collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05  (Przeczytany 2240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« dnia: Grudnia 04, 2019, 13:48:50 pm »
Czy ktoś aktualizował KS-SOMED do wersji 2019.03.0.05? Ja zrobiłem to w czwartek (28.11.2019r.) wieczorem, a od piątku lekarze narzekają, że program zaczął wolno chodzić (trzeba czekać dłużej niż zwykle na wszystko). Innych zmian w infrastrukturze ani w oprogramowaniu nie wykonywałem, więc mam podejrzenia, że może coś się w tej wersji someda popsuło.
Czy ktoś może potwierdzić podobne objawy?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 04, 2019, 14:33:33 pm »
(trzeba czekać dłużej niż zwykle na wszystko).

To sugeruje raczej problemy lokalne. Jasne, możemy coś spieprzyć. Ale zazwyczaj jest to sytuacja taka, że pewne funkcje działają wolniej. Natomiast nie, że na wszystko trzeba czekać dłużej. Jeśli już, to liczyłbym na większe konkrety.
Zakładam, że mamy do czynienia z bazą Oracle. Ten typ tak ma, że nagle zwalnia i to zazwyczaj po aktualizacji. To co zwykle działało dobrze, czasem działa wolniej. Problemem nie jest jednak sama aktualizacja, co raczej to, że wykonano aktualizację bazy danych. Takie coś potrafi nieźle namieszać w jego statystykach i nagle zapytania wywołują się wolniej. Często pomaga przeliczanie statystyk. Od razu powiem, nie pomogę i nie napiszę jak to się robi, bo to nie jest coś, co by leżało w zakresie moich zainteresowań. Nie zajmuję się kompletnie administracja Oracle. Ale jakby co, serwis pewnie ma gotowe skrypty.
Jeśli jednak to nie "wszystko" działa wolniej, ale część funkcji, można wygenerować querytrace. Mamy tam rejestrowane czasy wykonań zapytań i możemy, zazwyczaj, określić wolne miejsca. Byle nie było to qury puszczone rano i zgrane wieczorem, bo nikt przez miliony wpisów przedzierać się nie lubi. Ale fragment z wykonania wolniejszej funkcji, nie wiem, np. uruchomienie wizyty, już jest bardzo pomocny.
Staramy się jak najwięcej zapytań optymalizować przekazując serwerowi wskazówki. Nie jest to najlepsze rozwiązanie - są sytuacje, gdy serwer potrafi dobrać lepszy plan zapytań w oparciu o swoje statystyki - ale zazwyczaj bardzo stabilne, czyli zapytania zazwyczaj wykonują się najlepiej jak by mogły, ale czasami nieco wolniej, jednakże zazwyczaj w akceptowalnym czasie. Te zapytanie, które jednak nie optymalizujemy zrzucając to na serwer potrafią latami działać świetnie, a nagle, jak po przestawieniu wajchy zacząć bardzo mulić. I wówczas przygotowanie wskazówek rozwiązuje problem.
Podsumowując, najpierw proszę dokładnie ustalić, czy to na pewno wszystko działa wolniej, czy konkretne funkcji - często tych kilka funkcji to dla operatora "wszystko"  więc z jego punktu widzenia zgłoszenie jest OK. Jeśli rzeczywiście to bardziej ogólny problem, przeliczamy statystyk - wieczorem, albo w nocy - i sprawdzamy czy pomogło. Jeśli mamy wytypowane wolniejsze miejsca, qury na serwis, przyjrzymy się.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 04, 2019, 20:40:17 pm »
Jak zwykle dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Napisałem na forum bo nie chciałem niepotrzebnie zabierać czasu serwisowi. Staram się i tak przesiewać zgłoszenia użytkowników zanim przekazuję je do MRK. Dzisiaj jeden lekarz zadzwonił, że w zeszłym tygodniu somed zaczął wolno działać, ale nie pamiętał kiedy dokładnie i szczegółów też nie był w stanie przekazać, więc odnotowałem i zapisałem do "poczekalni" ;) Niestety później zadzwonił kolejny lekarz, że od piątku strasznie "muli" ten somed.
Jutro zatem będę dalej badał temat i w razie czego uderzę do MRK uzbrojony w querytrace.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2019, 08:29:59 am »
Jak zwykle dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Napisałem na forum bo nie chciałem niepotrzebnie zabierać czasu serwisowi.
I bardzo dobrze ;-) Ja zaś odpisałem, bo, mam nadzieję, inni tez z tej informacji skorzystają ;-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 05, 2019, 11:24:29 am »
KS-SOMED "muli" ale tylko w module Gabinet. Pozostałe używane (Terminarz, Rozliczenia, Zlecenia, Kartoteki, Deklaracje) działają tak jak do tej pory. Wygenerowałem i przesłałem plik querytrace z uruchamiania modułu Gabinet otworzenia wizyty i jej zamknięcia.
Dostałem poradę (tak jak Pan przewidział) aby przeliczyć statystyki. Niestety brak instrukcji we wskazanym miejscu: w module Inne/ Jak to naprawić/ Ogólne uwagi do działania systemu:

Cytuj
Opis, jak to zrobić znajduje się na stronie producenta, w poradach praktycznych.

a link prowadzi do http://www.kamsoft.pl/servlet/news_viewer/wiad?nr=8844 a strony takiej już nie ma :)

Tak czy owak i tak muszę poczekać do wieczora z tą operacją.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 05, 2019, 11:54:50 am »
Jak tylko query do mnie trafi sprawdzę. Faktycznie, gdy zniknęły biuletyny z naszej strony jak widać zniknęły tez inne porady. stąd problem z info jak liczyć statystyki.
Pomyślimy jak to przywrócić.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 05, 2019, 12:06:09 pm »

a link prowadzi do http://www.kamsoft.pl/servlet/news_viewer/wiad?nr=8844 a strony takiej już nie ma :)

Tak czy owak i tak muszę poczekać do wieczora z tą operacją.
nie przepadło :)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 09, 2019, 09:26:18 am »
@Profesor Wilczur znalazłem to wcześniej i to nie w archiwum, ale po pierwsze nie chciałem podawać działającego linku żeby kamsoft nie zablokował dostępu jak do biuletynów :) a po drugie te porady z tego co przeglądałem to bardziej tyczą się systemów aptecznych, chociaż ta akurat porada dotyczy oracle więc ma zastosowanie uniwersalne.

Przeliczenie statystyk trwało kilka minut (obawiałem się że będzie trwało długo więc czekałem z tym do piątkowego wieczoru :)).
Miałem kilka wątpliwości odnośnie instrukcji Kamsoftu, ale dzięki @09061303 poszło bez problemów. Lekarze twierdzą, że teraz program działa błyskawicznie.
Może komuś się przyda, więc poniżej łopatologiczna instrukcja.

1. Odpalamy wiersz poleceń windowsa (na stacji z zainstalowanym klientem oracle)
2. wpisujemy
Cytuj
sqlplus sys@orcl as sysdba
(zamiast orcl wpisujemy swój alias), wciskamy enter, wpisujemy hasło i zatwierdzamy (powinno nas zalogować do konsoli sqlplus'a)
3. wpisujemy
Cytuj
begin dbms_utility.analyze_schema('GABINET','COMPUTE'); end;
i wciskamy enter. Następnie wpisujemy
Cytuj
/
i znowu wciskamy enter
(GABINET to nazwa schematu, który jest użytkownikiem oracle a w przypadku KS-SOMED to zazwyczaj GABINET)
4. Czekamy kilka/naście minut na potwierdzenie wykonania operacji.

Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wolne działanie wersji 2019.03.0.05
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 09, 2019, 09:52:46 am »
Super, że pomogło. Warto, jeśli nagle zauważymy, że coś co działało szybko nieprawdopodobnie zwolniło, zainteresować się właśnie statystykami. Jak pisałem, staramy się sami przygotowywać plany dla zapytań, ale czasem zdarza się, że zostawiamy to w gestii serwera. W końcu płaci się za niego niezłą kasę, więc niech też pokaże co potrafi. Bywa jednak, że nie potrafi.
W każdym razie puszczenie przeliczania statystyk nigdy nie zaszkodzi, a zwykle pomóc może. Warto nawet profilaktycznie, raz na jakiś czas, odświeżyć serwerowi statystyki aby mógł lepiej dobierać plany wykonywania zapytań.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 93
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]