezpieczenie na karcie pacjentów. Jeśli byś posiadała te deklaracje to nic by nie było. Tutaj może być nawet problem błędnych peseli.
Ja kilka lat temu musiałem pokazać deklarację pacjenta. Znalazłem ją, okazało się że pesel jest błędny. W związku z tym, że ją miałem nic się nie stało - jedynie mi kazali poprawić pesel na prawidłowy (zebrać nową deklarację). Jak zacząłem poproawiać okazało się, że była również druga deklaracja z poprawnym peselem  ;).


7. W załączniku jest lista 24 osób, z czego 18 to osoby, które praktycznie nigdy u nas nie były (i nie mają deklaracji, te osoby w większości są za granicą i mają polskie zameldowanie lub są w Polsce i nie rejestrują się, bo wolą piwo itp). NZOZ powstał w `99 i dostaliśmy listę pacjentów z gminy. Osoba, która zajmowała się administracją wprowadziła je wszystkie.

rzeczywiście tak się kiedyś robiło jak piszesz, ale w przypadku NFZ a wcześniej Kas Chorych sytuacja zmienia się nawet kilka razy w roku  :D a Wy zatrzymaliście się na roku 1999. Te listy chyba wszystkie przychodnie (no może poza Wami) już "odświeżyły" deklaracjami. Jak weszły początkowo małe deklaracje to i tak zbierało się je dla wszystkich - nawet dla tych wpisanych na podstawie list, a kilka lat temu jak powstała afera, że deklaracje sprzed 2004 roku tracą ważność odnawiało się wszystko.


Przepraszam za uszczypliwość ale wrócę jeszcze do tego:
5. Personel medyczny nie jest zbyt dobrze zorientowany na przepisy i zarządzenia

to po co się za to bierzecie? Kilka razy spotkałem się z podobnymi ludźmi i naprawdę nie mogę zrozumieć tego, że niektórzy mają w dupie że są jakieś przepisy, wytyczne i inne ustalenia i robią wszystko tak jak uważają. To są przyzwyczajenia z poprzedniej epoki, które właśnie doprowadziły do takiej sytuacji w służbie zdrowia jaka jest teraz i żadne reformy jej nie zmienią bez zmiany mentalności i podejścia ludzi - zarówno w przychodniach/szpitalach jak i urzędników.

EDIT: ufff, ale się rozpisałem - podczas pisania 3 odpowiedzi...  ;D

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #19 dnia: Października 29, 2010, 11:22:31 am »
Mpi
dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Jeśli chodzi o personel, to jak zauważyłam robią wszystko "po łebkach", ciągle mają coś do korekty. Często muszę im pomagać coś uzupełniać. Drukuję i przedstawiam im zarządzenia i inne aplikacje, które wchodzą lub pojawiają się w internecie. Nie jestem w stanie ogarnąć tego wszystkiego sama (nie mam wykształcenia medycznego ani pokrewnego, nie jestem w ogóle związana z tym tematem)- miałam robić wymianę elektroniczną z NFZ, a porządkuję jeszcze inne dokumentacje. Wiem, że jeśli ma się jakiś zakres obowiązków to trzeba temu sprostać, bądź zrezygnować. Ale ja w większości nie mam tego w aneksie do umowy. Zbyt ogólnie mam podane niektóre zadania, ale cóż. Nasz nzoz jest mały. Personel medyczny liczy 4 osoby, pacjentów mamy ok 1,5 tys. (okoliczne wsie). Mnie to wszystko przeraża odkąd tu pracuję. Nie cierpię tej pracy. Szukam nowej. Za dużo tu bałaganu i źle robionych rzeczy. Wymiękam.
p/s. szczerość jest zaletą- cenię to sobie   
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: Października 29, 2010, 14:11:51 pm »
przy 1,5tys pacjentów to można nad wszystkim zapanować. W ciągu jednego tygodnia jesteś w stanie przerobić wszystkie deklaracje papierowe i porównać je z komputerem - czy zgadza się data złożenia, personel i dane personalne pacjenta.
1,5 tys pacjentów to pikuś - do takiej liczby można w miarę szybko dotrzeć i "odświeżyć" lub uzupełnić deklaracje. Oczywiście trochę odpadnie - tak jak zauważyłaś część wyjechała za granicę, ale docierając do danego domu, możesz "zdobyć" pozostałych członków rodziny/mieszkańców i uzupełnisz te braki innymi pacjentami. Ja uważam że przy takiej liczbie pacjentów jest bardzo łatwo nad tym zapanować i szybko wrócić do prawidłowości - to tylko kwestia chęci.
Niestety tych chęci często brakuje. Pewni ludzie z pewnym wykształceniem mają i tak wszystko w dupie, ponieważ jak nawet upadnie firma którą kierują, to i tak zawsze pracę znajdą.
I przede wszystkim to powinno zostać unormowane przed robieniem jakichkolwiek reform.

EDIT: szanuj pracę, bo inną ciężko znaleźć  ;) ja pomimo że swojej też nie cierpię jak raz w to wdepnąłem tak nie mogę wyjść przez 10 lat :). Na początek przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem materiały ofertowe POZ (zarówno przepisy MZ jak i NFZ) i spróbuj je zwryfikować z tym co jest u Was. Nie wiem ile zarabiasz, ale naprawdę przy takiej ilości pacjentów można sobie wszystko tak zorganizować, że praca będzie przyjemna.
« Ostatnia zmiana: Października 29, 2010, 14:24:29 pm wysłana przez mpi »

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #21 dnia: Października 29, 2010, 14:51:56 pm »
chęci mam- ale z tego co widzę to tylko ja jedna i mi najbardziej na tym zależy. Siedzę i uzupełniam dane, mam zamiar pojeździć po okolicznych wsiach i zebrać (przynajmniej aktualne) deklaracje. Ostawiłam na bok rejestrowanie świadczeń w pps`ie (wyrobię się z tym, nawet jeśli nie będę na bieżąco 2 czy 3 tygodnie).
Ciężko szanować pracę, w której nie czuje się żadnego szacunku ani do osoby, ani do przynależnych obowiązków. Zarabiam 1200,- , cały etat, czas nieokreślony. Wyręczam nieraz pielęgniarki w dokumentacji itp. Nie mogę jakoś tego zostawić na ""pastwę losu". "Miękka du*a" ze mnie ;) Staram się dać z siebie maksimum. Wracam padnięta do domu (praca umysłowa wykańcza gorzej jak fizyczna). Ych, 
pozdrawiam
H.A.N.D.- Have A Nice Day

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 94
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9310 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]