collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu  (Przeczytany 2524 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« dnia: Stycznia 16, 2020, 18:02:12 pm »
Hej,

do tej pory nie było nam potrzebne zaznaczanie w KS-SOMED informacji o stopniu niepełnosprawności. Niestety teraz kiedy lekarz wystawia zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze (np. pieluchomajtki) dla pacjenta ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ale przekraczające limit to NFZ nie weryfikuje tego prawidłowo.

Chcę przygotować instrukcję dla rejestracji, ale sam dokładnie nie wiem co koniecznie musi być zaznaczone.

Czy ktoś może potwierdzić przygotowaną na brudno instrukcję?

Cytuj
Klikamy prawym przyciskiem myszy na zarejestrowanym pacjencie i z menu kontekstowego wybieramy ?Karta pacjenta Alt+F3?.
W nowym oknie na dole klikamy na przycisk ?F4 Popraw? a następnie przechodzimy na zakładkę ?C. NFZ/Ubezpieczenie? (rys. 2.). Klikamy na ikonę znajdującą się obok listy ?Uprawnienia dodatkowe? a następnie uzupełniamy wymagane dane: z listy Nazwa dokumentu wybieramy ?ORZECZENIE O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?, wpisujemy numer dokumentu, datę wystawienia i ważności (jeżeli bezterminowe to pole do pozostawiamy niewypełnione). Z listy ?Upr. dodatkowe? wybieramy ?47ZN, 47CZN,57ZN,ZSN: niepełnosprawny?. Numer prawa wykonywania zawodu lekarza, który wystawił dokument nie jest wymagane. Zatwierdzamy przyciskiem OK.
Następnie z listy Uprawnienia dodatkowe ponownie wybieramy ?47ZN, 47CZN,57ZN,ZSN: niepełnosprawny?. Wybieramy odpowiedni stopień niepełnosprawności i klikamy przycisk Akt. upraw.
Zatwierdzamy wszystko OK.

Nie wiem czy wszystko to co wypisałem musi być zaznaczone czy może część rzeczy można pominąć?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 111
  • Pomógł? 2
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 16, 2020, 21:12:49 pm »
Podajesz kod niepełnosprawności. Najczęściej 47ZN ewentualnie 47ZND dla nieletnich.
Musisz wpisać typ i nr dokumentu uprawniającego. Tu też należy podać kod jw.
Podczas wpisywania numeru dokumentu może okazać się że jest za długi.
Np ZSO-ZN.xxxxxxxxxxxxxx (xxxx)
Wyrzuć ZSO-  i (xxx). Sprawdziłem, przejdzie.
Ważne są też daty wystawienia i  końca obowiązywania jeśli istnieje.
Datę początku obowiązywania podmienia sam  na datę wystawienia.
Numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego lekarza też jest niekonieczny.
Można to wszystko wpisać podczas wystawiania zlecenia a można też w kartotece.
Wtedy lekarz wybiera tylko kod i dokument uprawniający.



Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 17, 2020, 10:46:26 am »
dzięki za odpowiedź. Mam jednak nadal wątpliwości czy muszę w kartotece zaznaczać odpowiedni stopień niepełnosprawności bo mam wrażenie, że to jest jeszcze do czegoś innego przygotowane.
Czy pomimo tego, że pacjent ma dodany w kartotece odpowiedni dokument z dodatkowym uprawnieniem (47ZN, 47CZN,57ZN,ZSN: niepełnosprawny), to lekarz i tak wystawiając skierowanie musi przejść na zakładkę "P. Informacje o pacjencie"i kliknąć przycisk "Sprawdź i ustaw"? Jeżeli tak to jest to wg mnie bez sensu. Takie rzeczy powinny się dziać z automatu. Może jednak to ja robię coś nie tak?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 17, 2020, 10:54:48 am »
dzięki za odpowiedź. Mam jednak nadal wątpliwości czy muszę w kartotece zaznaczać odpowiedni stopień niepełnosprawności bo mam wrażenie, że to jest jeszcze do czegoś innego przygotowane.
Czy pomimo tego, że pacjent ma dodany w kartotece odpowiedni dokument z dodatkowym uprawnieniem (47ZN, 47CZN,57ZN,ZSN: niepełnosprawny), to lekarz i tak wystawiając skierowanie musi przejść na zakładkę "P. Informacje o pacjencie"i kliknąć przycisk "Sprawdź i ustaw"? Jeżeli tak to jest to wg mnie bez sensu. Takie rzeczy powinny się dziać z automatu. Może jednak to ja robię coś nie tak?
Czasem nie trzeba klikać, ale zalecam nauczyć lekarzy, aby zawsze klikali. Dlaczego? Otóż z całej serii różnych uprawnień należy wysłać z danym świadczeniem tylko te, które są istotne dla tego zlecenie. A wynika to bezpośrednio właśnie z tego, co na zleceniu zostało wprowadzone. No bo możemy mieć zlecenie bez skierowania (odpowiednie uprawnienie) dla pacjenta, który nie czeka w kolejce (kolejne uprawnienie), dla świadczeń nie wymienionych jako świadczenia gwarantowane (kolejne uprawnienie). Tak na prawdę poprawną weryfikację można zrobić dopiero wówczas, gdy mamy wszystkie parametry zlecenia ustawione. Więc warto, by lekarz po prostu przed zapisem kliknął i sprawdził, czy aby na pewno można takie zlecenie zarejestrować i czy aby na prawnie wszystkie uprawienia są poprawne. Jak powiedziałem, podczas zapisu są weryfikowane, ale nie zawsze mamy 100% pewność. Chociażby dlatego, że mieliśmy klientów, którzy się upierali i świadome niektórych uprawnień nie chcieli wysyłać (proszę nie pytać dlaczego), stąd taki full automat nie zawsze się sprawdzał. Nawet jeśli to nie potrzebne i nawet jeśli w Pana sytuacji system sam sobie da radę i ewentualnie ostrzeże warto po prostu taki nawyk wprowadzić.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 17, 2020, 11:25:17 am »
Rozumiem Pana podejście, ale. Wg mnie jak można coś zrobić automatycznie to powinno być to zrobione. Skoro pacjent ma dodany dokument potwierdzający dodatkowe uprawnienia 47ZN, dzięki czemu lekarz może wypisać więcej niż 90 pieluchomajtek to czemu system miałby tego nie ustawiać automatycznie. Oczywiście nie jestem w stanie wyobrazić sobie dlaczego ktoś chciałby nie uwzględniać w tej sytuacji tego uprawnienia, ale przecież zawsze można stworzyć opcję i kto chce skonfiguruje sobie automat a kto nie to ręczne działanie. Tak wiem, że może to zająć trochę czasu programistom i wcale nie musi to być takie proste jak mi się wydaje, ale myślę, że przeliczając liczbę wystawianych zleceń w KS-SOMED przez czas potrzebny na przejście do innej zakładki i kliknięcie przycisku (a czasami jeszcze przez czas potrzebny na poprawę bo lekarz zapomni przejść i kliknąć, więc wyświetli się komunikat, że brak dodatkowych uprawnień niezbędnych do wystawienie ponad limit) i tak będzie to ułamek czasu, który lekarz musi obecnie poświęcić na coś co może dziać się automatycznie.

Pisze Pan, że czasami nie trzeba klikać. Kiedy nie trzeba? Czy wystawiając zlecenie na pieluchomajtki na ilość większą niż 90 sztuk trzeba czy nie (zakładając, że pacjent ma w kartotece dodany odpowiedni dokument i uprawnienie)?

Pytanie dodatkowe trochę związane z dyskutowanym tematem. Czemu wystawiając receptę trzeba kliknąć ikonę "odświeżenia" aby zostały uwzględnione uprawnienia pacjenta (np. IB, ZK) wprowadzone w rejestracji w dniu wizyty pacjenta (oczywiście przed tą wizytą)? Dlaczego w tym wypadku też nie dzieje się to automatycznie?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 17, 2020, 11:34:53 am »
Pytanie dodatkowe trochę związane z dyskutowanym tematem. Czemu wystawiając receptę trzeba kliknąć ikonę "odświeżenia" aby zostały uwzględnione uprawnienia pacjenta (np. IB, ZK) wprowadzone w rejestracji w dniu wizyty pacjenta (oczywiście przed tą wizytą)? Dlaczego w tym wypadku też nie dzieje się to automatycznie?
Nie trzeba. Trzeba, jeśli uprawnienia zostaną wprowadzone PO wejściu na wizytę pacjenta. Z uwagi na to, że istotne dane są buforowane (np. czy sprawdzono ewuś), aby za każdym razem nie weryfikować wszystkiego.
Może Pana lekarze na razie posługują się programem niezbyt sprawnie, przez co nie zauważacie Państwo spowolnienia systemu w niektórych przypadkach, bo sam lekarz wolniej dane wprowadza. Mamy jednak takich klientów, którzy posługując się samą klawiaturą, mając przygotowane dane - np. zapamiętane dawkowanie dla leków, powiazania ICD10 ze wskazaniami, że są po prostu szybsi, niż serwer bazy danych. I sprawdzanie za każdym razem pewnych informacji powodowało zauważalne zwisy systemu.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 17, 2020, 11:52:09 am »

Pisze Pan, że czasami nie trzeba klikać. Kiedy nie trzeba? Czy wystawiając zlecenie na pieluchomajtki na ilość większą niż 90 sztuk trzeba czy nie (zakładając, że pacjent ma w kartotece dodany odpowiedni dokument i uprawnienie)?

Zawsze, gdy zapisujemy zlecenie jest odpalana procedura weryfikująca zlecenia i w jej trakcie jest odpalany dokładnie ta sama funkcja jaka jest uruchamiana po kliknięciu. Tylko że w tym miejscu funkcja NIE jest uruchamiana w trybie modyfikacji a jedynie testów. A to dlatego, że nie możemy wszystkiego sami ustawiać i operator powinien brać sam odpowiedzialność za to, co rejestruje. Pan daje przykład pieluchomajtek, ale mamy sporo innych uprawnień a funkcja jest funkcją wspólna dla wszystkich uprawnień dodatkowych. Jeśli dobrze pamiętam, jest ich już około 80 więc nie możemy nad każdym pochylać się oddzielnie i po prostu jest jedna, ogólna funkcja działając na parametrach uprawnień. A nie wszystko możemy wpisać automatem, bo np. byli klienci, którzy na kartotece wpisywali pacjentkom uprawnienie, że jest ona w ciąży i po prostu o tym zapominali. I uprawnienie to podpinało się przez kilka lat. Dlatego, podczas zapisu jest weryfikacja i jeśli coś się nie zgadza, system prosi o potwierdzenie, a więc np. włączenie tych uprawnienie funkcja ustawiającą a nie tylko testującą.
Proszę mi wierzyć, wiele osób kompletnie zapomina o uprawnieniach na karcie pacjenta i po prostu ich nie aktualizuje. Tak jak nie aktualizuje firm i są następnie problemy przy wysyłaniu eZLA, bo podpowiada się firma, w której już pacjent nie pracuje. Dlatego na karcie eZLA widać, o jaką firmę chodzi i można to zweryfikować.
Nie da się, biorąc po uwagę nasze zmieniające się przepisy oraz jakość rejestrowanych danych całkowicie pominąć świadomość operatora. W każdym razie my nie chcemy tego tak robić. System ma wspomagać, nie zastępować.
Oprócz tego automatem w trymie ustawienia funkcja się "odpala" po niektórych zdarzeniach, no zmianie pacjenta, ustawianiu kryteriów,

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - uprawnienia do środków pomocniczych bez limitu
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 03, 2020, 17:54:04 pm »
Coraz więcej lekarzy zaczyna u mnie wystawiać w KS-SOMED zlecenia na zaopatrzenie i każdy jeden zgłasza te same uwagi:
1. Czemu muszę wybierać odpowiednie uprawnienia zarówno w dokumencie potwierdzającym uprawnienia jak i później po wybraniu dokumentu potwierdzającego uprawnienie?
2. Czy nie można zrobić jakiejś wyszukiwarki uprawnień zamiast przewijanej listy z kilkudziesięcioma pozycjami?

Ja też się podpisuję pod tymi uwagami? a jak u Was lekarze na to reagują?

Pani MK czy nie można by było tego jakoś uprościć? Szacuję, że 70% moich interwencji dotyczących wystawiania zleceń na zaopatrzenie dotyczy tego, że lekarz zaznaczył uprawnienie tylko w jednym miejscu a nie w dwóch.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 120
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 5
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9310 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]