collapse

Reklama


Autor Wątek: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS  (Przeczytany 3307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Automaniak

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« dnia: Lutego 02, 2021, 17:40:18 pm »
Podpowiedzcie, jak radzicie sobie z sytuacją, gdzie lekarz na wizycie zleca Pacjentowi przykładowo 9 różnych badań laboratoryjnych z listy W1, a następnie rozlicza je na trzech kolejnych wizytach po 3 badania na każdej. Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne?

Czy istnieje możliwość zlecenia analizy moczu jako jednego badania, a rozliczania jako dwa odrębne: analiza moczu oraz białko w moczu?

Będę wdzięczny za Waszą pomoc:)

Offline jm89

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Pomógł? 1
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 05, 2021, 17:33:43 pm »
Cześć,

Właśnie dziś brałam udział w szkoleniu i dowiedziałam się że tak nie wolno robić ???????????? o zgrozo ! Od lat tak praktykujemy. Najlepsze jest to, iż nie znam podstawy prawnej czy zarządzenia NFZ które zabranialoby rozliczania w ten sposób. Badania zostały wykonane więc o co chodzi ???

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 05, 2021, 18:54:39 pm »
a kto prowadził to szkolenie?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 05, 2021, 19:02:01 pm »
A ten pacjent to na tych kolejnych wizytach się zjawia czy to takie "porady" dzień po dniu?

Offline jm89

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Pomógł? 1
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 05, 2021, 19:54:53 pm »
Firma zajmująca się rozliczeniami z NFZ. Porady może nie dzień po dniu ale np. badania przed operacją, lekarz rozlicza na dwóch wizytach w odstępach czasowych. Pomoc nawet nie można ich rozliczyć już po operacji tylko można realizować wizyty W01. Nawet jeżeli na wizytach po operacji wykonywane jest RTG kontrole ? Co Wy na to?

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 05, 2021, 23:22:55 pm »
Co Wy na to?
Im mniej patologii i kombinatorstwa - tym lepiej.
A poza tym każdy wierzy w co chce. Ty uwierzyłeś dla gościa z firmy od rozliczeń z NFZ, który nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za to co mówi. Jakbym ja miał takie przypadki to zapytałbym MZ i NFZ jakie jest ich zdanie w tej sprawie zanim podjąłbym jakiekolwiek działania.

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 12, 2021, 10:42:53 am »
Rada kolegi żeby pytać NFZ i MZ ma sens pod warunkiem, że odpowiedzą.
Moje doświadczenie jest takie że albo nie odpowiadają, albo odpowiadają w kompletnie niejasny sposob, albo czekają az temat się zdeaktualizuje i wówczas odpowiadają wiedząc że i tak musiałeś zrobić coś wcześniej.

Co do zarzutów o kombinatorstwo. Cały ten system ochrony zdrowia do kombinatorstwo jak wydoić świadczeniodawców. Dla mnie jest nie pojęte dlaczego wymaga się ode mnie najwyższego możliwego standardu wykonania usługi wyceniając ją na poziomie otwarcia drzwi w taksówce. Układ byłby uczciwy gdyby NFZ najpierw płacił a potem podważął fakt że wykonano o jedno RTG za dużo. Najlepiej przed sądem.

Ale mamy kraj gdzie jedni udają, że płacą, a drudzy udają, że działają według norm tych, którzy płacą.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 12, 2021, 11:00:01 am »
Rada kolegi żeby pytać NFZ i MZ ma sens pod warunkiem, że odpowiedzą.
Moje doświadczenie jest takie że albo nie odpowiadają, albo odpowiadają w kompletnie niejasny sposob

Strach o cokolwiek zapytać bo wtedy zawsze pada sakramentalne pytanie "a jak to do tej pory robiliście?".

Offline mlutek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Pomógł? 3
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 13, 2021, 07:04:46 am »
Rada kolegi żeby pytać NFZ i MZ ma sens pod warunkiem, że odpowiedzą.
Moje doświadczenie jest takie że albo nie odpowiadają, albo odpowiadają w kompletnie niejasny sposob

Strach o cokolwiek zapytać bo wtedy zawsze pada sakramentalne pytanie "a jak to do tej pory robiliście?".
Faktycznie, lepiej nie dociekać prawdy tylko zawsze robić tak aby mieć wytłumaczenie, czemu tak a nie inaczej się robiło, bo interpretacja przepisów może być rożna przez 2 osoby,
Generalnie w świetle prawa jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone.
W przepisach NFZ jest ogólnie napisane ze nie można rozliczać pojedynczych badań tylko pakiet zleconych. Byłoby to uczciwe jeśli oczywiście można byłoby łączyć poszczególne badania, sumować całość a przecież tego się nie da, wycenia się wizytę na podstawie tej najwyższej.
Same osoby pracujące w NFZ twierdzą ze to nieuczciwe, bo faktycznie do operacji trzeba zrobić wiele badań a je wykonuje się wtedy prawie za darmo.
Takie dzielenie na kilka jednego pobrania jest na pewno karalne, ale jeśli sa rożne badania RTG USG czy bad lab, to wydaje mi sie ze można je oddzielnie wpisywać, zwłaszcza ze na pojedynczej wizycie zjawia sie pacjent, albo tez jest teleporada i jest on informowany o stanie zdrowia, omawiane wyniki, dalsze zalecenia itp...bo może sie okazać ze nie ma sensu robic dalszych badań.
Trochę mało logiczne jest aby taki kontakt był codzienny i wpisywany do rozliczeń, ale tez przepisy tego nie zabraniają, ale już wpisywanie w pewnych różnicach czasu jest chyba mozliwe i rozsądne.
Przecież mimo ze pacjent ma zlecone kilka badań, to czasami jest to rozłożone w czasie nawet półrocznym bo na wszystko mamy limity i nie zawsze daje sie wykonać wszystkiego na bieżąco, dlatego rozliczanie pojedynczego badania ma wtedy sens bo jest kontrolowany obecny stan zdrowia pacjenta, ocena badania przez lekarza i dalsze zalecenia profilaktyczne.
Pozatym nie wierze aby jakaś przychodnia/szpital czekała kilka miesiecy na zapłatę za juz wykonane badania bo czasami i na wizytę kontrolną czeka sie dlugi czas...
Moze sie okazać ze pacjent "zejdzie już z tego świata", bo wizytę będzie miał w przyszłym roku a badania obecnie, a kontraktu na następny rok nie będzie i kto wtedy za to zapłaci jak rozliczymy zaległości?
Oczywiście można robić badania na bieżąco, ale to nie takie proste i wykonalne.
Ogólnie pomysł jest prosty, szybkie wykonanie wszystkich badań i szybka ocena przez lekarza a także oparcie sposobu rozliczenia o sumowanie wszystkich świadczeń i wtedy naprawdę Bedzie to nieskomplikowane.
A jak jest to kazdy z nas widzi, faktycznie udawanie ze sie leczy albo ze cos sie robi.
Medycyna idzie do przodu, koszyk świadczeń może i powinien byc rozszerzony z aktualna wiedza lekarską a zaplata za świadczenia nie, bo ciągle brakuje limitów i pieniędzy.
Moze ludziom i rzad powinni  uświadamiać, ze nie wszystko będzie za darmo i koszty leczenia rosną, ale jak na razie każdy kręci jak może i jak widać jest jak jest i chyba prędko to sie nie zmieni.
Pozdrawiam

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 13, 2021, 22:04:13 pm »
Medycyna idzie do przodu, koszyk świadczeń może i powinien byc rozszerzony z aktualna wiedza lekarską a zaplata za świadczenia nie, bo ciągle brakuje limitów i pieniędzy.

Najlepszym przykładem jest Da Vinci, którego używanie jest zupełnie nieopłacalne.

Offline mlutek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Pomógł? 3
Odp: Rozliczenia badań laboratoryjnych w AOS
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 14, 2021, 05:41:16 am »
Medycyna idzie do przodu, koszyk świadczeń może i powinien byc rozszerzony z aktualna wiedza lekarską a zaplata za świadczenia nie, bo ciągle brakuje limitów i pieniędzy.

Najlepszym przykładem jest Da Vinci, którego używanie jest zupełnie nieopłacalne.
Hej Pawle tak z ciekawości  znasz jakieś szczegóły na ten temat?...
W koszyku chyba tego nie ma, albo jest nisko wyceniony, bo słyszałem ze ktoś miał operacje tylko nie wiem na NFZ czy prywatnie, bo ofert prywatnych jest coraz więcej.
W sumie trochę to mało logiczne, przecież sumując czas i dochodzenie pacjenta do zdrowia może się okazać ze cos droższe jest mimo tego bardziej ekonomiczne.
Jest szansa ze cena zabiegów i używanie aparatu spadnie?  i czy wynika ona z faktycznego zaawansowania czy tez malej ilości i braku konkurencji i z czasem spadnie? oczywiście mam na myśli  okres kilkuletni a nie kilkunastoletni.
Ja mogę tylko dodać ze np limity do protez i sprzętu nieco sie zmieniły, a dodatkowo np dla mlodych i aktywnych zawodowo mozna otrzymać pomoc z Aktywnego samorządu,
Skoro społeczeństwo sie starzeje to przecież będzie coraz trudniej z leczeniem, nowoczesność tylko moze nam pomóc tylko jak na razie nie ma nam kto tego uświadamiać

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 109
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]