collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED e-Skierowania  (Przeczytany 6990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 08, 2019, 00:42:59 am »
Niech Pan podrzuci odpowiedź z CSIOZ, jak wcześniej napisałem. Tutaj rozmawiamy o Somedzie, więc nie wiem po co w ogóle temat rozwlekać. W tym kontekście otrzymał Pan odpowiedź od @MK - wg mnie zrozumiał on Pana dokładnie. Jak P1 udostępni funkcjonalność np. po Pana zgłoszeniu, to KS będzie miał szanse ją obsłużyć. Na chwilę obecną PIN jest potrzebny do ogólnie komunikacji z P1 pod kierunkiem skierowania czy recepty, bez niego nie zobaczy Pan nic. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej - niech Pan weźmie RODO w tym kontekście. Info o wystawionym eDokumencie to już informacja - niekoniecznie do Pana pacjent z tym skierowaniem chciałby iść.
Na koniec - pisze Pan, że system mógłby pobierać info (czyli Somed), a wcześniej napisał Pan, że niekoniecznie chodzi system Somed. Jak nieSomed wdroży rozwiązanie, to Somed....pisałem wyżej.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Artem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 1
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 08, 2019, 17:29:00 pm »
Informacja o tym, że pacjent ma skierowanie to RODO? to chyba Pana interpretacja własna. A może tylko nadinterpretacja?
Dane osobowe przetwarzamy w momencie rejestracji, więc nawet jeżeli informacja o posiadaniu skierowania
byłaby daną osobową (a nie jest) to i tak mamy prawo ją przetwarzać.

Mówi Pan, że sobie nie wyobraża, a ja wyobrażam sobie więcej tzn. lekarz specjalista, rozpoczynając czy kontynuując
leczenie powinien mieć informację o historii wszystkich skierowań pacjenta (kiedy, do jakiej poradni, rozpoznanie)
I proszę nie pytać "po co?".

Podsumowując i kończąc jednocześnie, e-Zdrowie raczkuje ale z czasem ewoluuje to tego stopnia, że nie będzie sensu "gdybać" nad funkcjonalnością.   

Odnośnie SOMED-a moje pytanie do @MK jest łatwe
Czy e-Skierowanie działa?
Uprzedzając odpowiedź w formie pytania dopowiem, że chodzi o pobieranie, wysyłanie, anulowanie itd.

Dodatkowo pojawiło się pytanie od @Profesor Wilczur
"A czy dalej jest to funkcjonalność testowa jak sugeruje napis w opcjach? Kiedy będzie już przetestowana?"

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 08, 2019, 17:34:18 pm »
Artem :
1. Tak e-skierowanie działa. Ale czy ktoś używa to już inna historia
2. Zgłoś taką funkcjonalność do CSIOZ, jak platforma P1, będzie miała taka funkcje, mam 99% pewności że producent ją wprowadzi :)

Offline Artem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 1
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 08, 2019, 17:41:29 pm »
1. inna historia? jeżeli działa to co za problem używać, przecież to mega ułatwienie dla wszystkich
2. damy radę, mamy czas

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 08, 2019, 18:23:51 pm »
u mnie lekarze powiedzieli że mają to w 4 literach :)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 08, 2019, 19:33:20 pm »
@Artem
- Za szybko Pan czyta - Profesor Wilczur może się poczuć urażony.

- RODO - wg Pana podejścia taka sytuacja jest możliwa:
-- miał Pan pacjenta 10 lat temu (jest jego PESEL).
-- po drodze obraził się on na Pana niemiłosiernie i skończył "współpracę" z Panem, oczywiście nie chce udostępniać dalej swojej historii leczenia Pana jednostce
-- u Pana dalej jest jego kartoteka - tak mówi prawo, musi być
-- w tym scenariuszu ciągle może Pan pobrać info o tym, że pacjent ma skierowanie do danej poradni, a nie jest to chyba pożądane (dla ciekawskiego/ej pracownika/czki rejestracji jak najbardziej pożądane)

- Tak, samo info o skierowaniu to nie jest dana osobowa (RODO to nie tylko dane osobowe), ale info o skierowaniu przypięte do posiadanej kartoteki pacjenta to już dane wrażliwa (po staremu, w kontekście RODO, to dane szczególnie chronione). Ale co ja tam wiem.

- Zgadzam się z Panem i tego nie kwestionuję - lekarz powinien wiedzieć o wszystkim w kontekście pacjenta, o ile go leczy. Lekarz, który go leczył, nie musi wiedzieć o nim nic.

Nie zapytam po co, ale napiszę, że nie bierze Pan pod uwagę zagrożeń kosztem ułatwienia. Jedno z nich opisałem wyżej, nie napisałem, że się by wydarzyło, ale system miałby dziurę je umożliwiającą.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 09, 2019, 08:36:54 am »

Odnośnie SOMED-a moje pytanie do @MK jest łatwe
Czy e-Skierowanie działa?
alej jest to funkcjonalność testowa jak sugeruje napis w opcjach? Kiedy będzie już przetestowana?"

Ależ odpowiedziałem od razu, wskazując biuletyn, gdzie ta funkcjonalność jest opisana. Jeśli w biuletynie piszemy, że coś zostało wprowadzone, to znaczy, że działa. Biuletyn, jest biuletynem technicznym, nie marketingowym. Nie opisujemy w nim naszych marzeń i co byśmy zrobić chcieli, tylko to, co zostało zrobione. To, że opcja oznaczana jest jako testowa, wynikało z tego, że CSIOZ prowadził pilotaż, a nie dlatego, że opisaliśmy coś czego nie ma.
Mam nadzieję, że nie oczekuje Pan od KS dodatkowego, osobistego, potwierdzania, czy każda funkcja w systemie działa.

Offline Artem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 1
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 09, 2019, 11:47:17 am »
@Artem
- Za szybko Pan czyta - Profesor Wilczur może się poczuć urażony.

- RODO - wg Pana podejścia taka sytuacja jest możliwa:
-- miał Pan pacjenta 10 lat temu (jest jego PESEL).
-- po drodze obraził się on na Pana niemiłosiernie i skończył "współpracę" z Panem, oczywiście nie chce udostępniać dalej swojej historii leczenia Pana jednostce
-- u Pana dalej jest jego kartoteka - tak mówi prawo, musi być
-- w tym scenariuszu ciągle może Pan pobrać info o tym, że pacjent ma skierowanie do danej poradni, a nie jest to chyba pożądane (dla ciekawskiego/ej pracownika/czki rejestracji jak najbardziej pożądane)

- Tak, samo info o skierowaniu to nie jest dana osobowa (RODO to nie tylko dane osobowe), ale info o skierowaniu przypięte do posiadanej kartoteki pacjenta to już dane wrażliwa (po staremu, w kontekście RODO, to dane szczególnie chronione). Ale co ja tam wiem.

- Zgadzam się z Panem i tego nie kwestionuję - lekarz powinien wiedzieć o wszystkim w kontekście pacjenta, o ile go leczy. Lekarz, który go leczył, nie musi wiedzieć o nim nic.

Nie zapytam po co, ale napiszę, że nie bierze Pan pod uwagę zagrożeń kosztem ułatwienia. Jedno z nich opisałem wyżej, nie napisałem, że się by wydarzyło, ale system miałby dziurę je umożliwiającą.

Jezeli pacjent nie chce udostępniać dalej swojej historii leczenia w naszej jednostce i ma do tego prawo, to wystarczy oświadczenie pacjenta i usuwamy z systemu zbędną dokumentację lub blokujemy do niej dostep.
Gdzie tu zagrożenie ?



Offline Artem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 1
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 09, 2019, 12:28:21 pm »
Ależ odpowiedziałem od razu, wskazując biuletyn, gdzie ta funkcjonalność jest opisana. Jeśli w biuletynie piszemy, że coś zostało wprowadzone, to znaczy, że działa. Biuletyn, jest biuletynem technicznym, nie marketingowym. Nie opisujemy w nim naszych marzeń i co byśmy zrobić chcieli, tylko to, co zostało zrobione. To, że opcja oznaczana jest jako testowa, wynikało z tego, że CSIOZ prowadził pilotaż, a nie dlatego, że opisaliśmy coś czego nie ma. Poczekam aż z opcji zniknie w/w ostrzeżenie i zacznę wdrażanie.

Zanim zapytałem na forum oczywiście zadałem pytanie naszemu opiekunowi. Dostałem odpowiedź, że e-Skierowania są testowane ale przede wszystkim musimy zaakceptować jakiś regulamin. Myślałem że tutaj dostanę krótką odpowiedź "tak działa" lub nie "nie działa".

W opcjach e-Skierowania widnieje na czerwono takie ostrzeżenie:
"Funkcjonalność pilotażowa! Zmiana poniższych ustawień jest równoważna z zaakceptowaniem regulaminu korzystania z funkcji pilotażowych" nie wiedziałem czy jest to komunikat techniczny czy marketingowy. Rozumie pan, nie chcę żeby później ktoś powiedział że biorę udział w czymś w czym nie chcę brać udziału. Poczekam aż z opcji zniknie w/w ostrzeżenie i zacznę wdrażanie e-Skierowań.


Mam nadzieję, że nie oczekuje Pan od KS dodatkowego, osobistego, potwierdzania, czy każda funkcja w systemie działa.

Oczekuję od naszego opiekuna potwierdzania, czy każda funkcja w systemie działa. Niestety opiekun często ignoruje nasze zgłoszenia dlatego szukam odpowiedzi na forum.

CSIOZ twierdzi, że pilotaż zakończył się we wrześniu.
Cóż, nam tej informacji nie przekazali ;-)

Oczekuje Pan od MZ dodatkowego, osobistego, potwierdzania, czy każda funkcja w systemie działa ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2019, 12:43:05 pm wysłana przez Artem »

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 09, 2019, 12:48:52 pm »
Rozdziela Pan włos na czworo. Powiedzmy, że mamy w tej chwili sierpień 2019. Nadal trwa pilotaż. Proszę się zastanowić, co to zmienia? Funkcjonalność albo działa, albo nie działa. To czy aby ją wykorzystać konieczne jest zaakceptowanie regulaminu, to czy najpierw należy się  zarejestrować w P1 aby uczestniczyć w pilotażu niczego nie zmienia. To jest tylko kwestia organizacyjna. Pan nie pytał tu o organizację, tylko czy działa, czy nie działa. Dlatego kieruję do biuletynu. Jeśli coś udostępniamy i to opisujemy oficjalnie, a nie po cichu wybranemu Klientowi, który np. za kontentą funcie zapłacił,  to znaczy, że działa.

Offline Artem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 1
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 09, 2019, 12:55:02 pm »
Ale po co mówić o sierpniu? mamy grudzień a system wyświetla dziwne ostrzeżenia, do opiekuna w tej sprawie pisałem w listopadzie i przysłał mi jakiś regulamin.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #26 dnia: Grudnia 09, 2019, 13:23:46 pm »
Może warto czytać to co piszę bez zacietrzewienia. Cały czas odpowiadam na to, czy technicznie coś działa, czy nie. Pan nie pytał, czy się skończył pilotaż, Pan nie pisał, aż do teraz, nic o tym, że otrzymał Pan regulamin, pytał Pan o sprawy techniczne. I na to odpowiadam.  Wie Pan, my profesjonaliści ;-), oczekujemy, aby pytania były konkretne i jak najlepiej opisywały rzeczywistość.

Offline Artem

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 1
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 09, 2019, 14:02:20 pm »
Ja jestem spokojny w przeciwieństwie do Pana, to pan musi bronić tego systemu. Na moje pytania można odpowiadać jednym zdaniem, krótko i przede wszystkim na temat.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 09, 2019, 16:59:23 pm »
Dobra Panowie. Myślę, że każda "ze stron" przekazała wszystko co chciała w temacie i nie ma sensu ciągnąć tego dłużej.
@Artem polecam Ci https://mrk.kamsoft.pl/login.php Tam prócz zgłaszania błędów, awarii czy propozycji ulepszeń można się konsultować na różne tematy. Operatorzy w razie czego skierują pytanie do osób odpowiedzialnych za daną działkę i uzyskasz właściwą odpowiedź a poza tym dysponujesz historią wszelkich zgłoszeń, czasu odpowiedzi itp. i masz wszystko czarno na białym.
Ja naprawdę rzadko kiedy kieruję pytania do oddziału Kamsoftu bo jak sam widzisz różnie to bywa z odpowiedziami a często oni też ostatecznie zgłaszają to do centrali. Żeby wyeliminować "pośrednika" i mieć na bieżąco wgląd w przebieg zgłoszenia naprawdę warto korzystać z MRK.

PS. Żeby nie było, że jestem tak super zadowolony z Kamsoftu i KS-SOMED to wystarczy przejrzeć historię moich postów i pretensji do KS tutaj na forum (o odrzuconych pomysłach zgłoszonych przez MRK już nawet nie wspominam :))
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED e-Skierowania
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 09, 2019, 22:49:25 pm »
Jeszcze tylko ja jedno zdanie i obiecuję już nie pisać więcej.

Jezeli pacjent nie chce udostępniać dalej swojej historii leczenia w naszej jednostce i ma do tego prawo, to wystarczy oświadczenie pacjenta i usuwamy z systemu zbędną dokumentację lub blokujemy do niej dostep.
Gdzie tu zagrożenie ?
Jak pacjent nie chce udostępniać swojej historii leczenia, to nie robi nic, tylko się nie leczy w niej, a jednostka nie ma prawa dostawać więcej informacji o jakichkolwiek zdarzeniach związanych z nim. Nie robi nic, bo zrobić nic nie może (chyba, że po - upraszczając - minie 20lat, ale wtedy z definicji dokumentacja ma zniknąć) - proszę spróbować skorzystać z prawa do zapomnienia w swojej przychodni. Ale pewnie i tak napisze Pan, że tego w ten sposób nie ujął, bo Pana ujęcie sprawy jest dość ogólnikowe i na to pozwala. RODO nie daje słowa lub do wykorzystania - do 20 lat dokumentację musimy trzymać, po 20 latach od końca roku kalendarzowego, w którym powstał ostatni wpis dokumentacja musi zostać skasowana i nie ma tutaj miejsca na widzi mi się pacjenta.

Aha... czekamy oczywiście na odpowiedź na Pana propozycję z CSIOZ.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 127
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 7
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]