collapse

Reklama


Autor Wątek: Dokumentacja medyczna od 2021 roku  (Przeczytany 11924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« dnia: Czerwca 03, 2020, 22:08:21 pm »
Hej, nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale mamy całkiem świeże (6 kwiecień 2020r.) rozporządzenie MZ dotyczące dokumentacji medycznej (http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000066601.pdf - swoją drogą ciekawa pozycja ???? ), które całkiem sporo zmienia (a właściwie zmieni już za pół roku).
Jedną z nowinek jest sposób przekazywania wyników badań pomiędzy podmiotami.
Według nowych przepisów dotyczących prowadzenia dokumentacji medycznej przekazywanie wyników badań następować będzie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Teraz mi powiedzcie jak to sobie wyobrażacie? ????
POZ będzie dostawał skany (a może powinien jakiś podpisany certyfikatem plik z dokumentacją medyczną? - bo od nowego roku dokumentacja medyczna może być prowadzona TYLKO w formie elektronicznej!) wyników badania USG, RTG. Co w przypadku badań laboratoryjnych? Jak mamy aplikację gabinetową zintegrowaną z laboratorium to ok, ale co jeżeli korzystamy z usług dwóch lub trzech i nie z każdym można się zintegrować?
Jak z kwestią bezpieczeństwa? Ustalić hasło z każdym podmiotem i przed wysłaniem będą pakować do archiwum z hasłem (najprostszy wg mnie sposób na zaszyfrowanie)?
Oczywiście w świecie idealnym pewnie będą działały jakieś repozytoria, do których uzyskamy dostęp za pośrednictwem systemów centralnych i da się to zintegrować z aplikacjami gabinetowymi, ale kiedy to będzie.
Zachęcam do dyskusji.

Poniżej szczegóły:

Zgodnie z  § 9 ust. 4 Rozporządzenia RDM cyt.:
?(?) Podmiot przeprowadzający badanie, konsultację lub leczenie przekazuje podmiotowi, który wystawił skierowanie, wyniki tych badań lub konsultacji w sposób określony w § 3 ust. 1 (?)?. 9 ust. 4

Zgodnie z  § 3 ust. 1 Rozporządzenia RDM cyt.:
?(?) Dokumentacja, o której mowa w § 2 ust. 4 pkt 5 i 6 i § 24 ust. 2, jest przekazywana przez podmiot, który ją wytworzył, podmiotowi kierującemu na badanie diagnostyczne, konsultację lub leczenie za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344), w terminie 7 dni od dnia jej wytworzenia, z wyłączeniem sytuacji, w której osobą kierującą jest lekarz udzielający świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający świadczeń w tym samym podmiocie lub nastąpił zgon pacjenta. (?)?.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 03, 2020, 22:17:48 pm »
Przesuną na pewno ;)
Teraz na topie jest to czego pacjenci chcą najbardziej czyli centralna, wielka, ogólnopolska, narodowa elektroniczna rejestracja. O czy mówi pani dyrektor CSIOZ znaczy Centrum e-Zdrowia.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 03, 2020, 22:52:07 pm »
Wg mnie nie przesuną a być może to o czym pisałem wcześniej przez te pół roku stworzą.
Ja pisałem:
Cytuj
Oczywiście w świecie idealnym pewnie będą działały jakieś repozytoria, do których uzyskamy dostęp za pośrednictwem systemów centralnych i da się to zintegrować z aplikacjami gabinetowymi, ale kiedy to będzie.

a tutaj: https://www.rynekzdrowia.pl/Technologie-informacyjne/CSIOZ-zmieni-nazwe-na-Centrum-e-Zdrowia-Znamy-nowe-zadania-tej-rzadowej-agendy,208476,7.html

można przeczytać:

Cytuj
Przed nami w najbliższym czasie pilotaż wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), a następnie ogólnopolskie wdrożenie tego rozwiązania. To bardzo ważny etap projektu P1, dopełniający dotychczasowy wachlarz e-usług. Stanowić też jednak będzie spore wyzwanie.

Cytuj
Pilotaż wymiany EDM wymagać będzie jeszcze większego niż dotychczas zaangażowania ze strony placówek medycznych i samych lekarzy niż chociażby przy wspomnianej e-recepcie. Sukces tego przedsięwzięcia będzie zależał nie tylko od zmian technicznych, ale przede wszystkim organizacyjnych. Dlatego chciałabym, aby CSIOZ w możliwie jak największym stopniu wspierało świadczeniodawców, w tym kadrę medyczną, w procesie tej transformacji.

oj będzie się działo :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 03, 2020, 22:56:45 pm »
Jak idzie to rozporządzeniem, to zakładam, że obecne integracje z laboratoriami na ten przykład będą rozwiązaniem co najwyżej równoległym do przekazywania przez P1 oczywiście po dostosowaniu się do wymogów np. w przypadku uwierzytelniania certyfikatem zus lub innym ustrojstwem, albo całkiem znikną, bo nie będzie możliwości się dostosować (góra powie, że jest rozwiązanie rządowe i nie potrzeba innego i tyle). Dla jednostek może być to lepsze, bo za darmo, o ile będzie sensownie działać w szczególności w zakresie ciągłości (znowu piję do kolców).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 04, 2020, 07:54:34 am »
Cytuj
2. Dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej.
Czyli jak ktoś cały czas prowadził papierowo we własnej praktyce to ma praktycznie prawo przy tym zostać(chodzi mi głównie o prywatne praktyki nie na kontrakcie z nfz). Organizacyjno-technicznie nie jest możliwe jeśli np. nigdy nie miał żadnego oprogramowania czy też zorganizować czas by kupić dane oprogramowanie, przeszkolić osobę itp.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 04, 2020, 09:21:35 am »
Nie bardzo. Chyba, że udowodnisz, że przez pół roku nie masz możliwości zakupić sprzętu, oprogramowania, internetu (może być mobilny) i się nauczyć obsługi.
Jeżeli nie chcesz płacić za soft to są też opcje darmowe. Możesz też prowadzić dokumentacje medyczną w formie elektronicznej również za pomocą np. smartfona.
Pamiętaj jednak, że jak się uprzesz i powołasz na zapis, że warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej to jak się okaże to nieprawdą to może być gnój, ale...

w praktyce nie sądzę żeby się czepiali jak ktoś nie ma kontraktu (to tylko moja opinia). Ponadto chyba nie ma przewidzianych żadnych kar :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 04, 2020, 10:14:15 am »
Nie bardzo. Chyba, że udowodnisz, że przez pół roku nie masz możliwości zakupić sprzętu, oprogramowania, internetu (może być mobilny) i się nauczyć obsługi.
Jeżeli nie chcesz płacić za soft to są też opcje darmowe. Możesz też prowadzić dokumentacje medyczną w formie elektronicznej również za pomocą np. smartfona.
Pamiętaj jednak, że jak się uprzesz i powołasz na zapis, że warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej to jak się okaże to nieprawdą to może być gnój, ale...

w praktyce nie sądzę żeby się czepiali jak ktoś nie ma kontraktu (to tylko moja opinia). Ponadto chyba nie ma przewidzianych żadnych kar :)

Jeżeli nawet będzie ktoś tak uparty, aby zostać poza systemem, to myślę, że rynek wymusi na nim zmiany. Pacjenci nie będą już nosić z sobą segregatorów z papierami i płytek z TK...
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 04, 2020, 10:28:32 am »
Jeżeli nawet będzie ktoś tak uparty, aby zostać poza systemem, to myślę, że rynek wymusi na nim zmiany. Pacjenci nie będą już nosić z sobą segregatorów z papierami i płytek z TK...
Dokładnie tak.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 04, 2020, 11:41:12 am »
Skan dokumentacji, wysłanie mailem i tyle. Jak wymuszą tak jak to zrobili z receptami P1 że każdy lekarz to musi mieć i oferują ten gabinet.gov.pl do prowadzenia e-recept to niech i to dostosują skoro państwo tak stawia na informatyzację.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 04, 2020, 11:52:44 am »
Zapewne przez gabinet.gov.pl będzie można to robić, ale nie pisz, że "Skan dokumentacji, wysłanie mailem i tyle." bo przeciętny kowalski tego nie ogarnie a żeby to było w zgodzie z przepisami to wg mnie nie wystarczy tego skanu normalnie wysłać tylko przed wysłaniem go zaszyfrować i hasło podać innym kanałem.
Pacjent ze swoimi danymi może robić co chce. Lekarz nie!
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 04, 2020, 12:30:00 pm »
ale nie pisz, że "Skan dokumentacji, wysłanie mailem i tyle." bo przeciętny kowalski tego nie ogarnie a żeby to było w zgodzie z przepisami to wg mnie nie wystarczy tego skanu normalnie wysłać tylko przed wysłaniem go zaszyfrować i hasło podać innym kanałem.
Pacjent ze swoimi danymi może robić co chce. Lekarz nie!
Skróciłem bo nie chciało mi się pisać całej procedury jak ma to wszystko wyglądać.

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #11 dnia: Września 29, 2020, 10:25:24 am »
Witam mam pytanie techniczne czy np w podmiocie jest dwóch specjalistów i jeden chce już teraz prowadzić dokumentacje swoich pacjentów elektronicznie a drugi specjalista jeszcze chce to robić papierowo i dopiero zacząć od stycznia , moje pytanie czy w tym samym podmiocie na dzień dzisiejszy można np do grudnia prowadzić dwa rodzaje sposobów prowadzenia dokumentacji czyli elektr.i papierowy, czy też jak już chce się edm to cały podmiot musi zaczać dla wszystkich równo od jakiejś daty.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #12 dnia: Września 29, 2020, 10:32:43 am »
z tego co się dowiedziałem na szkoleniu to jeszcze można.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #13 dnia: Października 13, 2020, 20:13:20 pm »
Witam chodzi mi o to jeżeli personel prowadzi Edm i podpisuje certyfikatem kwalifikowanym i druga opcja jeżeli prowadzi Edm i podpisuje tylko podpisem niekwalifikowanym, to w przypadku np jeśli pacjent przyjdzie z informacją że chce tzw ksero na komisję ZUS , to czy w pierwszym przypadku wydrukujemy i damy pieczątkę za zgodność z oryginałem która wstawię pracownik rejestracji , a w drugim musi być jeszcze podpis personelu tworzącego ta wizyte

Offline jm89

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Pomógł? 1
Odp: Dokumentacja medyczna od 2021 roku
« Odpowiedź #14 dnia: Października 18, 2020, 18:06:34 pm »
Hej, jaka na dzień dzisiejszy prowadzicie edm w aos ? E- recepty, informacje dla lekarza kierującego i coś jeszcze ? Bo chyba jak na razie tylko to jest obowiązkowe ?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 102
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]