collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją  (Przeczytany 4496 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 13, 2020, 10:03:26 am »
Dziękuję za odpowiedź, ale nadal nie wiem czym się różnią dwie podane przeze mnie pozycje. Czy to w praktyce ten sam lek w takiej samej dawce i postaci? Jeżeli tak, to naprawdę uważam za zbędne aby występował on na liście podwójnie. Tak wiem, że to może być przydatne głownie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wystawianiem recept w KS-SOMED ale myślę, że to obecnie może być spora grupa użytkowników.
Nie wiem jak dokładnie, ale wg mnie powinno to być usprawnione.
Co w sytuacji hipotetycznej kiedy Pacjent ma w KS-SOMED zapisany lek stale przyjmowany, który był na 100%, ale pojawił się na ostatniej liście refundacyjnej na ryczałt. Czy wystawiając powtórkę (W lub shift+W) lekarz wystawi receptę:
- na lek, który nie ma opcji odpłatności na ryczałt, czy
- na nowy lek, który ma opcję odpłatności ryczałtowej, czy
- zostanie poinformowany, że przepisywany lek można od tego i tego dnia przepisywać na ryczałt i zostanie zmodyfikowany na liście leków stale przyjmowanych?

Program komputerowy wg mnie (jak już wielokrotnie na forum pisałem) ma usprawniać pracę i pomagać lekarzowi a w tym wypadku tego nie robi. Lekarz wypisując ręcznie receptę papierową wpisałby po prostu nazwę leku, dawkę i odpłatność (bo wie, że w astmie możliwy jest ryczałt czy częściowa refundacja) a tutaj musi szukać na liście kilkudziesięciu pozycji, która niestety jest mało czytelna.

Pojawia się jeszcze inny problem. Inny lekarz dodał wcześniej do bazy lokalnej i do leków stale zażywanych ten lek "nierefundowany". Kolejny lekarz chce wystawić powtórkę i jest skołowany czemu nie może wybrać właściwego poziomu refundacji. Jak już się zorientuje (albo i nie - zazwyczaj telefon do mnie żebym wyjaśnił co się stało) i doda "właściwy lek refundowany" to na liście leków stale przyjmowanych widnieją teraz dwie pozycje, które w praktyce oznaczają ten sam lek i to jest niefajne. Mało tego, jak usunę lek "nierefundowany" i zostawię lek "refundowany" to tracę informację o tym kiedy dodano lek do leków stale przyjmowanych.
Jeszcze raz przypominam, że to wg mnie cały czas ten sam lek.

Czy jest jakaś wersja BLOZa, która eliminuje te problemy?
Od razu piszę, nie ma innej bazy leków BLOZ!
Leki w bazie występuje tak, jak zostały zarejestrowane. Jeśli Producent/Dystrybutor uzyskał świadectwo rejestracyjne dla kilku postaci tego samego leku nikt nie ma prawa pomijać te pozycje. Nie możemy w żadnym wypadku uznać, że nie, tego nie dajemy a to dajemy. Chociażby dlatego, że jak wielokrotnie pisałem to jest wspólna baza i używana jest ona przede wszystkim w aptekach. Przede wszystkim, gdyż jest to dla aptek najważniejsza baza jaka istnieje. Jeśli danej pozycji nie byłoby w bazie BLOZ, to, z uwagi na to, że jednak większość aptek korzysta z systemu KS, takiej pozycji nie można by było zamówić w hurtowni, nie można by było jej również sprzedać w aptece. Gdybyśmy podjęli taką decyzję i dany lek pominęli w bazie, to na 100% mamy karę z UOKIKu.
Kopiując receptę jaki wystawiając z leków zażywanych zawsze jest sprawdzana aktualna odpłatność za lek.
Ja jeszcze raz chcę zwrócić uwagę na jedno. Jeśli urząd wydaje zgodę i rejestruje dany lek w danej dawce w danej postaci, my, a więc Kamsoft, nie ma żadnego prawa kwestionować tej decyzji. Nie ma żadnego prawa, aby w jakikolwiek sposób te leki, które np. nie maja refundacji, w jakikolwiek sposób deprecjonować. Proszę zauważyć, że gdybyśmy bazowali tylko na lekach refundowanych, to lekarz nie mógłby wystawić recepty na większą część dostępnych na rynku leków. A skoro dajemy mu do wyboru jakiś lek nierefundowany - nie chcę operować nazwami, bo już się zdarzało, że konkurencja zgłosiła niezadowolenie, że na przykładowej formatce z SOMEDU jest lek A, czyli wniosek, że promujemy Producenta X a ich pomijamy, stad nazwy leków na obrazkach w instrukcji czy biuletynie traktujemy jak dane osobowe - np. na ból głowy, to dlaczego pomijamy inny lek nierefundowany, tylko dlatego, że jego inna postać jest refundowana?
I z własnego przykładu. Miało to miejsce, wiele, wiele lat temu. Mój Ojciec przez wiele lat był leczony farmakologicznie na serce. Otrzymywał lek dajmy na to w postaci tabletek o wartości 100 ug. Był to postać trudno dostępna. Bez problemu natomiast można było kupić 50ug. Prowadzący jednak lekarz, zresztą Profesor, kategorycznie ostrzegał, aby w żadnym razie nie zamieniać jednej tabletki 100 na dwie 50. Jestem informatykiem, nie lekarzem, więc nie mnie oceniać takich zaleceń, faktem jest jednak, że przez wiele lat specjalnie apteka dla Ojca lek zamawiała, bo normalnie dostępny nie był. Więc nie byłbym tak do końca przekonany, że to zawsze dokładnie ten sam lek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 13, 2020, 10:42:43 am »
Kopiując receptę jaki wystawiając z leków zażywanych zawsze jest sprawdzana aktualna odpłatność za lek.
W tym konkretnym przypadku (symbicort) lekarz nie miał możliwości zmiany odpłatności bo pojawił się komunikat:

Cytuj
Według informacji dostępnych w bazie KS-BLOZ lek SYMBICORT TURBUHALER proszek do inhalacji (0,08mg+4,5mcg)/daw. inh.  nie posiada statusu Decyzja o dopuszczeniu dla leku.
Informacje ze statusu leku to:
 Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Brak w produkcji

Jeśli chcesz kontynuować wybierz TAK, aby ukryć wskazany lek i wybrać inny naciśnij NIE. Jeśli chcesz wybrać inny bez ukrywania wskazanego leku, wbierz Anuluj.

Wg mnie logiczne by było żeby program tutaj zaproponował ten sam lek w tej samej dawce i postaci z aktualną decyzją o dopuszczeniu. Jeżeli kliknę "NIE" to lek faktycznie zniknie z bazy leków lokalnych, ale żeby dodać go na nowo to muszę znowu wejść do pełnego BLOZa gdzie na liście znowu występuje lek, który przed chwilą ukryłem. Skoro decyzja o dopuszczeniu leku wygasła to po co jest on widoczny na liście. Oczywiście mogę zmienić na "Leki w sprzedaży" ale czy nie powinno to być domyślne ustawienie filtra? i co tak naprawdę oznacza "Leki w sprzedaży"?
i co się stanie z listą leków refundowanych i datą pierwszego zapisania leku w przypadku gdy klikniemy "NIE" i wybierzemy nowy ten sam lek? :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 13, 2020, 10:53:57 am »
Kopiując receptę jaki wystawiając z leków zażywanych zawsze jest sprawdzana aktualna odpłatność za lek.
W tym konkretnym przypadku (symbicort) lekarz nie miał możliwości zmiany odpłatności bo pojawił się komunikat:

Cytuj
Według informacji dostępnych w bazie KS-BLOZ lek SYMBICORT TURBUHALER proszek do inhalacji (0,08mg+4,5mcg)/daw. inh.  nie posiada statusu Decyzja o dopuszczeniu dla leku.
Informacje ze statusu leku to:
 Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Brak w produkcji

Jeśli chcesz kontynuować wybierz TAK, aby ukryć wskazany lek i wybrać inny naciśnij NIE. Jeśli chcesz wybrać inny bez ukrywania wskazanego leku, wbierz Anuluj.

Wg mnie logiczne by było żeby program tutaj zaproponował ten sam lek w tej samej dawce i postaci z aktualną decyzją o dopuszczeniu. Jeżeli kliknę "NIE" to lek faktycznie zniknie z bazy leków lokalnych, ale żeby dodać go na nowo to muszę znowu wejść do pełnego BLOZa gdzie na liście znowu występuje lek, który przed chwilą ukryłem. Skoro decyzja o dopuszczeniu leku wygasła to po co jest on widoczny na liście. Oczywiście mogę zmienić na "Leki w sprzedaży" ale czy nie powinno to być domyślne ustawienie filtra? i co tak naprawdę oznacza "Leki w sprzedaży"?
i co się stanie z listą leków refundowanych i datą pierwszego zapisania leku w przypadku gdy klikniemy "NIE" i wybierzemy nowy ten sam lek? :)
Zacznijmy od tego, że mowa była nie o lekach, którym wygasła decyzja o dopuszczeniu do obrotu, ale o lekach, mających aktualną decyzję, tylko nie uwzględnionych na liście leków refundowanych. Jeśli w bazie lokalnej, albo np. w lekach zażywanych, mamy lek, któremu minęła decyzja i wybierzemy go do wystawienia recepty, to pojawi się ostrzeżenie i można będzie wskazać inny lek jak i tenże ukryć w bazie lokalnej.
Jeszcze raz proszę, troszkę więcej zaufania, nie do nas, ale do naszych konsultantów. Oni od 20 lat pracują z bazą BLOZ. Wystawiają czasem na wizycie ponad 100 leków (12 miesięczna kuracja, pacjent przyjmuje 10 różnych specyfików) i naprawdę, dzięki ich pomocy, opracowaliśmy w miarę optymalną metodę pracy z bazą. Na początku może i jest trudno, ale zawsze początki są trudne.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 13, 2020, 11:03:39 am »
Kopiując receptę jaki wystawiając z leków zażywanych zawsze jest sprawdzana aktualna odpłatność za lek.
W tym konkretnym przypadku (symbicort) lekarz nie miał możliwości zmiany odpłatności bo pojawił się komunikat:

Cytuj
Według informacji dostępnych w bazie KS-BLOZ lek SYMBICORT TURBUHALER proszek do inhalacji (0,08mg+4,5mcg)/daw. inh.  nie posiada statusu Decyzja o dopuszczeniu dla leku.
Informacje ze statusu leku to:
 Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Brak w produkcji

Jeśli chcesz kontynuować wybierz TAK, aby ukryć wskazany lek i wybrać inny naciśnij NIE. Jeśli chcesz wybrać inny bez ukrywania wskazanego leku, wbierz Anuluj.

Wg mnie logiczne by było żeby program tutaj zaproponował ten sam lek w tej samej dawce i postaci z aktualną decyzją o dopuszczeniu. Jeżeli kliknę "NIE" to lek faktycznie zniknie z bazy leków lokalnych, ale żeby dodać go na nowo to muszę znowu wejść do pełnego BLOZa gdzie na liście znowu występuje lek, który przed chwilą ukryłem. Skoro decyzja o dopuszczeniu leku wygasła to po co jest on widoczny na liście. Oczywiście mogę zmienić na "Leki w sprzedaży" ale czy nie powinno to być domyślne ustawienie filtra? i co tak naprawdę oznacza "Leki w sprzedaży"?
i co się stanie z listą leków refundowanych i datą pierwszego zapisania leku w przypadku gdy klikniemy "NIE" i wybierzemy nowy ten sam lek? :)
Zacznijmy od tego, że mowa była nie o lekach, którym wygasła decyzja o dopuszczeniu do obrotu, ale o lekach, mających aktualną decyzję, tylko nie uwzględnionych na liście leków refundowanych. Jeśli w bazie lokalnej, albo np. w lekach zażywanych, mamy lek, któremu minęła decyzja i wybierzemy go do wystawienia recepty, to pojawi się ostrzeżenie i można będzie wskazać inny lek jak i tenże ukryć w bazie lokalnej.
Jeszcze raz proszę, troszkę więcej zaufania, nie do nas, ale do naszych konsultantów. Oni od 20 lat pracują z bazą BLOZ. Wystawiają czasem na wizycie ponad 100 leków (12 miesięczna kuracja, pacjent przyjmuje 10 różnych specyfików) i naprawdę, dzięki ich pomocy, opracowaliśmy w miarę optymalną metodę pracy z bazą. Na początku może i jest trudno, ale zawsze początki są trudne.

Panie MK, ale nadal nie odpowiedział Pan na moje pytania i propozycje zmian :(
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 13, 2020, 11:13:17 am »
Kopiując receptę jaki wystawiając z leków zażywanych zawsze jest sprawdzana aktualna odpłatność za lek.
W tym konkretnym przypadku (symbicort) lekarz nie miał możliwości zmiany odpłatności bo pojawił się komunikat:

Cytuj
Według informacji dostępnych w bazie KS-BLOZ lek SYMBICORT TURBUHALER proszek do inhalacji (0,08mg+4,5mcg)/daw. inh.  nie posiada statusu Decyzja o dopuszczeniu dla leku.
Informacje ze statusu leku to:
 Decyzja o dopuszczeniu wygasła
Brak w produkcji

Jeśli chcesz kontynuować wybierz TAK, aby ukryć wskazany lek i wybrać inny naciśnij NIE. Jeśli chcesz wybrać inny bez ukrywania wskazanego leku, wbierz Anuluj.

Wg mnie logiczne by było żeby program tutaj zaproponował ten sam lek w tej samej dawce i postaci z aktualną decyzją o dopuszczeniu. Jeżeli kliknę "NIE" to lek faktycznie zniknie z bazy leków lokalnych, ale żeby dodać go na nowo to muszę znowu wejść do pełnego BLOZa gdzie na liście znowu występuje lek, który przed chwilą ukryłem. Skoro decyzja o dopuszczeniu leku wygasła to po co jest on widoczny na liście. Oczywiście mogę zmienić na "Leki w sprzedaży" ale czy nie powinno to być domyślne ustawienie filtra? i co tak naprawdę oznacza "Leki w sprzedaży"?
i co się stanie z listą leków refundowanych i datą pierwszego zapisania leku w przypadku gdy klikniemy "NIE" i wybierzemy nowy ten sam lek? :)
Zacznijmy od tego, że mowa była nie o lekach, którym wygasła decyzja o dopuszczeniu do obrotu, ale o lekach, mających aktualną decyzję, tylko nie uwzględnionych na liście leków refundowanych. Jeśli w bazie lokalnej, albo np. w lekach zażywanych, mamy lek, któremu minęła decyzja i wybierzemy go do wystawienia recepty, to pojawi się ostrzeżenie i można będzie wskazać inny lek jak i tenże ukryć w bazie lokalnej.
Jeszcze raz proszę, troszkę więcej zaufania, nie do nas, ale do naszych konsultantów. Oni od 20 lat pracują z bazą BLOZ. Wystawiają czasem na wizycie ponad 100 leków (12 miesięczna kuracja, pacjent przyjmuje 10 różnych specyfików) i naprawdę, dzięki ich pomocy, opracowaliśmy w miarę optymalną metodę pracy z bazą. Na początku może i jest trudno, ale zawsze początki są trudne.

Panie MK, ale nadal nie odpowiedział Pan na moje pytania i propozycje zmian :(
Program nie może sam niczego zaproponować. Powiem tak, zazwyczaj nie zdarza się, aby znikała jedna pozycja. Jeśli już to zwykle cały asortyment danego leku znika. Często wówczas należy wybrać np. inny lek z tą samą substancją czynną. System SOMED nie może wyręczać lekarzy i zamieniać im leki. Przepraszam bardzo, ale to jest ICH dycyzja jaki lek w jakiej postaci i jakiej dawce wybrać.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 13, 2020, 11:17:19 am »

Wg mnie logiczne by było żeby program tutaj zaproponował ten sam lek w tej samej dawce i postaci z aktualną decyzją o dopuszczeniu.


A jeśli już tak mówimy, to proszę wskazać przykład, gdy ten sam lek w takiej samej dawce i postaci ma aktualna decyzję o dopuszczeniu i taki sam lek o tej samej dawce i postaci nie ma decyzji o dopuszczeniu. Nie słyszałem o takich przypadkach. Zwykle jest to inny lek, może o tej samej substancji czynnej, ale np. innych substancjach pomocniczych, innego producenta itp. Ale to już nie jest ten sam lek!

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 13, 2020, 12:10:12 pm »
Myślałem, że podany w pierwszym poście lek i załączony screen pokazuje właśnie taką sytuację.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 13, 2020, 13:33:46 pm »
Myślałem, że podany w pierwszym poście lek i załączony screen pokazuje właśnie taką sytuację.
W żadnym przypadku. Wszystkie wskazane leku mają aktualne dopuszczenie do obrotu. Dlatego widać je przy filtrze zarejestrowane leki. Kolor wskazuje jedynie, że jeden z nich jest na liście leków refundowanych a reszta nie. Nie wiem czy nie myli Pan dwóch rzeczy: lista leków refundowanych i lek, któremu wygasło prawo dopuszczenia do obrotu. Jedno i drugie to kompletnie różne sprawy.
I na tym konkretnym przykładzie można pokusić się o teoretycznie rozważania, że nie do końca jedno zastępuje drugie. Mamy jedną pozycję 2 inhalatory po 60 dawek oraz 1 inhalator po 120 dawek. Niby w sumie to samo. 120 dawek. Ale powiedzmy, że jednej pacjent przyjmuje 4 dawki dziennie. Kuracja starcza mu na 30 dni. W pierwszym przypadku jeden inhalator używa przez 15 dni. W drugim przypadku jednej inhalator używa przez 30 dni. A w opisie piszę, że po pierwszym użyciu inhalatora należy zużyć do w ciągu 20 dni. Widać więc, że nie można zamienić jednego opakowania na drugie. Oczywiście, nie twierdzę, że tak jest w tym konkretnym przypadku, to jest całkowicie wydumamy przykład i raczej nie ma nic wspólnego z tym konkretnym lekiem. Ale to, że po otwarciu inhalatora należy go zużyć w danym okresie czasu nie jest już moim wymysłem. Tak bywa i to pokazuje, że nie da się bezpiecznie zrobić automatu zamieniającego jedno na drugie. A na pewno nie da się zrobić takiego automatu ogólnego, dla wszystkich leków, a tylko o czymś takim możemy dyskutować.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 13, 2020, 17:36:52 pm »
Panie MK. Chodzi o dwie ostatnie pozycje widoczne na screenie, które są zaznaczone "ptaszkami".

PS. Dawno temu moje zgłoszenie aby dla większej czytelności podświetlać cały wiersz zaznaczonych leków na liście BLOZ zostało odrzucone ;)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 13, 2020, 22:18:27 pm »
Panie MK. Chodzi o dwie ostatnie pozycje widoczne na screenie, które są zaznaczone "ptaszkami".

PS. Dawno temu moje zgłoszenie aby dla większej czytelności podświetlać cały wiersz zaznaczonych leków na liście BLOZ zostało odrzucone ;)
Niestety, nie jestem w pracy i nie mam dostępu do programu. Więc nie odpowiem, jak to jest w bazie BLOZ. Ale proszę popróbować i wpisać wujkowi google EAN tych dwóch leków. Zacznijmy od ostatniego, czyli 5909990882014. Znajdzie Pan odnośniku właśnie do tego leku. Najlepiej, niech Pan skorzysta z tego: http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2014/04/Obwieszczenie4740.xls. To wiele wyjaśni:

215   Symbicort Turbuhaler   Budesonidum + Formoteroli fumaras dihydricus   proszek do inhalacji   (80 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh.   1 inhalator 60 dawek   5909990882014,5909990872886
a
Wrzuciłem bez formatowania, ale w tym excelu Pan sobie sprawdzi. Pod tą pozycją mamy 2 EANY, Dokładnie te dwa, które Pan wskazał! Tak, ma Pan rację, wygląda na ten sam lek pod dwoma różnymi opakowaniami. Dlaczego tak? Musiałby Pan pytać dystrybutora. E tym excelu jest kilka takich przypadków i wszystkie dotyczą tego samego leku w różnych dawkach. Taka sytuacja rzadko się zdarza, ale się zdarza.
Teraz, niech Pan użyje portalu ktomalek.pl i wpisze ten EAN w wyszukiwanie. Ja znalazłem trzy apteki (Kraśnik, Zamość, Giezno), które twierdzą, że mają go na stanie. Więc on NIE może wylecieć z bazy BLOZ!
W najnowszym rozporządzeniu MZ https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-20-grudnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-stycznia-2020-r
Nie znajdzie już Pan tego EANa. Ale znajdzie ten:5909990872886
Podsumowując: czym różnią się oba leki? Nie mnie pytać. Kiedyś oba były na liście leków refundowanych. Oba są dostępne w aptekach, być może jeden jako "pozostałość" ale apteki go zgłaszają. Na najnowszej liście leków refundowanych jest tylko jeden z nich. Oba są lekami zarejestrowanymi. Oba MUSZĄ być w BLOZie, mają jednak odpowiednie informację o refundacji.
To wszystko, co mogę Panu wyjaśnić, jeśli nadal ma Pan wątpliwości, proszę pisać na MRK ze wskazaniem iż chodzi o bazę BLOZ, bo jak już niejednokrotnie tu pisałem, nie sekcja SOMEDU za bazę odpowiada. Mam nadzieję jednak, że wszystko jest już wyjaśnione, przynajmniej na poziomie, jaki może wyjaśnić informatyk.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 13, 2020, 22:34:23 pm »
Te dwa leki różnią się "grupą". Jako, że nie bardzo mnie to obchodzi to zapytam. Czym jest owa grupa?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 13, 2020, 23:25:57 pm »
Te dwa leki różnią się "grupą". Jako, że nie bardzo mnie to obchodzi to zapytam. Czym jest owa grupa?
O ile dobrze wiem, grupa określa kodowo jak i co jest refundowane. To jest wewnętrzne oznaczenie bazy BLOZ i szczerze mówiąc SOMED z tej informacji nie korzysta, jako że obecnie to wskazania mają informacje o odpłatności. Natomiast osoby nadzorujące bazę BLOZ na tej podstawie potrafią pewne rzeczy zweryfikować, dlatego, w celach bardziej serwisowych, umieszczam info o grupie. Tak, różnią się, bo jeden jest, a drugi nie jest refundowany na dzień 1 stycznia 2020.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 14, 2020, 07:16:54 am »
A wracając do temu. Teraz bawię się innym programem, wpisuje nazwę leku nimesil
inny program :  dostaje 2 podpowiedzi 30 , 9 saszetek
https://ktomalek.pl/l/lek/szukaj - też że jest w postaci 30,9 saszetek
SOMED - 14 leków kilka razy te same pozycje itp.

Lekarz na receptach nie pisze kodów EAN, ani nazw firmy, i taki informacje nie powinny mu się wyświetlać. Lekarz ma wiedzieć który lek jest refundowany i w jakiej postaci.
 

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 14, 2020, 08:32:54 am »
A wracając do temu. Teraz bawię się innym programem, wpisuje nazwę leku nimesil
inny program :  dostaje 2 podpowiedzi 30 , 9 saszetek
https://ktomalek.pl/l/lek/szukaj - też że jest w postaci 30,9 saszetek
SOMED - 14 leków kilka razy te same pozycje itp.

Lekarz na receptach nie pisze kodów EAN, ani nazw firmy, i taki informacje nie powinny mu się wyświetlać. Lekarz ma wiedzieć który lek jest refundowany i w jakiej postaci.
TO tak przy okazji. Na przeglądarce bazy leków mamy filtry. Nie wiem, jaki ma Pan ustawiony, zwykle standardowo jest Zarejestrowane Leki, ale jest tam też opcja Leki refundowane. I pojawią się tylko te, które refundowane.  Można też wybrać filtr leki w sprzedaży i dla rzeczonego leku będą też tylko dwie pozycje. Oczywiście  ustawienie filtra można zapamiętać. Warto pobawić się. Oczywiście, w przypadku filtru leki refundowane nie wybierzemy np. leków na sprzedaży odręcznej, ale nie ma problemu jak nie widzimy tego co trzeba, zmieniamy filtr.
Podsumowując, polecam używanie filtru leki w sprzedaży. Ten filtr grupuje te leki, o których wiemy, że w ostatnim czasie ich sprzedaż w aptekach była zauważalna. Na pewno będą tam leki refundowane, bo trudno przypuszczać, aby akurat one nie były kupowane. Oczywiście filtr ten działa z pewną inercją i np. nowości rynkowe od razu mogą nie być widoczne, bo jeszcze zbyt wiele ich się nie sprzedało.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 14, 2020, 19:22:50 pm »
Tylko dlaczego to musi być tak utrudnione ? Dla lekarza, użytkownika musi być prosty interfejs.
Dla Pana, dla mnie jest to tylko wybranie odpowiedniego "filtra", można nawet go zapamiętać.
Ale zwykły użytkownika nie będzie tego robił, wpisze nazwę leku, i albo odeśle pacjenta z kwitkiem bo nie ma leku , albo będzie wydzwaniał po innych, jak wystawić lek.
Ja rozumiem że jest baza, każdy lek ma EAN itp. ,ale leki mogły by się wyświetlać pogrupowane.  nazwa/dawka/opakowanie

 

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 88
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]