collapse

Reklama


Autor Wątek: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia  (Przeczytany 7862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michallo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Pomógł? 0
Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« dnia: Marca 16, 2020, 10:32:19 am »
Czy teleporady należy sprawozdawać w SWX jakoś inaczej niż dotychczasowe świadczenia w POZ? Czy mają jakiś inny numer BUM albo kod ministerialny?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 16, 2020, 10:46:37 am »
tak samo jak "zwykłe", ale w dokumentacji medycznej lekarz musi zaznaczyć, że była to teleporada.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 16, 2020, 10:50:19 am »
Może wpisuj kod ICD9 89.0099.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 16, 2020, 11:03:34 am »
w POZ wpisuje się ICD9?

Już tutaj na forum załączałem info PZ w tej sprawie (jeszcze przed pogorszeniem się sytuacji epidemiologicznej w Polsce):

Cytuj
KOMUNIKAT ? TELEPORADY

Zarząd Federacji "PZ" informuje, iż od początku obecnego roku, na Świadczeniodawców POZ nałożony został dodatkowy obowiązek* dotyczący teleporad:

1.     Informację o udzielanych teleporadach należy umieścić w sposób widoczny i ogólnodostępny w miejscu udzielenia świadczeń (czyli najlepiej na tablicy ogłoszeń).
2.     Teleporady muszą być udzielane co najmniej przez 2 godziny tygodniowo (czyli np. każdego dnia po pół godziny), informację o tych godzinach umieszczamy zgodnie z zapisami punktu 1.
3.     Teleporady należy uwzględniać w dokumentacji medycznej pacjenta (zaznaczając, iż jest to teleporada) i sprawozdawać do NFZ
(jak standardowe porady ambulatoryjne - zgodnie z ustawą przy teleporadzie liczy się miejsce pobytu osoby udzielającej świadczeń)
4.     Zapłata za udzielanie teleporad została uwzględniona poprzez zwiększenie wysokości stawki kapitacyjnej.

 

Podstawa prawna: *§ 8 ust. 10 Zarządzenia nr 177/2019/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 30.12.2019 roku.


Zgodnie z zarządzeniem nr 177/2019/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 30.12.2019 roku obowiązuje nas nowy zapis w paragrafie 8 punkt 10:

10. Świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń w rodzaju poz, w zakresach: lekarza poz, pielęgniarki poz lub położnej poz, obowiązany jest do zapewnienia, w wymiarze nie mniejszym niż dwie godziny tygodniowo, możliwości uzyskania przez świadczeniobiorcę świadczeń udzielanych na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. O możliwości uzyskania świadczeń określonych w zdaniu pierwszym, świadczeniobiorcy są informowani w sposób, o którym mowa w ust. 9.

 
    Zgodnie z tym punktem, odnoszącym się również do artykułu 13 ustęp 3 ustawy o POZ ? informacje o teleporadach należy umieścić w sposób widoczny i ogólnodostępny w miejscu udzielenia świadczeń (czyli najlepiej na tablicy ogłoszeń). Nadmieniam również, że co najmniej  2 godziny udzielania świadczeń tygodniowo polegać może na tym, że codziennie w określonych przez świadczeniodawcę godzinach ? np. przez pół godziny dziennie - takie świadczenia w razie potrzeby mogą być udzielane. Zapłatę za teleporady wynegocjowaliśmy w zwiększonej stawce kapitacyjnej. Początkowo Minister Zdrowia oraz Prezes NFZ domagali się sprawozdawania osobno teleporad i postawili warunek, aby tych teleporad było nie mniej niż 8 dziennie  ? ale po naszej twardej argumentacji wycofali się z takiego pomysłu. W tej sytuacji teleporady należy sprawozdawać tak, jak zwykłe porady i warto oraz trzeba odnotowywać je w dokumentacji lekarskiej pacjenta, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem teleporada jest również świadczeniem leczniczym.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline michallo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Pomógł? 0
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 16, 2020, 18:38:26 pm »
Dzięki, widziałem ten komunikat i dlatego przyjąłem, że się tych świadczeń nie oznacza inaczej.

Ale - dzisiaj zadzwonił do mnie klient (lekarz) którego rozliczam z pytaniem czy mogę ustawić w programie (KS-SOMED) wpisywanie teleporad, bo on już rozmawiał ze znajomym lekarzem z innej przychodni i ten drugi dzwonił do swojego informatyka i tamtem mu coś ustawił i już przy poradzie z kodem BUM końcówka 121 pokazuje się teleporada i ten mój lekarz też by tak chciał.

Trochę zgłupiałem jak to usłyszałem, przejrzałem forum, sprawdziłem rozporządzenie i w ostatecznym akcie desperacji postanowiłem zapytać. Czyli rozumiem, że jednak w POZ teleporadę sprawozdaje się statystycznie tak samo jak usługę z pacjentem na miejscu w przychodni - BUM 501[..]121 i kod MZ 2.4 ?

Offline cocolinko

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 16
  • Mazowiecki OW
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 16, 2020, 18:49:35 pm »
tak kod 121 porada w miejscu tylko z kodem icd-9 89.0099

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 16, 2020, 19:29:24 pm »
w POZ wpisuje się ICD9?
Można. Jak w styczniu będziesz robić statystyki i padnie pytanie o ilość teleporad, to będziesz mógł sobie obliczyć ilość wszystkich wizyt i ilość wizyt z 89.0099 i w ten sposób ustalisz ile miałeś teleporad a ile zwykłych.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 17, 2020, 09:12:36 am »
@karolweksler masz w 100% rację
sorki za lamerskie pytania. W tej chwili mam usługę "PORADA LEKARSKA AMBULATORYJNA", która jest domyślną podczas rejestracji pacjenta.
Czy wystarczy, że teraz stworzę kolejną, np. "TELEPORADA" identycznie skonfigurowaną jak "PORADA LEKARSKA AMBULATORYJNA" tyle, że wpisany w niej będzie kod ICD-9: 89.0099?
Panie w rejestracji będą dla teleporad wybierać tą nową usługę i to wystarczy żeby wszystkie dane były później sprawozdawane jak dotychczas do NFZ?

PS. Przy aktualnej usłudze mam wpisany kod KS: 20080001. Co on oznacza (przy wdrożeniu someda tak to zostało skonfigurowane)? Czy jest on niezbędny i jaki kod KS powinienem wpisać przy teleporadzie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 17, 2020, 19:10:13 pm »
Jaką masz podpiętą usługę refundowaną i usługę z BUM przy tej usłudze "PORADA LEKARSKA AMBULATORYJNA", bo nie jest to usługa tworzona automatem na podstawie wczytanej umowy.
Kod KS bierze się z inne formatki, do tej pory nie potrzebowałem go ustawiać, także nie powiem dokładnie, co on robi. W instrukcji nie znalazłem. Nie jest on na pewno potrzebny do rozliczenia, ja go nigdzie nie mam.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 18, 2020, 08:49:33 am »
mam kod: 501000000046: "PORADA LEKARSKA DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNA UDZIELONA OSOBIE SPOZA LISTY ŚWIADCZENIOBIORCÓW ZAMIESZKAŁEJ NA TERENIE TEGO SAMEGO WOJEWÓDZTWA ALE POZA GMINĄ WŁASNĄ I SĄSIADUJĄCYMI Z TYM MIEJSCEM LUB OSOBIE SPOZA LISTY ŚWIADCZENIOBIORC"

nigdy wcześniej tego nie sprawdzałem, w każdym razie od trzech lat to działa tak jak trzeba. Jak pacjent ma adres zamieszkania z naszej lub ościennych gmin to idzie 501000000121 "PORADA LEKARSKA UDZIELONA W MIEJSCU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ", jak inne gminy to idzie 501000000046, a jak doda się pacjentowi, np. kartę EKUZ to idzie 501000000047 "PORADA LEKARSKA DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNA UDZIELONA OSOBIE SPOZA LISTY ŚWIADCZENIOBIORCÓW UPRAWNIONEJ NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O KOORDYNACJI "
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline konzik

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Pomógł? 10
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 18, 2020, 09:26:58 am »
To działa troche inaczej. Usługa 20080001 przy zamykaniu zostaje przeliczona algorytmem POZ ustawionym na umowie. SOMED w zależności od różnych parametrów, określa czy to usługa ...121 czy ...046...047, np. sprawdzając ubezpieczenie pacjenta(czy ma kartę EKUZ). Gdy ten algorytm POZ nie jest włączony, automatem przypisze usługę refundowaną, w tym wypadku ...046.
Co do telewizyty, my w SOMED dodajemy nową usługę z procedurą 89.0099, nazwę bierzemy z procedury. Algorytm POZ tego nie przeliczy, więc usługę należy wybierać ręcznie.
Pozdr.
Kamil

Offline keri

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 118
  • Pomógł? 2
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 06, 2020, 23:32:12 pm »
Czy możecie dokładniej opisać konfigurację teleporady chyba coś źle robię w sprawozdaniu jej nie mam.

Offline Kantor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 70
  • Pomógł? -1
Odp: Teleporady w POZ - sprawozdanie/rozliczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 07, 2020, 13:48:18 pm »
Czy tak mam rozumieć wpisanie do rozliczenia świadczenia z poza listy zadeklarowanych ?Najpierw wpisujecie moduł KS-PPS ->Rozliczenia->Świadczenia->DODAJ: dodaje pacjenta jego dane. potem Świadczenia jednostkowe: gabinet, pracownik medyczny.  kod ministerialny : WERSJA 3 KOD 4 PORADA , potem rozpoznanie icd 10 , potem zakładka icd 9 89.0099, potem rozliczenie produktów kontraktowych  i tak jak wczesniej było pisane : Świadczenia Lekarza Poz Udzielane W Stanach Nagłych Zachorowań Ubezpieczonym Spoza Ow Oraz Z Terenu Ow, Ale Spoza Gminy Własnej I Sąsiadujących I Spoza Listy Zadeklarowanych Pacjentów( 401001010811).


Można też przez moduł POZ-(C8)Usługi płatne- gabinet lekarski-(Świadczenia Lekarza Poz Udzielane W Stanach Nagłych Zachorowań Ubezpieczonym Spoza Ow Oraz Z Terenu Ow, Ale Spoza Gminy Własnej I Sąsiadujących I Spoza Listy Zadeklarowanych Pacjentów( 401001010811)

... i na to samo wychodzi, ale chodzi o te kody  wersja 3 kod 4 porada i tam  w icd 9 89.0099 ?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2020, 13:51:59 pm wysłana przez Kantor »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 96
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]