collapse

Reklama


Autor Wątek: Kopia bazy danych  (Przeczytany 4192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grumens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurski NFZ
Kopia bazy danych
« dnia: Czerwca 17, 2020, 10:10:14 am »
Dzień dobry,
Proszę o poradę w jaki sposób najlepiej archiwizować bazę danych SOMED na Oracle. Chciałbym w jakiś sposób to zautomatyzować. Wyobrażam sobie to w ten sposób, że np. w nocy odpala się skrypt, tworzy kopię i wysyła na zewnętrzny serwer (do chmury). Czy da się w tak?
Pozdrawiam
Grumens

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 17, 2020, 11:33:34 am »
Bez szczegółów można powiedzieć tyle, że najprostszy jest "zimny backup". Wystarczy do niego darmowy Cobian + .bat'y zamykające i startujące bazę.

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 17, 2020, 14:28:05 pm »
W katalogu TOOLS masz aplikację orabackup  w tej aplikacji ustawiasz wszystkie parametry, sprawdzasz czy wykonuje archiwizacja.
Na koniec w katalogu głównym masz aplikację ksplscheduler w której możesz zaplanować sobie kiedy ma być wykonywana archiwizacja.

Offline MichalP

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Pomógł? 10
  • Kujawsko-Pomorski OW
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 17, 2020, 17:27:59 pm »
Z neta mam dwa skrypty na kopie bazy oracle - dwie różne metody zawsze większa gwarancja odzyskania  - zmieniasz nazwę bazy, hasło i gdzie ma backupować.

1. metoda exp

@echo off
set data=%DATE%
set czas=%TIME%
set baza=xe

exp system/haslodobazy@%baza% full=y consistent=y file=c:\kopieKS\%data%_%baza%_exp.dmp log=c:\kopieKS\%data%_%baza%_exp.log
bzip2 c:\kopieKS\%data%_%baza%_exp.dmp
set data=%DATE%
set czas=%TIME%

2. metoda expdp

expdp system/haslodobazy@xe full=Y  directory=backup dumpfile=%date%_xe_expdp.dmp logfile=%date%_xe_expdp.log
C:\kopieKS\bzip2.exe -6v %date%_xe_expdp.dmp

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 17, 2020, 18:41:31 pm »
Scheduler jest płatny. Kopia na zimo ok, ale trzeba dobrze określić co trzeba skopiować, żeby się później chciało odtworzyć - całego katalogu oracla raczej nie backupowałbym, bo tam dużo jest za dużo (może raz jako pełny zestaw plików bym to zrobił). Minus - aplikacja w czasie tej kopii nie zadziała.
Moje podejście jest podobne do tego co napisał @MichalP - małe instalacje, to exp i pakowanie, zaplanowane w Windowsowym harmonogramie lub linuxowym cronie. Duże - tutaj raczej rmanem pobawić się trzeba żeby było wygodnie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 18, 2020, 00:34:36 am »
Archiwizacja w scheduler jest bezpłatna, pozostałe opcje są płatne. Funkcjonalność jest stosunkowa prosta i zachęcam do sprawdzenia.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2020, 00:37:23 am wysłana przez Sławek »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 18, 2020, 23:44:35 pm »
Ok, przepraszam. Założyłem, że cały scheduler jest płatny.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Grumens

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 0
  • warmińsko - mazurski NFZ
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 25, 2020, 13:21:42 pm »
W katalogu TOOLS masz aplikację orabackup  w tej aplikacji ustawiasz wszystkie parametry, sprawdzasz czy wykonuje archiwizacja.
Na koniec w katalogu głównym masz aplikację ksplscheduler w której możesz zaplanować sobie kiedy ma być wykonywana archiwizacja.
Ustawiłem orabackup, kopia wykonuje się poprawnie ale nie mogę poprawnie skonfigurować ksplsheduler. Przy uruchomieniu pyta o użytkownika, podaję prawidłowego i jest komunikat z błędem "Błąd aktualizacji systemowego harmonogramu....". Próbuję uruchomić jako administrator, wyłączyłem UAC w Windowsie 10 i dalej to samo. Co robić?
Pozdrawiam
Grumens

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 30, 2020, 00:39:25 am »
Największy paradoks z bazą ORACL, płacisz,  i to nie mało ! i musisz pilnować archiwizacji , sam to przerabiam. Firebird bezpłatny i funkcja kopia w chmurze , 500 zł netto rocznie i wszystko jasne... . Wszystkie bazy które mam jeszcze na bezpłatnym Oracl migruję do Firebirda . W Oraclu nie ma kopi przyrostowej i trzeba sprawdzać. Scheduler  nagle przestaje działać i nagle okazuję że archiwum jest z przed miesiąca, sprawdzajcie.
Tydzień temu po raz pierwszy miałem poważną awarię serwera Della tak że padły oba dyski i kontroler, baza była na Firebird, po dokładnie godzinie przychodnia która ma pięć stanowisk pracowała normalnie po odtworzeniu bazy z chmury ale była na Firebird.
Jeżeli macie bazy na FB to obowiązkowo to wykupcie !

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 30, 2020, 11:48:48 am »
ja się kompletnie nie znam na oracle, ale chyba nie jest do końca tak jak mówisz. Ja mam someda na oracle i oprócz pełnego backupu wykonywanego za pomocą własnych skryptów (codziennie przychodzi mi też mail z info czy się wykonał czy nie), serwisant kamsoftu na moją prośbę (bo chyba rzadko to standardowo robili) ustawienia też backupu przyrostowego (nomenklatura z firebirda, którą stosowałem bo miałem wcześniej ppsa na nim) ustawił mi jeszcze coś takiego jak archivelogi. To jest chyba coś lepszego niż kopia przyrostowa wykonywana co jakiś czas w firebirdzie. te archivelogi pozwalają podobno odtworzyć stan bazy z konkretnej minuty.
U mnie te archivelogi zapisują się z automatu w dwóch lokalizacjach (tak na wszelki wypadek).

ale najlepiej niech się wypowie ktoś kto się zna na oracle
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 30, 2020, 18:37:02 pm »
może nie do końca dobrze sie wyraziłem ale dokładnie chodziło o to co kiedyś napisał Pan MK, pozwolę sobie zacytować
Dopytałem jeszcze w paru miejscach. Otóż sama archiwizacja w chmurze jest możliwa dlatego, że możemy robić kopie przyrostowe. Dla Firebirda są narzędzia pozwalające na sterowanie takim backupem. Dla Oracle nie. Jasne, narzędziami Oracle można to robić, ale cały sens jest w tym, by robił to nasz system. Skoro nie możemy robić przyrostowego backupu to nie ma sensu pchać całej bazy co chwilę do chmury.
« Ostatnia zmiana: Listopada 30, 2020, 18:48:19 pm wysłana przez Sławek »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 30, 2020, 22:51:18 pm »
Oracle ma bardzo zaawansowane możliwości jak chodzi o backup w postaci RMANa (włączenie archivelogów to pierwszy krok przy jego konfiguracji). @MK, jak sądzę, pod pojęciem narzędzi Oracla pisał właśnie o RMANie. Jednak nie jest to tak, że wywołujemy taką kopię poprzez odpalenie pliku z parametrami, jak to się dzieje w Firebirdzie. Można więc napisać, że dla Oracla i dla Firebirda istnieją narzędzia do wykonania kopii przyrostowej (w mojej ocenie dla Oracla z dużo większymi możliwościami), aczkolwiek narzędzie Oracla wymaga konfiguracji do działania, a narzędzie Firebirda po prostu wywoływane jest jednolinijkowo.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 23, 2021, 23:33:08 pm »
Z neta mam dwa skrypty na kopie bazy oracle - dwie różne metody zawsze większa gwarancja odzyskania  - zmieniasz nazwę bazy, hasło i gdzie ma backupować.

1. metoda exp

@echo off
set data=%DATE%
set czas=%TIME%
set baza=xe

exp system/haslodobazy@%baza% full=y consistent=y file=c:\kopieKS\%data%_%baza%_exp.dmp log=c:\kopieKS\%data%_%baza%_exp.log
bzip2 c:\kopieKS\%data%_%baza%_exp.dmp
set data=%DATE%
set czas=%TIME%

2. metoda expdp

expdp system/haslodobazy@xe full=Y  directory=backup dumpfile=%date%_xe_expdp.dmp logfile=%date%_xe_expdp.log
C:\kopieKS\bzip2.exe -6v %date%_xe_expdp.dmp

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 23, 2021, 23:36:36 pm »
Czy ktoś z was w ogóle poszperał w necie o kopiach bazy oralce?
Z tych postów widzę, że nie bardzo.
W dodatku próbujecie przekładać metody kopie Firebirda na backupy Oracle. To jakby rozwiać widzie towarowej w kontekście kołowrotu Egipcjan.

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Kopia bazy danych
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 23, 2021, 23:38:32 pm »
Dzień dobry,
Proszę o poradę w jaki sposób najlepiej archiwizować bazę danych SOMED na Oracle. Chciałbym w jakiś sposób to zautomatyzować. Wyobrażam sobie to w ten sposób, że np. w nocy odpala się skrypt, tworzy kopię i wysyła na zewnętrzny serwer (do chmury). Czy da się w tak?

Oracle ma do tego narzędzia.
Kopia bazy Oracle to 5-dniowe szkolenie.
Ale w necie jest masę skryptów i podpowiedzi.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 100
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 10
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]