collapse

Reklama


Autor Wątek: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?  (Przeczytany 17335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« dnia: Kwietnia 07, 2010, 14:30:09 pm »
Mam komunikat "Status Ubezpieczenia Świadczeniobiorcy W Centralnym Wykazie Ubezpieczonych Nie Pozwala Rozliczyć Świadczenia Z Tytułu Uprawnienia - U." Czy to poprawiać, a jeżeli tak to jak ?
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Hanna

  • Gość
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 07, 2010, 18:18:05 pm »
Dziś odebrałam zwrotny statystyczny i też mam taki błąd! (w sumie 22 pozycje). Gdzieś tu czytałam, jak ktoś pisał, że jeżeli przy tych błędach w polu "waga" jest INFORMACJA a nie BŁĄD, to nie trzeba ich usuwać, tylko jeszcze raz zrobić raport i wysłać.

Ktoś to może potwierdzić? Czy NFZ zapłaci za te wykonane usługi? Prawie wszystkie wskazane osoby w tych błędach to dzieci albo studenci, więc raczej ubezpieczeni są...

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 07, 2010, 18:41:57 pm »
Tylko w jakim celu wysyłać jeszcze raz raport nic nie zmieniającw świadczeniach?
Skoro jest to informacja, a nie błąd, to nie ma powodu dla jakiego mieliby nie płacić.

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 07, 2010, 22:23:57 pm »
Informacja nie wplywa na rozliczenie. W przypadku lekarza poz (w kazdym razie w moim regionie) jest to walka z wiatrakami. Wszyscy wokolo to olewaja, ale ja posprawdzalem kazdego pacjenta z informacja i okazalo sie, ze WSZYSCY DOROSLI sa ubezpieczeni (dzieci nie zgloszone do ubezpieczalni to osobny problem). Nie wiem dlaczego nie figuruja w CWU skoro pracuja n-lat w tej samej firmie, widze pieczatke za pieczatka w legitymacjach, donosza druk zgloszenia do ubezpieczenia zdrowotnego itd. Przy codziennym sprawdzaniu (to dotyczy nawet wiekszosci osob, ktore widnieja z "uprawnieniem U) wiara przynosi aktualny ZUS RMUA, ale nie donosi druku zgloszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, a bez tego WO NFZ w razie czego nie zmieni ewidencji statusu. I gon ich o to... Donosza pozniej, ale to droga przez meke. Nie wiem czemu u mnie jest tez duzy problem z rencistami (ktorych w sumie lekarz nie ma duzo).

Osobny problem to dzieci, ktory juz faktycznie jest walka z wiatrakami. Raz, ze rodzice czesto ich nie zglaszaja do ubezpieczalni. Dwa - gdy traca prace (a region charakteryzuje sie duza stopa bezrobocia jak na wielkopolskie warunki) a potem podejmuja nowa to te dzieci nie sa ponownie zglaszane przez pracodawce. Z reguly ogranicza sie to do wpisania dziecka i wbicia stempelka przez kadrowa lub jeszcze inna osobe do legitymacji ubezpieczeniowej i koniec. Faktycznie nie zglaszaja ich do ubezpieczalni, bo jak prosze o druk ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA (w zaleznosci czy rzekome zgloszenia dziecka nastapilo przed  1 lipca 2008 roku czy po) to sie okazuje, ze jest problem. W koncu donosza ZUS ZCNA z data zgloszenia dziecka po okresie gdy ich o to prosilem (a na drukach i tak z reguly brakuje podpisu platnika skladki i osoby ubezpieczonej. Wytlumaczenie "Bo to elektronicznie bylo zglaszane") :) Dlatego legitymacja rodzinna z wpisanymi czlonkami rodziny (dzieci) jest dla mnie mocno watpliwa. Oczywiscie i tak musza byc przyjeci, ale z CWU w ich przypadku daje sobie spokoj. Zreszta w poniedzialek wysle po raz pierwszy do oddzialu wnioski o zmniane statusu z kserokopiami dokumentow ubezpieczenia. Jednak traktuje to bardziej jako eksperyment niz norme. W kazdym razie na chwile obecna... Specjalisci maja lepiej, bo maja mniej pacjentow i latwiej ich kontrolowac:D Raz - ze pacjent rzadziej przychodzi i w mniej naglych sprawach, dwa - ze musza troche poczekac i bardziej pomysla...

Jest jeszcze trzecia kwestia. Jak ktos tu juz na tym forum napisal. Przychodzi osoba, potem sie okazuje, ze ponoc jest nieubezpieczona. Pielegniarki dzwonia do pacjenta, ten robi awanture, ze jest ubezpieczony i macha dokumentami ubezpieczenia. Jest niezla zadyma, wielkie pretensje pacjenta. Telefon do NFZ, a tam dwa wykazy. Jeden ten ktory my widzimy np w weryfikacji w SZOI, z ktorego wynika ze jest nieubezpieczony a drugi "oczywiscie ze jest ubezpieczony"). I musisz i kserowac i plaszczyc sie przed pacjentem :D Osobiscie takiej sytuacji nie przezylem, ale oprocz jednej wypowiedzi tutaj slyszalem prawie identyczna u kolegi. Kosztowalo to ponoc wszystkich duzo czasu i nerwow.

P.S. Przy okazji w tym miejscu dziekuje Bartoszowi za cenna wskazowke odnosnie problemow z CWU
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2010, 22:31:09 pm wysłana przez Grzegorz0101 »

Hanna

  • Gość
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 08, 2010, 19:03:33 pm »
Wysłałam statystyczny jeszcze raz i przyszedł bez błędów.

Offline it.bydg

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Pomógł? 0
  • kujawsko-pomorskie
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 19, 2010, 11:08:40 am »
Witam

jak ostrzeżenia to rozliczą , gorzej że u mnie dla AOs dla pełnoletnich to jest błąd i nie płacą za świadczenia takiego pacjenta, trzeba wysłac na fax podstawę ubezpieczenia

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 26, 2010, 14:07:12 pm »
No i się porobiło. W czwartek (choć dopiero dzisiaj to zauwazylem)  przeprowadzona została w Wielkopolsce ponowna weryfikacja raportu statystycznego za STYCZEN (sic). W moim przypadku dotyczy to lekarzy POZ.  Z kilkunastu wczesniejszych bledow informacyjnych DWA staly sie nagle bledami ISTOTNYMI. Dotyczą one cukrzyków i osób z chorobami układu krązenia. Jak wiec widac nawet lekarze POZ moga mieć problemy. W kwietniu lekarz zaczął kserować dowody ubezpieczenia. Wniosek o zmianę statusu jednej z tych osób został już wysłany do WO NFZ. Póki co replika CWU jest na koniec marca więc nie mogę podejrzeć czy już statut tej osobie zmieniono. Jednak i to nie rozwiązuje sprawy bo dotyczy to usługi styczniowej. Dzwoniłem do wielkopolskiego oddziału, rozmawiałem z czterema osobami, które nie były w stanie określić co mam z tym fantem zrobić. Ktoś mówił, że będzie jeszcze ponowna weryfikacja, ktoś że już jest ostateczna. Mam jeszcze jeden numer telefonu do rozliczeń, jednak nie łudze się, że czegos nowego sie dowiem. Najprościej byłoby usunąc te usługi ze stycznia, ale co z ew. korektą rachunku. Zweryfikowanej listy POZ już nie udostępniono. Zresztą stawka 3.0 wyznaczana jest na podstawie usług z trzech poprzedzających miesięcy. Czekać? Ale w sumie zbliza sie koniec miesiąca. Nie chciałbym znalezc sie w takiej sytuacji, ze przez te dwa bledy ze stycznia wsztrymany bedzie rachunek kwietniowy. Nie chcialbym tez robic korekty, ktora bedzie wymagala kolejnej. Zreszta dlaczego ma lekarz POZ na tym ucierpiec skoro te osoby od n-lat były ubezpieczone. Co radzicie? Szczególnie to pytanie kieruje do osob rozliczajacych lekarzy poz z wlkp. Sprawdzie jak u was wyglada obecnie sprawa z bledami.


P.S. Namieszalem w powyzszym tekscie, ale cisnienie mi sie mocno podnioslo. Musze zajac sie innymi sprawami, a zalezy mi abyscie wypowiedzieli swoje zdanie na ten temat. Od Was szybciej sie dowiem niz od kogos z oddzialu

P.S 2 Zwalają winę na warszawe. Ale co i jak tego juz nie wiedza

P.S 3 Po rozmowie z osoba z rozliczen dowiedzialem sie jedynie, zeby nic nie grzebac z korektami rachunkow. Na pytanie czy usunac uslugi z rap statystycznego udzielono mi odpowiedzi "jak Pan uwaza". Kiedy powiedzialem, ze jednak chcialbym sprawe wyjasnic, bo osoby sa ubezpieczone, zreszta jeden wniosek z kserokopia dowodu ubezp zostal juz wyslany powiedziano, zeby w zwiazku z tym nic nie robic. Zreszta wyslanie wniosku to jedno, uznanie go to druga sprawa. Na pytanie czy przez te dwa bledy nie bedzie problemow z rachunkiem refundacyjnym za kwiecien odpowiedziano, ze nie ma to nic do rzeczy. Na kolejne pytania tylko jedno slowo sie powtarzalo "czekac". Zeby bylo smieszniej rozmawialem jeszcze z inna osoba z rozliczen niz mi sugerowano wczesniej. Reasumujac: Wiem,ze nic nie wiem. Tyle to ja sie domyslalem przed wykonaniem tych wszystkich telefonow
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 26, 2010, 15:06:11 pm wysłana przez Grzegorz0101 »

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 26, 2010, 22:47:56 pm »
Ze spokojem z moich informacji podobno już jutro powinien się ukazać komunikat w WOW NFZ co robić z takimi sytuacjami - generalnie wysyłamy pisemko do funduszu z prośbą o wyjaśnienie ubezpieczenia danego pacjenta, podając jego dane i pesel no i jak posiadamy jakiś dokument potwierdzający status ubezpieczenia.
Wtedy Fundusz sam może nanieść poprawkę do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych
Jak nie to Fundusz chyba będzie wysępował do ZUS i innych tego typu instytucji o potwierdzenie ubezpieczenia świadczeniobiorcy - więc lepiej i szybciej dla nas podesłać ksero :)
Pozdrawiam

Offline Jerzyk56

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 107
  • Pomógł? 0
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 10, 2010, 18:29:20 pm »
Niestety robi się paranoja w nfz-poznan dzisiaj informacja iż zawieszają sprawdzenie - a raporty odrzuca pomimo wprowadzenia poprawek poprzez wyrzucenie zakwestionowanego pacjenta - statystyczny przyjęty po takiej poprawce a rozliczeniowy odrzucony.

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 10, 2010, 18:36:38 pm »
Jerzyk nie ma co się dziwić -  sami pracownicy OW nie wiedzą co stolica sobie co chwilę wymyśla więc myślę że jutro będzie dużo lepiej :)
Dziś rano jeszcze mi na nowych raportach za styczeń zmieniali na istotne a po 12 już miałem jako ostrzeżenia i także mnie szlag trafił...
Więc należy się nie stresować i dzwonić by  zweryfikowali raz jeszcze rozliczeniowy - bo co poniektórzy lecieli z automatu z piątkowej listy i odrzucali raporty
Pozdrawiam

Offline Jerzyk56

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 107
  • Pomógł? 0
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 13, 2010, 09:57:29 am »
Wyrzuciłęm kwestionowanych (zarówno błędy jak i ostrzeżenia ) z wszystkich raportów które zweryfikowali. Wszystko przeszło wraz z korektami. W tym mc pozbieram od wszystkich zakwestionowanych ubezpieczenia (ksera) i wyśle im .
Pozdrawiam

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 13, 2010, 14:21:08 pm »
Wszystko ok, tylko co będziemy kserować jak legitymacje ubezpieczeniowe odchodzą do lamusa  >:(
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline manesco

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 10
  • Pomógł? 0
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 13, 2010, 14:53:35 pm »
Wyrzuciłęm kwestionowanych (zarówno błędy jak i ostrzeżenia ) z wszystkich raportów które zweryfikowali. Wszystko przeszło wraz z korektami. W tym mc pozbieram od wszystkich zakwestionowanych ubezpieczenia (ksera) i wyśle im .
Pozdrawiam

Zrobiłem dokładnie to samo :)

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 13, 2010, 15:29:44 pm »
Wszystko ok, tylko co będziemy kserować jak legitymacje ubezpieczeniowe odchodzą do lamusa  >:(

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=0&dzialnr=2&artnr=3926&b=1
Pozdrawiam
Bartosz

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Odp: Ostrzeżenie (Informacja) jak to interpretować ?
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 19, 2010, 10:29:35 am »
U lekarza POZ poki co nie wyrzucam ostrzezen. W Wielkopolskim Oddziale umiescili ostatnimi czasy dwa komunikaty w skrzynce. 10 maja, ze chcac zmniejszyc problemy zwiazane z wprowadzaniem weryfikacji statusu ubezpieczenia pacjenta i umozliwic swiadczeniodawcom biezace rozliczanie umow wstrzymuje sie tymczasowo weryfikacje. 17 udostepniono drugi nawiazujacy do tamtego, ze blad na swiadczeniach nie wplywa obecnie na mozliwosc rozliczanoa umow. WOW nie odstepuje od calkowitej weryfikacji uprawnien pacjenta, jendak proces ten wymaga dodatkowych ustalen.

Dzwoniac wczesniej do WOW wyczulem, ze maja tam wielki zamet, wiec nie dziwi mnie, ze jest jak jest.  Jerzyk nie wiem czy pochopnie nie postapiles wywalajac wszystkie bledy. Ja mialem dwa bledy istotne u lekarza POZ. Jedna wina lekarza, byla inna podstawa ubezpieczenia (przepisy o koordynacji), wiec poprawilem swiadczenie. Drugi blad istnial z osoba, ktora nie byla wykazana w CWU, jednak doniosla mi dowod ubezpieczenia. Wyslalem go do  NFZ (wtedy nie bylo jeszcze komunikatu, ze do dzialu ekonomiczno-finansowego czy jak on sie tam nazywa). Z ktoregos tam wydzialu (nie pamietam, a nie mam tych pism w tej chwili przy sobie) uznali mi czesc pacjentow (choc nadal widnieja w bledach informacyjnych, mimo ze w dniu ich przyjecia byli ubezpieczeni. Przypuszczam, ze to kwestia braku ponownej weryfikacji ew. rozpatrzenia sprawy przez inny wydzial niz ten zajmujacy sie korekta swiadczen - niewazne). Pech chcial, ze odnosnie tej osoby z bledem NFZ wystosowal pismo do KRUS w celu wyjasnienia czy jest ubezp czy nie  (chociaz przegladajac kserokopie tego co wyslalem nie wide ku temu podstawy),a wiec sprawa jakby jest w toku. Nie wywalilem tego swiadczenia, bo wg mnie sprawa jest oczywista - osoba ta jest ubezpieczona. Po pierwszym komunikacie NFZ (tym z 10 maja) jeszcze to swiadczenie wykazywane bylo jako blad, teraz juz nie.

Mysle, ze nie nalezy dzialac pochopnie. Poki co jest wiele niedociagniec, Oddzial to wie, my to wiemy. Na bledy informacyjne nie zwracam poki co większej uwagi. Większość dotyczy dzieci (ignoruje),a te dotyczace pozostalych rozwiazuje tak, ze kseruje ich  dowody ubezp i co m-c wysylam do WOW. Jak sie sprawa nie  wyjasni zawsze bedzie mozna te swiadczenia poprawic. I tak nie wplywaja one na rozliczenia (chyba, ze pojawia sie kolejne filtry, ktore uznaja je za istotne, wtedy sie je po prostu usunie. U lekarz POZ rap stat to akurat zaden problem. Patrze tylko czy to nie cukrzycy i osoby z chorobami ukladu krazenia, bo mimo ze weryfikacja obecnie jest wstrzymana, to po jej wznowieniu niemal na pewno będzie to znowu blad istotny)

P.S Nie chcac zakladac nowego tematu podam tylko (jakby ktos przeoczyl),ze Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu informuje o planowanym zamknięciu elektronicznym umów za lata 2009 i wcześniejsze. Oznacza to, że każde sprawozdane w raporcie statystycznym świadczenie medyczne wykonane w tym czasie nie zostanie zaimportowane do systemu informatycznego WOW NFZ. W związku z powyższym, zgodnie z komunikatem z dnia 6 maja br (w którym WOW prosi o przeanalizowanie stanu rozliczenia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z WOW NFZ na rok 2009 i lata wcześniejsze, pewnie byly znwou jakies weryfikacje:d) WOW prosi ponownie świadczeniodawców o przeanalizowanie stanu rozliczeń za lata ubiegłe. W przypadku stwierdzenia przekazania świadczeniodawcy nienależnych środków finansowych oddział wojewódzki NFZ wezwie do ich zwrotu.Zamknięcie umów planowane jest na dzień 1 czerwca 2010 roku. Po tym terminie wszelkie korekty raportów statystycznych będą mogły być dokonywane wyłącznie po odblokowaniu elektronicznym umowy, na uzasadniony wniosek świadczeniodawcy zaakceptowany przez Dyrektora WOW NFZ.

P.S 2 Czy ten burdel się kiedyś skończy? Mam wrazenie, ze tendencja jest odwrotna (nasila sie)
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2010, 11:08:41 am wysłana przez Grzegorz0101 »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 105
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]