collapse

Reklama


Autor Wątek: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020  (Przeczytany 4054 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Ktoś już coś w temacie robił? Ja jestem przerażony perspektywą przerabiania zaplanowanych wizyt w terminarzu, ale co pozostaje innego? Wywalenie wszystkiego i rozplanowanie po nowemu?
Rzeź.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 19, 2019, 12:14:55 pm »
Dzisiejszy komunikat Małopolskiego OW w temacie

Cytuj
Aplikacja AP-KOLCE - nowe świadczenia - termin do dnia 1 stycznia 2020r. !

Data wiadomości: 2019-11-19 10:54

Szanowni Państwo !

           Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie uprzejmie informuje, że z dniem 15 listopada 2019r. udostępniona została techniczna możliwość założenia harmonogramów przyjęć na fizjoterapię ambulatoryjną i fizjoterapię domową w aplikacji AP-KOLCE.

 Na podstawie § 13 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1207) w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych - harmonogramy przyjęć na udzielenie świadczeń gwarantowanych wymienionych w części IV pkt 6-7 załącznika nr 9 do rozporządzenia (fizjoterapia ambulatoryjna i fizjoterapia domowa) mają być prowadzone od dnia 1 stycznia 2020 r.

Do dnia 1 stycznia 2020 r. świadczeniodawcy udzielający tych świadczeń mają obowiązek wprowadzić do aplikacji udostępnionej przez Fundusz dane osób oczekujących na te świadczenia według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r.

W związku z tym, że wszyscy świadczeniodawcy posiadający umowę z oddziałami wojewódzkimi NFZ na przedmiotowe świadczenia mają obowiązek założyć i prowadzić harmonogramy przyjęć, w tym listy oczekujących, na udzielenie świadczenia, w czasie rzeczywistym w aplikacji udostępnionej przez Prezesa Funduszu (AP-KOLCE) ? Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia - z dniem 15 listopada udostępnia techniczną możliwość założenia harmonogramów przyjęć na fizjoterapię.

Aby uzyskać dostęp do aplikacji AP-KOLCE przez świadczeniodawców realizujących świadczenia w zakresie fizjoterapii wymagane jest nadanie przez nich odpowiednich uprawnień administratorowi oraz operatorom. Sposób ich nadania opisany jest na stronach 5-8 Instrukcji użytkownika aplikacji AP-KOLCE, dostępnej pod adresem:

https://dilo.nfz.gov.pl/ap-kolce/app/AP-KOLCE_inst_uzyt.pdf

W instrukcji wyjaśnione jest także w jaki sposób założyć harmonogramy przyjęć oraz jak korzystać z aplikacji.

Aby nie dopuścić do sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku 5-ciu świadczeń rehabilitacji stacjonarnej, polegającej na niemożliwości ręcznego (lub za pomocą pliku .kwx) dopisania pacjenta, który został już wcześniej wykazany w innym miejscu udzielania świadczenia, przez innego świadczeniodawcę, w przejściowym okresie przeniesienia informacji o pacjentach dopuszczone zostaną wielokrotne wpisy na ww. listach oczekujących.

Po zasileniu harmonogramów przyjęć danymi o pacjentach uruchomiona zostanie przygotowywana aktualnie procedura dla OW wykreślania pacjentów z wielokrotnymi wpisami na fizjoterapię ambulatoryjną i fizjoterapię domową.

Informacje dotyczące ww. sprawy można uzyskać pod numerem telefonu (12) 2988-371, (12) 29 88 306, (12) 29 88 315

Pozdrawiam

Offline mischelle

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Pomógł? 1
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 19, 2019, 12:46:21 pm »
ale chyba nie ma jeszcze słowników nowych uwzględniających fizjo ??

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 19, 2019, 13:40:56 pm »
AP-KOLCE, słownik świadczeń - są pozycje:
71006 - fizjoterapia ambulatoryjna
71007 - fizjoterapia domowa

Może nie być jeszcze miejsc wykonania z umowy pod fizjo., nfz musi je udostępnić na kolce i już można by dodać kolejkę.
Jak mamy kolce spięte z programem, to producent musi dodać kody po swojej stronie i już można by pewnie działać.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MichalP

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 394
  • Pomógł? 10
  • Kujawsko-Pomorski OW
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 19, 2019, 16:18:30 pm »
 Witam.
Pytanie czy wzorem TK MR wcisną okolice ciała jako wymaganą.

Już z grubsza by trzeba przefiltrować dane adresowe pacjentów kolejek i sprawdzić i jakość - czy są kody teryt, ulic itp.
« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2019, 16:20:12 pm wysłana przez MichalP »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 19, 2019, 20:09:59 pm »
Jak wcisną, to jeszcze fajnej, ale - pozytyw - w PPS i tak trzeba odświeżyć każdy wpis, nie ma automatu (samo odświeżenie to F4 Enter, a dodanie okolicy to jednak trochę więcej roboty).

Pytanie, bo za chwilę wszyscy będą mieć problem w przypadku PPSa - jak podchodzicie do rezerwacji obecnie wpisanych do kolejki w rozliczeniach na 2020r.? Bez kategorii (i okolicy jak będzie wymagana w fizjo) AP-KOLCE tego nie przyjmą, a PPS nie pozwala wyedytować wpisu spod rozliczeń wpisanego i dopisać tych elementów. Somed i chyba Medis pozwalają na takie coś (Somed ma nawet dość fajny automat do tego i do wysyłki do kolców też, nie przypnie on jedynie okolicy, ale tego już się nie da automatycznie).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 20, 2019, 11:32:33 am »
Wracając do meritum :-)
Ktoś już coś działał? Mamy rozplanowanych w cholerę fizjoterapii w kilku gabinetach. Jakoś sobie nie wyobrażam ręcznego przeklikiwania wszystkich pacjentów w terminarzu.

edit: chyba, że będzie się dało powiązać poradnię z procedurą i potem wyeksportować to na kolce..
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2019, 11:42:16 am wysłana przez Profesor Wilczur »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 20, 2019, 16:49:30 pm »
Napisałem w moim poprzednim poście, że nie masz dopiętej kategorii do rezerwacji kolejkowej, to KOLCE Ci nie przyjmą wpisu, więc tematu nie ma jak ugryźć jeśli nie przeniesiemy pacjenta do terminarza. Zakładam, że chodzi Ci o to samo co mi - uzupełniamy rezerwacje o kategorię i synchronizujemy do KOLCE. Wg mnie jest jedyne słuszne postępowanie. I teraz 1 - PPS nie ma możliwości dopisania kategorii do obecnego wpisu wprowadzonego przez rozliczenia; 2 - nie ma żadnego automatu na wysyłkę rezerwacji do kolce. Zapytaj w KS i daj znać, co usłyszysz.

Nawet jakby w PPSie wiązało się poradnię z procedurą (tam jest inaczej raczej jak w Somedzie), to nic to nie da, bo...powyższe (brak kategorii, pomijam nawet automat, bo to w wielu przypadkach jakoś dało by się ogarnąć to ręcznie, chociaż oczywiście wiem, że tak jak w Somedzie jest zrobione, to jest super).

Oczywiście zachęcam inne osoby do wypowiedzi, ale też do obciążania KS (tel, mrk) w tym temacie i dzieleniem się informacjami tutaj.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline fizjo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 120
  • Pomógł? 4
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 20, 2019, 23:20:56 pm »
W dodawaniu pacjenta - dane osobowe i kontaktowe
gwiazdką są oznaczone pola obowiązkowe, w tych danych nie ma gwiazdki przy nr telefonu i adres
czy da się wpisać pacjenta do KOLCE bez adresu i nr tel. (nie jest bezdomny)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 20, 2019, 23:57:02 pm »
@fizjo
Raczej nie - musiałbyś zaznaczyć, że pacjent nie posiada adresu.

Pod kątem tego, co napisałem wcześniej muszę jedną rzecz odkręcić - ręcznie raczej uda się poprawnie dopisać co trzeba do obecnych rezerwacji. Trochę przeklikać trzeba było jednak. Rezerwacje tworzone w module rozliczenia pojawiają się w terminarzu miejsca wykonania jako rezerwacja całodzienna. Można je tam wyedytować, ustawić godziny odpowiednie (albo zostawić całodzienne, ale nie widać wtedy nic w terminarzu), dodać kategorię (chyba okolica ciała nie będzie wymagana na razie przynajmniej), zatwierdzić poprawki, wrzucić powód zmiany kategorii i zatwierdzić. Nie ma jak dodać kodu kolejki, bo w PPSie nie ma go jeszcze w słowniku.
Automatu jednak nie ma.

---update
Jeszcze jedno - jak napisałem wcześniej, na kolcach dla poradni 1310 oprócz dostępnej procedury dla kolejki onkologicznej (praktycznie na każdym rodzaju miejsca wykonywania jest, pomijamy ją) są dostępne dwa świadczenia - 71006 - fizjoterapia ambulatoryjna i 71007 - fizjoterapia domowa. Na 1310 jest kolejka na miejsce wykonania, nie do procedur (przynajmniej wg mojej wiedzy, teraz lekko zachwianej), ciekawe jak to się będzie miało do tego.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2019, 07:35:36 am wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 783
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 21, 2019, 09:43:25 am »
Ja wiem jedno, u mnie to będzie tragedia. Nie zdziwię się jak nam fizjoterapeuci znów zrobią sobie strajk :)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 21, 2019, 11:07:09 am »
09061303: qde Panowie bo się pogubiłem ;-)
Za fizjo się jeszcze nie wziąłem natomiast we wrześniu przerzucałem do KOLCE kolejkę naszego oddziału stacjonarnego REH i nie było problemów o których piszecie powyżej..
Z 700 pacjentów odrzuciło mi na początku 100 ponieważ ktoś wcześniej wykazał ich na tą procedurę w innym szpitalu.
Natomiast przepuściło prawdopodobnie z drobnymi brakami w adresach i na 100% nie wszyscy mieli podany telefon czy mail!

Natomiast jak konkretnie wyglądało przeniesienie kolejki w PPSie z "normalnej" na KOLCE?
O ile pamiętam..
Najpierw w AP-KOLCE przygotowujemy sobie nową kolejkę i dodajemy uprawnienia do niej komu trzeba
Potem w PPSie odfiltrowane odpowiednie Miejsce wykonywania świadczeń, osobno stabilne osobno pilne, Kolejka - Dla komórek organizacyjnych.
I to co odfiltrowane dajemy Przenieś na procedurę co powoduje skreślenie w/w odfiltrowanych wpisów z "normalnej"
kolejki z wybraną datą i trybem - przeniesienie do innej kolejki.
Po tej operacji wpisy znikają w Kolejce dla komórek a pojawiają się w kolejce na procedurę.
Jak to tak odfiltrujemy to klikamy na Wyślij do AP-KOLCE i program sam pozycja po pozycji łączy się i wysyła do KOLCE.
Nie robi tego wysłaniem całej listy tylko tak jakbyśmy dodawali każdą pozycję jedna po drugiej.
W tej operacji z 700 nie dodało mi 100 bo byli już u kogoś zapisani (w raporcie jak poniżej)
Cytuj
Pozycja: 0000027 (xxxxx xxx), miejsce: 9014, procedura: 71001 - Błąd z aplikacji AP-KOLCE
KOD:(4030) Pacjent został wpisany na wybrane świadczenie maksymalną ilość razy w ramach wszystkich harmonogramów przyjęć w systemie Centralnych Kolejek Oczekujących.
Po kilku tygodniach udało mi się w NFZ załatwić żeby wreszcie zdjęli tą głupią blokadę i wtedy pozostała setka pacjentów weszła to KOLCE bez problemu.

Podsumowując
Zarówno Oddział jak i teraz Fizjoterapia prowadzili dotychczas kolejki przez Rozliczenia->Rejestrcje->Lista pacjentów oczekujących
Powodowało to, że w terminarzu wpisy te raz że widnieją jako całodzienne (co dla oddziału jest ok dla fizjo nie..) a dwa, że bez przypisanej osoby personelu.
To co piszecie o kategorii to wydaje mi się, że "samo się" uzupełniło dla moich oddziałowych pacjentów przy wyżej opisanej migracji do AP-KOLCE
bo wpisy obecnie mam a na pewno ich ręcznie nie robiłem! No i bez tego nie byliby przyjęcie do KOLCE?

Chciałbym jak najszybciej uruchomić ludziom z fizjo możliwość uzupełnienia pozostałych wpisów z harmonogramu w terminarzu ale mam z tym problem
bo na chwilę obecną gdy są tam jedynie wpisy kolejkowe to jest to już totalnie nieczytelne..
Pacjenci planowani są systemem turnusowym do przyjęcia (rozpoczęcie cyklu) w jeden dzień tygodnia i tak co dwa tygodnie..
Pacjentów na ten jeden dzień jest wbitych ok 60-80..
Zapisani równo na rok do przodu.. ponad 600 ludzi (a to sama kolejka)
Jak to mądrze ugryźć?

Myślałem, żeby od nowego roku uruchomić na fizjo moduł rehabilitacji (do tej pory normalnie lecą przez Rozliczenia-Świadczenia) ale tam w ogóle jest jakaś abstrakcja
bo nie widać żadnych wpisów z terminarza..

A żeby było jeszcze weselej to za kilka tygodni wchłania nas "firma matka" i przechodzimy pod ich RPWDL, umowy z NFZ itd.. ;-)
W związku z tym od nowego roku planuję nową instalację PPSa tylko do rozliczeń umowy REH (poradnia, fizjo, dzienny, oddział) i do niej będę chciał zmigrować co się
da ze starej w tym musowo kolejki..

Pozdrawiam

Offline judyta592

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Pomógł? 1
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 21, 2019, 14:04:54 pm »
ktoś podpowie jak to ogarnąć w SOMEDZIE ? da się przerzucić obecną kolejkę czy trzeba ręcznie klepać ? :-\

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 21, 2019, 14:13:11 pm »
Właśnie o to pytam w tym wątku.. Koledzy się o PPSie rozpisują, a ja to celowo dałem do działu SOMED :-).

Offline judyta592

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Pomógł? 1
Odp: Fizjoterapia ambulatoryjna i domowa w kolejkach centralnych od 1.1.2020
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 21, 2019, 14:37:37 pm »
niby w biuletynie 2015.02.000 jest opisane jak zsynchronizowac SOMED  z KOLCAMI ale nie ma tam nic o tym jak wyeksportowac kolejke  :(

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 80
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]