collapse

Reklama


Autor Wątek: Prosty schemat konfiguracji sieciowej.  (Przeczytany 15364 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szamot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 3
Prosty schemat konfiguracji sieciowej.
« dnia: Lutego 10, 2010, 00:07:51 am »
Witam,

chcialbym podzielic sie z Wami moja konfiguracja sieciowego systemu KS-PSS. Jest to dosc prosty system, w wymianie danych bierze udzial 1 serwer i 2 klienty. Ze wzgledu na jak najnizsze koszty korzystam tez z bazy Firebird 2.0 dostarczanej za darmo wraz z KS-PSS.

W mojej sieci jest jeden firewall na Gentoo Linux, ktory pelni rowniez role serwera www i serwera VMware (jak na razie wszystko po cenie sprzetu ;) ). Jest to dosc mocna maszyna - Atlhlon 64 X2 2.0 GHz i 4 GB ram'u. Serwer KS-PSS i baze Firebird zainstalowalem na maszynie wirtualnej na systemie Windows XP PRO z SP3, dzieki czemu jest ciagle wlaczony. Klienty dzialaja na zwyklych fizycznych komputerach na Windows XP PRO SP3 i Windows Home SP2 (nie udalo mi sie zainstalowac SP3 - mimo ze to oryginal wywala w kolko BSOD :/ ). Mysle ze ponizszy screen dobrze zobrazuje moja konfiguracje.

W sieci jest wiecej komputerow (stad dziwny przydzial ip'kow), ale tylko wymienione wchodza w sklad KS-PSS.

Konfiguracja serwera
To dosc prosta sprawa, postepujemy jak przy instalacji jednostanowiskowej tak jak napisali w instrukcji. Jedyne co musimy zrobic to udostepnic nasz folder C:\KS do odczytu. Ja u siebie udostepnilem ten katalog dla okreslonego uzytkownika, ktory loguje sie automatycznie na maszynie z Windows XP Home (ten sam login i haslo) dzieki czemu home nie pyta nas za kazdym razem o haslo do tego udzialu (bardzo pomocne dla niektorych co nie potrafia zapamietac hasla ... ). Wystarczy stworzyc takiego samego usera na obu maszynach i dodac mu prawa odczytu dla udostepnionego katalogu. Polecam tez ustawienie automatycznej kopii bezpieczenstwa jak opisal Bartosz http://forumpps.pl/index.php?topic=126.0. U mnie pliki kopiuja sie od razu na udzial na Firewallu gdzie sa backupowane. Plik konfiguracyjny c:\ks\ks-pss\kspss.ini na serwerze wyglada tak:
[POLACZENIE]
BAZA_DBSTRING=PPS@localhost:C:\KS\KS-PPS\BAZA\KSPPS.FDB
BAZA_TYP=IBX
BAZA_MECHANIZM=DBX
SCIEZKAAKT=C:\KS\KS-PPS
[KSPPS]
FixNullOkrsDone=1
FixWagaCenaDone=1

Konfiguracja klientow
Tutaj rowniez nie ma wiekszych problemow. Instalujemy ponownie wedlug instrukcji wybierajac opcje klient. Plik konfiguracyjny c:\ks\ks-pss\kspss.ini na kliencie wyglada tak:
[POLACZENIE]
BAZA_DBSTRING=PPS@192.168.3.7:C:\KS\KS-PPS\BAZA\KSPPS.FDB
BAZA_TYP=IBX
BAZA_MECHANIZM=DBX
SCIEZKAAKT=\\192.168.3.7\KS\KS-PPS
[KSPPS]
FixNullOkrsDone=1
FixWagaCenaDone=1

Przyszlosciowa dalsza rozbudowa naszej sieci jest prosta, wystarczy po instalacji klienta skopiowac plik z konfiguracja do kazdego dodanego klienta.
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2010, 12:56:44 pm wysłana przez szamot »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Prosty schemat konfiguracji sieciowej.
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 10, 2010, 11:57:29 am »
witam

nie ma zle ;-)
ja bym tylko jednak byl za rozdzieleniem roli serwera ppsa od firewall .. tak wiem ze pps chodzi na virtualu ale mimo wszystko stoi to na tej samej maszynie i jak ci to ktos rozwali z internetu to bedzie beret ..
proponuje drobna modyfikacje
zostawic kompa z Gentoo i PPSem jak jest ale odjac mu role routera i firewalla
dodac do sieci jakiegos starego kompa (moze byc nawet PII czy PIII) i na nim zrobic router i firewall

proponuje zapoznac sie z takim ciekawym malenstwem jak ZeroShell (http://www.zeroshell.org/)
jest to mala dystrybucja linuxa typowo pod to zastosowanie
ma bardzo male wymagania sprzetowe i mozna ja zainstalowac na CFie np albo nawet odpalac tylko z CD o ile dobrze pamietam (+ jakas drobna pojemnosc CFa albo HDD na zapis konfigu i logow)
a wszystko obslugiwane przez stronke www ala accesspoint lub sprzetowy router

a BTW VMware Servera na linuxie i PPSa na XPku na nim to zauwazylem jedna mila ciekawostke
mam testowo postawiona podobna maszyne (Intel Dual Core E4300 bodajze, 4GB ramu, 2x250GB SATA w raid1) a na tym Debian z VMware Serverem
na czas liczenia MZtow postawilem kopie PPSe na virtualnym XPku (zeby nie zameczyc glownego serwera PPSa ktory wtedy i tak mial duzo pracy bo w 1,5 tygodnia trzeba bylo wklepac caly miesiac swiadczen)
standartowo PPSa na Firebirdzie (a dokladniej to baza firebird) potrafi korzystac tylko z jednego procesora/rdzenia/watku
natomiast jezeli stoi to na virtualce ktora ma przydzielony 1 procek to ... wykorzysuje pelna moc 2 rdzeni pracujacych pod linuxem :-D
nie wiem jakby sie to zachowalo gdyby na hoscie tez byl windows ale podejrzewam ze tak samo bo to VMware to robi
dzieki temu MZty liczyly mi sie tylko kilkanascie zamiast kilkudziesieciu godzin ;-)

pozdrawiam

Offline szamot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 3
Odp: Prosty schemat konfiguracji sieciowej.
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 10, 2010, 12:16:57 pm »
witam

nie ma zle ;-)
ja bym tylko jednak byl za rozdzieleniem roli serwera ppsa od firewall .. tak wiem ze pps chodzi na virtualu ale mimo wszystko stoi to na tej samej maszynie i jak ci to ktos rozwali z internetu to bedzie beret ..
proponuje drobna modyfikacje
zostawic kompa z Gentoo i PPSem jak jest ale odjac mu role routera i firewalla
dodac do sieci jakiegos starego kompa (moze byc nawet PII czy PIII) i na nim zrobic router i firewall

proponuje zapoznac sie z takim ciekawym malenstwem jak ZeroShell (http://www.zeroshell.org/)
jest to mala dystrybucja linuxa typowo pod to zastosowanie
ma bardzo male wymagania sprzetowe i mozna ja zainstalowac na CFie np albo nawet odpalac tylko z CD o ile dobrze pamietam (+ jakas drobna pojemnosc CFa albo HDD na zapis konfigu i logow)
a wszystko obslugiwane przez stronke www ala accesspoint lub sprzetowy router

Zdaje sobie z tego sprawe, niestety znowu mnie ograniczaja (miejsce na ten komp, pobor mocy). Mysle o jakims sprzetowym routerze/firewallu, ktory bym mogl wpiac zamiast switcha. Musi jednak obslugiwac neostrade (bleee).

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Prosty schemat konfiguracji sieciowej.
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 10, 2010, 12:43:26 pm »
mowisz ze rozmiary i pobor pradu ci przeszkadzaja ?
zobacz sobie cos takiego
http://www.allegro.pl/item908999568_compaq_deskpro_en_piii_866mhz_256mb_20gb_cd.html
jest wiele podobnych modeli i niekoniecznie od Compaqa
zasilacz w tym jakies 100-150W
malozerny procek, wbudowana malozerna grafika, dysk twardy mozna wyjac i kupic przejsciowke IDE->CF (30zl ?) i jakiegos CFa 256-1024MB (10-30zl?)
male - JEST ;-)
malo pradu - JEST ;-)
tanie - JEST ;-)
na router wystarczy az nadto (u mnie smiga stary serwer Compaqa 2xPIII 550 i chodzi na tym jeszcze squid)
no i mozliwosci bedzie to mialo duzo wiecej niz tani routerek sprzetowy za 100-300zl

hmm ... tylko mowisz Neozdrada ? a z jakim modemem ? bo jak na USB to by trzeba zobaczyc czy ZeroShell go obsluzy :-/
ogolnie z obsluga DSLi nie powinien miec problemu ale z modemami na Ethernet
trzeba by poczytac jak z USB i pewnie z konkretnymi modelami bo musi miec do nich sterowniki!
ale z tego co pamietam to on potrafil nawet obslugiwac modemy do komorkowego internetu GPRS/EDGE/UMTS wiec moze moze ..

aha a jak juz masz linuxa z Vmware server to mozesz potestowac Zeroshella na virtualce :-D
chyba nawet byl gotowy obraz pod vmwara do sciagniecia ze stronki

pozdrawiam

Offline szamot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 3
Odp: Prosty schemat konfiguracji sieciowej.
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 10, 2010, 12:49:40 pm »
hmm ... tylko mowisz Neozdrada ? a z jakim modemem ? bo jak na USB to by trzeba zobaczyc czy ZeroShell go obsluzy :-/
ogolnie z obsluga DSLi nie powinien miec problemu ale z modemami na Ethernet
trzeba by poczytac jak z USB i pewnie z konkretnymi modelami bo musi miec do nich sterowniki!
ale z tego co pamietam to on potrafil nawet obslugiwac modemy do komorkowego internetu GPRS/EDGE/UMTS wiec moze moze ..

Ano Speedtouch na USB niestety, sterowniki sa w kernelu na szczescie tylko trzeba firmware zaladowac, ale to sie juz udev sam robi ... przynajmniej w Gentoo ;)

http://www.globalscaletechnologies.com/t-guruplugdetails.aspx#features Takie cos by mi sie przydalo xD
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2010, 12:57:49 pm wysłana przez szamot »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 109
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]