collapse

Reklama


Autor Wątek: Aktywna UKRYTA deklaracja  (Przeczytany 3272 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Aktywna UKRYTA deklaracja
« dnia: Lutego 15, 2010, 10:50:11 am »
Mam pewne pytanie odnośnie wprowadzania deklaracji w Somedzie. Po błędnym wprowadzeniu deklaracji dla lekarza POZ (wprowadzono błędny rodz. ubezpieczenia dla dziecka zrobiono ubezp zamiast C - osoba będąca członkiem rodziny osoby podlgającej ubezpieczeniu, a co za tym idzie błednie wprowadzono osobę, która zgłaszała - dziecko samo siebie ;/) usunąłem ta deklarację. Nie wycofałem jej, bo w takim przypadku przy ponownym wprowadzaniu musiałbym wprowadzić późniejszą datę zapisania do lekarza (pamiętam z końca zeszłego roku, że SOMED się pluje w tym momencie, że data nowej deklaracji ma być późniejsza niż wcześniejsza wycofana), a ja chciałem zrobić datę taką jaką była wcześniej (bo taka figuruje w wersji papierowej, a nie chcę szukać tego pacjenta, aby jeszcze raz składał deklaracje). poprawa też nie wchodzi w grę, bo inna jest osoba zgłaszająca.

Po wprowadzeniu dla tej osoby nowej deklaracji (gdzie osobą zgłaszającą jest już opiekun prawny) i wprowadzeniu starej daty zapisania wszystko wydaje się ok. Ale nie do końca, bo poprzednia deklaracja nadal jest aktywna, tylko, że ukryta. Co prawda nie jest pobierana do listy POZ i w sprawozdawczości wszystko jest ok, ale nie chcę, aby figurowała ona w bazie. Kto wie, może przy którejś aktualizacji SOMED zacznie pobierać również aktywne i ukryte deklaracje, a ja nie chcę przed każdym wygenerowanie list do pliku przeglądać każdej listy.

Prosiłbym o udzielenie odpowiedzi, jak to można technicznie rozwiązać, osoby obeznanej z SOMEDem.

Chciałbym jeszcze dodać, że po wejściu w deklaracje danej osoby i po odfiltrowaniu ?ukryte? nic nie daje zaznaczenie tej ukrytej deklaracji i wycofanie zaznaczonej. Nie wycofuje jej, a w logu zapisuje błąd, ze istnieje deklaracja dla tej osoby. Nawet po wycofaniu aktywnej i NIEUKRYTEJ deklaracji i ponownej próbie wycofania aktywnej ukrytej deklaracji ten sam błąd się pojawia (w logu blad jest opisany identycznie). Nie widzę żadnej innej opcji w programie, aby takową ukrytą deklarację usunąć, a nawet odkryć (!) (mówimy o deklaracji, nie o ukrytym pacjencie ;)). Przebrnąłem przez instrukcję SOMEDu, ale nie ma tam (albo przeoczyłem) rozwiązania dla takiej sytuacji.
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2010, 11:23:01 am wysłana przez Grzegorz0101 »

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Aktywna UKRYTA deklaracja
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 16, 2010, 08:06:51 am »

Co prawda nie jest pobierana do listy POZ i w sprawozdawczości wszystko jest ok[/b], ale nie chcę, aby figurowała ona w bazie. Kto wie, może przy którejś aktualizacji SOMED zacznie pobierać również aktywne i ukryte deklaracje, a ja nie chcę przed każdym wygenerowanie list do pliku przeglądać każdej listy.

Prosiłbym o udzielenie odpowiedzi, jak to można technicznie rozwiązać, osoby obeznanej z SOMEDem.


SOMED nigdy niczego z bazy nie usuwa , dlatego też usunięcie czegokolwiek w rzeczywistości jest ukryciem tego. Deklaracja ukryta nigdy nie pójdzie do żadnego sprawozdania , co więcej, przez ponad 10 lat nigdy nie było takiego przypadku. Nie ma technicznej możliwości usunięcia czegokolwiek z bazy danych, mówimy oczywiście o normalnych funckjach systemu, a nie o "cwanym" informatyku puszczającym DELETE. W takim jednak przypadku z prawdopodobieństwem bliskim pewności można przyjąć, że nie wyszystkie odwołania zostaną usunięte i baza może powoli się rozjeżdżać.
Podsumowując, jeśli coś ukryjemy, to tak jakby tego nie było. Wszystkie zapytania, zestawienia, raporty jeśli tylko są "normalnymi", czyli specjalnie nieodwołują się do usuniętych danych, zawsze jako pierwszy warunek mają sprawdzanie pola informującego o ukryciu rekordu.

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Odp: Aktywna UKRYTA deklaracja
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 16, 2010, 08:33:00 am »
Dziękuje Panu bardzo za wyjaśnienie tej kwestii :)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 107
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]