collapse

Reklama


Autor Wątek: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU  (Przeczytany 2871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Pomógł? 3
  • Wielkopolski OW
Witam na SZOI wysłano taki komunikat:

KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU

 

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu przypomina, że środki rozliczone w sposób uproszczony, poprzez zastosowanie mechanizmu wypłaty do tzw. 1/12 kontraktu, Świadczeniodawca zobowiązany jest rozliczyć na podstawie wartości udzielonych świadczeń do końca okresu rozliczeniowego.

 

Biorąc pod uwagę informacje i wytyczne zawarte w komunikacie Centrali NFZ z dnia 16 grudnia 2020:

 

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/sposob-rozliczania-przez-placowki-medyczne-tzw-112-kontraktu,7877.html

 

WOW NFZ informuje, że:

Świadczeniodawcy posiadający przedłużony okres rozliczeniowy w celu ustalenia prawidłowej wysokości kwoty spłaty- w przypadku posiadania nierozliczonych świadczeń:

 

    powinni dokonać korekty rachunków wystawionych bez szablonów (na minus) i rozliczyć w to miejsce sprawozdane świadczenia (na plus) rachunkiem z szablonu.
    W roku 2020 mogą istnieć tylko rachunki wystawione na  tzw. 1/12, które nie posiadają pokrycia w wykonaniu.

Jednocześnie Świadczeniodawcy, którzy nie złożyli wniosku o przedłużenie okresu rozliczeniowego:

    powinni dokonać całkowitej korekty rachunków wystawionych na  tzw. 1/12 kontraktu (bez szablonów) z uwagi na fakt końca okresu rozliczeniowego.


Jak mam się do tego odnieść ?
Mam jeden rachunek zrobiony w marcu ręcznie (bez szablonu) i co mam go teraz wyrzucić i zrobić z szablonu ? Nie rozumiem tego. Nie przedłużałem okresu rozliczeniowego.

Offline C.M. Legionów w Lęborku

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 667
  • Pomógł? 43
  • Centrum Medyczne "Legionów" w Lęborku
    • C.M. Legionów w Lęborku
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 24, 2020, 10:01:24 am »
Jeśli masz wykonane świadczenia które ci pokryją równowartość tego rachunku to nie wyrzucasz go, a robisz korektę na minus kwota rachunku. Wczytujesz do systemu i po zaakceptowaniu przez NFZ wystawiasz nowy rachunek z szablonu wygenerowanego zleceniem naliczania w systemie

Offline Qba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Pomógł? 3
  • Wielkopolski OW
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 24, 2020, 11:24:09 am »
a jak nie mam tylu świadczeń żeby mi pokryło ten rachunek ?
nie jest bezpieczniej zrobić tego rachunku na minus i zobaczyć potem co wyjdzie z szablonu ?

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 25, 2020, 03:03:56 am »
Jeżeli odpracowałeś nie całość lecz tylko trochę, to nie wystawiaj korekty na 100% wartości rachunku ryczałtowego tylko na taką część, jaką odpracowałeś, a potem kliknij żądanie rozliczenia i wyjdzie rachunek na plus.

Offline Qba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Pomógł? 3
  • Wielkopolski OW
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 25, 2020, 09:30:57 am »
a nie jest tak ze jeśli nie odpracowałem to nie wyjdzie mi szablon za grudzień ? pokryje on ten miesiąc co brałem 1/12 ?

Offline marwi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 7
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 28, 2020, 08:36:12 am »
tą kasę której nie zrealizowałeś świadczeniami i tak będziesz musiał oddać, jeśli nie teraz to po zakończeniu umowy.
rachunek 1/12 jest tak jakby kredytem ze strony NFZ, trzeba go albo odpracować albo zwrócić w gotówce.

Offline dryl

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 28, 2020, 13:14:31 pm »
... w przypadku, jeśli dobrze rozumiem, jeśli była jedna kwota, to korekta tej kwoty na minus kwotę widniejącą na rachunku, data wystawienia np. dzisiaj, data sprzedaży = dacie wystawienia rachunku, to wysyłamy, i w zasadzie czekamy na koniec miesiąca, potem po wszystkich korektach statystycznych zrobić żądanie rozliczenia.
przyczyna korekty (rozliczenie roczne), - takie wnioski mam po komunikacie i delikatnej konfrontacji z nfz.
dokument korygowany to obligatoryjnie jest bez możliwości zmiany, a te daty dokumentu korygującego? grudzień?

Offline Luteina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Pomógł? 0
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 28, 2020, 13:54:38 pm »
Czy obowiązek wykonania korekt dotyczy tylko województwa wielkopolskiego? U mnie (kuj.-pom.) taki komunikat na SZOI się nie pojawił

Offline marwi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 7
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 28, 2020, 14:20:34 pm »
Czy obowiązek wykonania korekt dotyczy tylko województwa wielkopolskiego? U mnie (kuj.-pom.) taki komunikat na SZOI się nie pojawił

komunikat pojawił się na stronach centrali
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/sposob-rozliczania-przez-placowki-medyczne-tzw-112-kontraktu,7877.html
i był później ewentualnie kopiowany przez poszczególne NFZ-ty. Obowiązuje to raczej dla wszystkich województw.

Offline marwi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 7
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 28, 2020, 14:27:36 pm »
... w przypadku, jeśli dobrze rozumiem, jeśli była jedna kwota, to korekta tej kwoty na minus kwotę widniejącą na rachunku, data wystawienia np. dzisiaj, data sprzedaży = dacie wystawienia rachunku, to wysyłamy, i w zasadzie czekamy na koniec miesiąca, potem po wszystkich korektach statystycznych zrobić żądanie rozliczenia.
przyczyna korekty (rozliczenie roczne), - takie wnioski mam po komunikacie i delikatnej konfrontacji z nfz.
dokument korygowany to obligatoryjnie jest bez możliwości zmiany, a te daty dokumentu korygującego? grudzień?

W zasadzie to faktury korygujące możesz wystawić do dowolnego miesiąca (oczywiście => miesiącu wystawienia faktury którą korygujesz). Pytanie tylko jak na to zapatruje się Twoja księgowa. Bieżący "miesiąc księgowy" jest chyba jednak zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 28, 2020, 15:13:13 pm »
żądanie rozliczenia (aby wystawić rachunek na plus po korekcie), można zrobić tylko do listopada.
Nie można zrobić do wcześniejszych miesięcy.
Monika

Offline marwi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 7
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 28, 2020, 15:19:34 pm »
żądanie rozliczenia (aby wystawić rachunek na plus po korekcie), można zrobić tylko do listopada.
Nie można zrobić do wcześniejszych miesięcy.

rozliczenie świadczeń jest narastające i zawsze odbywa się tylko do ostatniego miesiąca

Offline dryl

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 28, 2020, 15:53:09 pm »
korekt mozna robić wiele, i na kazdy rachunek, tu chodzi o to rozporządzenie .

Offline dryl

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 28, 2020, 16:03:57 pm »
żądanie rozliczenia (aby wystawić rachunek na plus po korekcie), można zrobić tylko do listopada.
Nie można zrobić do wcześniejszych miesięcy.
Nie masz racji, zaznaczam, że po rozporządzeniu możesz prowadzić korekty do rachunków dotyczycących COVID.

Offline dryl

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW W SPRAWIE ROZLICZANIA TZW. 1/12 KONTRAKTU
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 28, 2020, 16:18:57 pm »
Inaczej i z innej beczki, korekta rachunku - faktury, polega na zdjęciu kwoty in plus na minus, takowa faktura - rachunek powinien być wysłany przez portal szoi do nfz, potem działa to na zasadzie, policzone, wypłacone, nic więcej, co za tym idzie, nie robiąc korekty na minus stajesz w wielkiej dupie, sorki, ale takie fakty, korekta i rozliczają potem po żądaniu rozliczenia, ja tylko podpowiadam jak to zrobić najszybciej, pozdroo

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 137
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]