collapse

Reklama


Autor Wątek: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań  (Przeczytany 8330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 24, 2020, 23:51:24 pm »
Poradnie pod kątem VIII i VII cz.k.r. - nie kwestionuję takiego sposobu wyszukiwania, może być to jedna z opcji. Jednak sprowadzanie tego tylko do takiego ścisłego modelu zamyka model pracy przeze mnie wcześniej opisany i z powodzeniem i wielkim zadowoleniem (słownikowo wygenerowane poradnie z serwisu) stosowany ciągle. Powinna być opcja na taki model lub może dałoby się przemodelować algorytm. Opisał Pan go ogólnikowo, dlatego nie do końca może się odpowiednio odniosę.
Cytuj
Jeśli przekazano obie, czyli najprawdopodobniej tak będzie w przypadku eSkierowań, to na pierwszy rzut wyciąganą jest lista poradni ze zgodną VIII częścią kodu. Ale następnie ta lista jest przeszukiwana i
1. szukane są poradnie ze zgodną VII VIII (to wynika z zapytania), nazwą, ulicą, numerem posesji
2. Jeśli nie 1 to ponownie lista jest przeszukiwana ze zgodnością  jak w 1 ale jeśli VII nie przekazano to może być dowolny
I tak dalej i tak dalej po kolei odcinając warunki
- przed punkt pierwszy można by dodać przeszukiwanie po VII i VIII w kontekście powiązanego podmiotu -> to dla tych co prowadzą słownik idealnie
- dalej punkt pierwszy -> uwaga co do pól nazwy, ulicy i /mniej trochę, ale tutaj też wpisujący popisują się fantazją/ numeru posesji. Są to bardzo wątpliwe parametry do wyszukiwania biorąc pod uwagę, że trzy osoby ulicę czy nazwę wpiszą na trzy sposoby, a nie wyobrażam sobie, że wyszukiwanie będzie działało inaczej niż na porównywaniu idealnym, bo algorytm przewidzi możliwy skrót zastosowany przez wpisującego ulicę /skrót oddający rzeczywistą nazwę ulicy/
- punkt drugi podejrzewam, przewidziany jest dla jednostek innych niż podmioty lecznicze, które mogą nie mieć VII kodu
- nie do końca mogę się odnieść do "I tak dalej i tak dalej po kolei odcinając warunki", ale czy ostatnim warunkiem, jest "jak znalazłeś poradnię z pasującym VIII kodem bez powiązania z żadną jednostką i bez ustawionego VII kodu /i opcjonalnie ulicy i numeru/, to ją podepnij, a VII kod z eDokumentu skierowania wpisz w pole dla niego przeznaczone na karcie zlecenia"? Może to by rozwiązało problem z słownikowymi poradniami z serwisu lub dodanymi ręcznie, ale jako z bardzo minimalistycznym zakresem danych na karcie acz bardzo wszechstronną używalnością. Oczywiście nie rozwiązuje to tematu losowości wybierania wcześniej opisanej, ale to już pod indywidualną analizę zostawiam.
Jak chodzi o sieci przychodni - pytanie czy mówimy o sieciach w ramach jednego podmiotu czy jakiegoś innego mniej spotykanego tworu, czyli sieciach z różnymi regonami na poziomie podmiotu, nie zakładu oczywiście, bez na razie rozdzielania na 9 czy 14znaków. Opcja pierwsza - jeden podmiot: nie wiem czy poradnie wewnętrzne gdziekolwiek są dodawane przez rejestratorki, raczej struktura wewnętrzna jest definiowana administracyjnie, więc poradnia zawsze będzie (ok - podmioty bez informatyka działające na zasadzie wolnej amerykanki, ale tutaj to żaden algorytm nie zadziała w 100%). W tym wypadku znakomicie zadziała szukanie po VIII i VII w kontekście powiązanego podmiotu (ulica, nazwa dalej są wątpliwe, bo administracyjnie ulicę piłsudskiego wpiszę PIŁSUDSKIEGO, a z eSkierowaniem /nie wiem czy rejestr zoz czy inny system jest źródłem/ spłynie JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO - jedno i drugie jest poprawnie, a porównanie wątpliwe może być nawet nie przez operator = ale też przez like /popularne też bywa PIŁSUDZKIEGO, ale to już inna historia/.
Opcja druga - tutaj raczej jakiś informatyk będzie, i jak poradnia się pojawi, to ją doda, raczej ktoś w tej poradni będzie pracować musiał i wykazywać świadczenia, więc od strony nie skierowań poradnię mieć trzeba.
Regon 14znakowy - zgodzę się, że jest najważniejszy do momentu jak nie zaczniemy uwzględniać struktury podmiotu. Tak - idzie jako jedyne można powiedzieć id podmiotu, ale... nie zawsze /wg Pana słów, bo sam się nie spotkałem, oczywiście wierzę, że tak może być/ w rejestrze zoz jest na poziomie podmiotu. Do eSkierowania czy eRecepty jest użyty przy wysyłce - oczywiście to się zgadza. Proszę jednak zauważyć, że właśnie eRecepta zweryfikowała, że 14znakowy regon /patrzymy na strukturę somedową w przełożeniu na rejestr zozów/ nie jest najważniejszy w kontekście podmiotu, ale zakładu. Po somedowemu - na karcie poradni pojawiła się możliwość wpisania regonu 14znakowego w momencie jak nie dało się wystawić eRecept w podmiotach, które mają zakłady lecznicze identyfikowane różnymi regonami 14znakowymi /pierwsze 9znaków dla każdego zakładu jest identyczne/. Oczywiście pamiętam co Pan napisał, iż są podmioty o różnym 9 i 14znakowym regonie i zakładam, że chodzi o pierwsze 9znaków, ale proszę zauważyć, że regon zakładu bardzie w strukturze somedu przystaje do poziomu poradni, a nie jednostki. Reasumując ostatnie - po 14znakach mam identyfikowany "zakład wewnętrzny" dzięki możliwości wpisania regonu 14znakowego na karcie poradni.
Przepraszam, może za bardzo chaotycznie, ale temat dość mocno jest życiowy, bo będzie z tym problem (przypominam też FKi i inne zewnętrzne systemy, o których wcześniej wspomniałem).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 25, 2020, 07:47:48 am »
@09061303
Chyba najlepiej będzie, byśmy jednak na poziom serwisu przeszli. Pewnie nie obejdzie się bez takiego skierowania, bez sql pokazujących co jest w bazie, bez query. Jeszcze raz twardo przy naszym stanowisku stoję. Tak, taki dobór algorytmu jest uwarunkowany tym, że mogliśmy to rozwiązanie testować na takich a nie innych klientach. A owi klienci mieli takie a nie inne dane w bazie. Nie możemy tak na rympał tego zmieniać bo tym naszym pierwszym testoriom po prostu rozwalimy system. Co nie znaczy, że to jest zabetonowane ale... To co Pan opisuje, w zasadzie powinno działać prawidłowo. Adresy i tak dalej są pomocniczymi danymi, no bo jeśli w bazie ma Pan kilka poradni o takich samych kodach to coś na podstawie czegoś należy wybrać. I jeśli można się posłużyć danymi dodatkowymi, to dlaczego nie? Szczególnie, jeśli np te dane sami wpisaliśmy poprzez import wcześniejszego esierowania. Jeśli ta sama przychodnia znów dane przyśle, to z dużą dozą prawdopodobieństwa te same dane otrzymamy, bo przecież nikt tam co chwilę adresu w swojej jednostce nie zmienia. Ale jak wspomniałem, Pana konfiguracja tez powinna dać radę. Dlatego musielibyśmy to dokładniej sprawdzić. Dochodzą do tego jeszcze skierowania z innych systemów, a mieliśmy już przypadki, gdzie owa struktura w HL7CDA była, że tak powiem, oryginalnie potraktowana. Dlatego proszę skorzystać z serwisu. Zapewne "pośrednicy" w końcu przyślą to do nas, wiec tak czy owak tematem się zająć spróbujemy. Gdyby gdzieś w tym zgłoszeniu przemycił Pan swój login z portalu pokojarzyłbym to zwolnienie. I na sam koniec, wbrew temu, co na innym wątku się pojawiło, dyskusja tu ze mną, co chyba większości nie dziwi, nie spełnia żadnego warunku zgorzenia serwisowego. Nie jestem tu oddelegowany do serwisu, robię to z własnej inicjatywnym a nie z polecenia służbowego. Nikt, w żadnej umowie nie ma wpisanego forum jako medium do przesyłania zgłoszeń serwisowych. Wiem, że Pan, ani większość tak nie myśli, ale nie dalej jak wczoraj mniej więcej taki tekst gdzie się pojawił "czyta to informatyk z Kamsoftu więc zgłosiłem problem oficjalnie"

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 25, 2020, 12:40:26 pm »
[...] Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
A takie "papierowo-użyte" eskierowanie nie wisi potem jako niewykorzystane? Bo w końcu odbiorca nie zaznaczył realizacji. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem :-)
Znalazłem :-)  Punkt 31 i 43

https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/e-skierowanie/e_skierowanie_pytania_i_odpowiedzi_5e53dea14ff97.pdf



 
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2020, 12:42:04 pm wysłana przez MK »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 25, 2020, 21:16:52 pm »
Proszę być spokojnym - ja cenię to co Pan pisze tutaj i na pewno nie traktuję forum jako miejsca zgłoszeń serwisowych. Temat już zgłoszony, tylko czeka na swoja kolej pewnie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 29, 2020, 07:52:37 am »
[...] Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
A takie "papierowo-użyte" eskierowanie nie wisi potem jako niewykorzystane? Bo w końcu odbiorca nie zaznaczył realizacji. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem :-)
Znalazłem :-)  Punkt 31 i 43

https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/e-skierowanie/e_skierowanie_pytania_i_odpowiedzi_5e53dea14ff97.pdf
Dzięki! Czyli jeszcze dodatkowe sprawozdanie papierowych. Ciekawe.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 08, 2020, 21:45:48 pm »
Powoli i ja zacząłem wdrażać e-skierowania w POZ - KS-SOMED (jakby ktoś nie wiedział jest już nowe zarządzenie prezesa NFZ premiujące POZ za wystawianie e-skierowań) i napotkałem na kilka problemów.

1. Poradnie/oddziały.
a) Miałem jakąś listę cząstkową poradni i oddziałów wygenerowaną podczas wdrożenia przez KS. Nie jest to pełna lista wygenerowana przez funkcję serwisową, a raczej lista dosyć często używanych w skierowaniach przez POZ poradni/oddziałów. Większość miała uzupełniony VIII kod resortowy, ale część nie, więc ręcznie to uzupełniłem. Zastanawiałem się nad wygenerowaniem pełnej listy z poziomu serwisu, ale mam obawy co się stanie z obecnymi poradniami/oddziałami. Nie chciałbym ich stracić ponieważ skróty powstały na podstawie nazwy i lekarze są przyzwyczajeni do korzystania z nich podczas wyszukiwania. Słyszałem, że jeżeli teraz skorzystałbym z generowania poradni przez serwis to zamiast obecnych skrótów miałbym kody resortowe a nie znam lekarza, który znałby kody resortowe poradni czy oddziałów, do których wystawia skierowanie.
Czy nie da rady aby generując listę wszystkich poradni/oddziałów zachować te skróty a jeszcze lepiej aby tak wygenrowana lista zawierała skróty stworzone na podstawie nazwy?
b)Kilka dni temu pojawił się komunikat NFZ albo MZ, że e-skierowanie jest ważne jeżeli nazwa poradni / oddziału nie jest zgodna z rozporządzeniem, ale zgadza się kod bo jest on najważniejszy i tutaj wszystko jasne. Podczas uzupełniania kodów resortowych zauważyłem w kilka pozycji (oddział medycyny paliatywnej, punkt szczepień, SOR) o takich samych nazwach, ale różnych kodach resortowych! Co jeżeli pacjent dostanie e-skierowanie z jednym kodem a się okaże, że akurat ten oddział ma inny kod pomimo tego, że nazwa ta sama?

2. Nie da się wydrukować informacji o wystawionym e-skierowaniu jeżeli w opisie icd-10 jest nawias kwadratowy, ale w najbliższej aktualizacji ma być poprawione. Mam testową dllkę, którą jutro będę testował (dziękuję Panie MK za pomoc :)).

3. Lekarz POZ zgłosił mi, że po uruchomieniu e-skierowań wydłużył się czas potrzebny na drukowanie. Z jego relacji wynika, że wcześniej wystawiając skierowania, po każdym wystawionym skierowaniu pojawiało się okno wydruku i po zatwierdzeniu następował wydruk. Teraz po uruchomieniu e-skierowań, nawet jeżeli podczas wizyty nie wystawia e-skierowania, ale wystawia:
- skierowanie na badanie laboratoryjne
- skierowanie na usg
- skierowanie na rtg
to po wystawieniu każdego skierowania nie pojawia się okno wydruku i aby wydrukować to wszystko, musi przeciągać po kolei każde skierowanie na przycisk "Drukuj" albo klikać prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybierać opcję drukuj.
Po wyłączeniu e-skierowań wszystko działa jak wcześniej. Potwierdzone w innej placówce, że mają tak samo.
4. Nie wiem jak się mają wcześniej przygotowane wzorce wydruku skierowania do e-skierowań. Skąd SOMED, wie którą część z tego starego wzorca przenieść do e-skierowania? Chyba muszę trochę zmodyfikować wzorzec żeby nie dublowały się niektóre rzeczy.
5. Czy informacja o tym czy to skierowanie w trybie pilnym czy zwykłym idzie z karty zlecenia czy z przygotowanego wzorca (we wzorcu mam listę rozwijaną, z której do tej pory lekarze wybierali czy tryb stabilny czy pilny i nie zaznaczali na karcie zlecenia, że to np. tryb CITO)? Teraz może dojść do takiej sytuacji, że na wydruku e-skierowania będzie w jednym miejscu info że tryb stabilny a w innym, że CITO.

Póki co więcej problemów przy e-skierowaniach nie zauważyłem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 09, 2020, 07:18:11 am »
@Michał ale przy eskierowania, nie ma już wzorców

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 09, 2020, 08:24:27 am »
a z czego somed bierze uzasadnienie czy co tam lekarz chce przekazać specjaliście?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 09, 2020, 09:03:11 am »
Zakładka uwagi na karcie podczas wystawiania eskier-a

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #24 dnia: Lipca 09, 2020, 09:07:28 am »
Jest jeszcze przycisk pod spodem gdzie wybiera się poradnie do której kierujemy "Info. dla lekarza specjalisty" .. ale to nie działa i nie dowiedziałem się po co to jest, a w tym miejscu można by było pisać co i jak ... 

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 09, 2020, 11:03:47 am »
U mnie lekarze korzystają z pełnej karty skierowania - póki co miałem jedną nieudaną próbę przejścia na nową (wg lekarzy jest "gorsza").
Zgodnie z instrukcją:
Cytuj
Jako treść dodatkowa skierowania, w której lekarz wskazuje cel skierowania oraz dodatkowe informacje, używane jest pole Uwagi, lub treść podpiętego do wybranej Usługi formularza skierowania.
I tutaj pytanie skąd somed wie co z tego formularza pobrać do e-skierowania. Kiedy zauważyłem problem z drukowaniem e-skierowania gdy w icd-10 jest nawias kwadratowy to lekarz miał przynajmniej możliwość wydrukowania "dotychczasowego wzoru skierowania" i dopisania tam kodu do e-skierowania, które zostało wysłane prawidłowo.
Natomiast kiedy e-skierowanie będzie już obowiązkowe i będzie tylko jeden ogólnie obowiązujący wzór informacji o wystawionym e-skierowaniu to faktycznie można by zrezygnować z dotychczasowych formularzy.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #26 dnia: Lipca 21, 2020, 10:03:58 am »
Ja mam pytania jeśli chodzi o te e-skierowania. Czy mimo wprowadzenia obowiązku e-skierowania to będą ważne jeszcze papierowe wersje(coś jak z receptami) przez określony czas albo w sporadycznych przypadkach np. awaria systemu?
A jak w sytuacji jeśli chodzi o skierowanie wewnątrz placówki też należy przez tą platformę robić czy można po staremu od ręki w systemie wklepać?

Ja może jeden plus widzę z e-skierowaniami. Może zaczną się normalnie dane uzupełniać i może skończy się wyświetlanie błędów "Nieprawidłowa wartość w atrybucie swd-zlec@id-kom-org lub swd-zlec@id-typ-kom-org". Czy brak regonu itp. związane z błędnie wprowadzonym skierowaniem.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #27 dnia: Lipca 21, 2020, 11:16:19 am »
skierowania wewnętrzne nie przechodzą przez P1, bo po co miałyby przechodzić? można pisać w uwagach dodatkowe informacje, ale można też stworzyć sobie formularz, który będzie się załączał... plusy formularza to słownik i kopiowanie jakiś utartych tekstów. W uwagach nie ma czegoś takiego i wszystko trzeba z palucha pisać :/

Przy E-skierowania trzeba wybrać poradnię z uzupełnionymi kodami resortowymi.
A co do przycisku "info. dla lekarza specjalisty"... jest to powiązane z usługą OSOZ, jeśli dobrze pamiętam.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 80
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]