collapse

Autor Wątek: Tworzenie rachunku refundacyjnego  (Przeczytany 6298 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartosz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2375
 • Pomógł? 176
 • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Tworzenie rachunku refundacyjnego
« dnia: Czerwiec 23, 2008, 16:41:11 pm »
Rachunki refundacyjne
Rachunek refundacyjny ? rozumie się przez to fakturę w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.1)) lub rachunek w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.2));

Świadczeniodawca zobowiązany jest złożyć do Oddziału Funduszu, z którym zawarł umowę rachunek na piśmie oraz formie elektronicznej w terminie do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2005 r. r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Zarządzenia Prezesa NFZ dotyczące odpowiednich zakresów usług medycznych.

Tworzenie rachunku refundacyjnego
Rachunek refundacyjny tworzony jest na podstawie szablonu lub wystawiany ręcznie.

Rachunek wystawiany na podstawie szablonu
Wraz z importem raportu zwrotnego rozliczeniowego, NFZ udostępnia szablon rachunku z produktami jednostkowymi wskazanymi w raporcie rozliczeniowym do zafakturowania. Na podstawie tego szablonu jest możliwe utworzenie rachunku.

Tego typu rachunki są wystawiane dla świadczeń, dla których tworzy się raport rozliczeniowy, wyjątkiem od tego roku są świadczenia z zakresu POZ, w którym to szablon rachunku jest przekazywanym raportem zwrotnym do deklaracji.

Można to utworzyć rachunek w dwojaki sposób:
Sposób pierwszy: w module rozliczenia -> kontrakty -> szablony rachunków, zaznaczamy szablony bez zielonego ptaszka w kolumnie rachunek -> rachunek F2 -> wpisujemy numer rachunku i datę wystawienia, następnie przechodzimy w module rozliczenia -> kontrakty -> rachunki refundacyjne
Sposób drugi: w module rozliczenia -> kontrakty -> rachunki refundacyjne -> dodaj F2 -> wybieramy RUM ? do umowy -> otwiera nam się okno, gdzie uzupełniamy następujące dane:
-   Wybieramy rodzaj umowy
-   Wybieramy miesiąc za który ma być wystawiona faktura
-   Datę wystawienia
-   Numer rachunku
Następnie klikamy klawisz uzupełnij F6 -> na podstawie szablonu rachunku -> wybieramy szablon bez zielonego ptaszka w kolumnie umowa. W celu potwierdzenia klikamy OK, następnie ponownie klikamy OK.
Kolejny krok to sprawdzenie rachunku wybieramy klawisz sprawdź CF9, jeśli wszystko jest w porządku zatwierdzamy przyciskiem OK

Rachunek wystawiony ręcznie
Rachunek jest tworzony dla świadczeń rozliczanych ryczałtem min dla zakresu: RTM i SZP ?oddziały ratunkowe i izby przyjęć.

W module rozliczenia -> kontrakty -> rachunki refundacyjne -> dodaj F2 -> wybieramy typ rachunku (*) - do umowy -> otwiera nam się okno, gdzie uzupełniamy następujące dane:
-   Wybieramy rodzaj umowy
-   Wybieramy miesiąc za który ma być wystawiona faktura
-   Datę wystawienia
-   Numer rachunku
Następnie wprowadzamy wartości w kolumnie ilość, klikając dwa razy kursorem myszy dla odpowiedniej pozycji usługi. Następnie potwierdzamy klawiszem Enter OK. W celu utworzenia rachunku klikamy przycisk OK. Kolejny krok to sprawdzenie rachunku wybieramy klawisz sprawdź CF9, jeśli wszystko jest w porządku zatwierdzamy przyciskiem OK.

Drukowanie
Fakturę/rachunek/notę księgową drukujemy za pomocą przycisku drukuj F5 i wybieramy rodzaj interesującego dokumentu księgowego.

Uwaga!
Czasami się zdarza że przy próbie wydruku rachunku otrzymujemy komunikat z błędem o treści: ?Dynamic SQL Error expression evaluation not supported Unsuccessful execution caused by a system error that precludes successful execution of subsequent statements Error Code: 249". Aby rozwiązać problem należy pobrać z ftp://ftp.kamsoft.pl/pub/KS-PPS/  plik dbexpUIBfire15.dll i przekopiować do folderu z zainstalowanym programem KS-PPS.

Dla niektórych usług w bazie usług medycznych nie określono stawek VAT, wtedy zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim komunikatem. Aby naprawić należy przejść w module rozliczenia -> Słowniki - > baza usług medycznych -> a następnie odnaleźć usługę i przypisać jej odpowiednią stawkę VAT.

Generacja rachunku
W oddziałach OW NFZ obsługiwanych przez Kamsoft, świadczeniodawcy zobowiązani są przesłać na serwer dostępowy SZOI rachunek w formie elektronicznej w formacie *.ref. Aby to zrobić zaznaczamy rachunek i klikamy przycisk eksport CF2. Rachunek zostanie zapisany do uprzednio wybranej lokalizacji w formacie *.ref. Taki rachunek wysyłamy na serwer SZOI.

Mimo że rachunek w formie elektronicznej jest wymagany, określają to odpowiednie przepisy to w województwach obsługiwanych przez Sygnity, wystarczy rachunek w formie papierowej. Wynika to z tego że przez wiele lat funkcjonowania tego modelu rozliczeń firma Sygnity nie stworzyła własnego formatu elektronicznego rachunku. A gdy nastąpiła otwarcie formatu firma Kamsoft dopiero prawie po półtora roku udostępniła format rachunku *.ref.  Już nie długo ma się ukazać format rachunku w formacie XML. Będzie to format dostępny dla wszystkich producentów oprogramowania.

Rodzaje i typy rachunków refundacyjnych (*)

RUM do umowy - rachunek ten obejmuje realizację usług, które zostały wykonane w ramach limitu określonego w kontrakcie zawartym z Oddziałem NFZ (usługi zwykłe oraz usługi realizowane w ramach przepisów o koordynacji).
RUM - DE do umowy, decyzje administracyjne ? rachunek realizowany w ramach umowy, których podstawa wykonania została określona jako zgoda wójta/burmistrza
RUM - UE do umowy na podstawie przepisów o koordynacji ? rachunek za usługi realizowane na podstawie przepisów o koordynacji.
RUM - UT utylizacja leków ? rachunek stworzony specjalnie szpitali, obejmujący utylizacje leków.
RUD - do umowy - za usługi dodatkowe

Rachunki możemy tworzyć także w module kontrakty w taki sam sposób opisany jak powyżej.


Korekta rachunku
Aby móc utworzyć korektę, rachunek musi posiadać status sprawdzony.

Chcą utworzyć korektę, zaznaczamy interesujący nas rachunek i klikamy przycisk SF2 Korekta. Uzupełniamy pola wymagane: numer rachunku korygującego, datę wystawienia oraz miesiąc. Następnie wpisujemy wartości ręcznie w pola, winno być lub jeśli mamy udostępniony szablon korekty rachunku, naciskamy przycisk -> uzupełnij F6 -> wybieramy szablon bez zielonego ptaszka w kolumnie rachunek -> OK. Kolejny krok to sprawdzenie korekty rachunku wybieramy klawisz sprawdź CF9, jeśli wszystko jest w porządku zatwierdzamy przyciskiem OK. Wysyłanie odbywa się tak jak wysyłanie rachunku refundacyjnego.

Zasada tworzenia korekty jest taka że do ostatniego utworzonego dokumentu (rachunek lub korekta) można utworzyć jedną korektę. Jeśli chcemy utworzyć kolejną korektę to tworzymy ją do ostatnio wykonanej korekty.

W SZOI wersji 2008.04.2.117, można usuwać rachunki refundacyjne, mające inny status niż zaksięgowany.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2009, 23:55:28 pm wysłana przez Bartosz »
Pozdrawiam
Bartosz

 

* Szukaj


* Reklama

* Shoutbox

Odśwież Historia
 • Szept: Bardzo dziękuję. N aprzyszłość nie będę musiał pruć po nocy;) Sam jestem sobie winny, za późno zacząłem o tym myśleć;) Jeszce raz dzięki
  Maj 10, 2016, 10:41:35 am
 • Manioo SE: da się ,na szoi gdy zalogujesz się jako operator ewus, zakładka pacjent - potwierdzenia ewus, tylko że dziś rano to już nie wczoraj :-(
  Maj 10, 2016, 07:08:12 am
 • Szept: Czy ktoś wie, czy da się sprawdzić spoza pracy czy sprawdziłęm dzisiaj listę pacjentów w ewusiu? Ratunku - nie chce mi sie jechać 10 km do pracy;)
  Maj 09, 2016, 22:27:03 pm
 • MCX: jak nazywa się tabela z rozliczeniami w kp_pps
  Maj 06, 2016, 11:52:49 am
 • pati89: W 15
  Kwiecień 08, 2016, 11:39:30 am
 • nexpl: witam, poratuje ktoś wersja instalatora z 2014 roku ?
  Marzec 27, 2016, 17:25:50 pm
 • panipesymistka: jak się robi oświadczenia miesięczne i półroczne do działu rachunkowego nfz?
  Marzec 17, 2016, 09:14:38 am
 • amiro: jaki kod mz wpisujecie dla lekarza psychiatry przy wizycie środowiskowej w zespole leczenia środowiskowego? zawsze wpisywałam 7.4 ale teraz od lutego zaczęło mi wywalać...
  Marzec 02, 2016, 13:52:13 pm
 • panipesymistka: mam do napisania e-mail do Okręgowej Izby Pielęgniarek w sprawie załącznika 2a i 6a. Co należy im napisać?
  Luty 24, 2016, 13:45:01 pm
 • moniaaa_1984: witam:)
  Luty 18, 2016, 13:37:56 pm
 • j00ls: dodalas usluge z zeszłorocznej umowy. Jesli z szablonu - popraw szablon. Jesli recznie - dodaj usluge wybierając prawidłową umowę.
  Luty 17, 2016, 20:28:32 pm
 • bmałgorzata: witam potrzebuje pomocy otrzymuje rapart z komunikatem błędny miesiąc sprawozdawczy tylko w przypadku jednego pacjęta reszta ok . Gdzie mam szukać błędu daty mam poprawne
  Luty 05, 2016, 13:21:05 pm
 • helena39b: Jak zmienić w KSPPS rachunek na e-fakturę?]
  Luty 01, 2016, 17:18:48 pm
 • zibi: pelheninho - jakiś magik w NFZ zapomniał otworzyć okres _2016
  Styczeń 02, 2016, 21:14:04 pm
 • pelheninho: Witam! przy liście POZ podczas wysylania na szoi pokazuje sie bląd Brak okresu POZ nr 1 w roku 2016. Co to może być ? pomocy,,
  Styczeń 01, 2016, 21:14:50 pm
 • gringo: czy macie już umx z AOS i STM w ow/16?
  Grudzień 31, 2015, 10:18:25 am
 • wilia82: Czy ktoś orientuje sie w jakiej tabeli przechowywane sa dane Transport I Ratownictwo
  Grudzień 16, 2015, 14:47:06 pm
 • olusza: to sobie podbiłam aktywność, jeszcze jakbym umiała komuś pomóc ...no nic dobranoc forumowiczom
  Grudzień 11, 2015, 22:31:35 pm
 • magdownica: gdzie znajdę coś na temat przesunięć między umowami?
  Grudzień 10, 2015, 17:40:41 pm
 • olusza: potrzebuje kontaktu:okulistyka ,zachodniopomorskie,tworzenie oferty na konkurs ofert
  Grudzień 09, 2015, 13:59:05 pm

* Kto jest on-line

 • Kropka Gości: 40
 • Kropka Ukrytych: 0
 • Kropka Użytkowników: 11
 • Kropka Użytkownicy online:

* Aktywni

Paweł Paweł
7412 Wiadomości
mpi
2980 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
PiotrSz
2317 Wiadomości
maciek777 maciek777
2078 Wiadomości
Michał Michał
1770 Wiadomości
Edward_B Edward_B
1617 Wiadomości
bart bart
1254 Wiadomości
Przemyslaw Przemyslaw
1194 Wiadomości
cilazapril cilazapril
953 Wiadomości