collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją  (Przeczytany 4533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3177
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« dnia: Stycznia 11, 2020, 13:25:51 pm »
Hej,

w związku z tym, że e-recepty są już obowiązkowe coraz więcej lekarzy "Świeżaków" zgłasza mi problem. Polega on na tym, że często chcąc wystawić receptę lekarz nie wie, którą pozycję wybrać.
Świeży przykład to Symbicort 80 jak na załączonym screenie. Dlaczego teoretycznie ten sam lek w tej samej dawce i postaci występuje na dwóch pozycjach z czego tylko jedna jest refundowana?
Tak, dostrzegam różnicę w kolumnie opakowanie (1 inhal. a 60daw. vs 1 poj. a 60daw), ale czym się to się różni?
Szukając leku w internecie jest tylko jedna opcja.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 11, 2020, 13:44:31 pm »
prawdopodobnie producentem
nie każda wersja moze byc dostępna w Polsce

Offline elamaciek2

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Pomógł? 3
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 11, 2020, 14:02:36 pm »
Chyba chodzi o to żeby kupić BLOZ13.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 11, 2020, 19:15:10 pm »
Chyba chodzi o to żeby kupić BLOZ13.
Ech, rzeczywiście wiemy, o czym dyskutujemy? Czy gdzieś coś ktoś zasłyszał ale tak na wszelki wypadek warto rzucić w KS że zniów chce kasę z lekarzy ściągnąć. To rozczaruje Panią/Pana. Już ściągamy od wielu wielu lat. Odpłatności za leki są dostępne w BLOZ1, za który co roku się płaci.
A teraz wracając do meritum. To co jest odpłatne określają listy leków refundacyjnych. List zmieniają się co dwa miesiące i publikuję je minister zdrowia. Już tu kiedyś odnosiłem ten temat, że często listy pojawiają się oficjalnie kilka godzin przed czasem obowiązywania. I ten wredny KS na szybkio je przygotowuje, aktualizuje BLOZ a Partnerzy dbają by apteki na czas miały je u siebie. Bo lekarze to jedno, ale trzeba pamiętać o calodobowych aptekach które o godzinie 0:00 muszą mieć aktualna bazę.
Ministerialna lista zawiera pozycję z dokładnością do EANa. I już mógłbym skończyć i powiedzieć pytajcie w MZ. O ile ja wiem to producenci próbują uzyskać wpis na listę swoich leków. Podają konkretne EANy więc może być tak, że pewnych opakowań nie zgłoszą, bo np w zasadzie ni występują na rynku, MZ nie na wszystkie może się zgodzić, jeśli lek ma wielu producentów nie każdy dostali zaszczytu wprowadzenia leku na listę. Więcej pewnie mogli by powiedzieć ci, którzy przy tworzeniu listy po stronie MZ pracują. W każdym razie, to nie KS decyduje o tym, który lek ma refundację A który nie. Jasne mogą pojawić sie błędy wynikajace z pospiechu, ale te sa naprawiane w ciagu kilku godzin. Prosze mi wierzyć przedstawiciel producenta zrobi wszystko, by jego leki i apteka i lekarze dostrzegli jako refundowane, jesli na liste MZ się zalapały. Sam nie raz tlumaczylem takim przedstawicielom, że to iz lekarz jego leku nie widzi jako refundowany, wynika z tego, że jakoś nie widział potrzeby aby bazę aktualizować.


Offline elamaciek2

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Pomógł? 3
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 11, 2020, 20:16:10 pm »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jednak gdyby było zaznaczone który "EAN" jest refundowany to by nie było tematu. Poza tym jeżeli ekspert ma wątpliwości to znaczy że BLOZ nie jest tak funkcjonalny jak się w KS wydaje.

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 579
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 11, 2020, 20:38:37 pm »
Przecież jeśli masz bloz1 to leki refundowane (ean) są oznaczone odpowiednimi kolorami.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 11, 2020, 20:45:46 pm »
Chyba chodzi o to żeby kupić BLOZ13.
Ech, rzeczywiście wiemy, o czym dyskutujemy? Czy gdzieś coś ktoś zasłyszał ale tak na wszelki wypadek warto rzucić w KS że zniów chce kasę z lekarzy ściągnąć. To rozczaruje Panią/Pana. Już ściągamy od wielu wielu lat. Odpłatności za leki są dostępne w BLOZ1, za który co roku się płaci.
A teraz wracając do meritum. To co jest odpłatne określają listy leków refundacyjnych. List zmieniają się co dwa miesiące i publikuję je minister zdrowia. Już tu kiedyś odnosiłem ten temat, że często listy pojawiają się oficjalnie kilka godzin przed czasem obowiązywania. I ten wredny KS na szybkio je przygotowuje, aktualizuje BLOZ a Partnerzy dbają by apteki na czas miały je u siebie. Bo lekarze to jedno, ale trzeba pamiętać o calodobowych aptekach które o godzinie 0:00 muszą mieć aktualna bazę.
Ministerialna lista zawiera pozycję z dokładnością do EANa. I już mógłbym skończyć i powiedzieć pytajcie w MZ. O ile ja wiem to producenci próbują uzyskać wpis na listę swoich leków. Podają konkretne EANy więc może być tak, że pewnych opakowań nie zgłoszą, bo np w zasadzie ni występują na rynku, MZ nie na wszystkie może się zgodzić, jeśli lek ma wielu producentów nie każdy dostali zaszczytu wprowadzenia leku na listę. Więcej pewnie mogli by powiedzieć ci, którzy przy tworzeniu listy po stronie MZ pracują. W każdym razie, to nie KS decyduje o tym, który lek ma refundację A który nie. Jasne mogą pojawić sie błędy wynikajace z pospiechu, ale te sa naprawiane w ciagu kilku godzin. Prosze mi wierzyć przedstawiciel producenta zrobi wszystko, by jego leki i apteka i lekarze dostrzegli jako refundowane, jesli na liste MZ się zalapały. Sam nie raz tlumaczylem takim przedstawicielom, że to iz lekarz jego leku nie widzi jako refundowany, wynika z tego, że jakoś nie widział potrzeby aby bazę aktualizować.

A czy nie mogła by być jedna roczna opłata za bloz ?
A tak bloz1, 2,3,5  itp + opłata za aktualizacje oprogramowanie + dodatkowy koszty , a tutaj za bloz-a 13 trzeba zapłacić ?
A i jeszcze w pośpiechu może być pomyłka :), to może bez pośpiechu to robić :) ?
Czyli lekarz będzie wiedział o 23:59 że lek jest refundowany, i go przepisze ?
Sorki, ale odczytuje to jak marketingowe bełkot


Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 11, 2020, 21:03:56 pm »


A czy nie mogła by być jedna roczna opłata za bloz ?
A tak bloz1, 2,3,5  itp + opłata za aktualizacje oprogramowanie + dodatkowy koszty , a tutaj za bloz-a 13 trzeba zapłacić ?
A i jeszcze w pośpiechu może być pomyłka :), to może bez pośpiechu to robić :) ?
Czyli lekarz będzie wiedział o 23:59 że lek jest refundowany, i go przepisze ?
Sorki, ale odczytuje to jak marketingowe bełkot
1. Jestem programistą nie handlowcem, dyrektorem, prezesem i na temat strategii sprzedaży nie mam zamiaru dyskutować.
2.Chcielibyśmy bez pośpiechu, ale jeśli oficjalne listy zatwierdzane są np. 28 lutego (a nie jest to rok przestępny) o godzinie 22:30 to naprawdę trudno pospiechu uniknąć. Ja wiem, odwiedzających te forum interesuje system dla gabinetów/przychodni/szpitali. Im nie jest potrzebna baza BLOZ z nowymi lekami refundowanymi 1 marca o godzinie 00:00, gdy obwieszczenie z listami wchodzi w życie. Ale np. całodobowym aptekom już tak, a reszta zapewne też chciałaby 1 marca otwierając swoje apteki mieć aktualną bazę. Przy okazji, tych pomyłek jest bardzo, ale to bardzo niewiele, powiem tak, nawet nie wie, czy zdarzają się na skutek naszych błędów, czy z powodu niejasności po stronie MZ. Napisałem, bo zawsze tak może się zdarzyć. Tak, zaczynamy wprowadzać do bazy dane już wcześniej, korzystając, jeśli to możliwe z projektów obwieszczenia, ale tak czy owak zawsze należy wszystko sprawdzić, bo nigdy nie wiadomy, czy nagle coś się nie zmieniło. BLOZ jest wspólną bazą aptek i przychodni. Więc proszę wybaczyć, nie jest to bełkot marketingowy. Proszę spojrzeć szerzej, nie tylko na problemy lekarzy. Nigdy nie pisałem, czy to teraz, czy wcześnie, że pośpiech wynika z przygotowania bazy dla lekarzy, bo słusznie Pan zauważył, że ma to niewielkie znaczenie. Ale jeśli tego przykładowego 1 marca o 6:30 pójdzie Pan do apteki zrealizować receptę, to chybna chciałby Pan, aby apteka ją zrealizowała. A nie zrealizuje, jeśli nie będzie na 100% pewna, że ten lek może być sprzedany z dana odpłatnością danemu pacjentowi,.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 11, 2020, 21:06:22 pm »
Przecież jeśli masz bloz1 to leki refundowane (ean) są oznaczone odpowiednimi kolorami.
? i w odpowiednich kolumnach jest informacja o cenie, w zależności od odpłatności. To właśnie informuje o tym, że lek jest lekiem refundowanym.

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 579
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 11, 2020, 22:13:24 pm »
Przecież jeśli masz bloz1 to leki refundowane (ean) są oznaczone odpowiednimi kolorami.
? i w odpowiednich kolumnach jest informacja o cenie, w zależności od odpłatności. To właśnie informuje o tym, że lek jest lekiem refundowanym.
to miała być odpowiedź na post ELAMACIEK "Jednak gdyby było zaznaczone który "EAN" jest refundowany" - bez zbędnego szukania - lek oznaczony kolorowo jest refundowany.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 11, 2020, 22:18:20 pm »
Przecież jeśli masz bloz1 to leki refundowane (ean) są oznaczone odpowiednimi kolorami.
? i w odpowiednich kolumnach jest informacja o cenie, w zależności od odpłatności. To właśnie informuje o tym, że lek jest lekiem refundowanym.
to miała być odpowiedź na post ELAMACIEK "Jednak gdyby było zaznaczone który "EAN" jest refundowany" - bez zbędnego szukania - lek oznaczony kolorowo jest refundowany.
Wiem, wiem, wskazałem też dodatkową informację, cenę dla pacjenta.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3034
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 12, 2020, 20:36:16 pm »
@MK
@maciejj w swojej odpowiedzi wskazał, że jak jest BLOZ1 to jest ok z refundowanymi i też uważam, że w tym momencie bez BLOZ1 można zapomnieć o normalnej pracy. Kolory i filtr na leki refundowane (lewa góra) to podstawa i da się pracować. Problematyczne są leki nierefundowane, ale z nimi, jak lekarz wystawi zły EAN, to pacjent w aptece dostanie dobry lek, co najwyżej zapłaci 100% ceny (ale i tak by zapłacił, więc to nie zmienia nic).
Jednak mam pytanie - co by było gdyby mielibyśmy możliwość filtrowania listy po kombinacji kryteriów, np. nazwa + postać + dawka + opakowanie, gdzie:
- nazwa --> pole tekstowe, takie samo jak przy obecnym kryterium nazwy, jeśli jest nieuzupełnione, to poniższe filtry są nieaktywne (powinno mieć to znaczenie wydajnościowe)
- postać --> lista rozwijana, której zawartość buduje się na podstawie danych dostępnych po wylistowaniu leków wg wprowadzonej nazwy
- dawka --> lista rozwijana, której zawartość buduje się na podstawie danych dostępnych po wylistowaniu leków wg wprowadzonej nazwy + postaci
- opakowanie --> lista rozwijana, której zawartość buduje się na podstawie danych dostępnych po wylistowaniu leków wg wprowadzonej nazwy + postaci + dawki
?
Wydaje się być to dość naturalne podejście i wydaje mi się, że da się wybronić przed zarzutami lekarzu, że jak teraz szukamy np. bisocardu, to na liście mamy dużo pozycji, z które linijka po linijce praktycznie trzeba przeglądnąć.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 13, 2020, 08:19:41 am »
@MK
@maciejj w swojej odpowiedzi wskazał, że jak jest BLOZ1 to jest ok z refundowanymi i też uważam, że w tym momencie bez BLOZ1 można zapomnieć o normalnej pracy. Kolory i filtr na leki refundowane (lewa góra) to podstawa i da się pracować. Problematyczne są leki nierefundowane, ale z nimi, jak lekarz wystawi zły EAN, to pacjent w aptece dostanie dobry lek, co najwyżej zapłaci 100% ceny (ale i tak by zapłacił, więc to nie zmienia nic).
Jednak mam pytanie - co by było gdyby mielibyśmy możliwość filtrowania listy po kombinacji kryteriów, np. nazwa + postać + dawka + opakowanie, gdzie:
- nazwa --> pole tekstowe, takie samo jak przy obecnym kryterium nazwy, jeśli jest nieuzupełnione, to poniższe filtry są nieaktywne (powinno mieć to znaczenie wydajnościowe)
- postać --> lista rozwijana, której zawartość buduje się na podstawie danych dostępnych po wylistowaniu leków wg wprowadzonej nazwy
- dawka --> lista rozwijana, której zawartość buduje się na podstawie danych dostępnych po wylistowaniu leków wg wprowadzonej nazwy + postaci
- opakowanie --> lista rozwijana, której zawartość buduje się na podstawie danych dostępnych po wylistowaniu leków wg wprowadzonej nazwy + postaci + dawki
?
Wydaje się być to dość naturalne podejście i wydaje mi się, że da się wybronić przed zarzutami lekarzu, że jak teraz szukamy np. bisocardu, to na liście mamy dużo pozycji, z które linijka po linijce praktycznie trzeba przeglądnąć.
Cóż, mogłoby się to wydawać sensownym rozwiązaniem i nie mówię, że nim nie jest, z doświadczenia jednak wiem, że raczej się nie sprawdzi. a jeśli już to tylko w początkowym okresie pracy z receptami. Proszę zauważyć, że tak na prawdę obecnie sporo klientów dopiero odkrywa niuanse recept w systemach informatycznych, dotychczas i tak woleli pracować "ręcznie". Wiem, bo nagle przypominają sobie o nas kliencie mający program z 1998 roku, którzy dotychczas, przez ponad 20 lat nie potrzebowali nic więcej, no ale teraz, bez erecpet nie mają szans dalej pracować. Natomiast jest spora grupa klientów, która przez te 20 lat cały czas recept z systemu używała, więc mamy doświadczenie, jak najszybciej z funkcjonalnością pracować.
Otóż początkowo tak  może być, jak Pan opisał, prawda jest jednak taka, że po jakimś czasie w bazie lokalnej, a więc tej, z której korzystamy do wystawiania recept, mamy wszystkie potrzebne leki. I rzadko do pełnego BLOZa wracamy. A w bazie lokalnej mamy już tyko te postacie i dawki, które nas interesują. Poza tym wielu lekarzy po prostu korzysta z funkcji kopiowania recept oraz wystawiania z leków zażywanych.
Pana rozwiązanie ma, według mnie, jedna kolosalną wadę. Otóż jak aby to maiło sens, najpierw należałoby wpisać pełna nazwę leku i "dać znać" że to już to aby kolejne filtry się wypełniły. Inaczej nie ma to sensu, bo po pierwsze pojawiałyby się pozycje w filtrach kompletnie nie przystające do szukanego leku, ale przystające do leków podbije się zaczynających, po drugie, gdyby nie czekać na sygnał "już pełna nazw" to po prostu byłoby to mało wydaje. Mamy w systemie jedno miejsce, gdzie wyszukiwanie jest dopiero po poradni pełnego tekstu, jest to zrobione jak najbardziej celowo i na opcję. Mówię o wyborze pacjenta przy włączonym RODO. A i tak każdy narzeka, że było lepiej, gdy system szukał od razu. Obawiam się, że w przypadku leków byłoby to jeszcze bardziej niefajne rozwiązanie. PO próbach korzystania z takiego rozwiązania, jestem prawie pewien, że większość po prostu wróciłaby do starej metody, kilka literek i patrzymy, czy jest tren lek, który nas rajcuje. Biorąc pod uwagę kolory, od razu może skupić się na tych kolorowych, o ile oczywiście jest naszym zamiarem wystawienie recepty refundowanej.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 13, 2020, 09:22:01 am »
Potwierdzam, baza lokalna to jest najlepsze rozwiązanie.
Może być jedna wspólna dla wszystkich, albo każdy swoją

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3177
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - BLOZ i wybór leku z refundacją
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 13, 2020, 09:28:01 am »
Dziękuję za odpowiedź, ale nadal nie wiem czym się różnią dwie podane przeze mnie pozycje. Czy to w praktyce ten sam lek w takiej samej dawce i postaci? Jeżeli tak, to naprawdę uważam za zbędne aby występował on na liście podwójnie. Tak wiem, że to może być przydatne głownie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wystawianiem recept w KS-SOMED ale myślę, że to obecnie może być spora grupa użytkowników.
Nie wiem jak dokładnie, ale wg mnie powinno to być usprawnione.
Co w sytuacji hipotetycznej kiedy Pacjent ma w KS-SOMED zapisany lek stale przyjmowany, który był na 100%, ale pojawił się na ostatniej liście refundacyjnej na ryczałt. Czy wystawiając powtórkę (W lub shift+W) lekarz wystawi receptę:
- na lek, który nie ma opcji odpłatności na ryczałt, czy
- na nowy lek, który ma opcję odpłatności ryczałtowej, czy
- zostanie poinformowany, że przepisywany lek można od tego i tego dnia przepisywać na ryczałt i zostanie zmodyfikowany na liście leków stale przyjmowanych?

Program komputerowy wg mnie (jak już wielokrotnie na forum pisałem) ma usprawniać pracę i pomagać lekarzowi a w tym wypadku tego nie robi. Lekarz wypisując ręcznie receptę papierową wpisałby po prostu nazwę leku, dawkę i odpłatność (bo wie, że w astmie możliwy jest ryczałt czy częściowa refundacja) a tutaj musi szukać na liście kilkudziesięciu pozycji, która niestety jest mało czytelna.

Pojawia się jeszcze inny problem. Inny lekarz dodał wcześniej do bazy lokalnej i do leków stale zażywanych ten lek "nierefundowany". Kolejny lekarz chce wystawić powtórkę i jest skołowany czemu nie może wybrać właściwego poziomu refundacji. Jak już się zorientuje (albo i nie - zazwyczaj telefon do mnie żebym wyjaśnił co się stało) i doda "właściwy lek refundowany" to na liście leków stale przyjmowanych widnieją teraz dwie pozycje, które w praktyce oznaczają ten sam lek i to jest niefajne. Mało tego, jak usunę lek "nierefundowany" i zostawię lek "refundowany" to tracę informację o tym kiedy dodano lek do leków stale przyjmowanych.
Jeszcze raz przypominam, że to wg mnie cały czas ten sam lek.

Czy jest jakaś wersja BLOZa, która eliminuje te problemy?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 62
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 9
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9297 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3177 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3034 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]