collapse

Reklama


Autor Wątek: Ministerialny kod świadczenia - mini poradnik  (Przeczytany 41953 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Ministerialny kod świadczenia - mini poradnik
« dnia: Listopada 08, 2009, 13:28:49 pm »
Jeżeli ktoś zada pytanie związane z tym tematem nie zapoznawszy się wcześniej z tym otrzyma bana na 24h!

1. Zmiana ministerialnego kodu świadczenia:

1.   Moduł  ADMIN -> admin -> opcje -> szukamy opcji:  WYLACZ_MKS (Wyłączenie ministerialnych kodów świadczeń w wybranej wersji w słownikach ogólnych) -> popraw (F4) -> wpisujemy: 1,
2.   Moduł rozliczenia -> Słowniki -> baza usług medycznych -> wyszukujemy produkt jednostkowy (np. w AOS: porada kompleksowa, w POZ porada lekarska, wizyta patronażowa), któremu chcemy przypisać kod świadczenia -> popraw (F4) -> wybieramy kod ministerialny -> OK,
3.   Moduł SERWIS -> Baza danych -> Poprawa ministerialnego kodu świadczenia na świadczeniach na podany w bazie usług medycznych -> wybieramy: miesiąc, numer umowy, ewentualnie wybieramy: produkt kontraktowy -> pokaże nam się komunikat: Wykonanie funkcji spowoduje poprawienie ministerialnego kodu świadczeń na świadczeniach na kod z umowy i przygotowanie świadczeń do wysłania, czy kontynuować -> OK.
4.   Tworzymy raport statystyczny (I fazy) i wysyłamy do NFZ


2. Co zrobić, aby zaimportowany z Excela kod ministerialny świadczenia pojawić się w PPS w wersji 2?
Należy przed kodem wstawić znak @, np. @11.8


3. W programie PPS brak ministerialnego kodu świadczenia 32.4, który przypisany jest poradzie kwalifikacyjnej do transportu sanitarnego ,,dalekiego? w POZ?
Błąd znany jest od dawna, wielokrotnie zgłaszany do NFZ. Kod 32.4 nie znajduje się w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZ dlatego nie ma go w programie. Należy skontaktować z odpowiednim OWNFZ w celu ustalenia kodu, którym będzie możliwe prawidłowe rozliczenie świadczenia.

4. Skrypt poprawiający wersję słownika na wpisanych świadczeniach -> http://forumpps.pl/index.php?topic=2092.0


Przydatne linki:

Świadczenia lekarza, pielęgniarki, położna POZ:
Wszystkie kody ministerialne świadczenia znajdują się w załączniku nr 2a do umowy, załącznik nr 4 i 5 oraz załącznik nr 2b do umowy, załącznik nr 5:
Dla świadczeń z roku 2009: Zarządzenie Nr 105/2008/DSOZ:
Załączniki do zarządzenia nr 105/2008/DSOZ prezesa NFZ

Wszystkie kody ministerialne świadczenia znajdują się w załączniku nr 2a do umowy, załącznik nr 5 i 7 oraz załącznik nr 2b do umowy, załącznik nr 5:
Dla świadczeń z roku 2010: Zarządzenie Nr 72/2009/DSOZ:
Załączniki do zarządzenia nr 72/2009/DSOZ prezesa NFZ  3.52 MB

Zestawienie relacji kodów świadczeń NFZ i Ministerstwa Zdrowia:
przekodowania_MZ_2007.xls (169.0 kB)
Zestawienie było przygotowane dla słownika w wersji 1, część kodów ministerialnych może być nie aktualnych w wersji 2

Załącznik nr 1 do rozporządzenia MZ
Kody funkcji ochrony zdrowia i jednostek statystycznych świadczeń:
zal_1_igps_20062008.pdf

Zanim zadasz pytanie na forum, skorzystaj z wyszukiwarki!

Copyright by Bartosz
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2010, 23:36:14 pm wysłana przez Bartosz »
Pozdrawiam
Bartosz

Offline jeyn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 0
Odp: Ministerialny kod ??wiadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 08, 2009, 22:35:06 pm »
Witaj Bartoszu. Profesjonalna instrukcja, niestety stanÄ???em w pewnym miejscu.

Mianowicie:
Wszystkie us??ugi z raportu statystycznego z miesiÄ?ca 10.2009 majÄ? b??Ä?d typu: "przekazano niew??a??ciwy kod ministerialny zakresu ??wiadcze??". Zaktualizowa??em program do najnowszej wersji (2009.04.4.1) NastÄ?pnie telefon do NFZ w ElblÄ?gu gdzie otrzyma??em informacjÄ?: "proszÄ? zmieniÄ? s??ownik z wersji 1 na wersjÄ? 2 i wszytko bÄ?dzie OK."

Pr??bujÄ?c zastosowaÄ? powy??szÄ? instrukcjÄ? stajÄ? w tym miejscu:
Cytat: Bartosz
2.   Modu?? rozliczenia -> S??owniki -> baza us??ug medycznych -> wyszukujemy produkt, kt??remu chcemy przypisaÄ? kod ??wiadczenia -> popraw (F4) -> wybieramy kod ministerialny -> OK,

Tu jasno jest napisane, "wyszukujemy produkt", ja nie chcia??bym robiÄ? tego detalicznie, tylko hurtowo zmieniÄ? ca??y s??ownik. Jest taka mo??liwo??Ä??
Je??eli czego?? nie zrozumia??em, z g??ry przepraszam:)
Pozdrawiam
jeyn


Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Ministerialny kod ??wiadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 08, 2009, 22:47:07 pm »

Tu jasno jest napisane, "wyszukujemy produkt", ja nie chcia??bym robiÄ? tego detalicznie, tylko hurtowo zmieniÄ? ca??y s??ownik. Jest taka mo??liwo??Ä??
Je??eli czego?? nie zrozumia??em, z g??ry przepraszam:)


PiszÄ?c produkt mia??em na my??li np. porada specjalistyczna, kompleksowa, porada lekarza POZ, niestety trzeba odszukaÄ? po kolei poszczeg??lne porady i wpisaÄ? im odpowiedni kod. Nie wiem jakÄ? umowÄ? rozliczasz AOS czy POZ, bo du??o tych porad nie ma wiÄ?c nie powinno byÄ? problemu. Pewnie mo??na by napisaÄ? skrypt, kt??ry zmienia?? by hurtowo kody.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline jeyn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 0
Odp: Ministerialny kod ??wiadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 08, 2009, 22:52:45 pm »
umowa: stomatologia
No to mnie zmartwi??e??:)
DziÄ?ki za wskaz??wkÄ?. Dzia??am wiÄ?c dalej...(szukam kod??w)

Znalaz??em ma??y b??Ä?d:
Cytat: Bartosz
Wszystkie kody ministerialne ??wiadczenia znajdujÄ? siÄ? w za??Ä?czniku nr 2a do umowy, za??Ä?cznik nr 4 i 7 oraz za??Ä?cznik nr 2b do umowy, za??Ä?cznik nr 5:
Dla ??wiadcze?? z roku 2009: ZarzÄ?dzenie Nr 105/2008/DSOZ:
Za??Ä?czniki do zarzÄ?dzenia nr 105/2008/DSOZ prezesa NFZ

W powy??szym za??Ä?czniku nie ma za??Ä?cznika nr 7 (sÄ? 1-6)

Pozdrawiam
jeyn

Offline jeyn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 0
Odp: Ministerialny kod ??wiadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 08, 2009, 23:00:49 pm »
Pytanie dodatkowe: Gdzie znajdÄ? kody do: STM ?
W linkowanych wy??ej za??Ä?cznikach nie ma...

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Ministerialny kod ??wiadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 08, 2009, 23:12:02 pm »
Pytanie dodatkowe: Gdzie znajdÄ? kody do: STM ?
W linkowanych wy??ej za??Ä?cznikach nie ma...

W STM kod ministerialny ??wiadczenia to 3.4




Przydatne linki:

(...)

Zestawienie relacji kod??w ??wiadcze?? NFZ i Ministerstwa Zdrowia:
przekodowania_MZ_2007.xls (169.0 kB)
Zestawienie by??o przygotowane dla s??ownika w wersji 1, wiÄ?c cze??Ä? kod??w ministerialnych mo??e byÄ? nie aktualnych w wersji 2

Za??Ä?cznik nr 1 do rozporzÄ?dzenia MZ
Kody funkcji ochrony zdrowia i jednostek statystycznych ??wiadcze??:
zal_1_igps_20062008.pdf

A to, co to jest?  :o

Znalaz??em ma??y b??Ä?d:
Cytat: Bartosz
Wszystkie kody ministerialne ??wiadczenia znajdujÄ? siÄ? w za??Ä?czniku nr 2a do umowy, za??Ä?cznik nr 4 i 7 oraz za??Ä?cznik nr 2b do umowy, za??Ä?cznik nr 5:
Dla ??wiadcze?? z roku 2009: ZarzÄ?dzenie Nr 105/2008/DSOZ:
Za??Ä?czniki do zarzÄ?dzenia nr 105/2008/DSOZ prezesa NFZ

W powy??szym za??Ä?czniku nie ma za??Ä?cznika nr 7 (sÄ? 1-6)

DziÄ?ki, poprawione.
« Ostatnia zmiana: Listopada 09, 2009, 00:05:34 am wysłana przez Bartosz »
Pozdrawiam
Bartosz

Offline JP

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 3
  • Pomógł? 0
Odp: Ministerialny kod ??wiadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 30, 2009, 19:53:08 pm »
Bartosz! Wielkie dziÄ?ki !  Upora??am siÄ? z Kodami w godzinÄ?, a rozpacz by??a wielka bo mia??am do poprawienia trzy miesiÄ?ce ( takÄ? informacjÄ? otrzyma??am dzi?? z mojego Funduszu, jak zwykle koniec miesiÄ?ca i  niespodzianki). Jeste?? Wielki.
Pozdrawiam.

Offline Grażyna

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Pomógł? 5
  • Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ
Odp: Ministerialny kod świadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 10, 2010, 22:04:12 pm »
Witam, mam problem z raportem za grudzień. Odrzucono mi raport z powodu  kodu ministerialnego w wersji 1, zamiast 2. Poprawiłam kody zbiorczo za pomocą zmiany kodów w BUM. Jednak produkty są w dalszym ciągu odrzucone /x/. Czy jedynym sposobem jest ręczne poprawianie każdego świadczenia? Czy np. można poprawić w excelu? proszę o podpowiedź,pozdrawiam

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW

Offline Grażyna

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Pomógł? 5
  • Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ
Odp: Ministerialny kod świadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 10, 2010, 23:17:33 pm »
Witam, bardzo dziekuję za szybką pomoc, już po kłopocie pozdrawiam

BasH

  • Gość
Odp: Ministerialny kod świadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 21, 2010, 20:32:31 pm »
Kolejny przypadek:

Rehabilitacja na swojej bazie i własnej umowie.
Zainstalowałem nową wersję, wciągnąłem bazę z backupu, podniosłem wersję bazy - wszystko ok (tydzień temu).
Wczoraj pojawiła się umowa, do tej pory dziewczyny z REH nie wstukiwały usług za styczeń, bo chcieliśmy sobie oszczędzić rzeźbienia ze zmianami. Została wczytana nowa umowa, zmieniłem WYŁĄCZ_ICD9 na 9, zmieniłem WYLACZ_MKS na 1 i jest problem.

Dopisując nowe świadczenie dodając jednostkowe świadczenie po ICD są widoczne dwie wersje (9 i 5), następnie dodając w formatce niżej (nie pamiętam teraz nazwy) produkty (?) pojawia się lista wg kodów ministerialnych 1 - po wrzuceniu kodu i próbie zapisu pojawia się komunikat: "Świadczenia rozpoczynające się po dacie 01.01.2009 powinny być sprawozdawane kodem ministerialnym w wersji 2. Kontynuować? tak/nie".  (nie jestem pewien na 2009 - komunikat podawała mi obsługująca system po spisaniu na kartkę, więc może odruchowo wpisała jeszcze 2009 a nie 2010). Co może być nie tak?

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Ministerialny kod świadczenia - mini poradnik
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 21, 2010, 20:53:19 pm »
Program pamięta ostatni wpisany ministerialny kod świadczenia w świadczeniu. Jeżeli komunikat się pojawił to oznacza że dotychczas były wpisywane ministerialny kod świadczenia w wersji 1. Wyłączenie jeszcze nic nie daje, należy zatwierdzić świadczenie z wersją 2 i ona zostanie zapamiętana i już przy następnym nowym wpisywanym świadczeniu w polu będzie wersja druga.
Pozdrawiam
Bartosz

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 99
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]