collapse

Reklama


Autor Wątek: Licencjonowanie funkcji  (Przeczytany 2145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Licencjonowanie funkcji
« dnia: Lutego 12, 2020, 10:56:47 am »
Witam,

prosiłbym Państwa o wypowiedzenie się na temat opcji: Licencjonowanie funkcji poprzez rejestrację wykorzystania przez operatora
Jest to opcja z modułu ADMINISTRATOR>OPCJE GŁÓWNE>LOGOWANIE DO MODUŁÓW. Oczywiście chodzi o KS-SOMED.
Opis opcji: Nowy model obliczania zajętości stanowisk na funkcje. Nie według stanowisk, ale według użytych funkcji.

Jeżeli dobrze to rozumiem to w przypadku licencji np; na cyfrowe podpisywanie dokumentacji medycznej - to w momencie gdy tylko jest informacja z
programu, że trzeba ten podpis złożyć - wtedy zabierana jest licencja z danej puli.
Akurat mój problem tyczy się właśnie wspominanej wyżej licencji. Mam ich na tą chwilę 50 i są one przypisane na sztywno do stanowisk.
Niestety zaczyna mi brakować już licencji i zastanawiam się, czy warto jest dokupić kolejne licencje i je przypisywać, czy może wykorzystać tą opcję i przetestować.
Tym bardziej, że nie mam w ciągu konkretnego przedziału godzinowego wszystkich tych 50 licencji używanych.

Ta opcja tyczy się wszystkich licencji i obawiam się, że może mi namieszać troszkę. Dlatego jestem ciekaw Państwa opinii na temat tej opcji, czy ktoś jej używa.
Jak to działa w praktyce itp.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie :)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 12, 2020, 11:51:19 am »
Moim zdaniem nie ma się czego bać. Działa to w praktyce bardzo sprawnie. Należy tylko przypilnować operatorów, by przy pierwszym pytaniu o to, czy chcą użyć danej licencji nie zaznaczyli "nie pytaj mnie ponownie" i kliknęli "nie" ::)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 12, 2020, 12:44:58 pm »
No tu może być problem, skoro tych operatorów jest grubo ponad 100, chyba że jest ta opcja do ustawienia z poziomu administratora:
"Nie pokazuj więcej" ?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 12, 2020, 12:57:03 pm »
Z tego co widzę, to jak najbardziej można to ustalić odgórnie. PL-62858 i PL-62866.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 12, 2020, 13:17:34 pm »
Dokładnie o te opcje mi chodziło, teraz muszę tylko przekalkulować maksymalną ilość lekarzy zalogowanych w jednym czasie + posprawdzać niektóre role, żeby nie było nadużyć.
Jeszcze jedno pytanie - czy muszę ściągać te licencje ze stanowisk przy włączeniu tej opcji, czy one nie są w tym momencie uwzględniane?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 12, 2020, 13:47:48 pm »
To dopowiem o jeszcze jednej możliwości, niekoniecznie trzeba ja wykorzystać, ale można, choć pewien przy tej liczbie lekarzy nie jest to zbyt przyjazne rozwiązanie. Otóż, tak jak przy licencjonowaniu na stanowiska, tak i tu można wskazać listę operatorów, którzy mogą licencję pobrać. Na tym podobieństwo się kończy. Po pierwsze bowiem, lista może być pusta. Wówczas z licencji może skorzystać każdy. Po drugie lista nie jest uzależniona od ilości licencji, to znaczy, można mieć 10 licencji a na liście 30 operatorów. W ten sposób pokazujemy bowiem, którzy operatorzy mogą skorzystać z licencji, choć wcale nie mają pewności, że ją dostają. Natomiast ten, którego tu nie ma, ma pewność, że licencji nie dostanie. Krótko, chodzi o to, by np. rejestratorka, choćby nie wiadomo co robiła, nie mogła skorzystać z licencji, bo jej do niczego nie jest potrzebna.  Zdarzało się bowiem, że przez przypadek ktoś coś klikał, licencję zabierał i brakowało tym, którzy potrzebowali. Minus, trzeba tę listę utrzymywać, bo np. zatrudniamy nowego lekarza, to trzeba go na listę wpisać. Puszczenie na żywioł, czyli przy pustej liście, pozwala nam na pełna elastyczność. Wszystko zależy, jakich mamy operatorów i czy są odpowiedzialni i wiedzą co mogą, a co nie mogą robić. Nie zawsze bowiem uprawnieniem da się to ogarnąć.
Zmianę proponuję zrobić, gdy wszyscy się wylogują. Bowiem informacja jest buforowana i sama zmiana opcji nie od razu będzie widoczna w całym systemie, mogą więc być różne dziwne sytuacje. Najlepiej wszystkich wylogować i zmienić sposób zarządzania licencjami.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 12, 2020, 14:07:05 pm »
Taka opcja o której MK piszę jest chyba w moim przypadku najlepsza... każdy lekarz przechodzi przez moje rączki odnośnie konfiguracji systemu poprzez szkolenie z programu, więc ja bym osobiście pilnował, żeby go dopisać... pytanie gdzie taką listę mogę wypełnić / jak to konfigurować?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 12, 2020, 14:11:44 pm »
To są te same listy JGP/HZiCh, których już teraz używasz. Różnica w działaniu wynika z włączenia opcji "dynamicznego" przydzielania licencji.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 12, 2020, 14:26:14 pm »
Z tego co zrozumiałem, to nie... ponieważ na tych listach można wykazać tylko nr stanowiska, nie widzę tam opcji wskazania operatora jak to sugeruje MK. Operatorów mogę mieć kilka na jednym stanowisku. Chyba, że po włączeniu tych "płynnych licencji" pojawi się jakaś nowa ukryta opcja z możliwośią przydzielenia operatora, dlatego pytam... bo ja tego nie widzę :)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 12, 2020, 14:39:37 pm »
Mam to włączone tak długo, że zapomniałem ;) W istocie - po włączeniu opcji listy dotyczą operatorów, nie stanowisk.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 12, 2020, 16:28:55 pm »
Tak jak pisałem, najpierw zalecam włączyć opcję, zamknąć system i ponownie otworzyć. Powinno dać się już wskazać operatorów. Tak, pewnie upierdliwe rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę, że to się raz włącza czy wyłącza, do przeżycia. A dzięki pełnemu buforowaniu dostęp jest po prostu sprawniejszy przy normalnym użytkowaniu. Poza tym, zmiana w takcie gry może spowodować olbrzymie perturbacje, część pobierze po numerze stanowiska, nie zwróci, bo pracuje i ci po użytkowniku w ogóle nic mogą nie dostać, bo jak pamiętamy, przy stanowiskach wszystko było sztywne.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 12, 2020, 16:33:12 pm »
A jak ruchome licencje będą wyglądać, jak rejestratorka ma otwarte 3 programy. To zje 3 licencje ?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 12, 2020, 16:48:30 pm »
Nie powinno, bo to licencja na usera. Ale głowy nie dam ani nawet nie postawię na to 1 euro ;-) W każdym razie i tak nie ma to żadnego sensu, bo raczej trudno mi sobie wyobrazić, aby na trzech somedach naraz pracować w takich modułach, które te same licencje zjadają. Żeby była jasność, mówimy tu o licencjach na funkcje, a nie o licencjach na moduły czy ogólnie na uruchomienie systemu. To się nie zmienia. Mówimy tu o licencjach na funkcję wliczania JGP, czy też na podpisywanie cyfrowe. To są dwie różne sprawy.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 12, 2020, 21:13:21 pm »
A ja powiem tak - mam instalację dość dużą (ilość równolegle pracujących stanowisk) w stosunku do ilości licencji na JGP. Opcja ustawiona na licencjonowanie pływające, nie są wskazani użytkownicy na liście (lista pusta). Nie mogę napisać, żebym miał problem, że ktoś blokuje licencje, a nie potrzebuje jej.
Jak jest instalacja z dużą ilością licencji na grupera, mimo że duża, to wydaje mi się, że można spróbować na początek nie budować tego ograniczenia, bo może się okazać, że jednocześnie pracujący nie wysycają tej ilości licencji.
Oczywiście powyższe to luźne przemyślenie bez konkretnej analizy danego przypadku.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Licencjonowanie funkcji
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 13, 2020, 06:53:22 am »
Dziękuję wszystkim za przydatne informacje, będę to testował prawdopodobnie w sobotę, gdzie mam najmniejsze natężenie operatorów.
I zastosuję listę z operatorami, wtedy jestem pewny że nikt poza nimi nie będzie wykorzystywał licencji. Jak to się mówi: kontrola najwyższą formą zaufania :)

Pomyślałem o jeszcze jednej rzeczy :) czy jest możliwość ustawienia w programie automatycznego kopnięcia z systemu pracownika, który zapomniał się wylogować?
Wiem, że jest opcja, która wylogowuje automatycznie pracownika, jeśli ktoś inny się zaloguje... ale mi tutaj chodzi bardziej o taką sytuację: jest gabinet, w którym
przyjmuje tylko jeden lekarz i zapomniał wyłączyć komputer z zalogowanym somedem (powiedzmy, że używał mi licencji na podpisy i grupera) poszedł sobie na L4 na cały tydzień i mi tam wiszą u niego w gabinecie te licencje.

Generalnie chcę wykluczyć sytuację gdzie będę miał pozajmowane licencję przez niewylogowanego pracownika... przypuszczam, że jakąś komendą w pliku konfiguracyjnym można coś takiego zrobić. I od razu uprzedzam, że nie chcę wykorzystywać opcji ustawiania przedziału czasu godzin dla pracowników, bo za dużo mam operatorów by się z tym bawić. Bardziej wolę rozwiązanie typu: przez 5h nieaktywności operatora w programie, wywala automatycznie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2020, 09:45:59 am wysłana przez Bocor »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 48
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]