collapse

Reklama


Autor Wątek: Faktura rozliczająca całą umowę  (Przeczytany 1063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fizjo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 120
  • Pomógł? 4
Faktura rozliczająca całą umowę
« dnia: Lutego 18, 2021, 15:50:02 pm »
Witam
Pytanie mniej powiązane z KS-PPS ale z rozliczeniami REH jak najbardziej :)
Na koniec roku w zależności od środków NFZ-u, zostają wypłacane lub nie, nadlimity i inne rozliczenia umowy.
Jest to rozliczenie z grudnia 2020 r. a NFZ robi aneksy długo i długo aż prawie do końca lutego.
Data wystawienia faktury jest np z 18 lutego 2021 ale za grudzień 2020. Księgowość nie chce przyjąć takiej fa w tym roku tylko żebym wpisywał do grudnia 2020.
Jak mam się cofać prawie dwa miesiące wstecz z wpisami
Zgodnie z ustawą fa ma być wystawiona w ciągu 15 dni i rozliczona do 20-go następnego miesiąca. A NFZ przeciąga te terminy wystawienia szablonów rachunku i nie mogłem wystawić fa wcześniej, ani nie znałem kwoty.
Pytałem różnych księgowych i nie znają tematu i nie spotkali się z takimi opóźnieniami w wystawianiu faktur
Może ktoś ma podobne rozliczenie z grudnia 2020 i zna temat ?
Pozdrawiam

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Faktura rozliczająca całą umowę
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 18, 2021, 16:40:47 pm »
NFZ to państwo w państwie.
Jednak w wpisy na koniec 2020 to nie problem w księdze gdyż na każdy rok jest NOWA.
Zatem wystawiane faktury za 2020 księgujesz z datą 31.12.2020 na końcu.

W zależności od sytuacji po ostatniej fakturze robisz rozliczenie za 2020 lub korektę do tego rozliczenia.
Płacisz odsetki karne od nieprawidłowo zapłaconych zaliczek.
US piszesz że przyczyną opóźnienia jest NFZ. U mnie US nawet nie wzywa jak widzi NFZ.
Odsetki karne to taki bonus za zapłącone nadwykonania :)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Faktura rozliczająca całą umowę
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 18, 2021, 20:20:30 pm »
Zawsze tak było i będzie i nie wiem czy to do końca wymysł NFZ czy raczej księgowe tematy. Tak samo lecą teraz korekty w POZ za listopad grudzień z korektą ceny punktu z racji wystawianych eSkierowań - w tym przypadku cały punkt umowy dla lekarza idzie na minus jednym szablonem, a drugim idzie na plus z podbitą ceną za punkt. Jest to zwykle kilkadziesiąt tysięcy.
W moim przypadku mam styczność z kilkoma świadczeniodawcami, tym samym pośrednio różnymi biurami księgowymi. Zawsze przy pierwszym razie z jakimś nowym tematem idzie pytanie do księgowości jak to ma być zrobione. To księgowość za to odpowiada i jak mi powie, że mam wystawić fakturę za 12.2020 z datą z roku 2016, to ja tylko ewentualnie mogę do właściciela wyrazić swoje zdanie, ale zrobię jak oni każą.
Ogólnie masz dwie daty, którymi możesz sterować - datę sprzedaży i datę wystawienia. Nie wiem co się wg której księguje, ale zwykle działam w ten sposób, że DATA SPRZEDAŻY to ostatni dzień ostatniego okresu rozliczeniowego w ramach okresu finansowania (zwykle umowy, ale niekoniecznie; data ta może być wcześniejsza niż ostatni dzień okresu, np. w przypadku rozliczenia na wniosek przed końcem miesiąca, ale nie może być np. w przypadku rozliczenia świadczeń wcześniejsza niż data wykonania ostatniego świadczenia rozliczanego szablonem), a DATA WYSTAWIENIA dokumentu jest datą bieżącą. Data sprzedaży na dokumencie korygującym powinna być taka jak na korygowanym.
W tym momencie dla rozliczenia za świadczenia w dokumentach na plus datę sprzedaży daję 31.12.2020 (każde naliczenie też teraz jest robione do 12.2020), a wystawienia na bieżąco. Żaden księgowy się tego nie przyczepił, a czy był szczęśliwy, to tego nie wiem.
Nie wiem, o którą datę chodzi Twoim księgowym, ale jak dasz datę sprzedaży obecną, to dział finansowy NFZ też się raczej do Ciebie odezwie, żeby poprawić.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 42
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9297 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]