collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego  (Przeczytany 7949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Zgodnie z informacją CSIOZ: https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/nowa-funkcjonalnosc-w-ramach-systemu-rejestr-asystentow-medycznych-1/ od 30 września 2019 roku (czyli dzisiaj) możliwe będzie wystawianie e-recept przez asystentów medycznych.
Zapytałem Kamsoft czy planuje dodać odpowiednią funkcjonalność do KS-SOMED, a jeżeli tak to kiedy?
Niestety muszę zmartwić wszystkich tych, którzy są tym zainteresowani:
Cytuj
W chwili obecnej nie ma możliwości wystawiania eRecepty przez asystenta medycznego, gdyż nie są dostępne wytyczne w tym zakresie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Września 30, 2019, 12:13:18 pm »
Problem polega na braku obsługi tego w API ZUSu. Mieli zrobić, ale nic na razie nie powstało.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Września 30, 2019, 12:36:02 pm »
Piszesz o możliwości wystawienia e-recepty czy eZLA bo mi chodzi o e-recepty. Jeżeli zaś chodzi o eZLA to niedawno pisałem w tej sprawie do ZUS i dostałem taką odpowiedź:

Cytuj
planujemy udostępnić wystawianie zwolnień lekarskich eZLA asystentom medycznym z poziomu aplikacji gabinetowej w I połowie października.

PS. Napisałem do CSIOZ maila z zapytaniem kiedy będą wytyczne, o których wspominał Kamsoft i jak na dzień dzisiejszy asystent medyczny może wystawić e-receptę w imieniu lekarza. Skoro się chwalą, że można upoważnić kogoś do wystawiania e-recepty to niech napiszą jak taką e-receptę ten ktoś upoważniony ma wystawić.
Jak dostanę odpowiedź to napiszę w tym wątku.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Września 30, 2019, 12:57:52 pm »
Ano tak. Pomieszałem niedziałające usługi.

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Września 30, 2019, 20:22:58 pm »
A jaki jest problem w Somedzie z e-receptami asystentów? Nasi asystenci wystawiają te recepty od piątku (27.09).

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3074
  • Pomógł? 222
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Września 30, 2019, 20:52:42 pm »
A jaki jest problem w Somedzie z e-receptami asystentów? Nasi asystenci wystawiają te recepty od piątku (27.09).
I robią to z własnego konta w imieniu lekarza, a nie z konta lekarza?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Września 30, 2019, 21:21:13 pm »
A jaki jest problem w Somedzie z e-receptami asystentów? Nasi asystenci wystawiają te recepty od piątku (27.09).
I robią to z własnego konta w imieniu lekarza, a nie z konta lekarza?
o to samo chciałem spytać. Jak to możliwe skoro odpowiednie upoważnienie można otrzymać dopiero od dzisiaj a Kamsoft twierdzi, że się nie da tego w somedzie zrobić.
Czekam zatem na instrukcję jak w zgodzie z prawem można tego dokonać :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Września 30, 2019, 22:15:01 pm »
Tak jest, logują się na siebie - recepty są opisane jako "kontynuacja recepty lekarskiej" (na razie nie planujemy wystawiać recept własnych pielęgniarskich). No właśnie, nie jestem pewien, czy mówimy o tym samym - my wystawiamy recepty pielęgniarskie, nie mam pojęcia, czy to coś innego od recept asystentów medycznych, o których piszecie. W każdym razie, jak wspominałem w innym wątku, aby było możliwe wygenerowanie certyfikatów dla pielęgniarek na ZUS PUE, trzeba było dodać pielęgniarki i lekarzy w rejestrze asystentów medycznych na RPWDL, więc być może jednak to jedno i to samo.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Października 01, 2019, 00:08:02 am »
No właśnie jest to coś innego, bo w temacie chodzi o wystawianie recept na prawach lekarza, ale przez asystenta i podpisanie jej osobistym certyfikatem asystenta.
Somed umożliwia pisanie recept na swoim loginie Somedowym, ale podpisywanie certyfikatem lekarza. Trzeba tylko nie korzystać z wgrywania cert na kartotekę pracownika, tylko do magazynu windows. Jak się na to konto (często wspólne) zalogujemy, to możemy logować się na siebie do gabinetu, wybrać odpowiedniego lekarza i działać. Oczywiście Kamsoft pisał w temacie wgrywania certyfikatów do magazynu windows, że każdy pracownik powinien mieć swoje konto windows jak się wgrywa certy do magazynu Windows właśnie jako zabezpieczenie przed taką sytuacją. Nie jest oczywiście to rozwiązanie, bo sprowadza się tak samo do udostępniania certyfikatu jak sytuacja udostępnienia loginu do Somedu.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Października 01, 2019, 16:03:57 pm »
No właśnie jest to coś innego, bo w temacie chodzi o wystawianie recept na prawach lekarza, ale przez asystenta i podpisanie jej osobistym certyfikatem asystenta.

No właśnie dokładnie tak robimy.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #10 dnia: Października 01, 2019, 18:32:20 pm »
A wcześniej napisane zostało, że inaczej. Jak tak robicie, to czyj certyfikat jest wykorzystany do podpisu eRecepty? Wg mnie na chwilę obecną, jak pielęgniarka nie ma podpisu kwalifikowanego albo nie używa ePuapu, nie ma możliwości wystawienia eRecepty, bo ZUS jej certyfikatu nie da, a czym innym nie podpisze.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #11 dnia: Października 01, 2019, 18:48:55 pm »
Zacytuję sam siebie, bo nie chce mi się pisać 3ci raz:

W każdym razie, jak wspominałem w innym wątku, aby było możliwe wygenerowanie certyfikatów dla pielęgniarek na ZUS PUE, trzeba było dodać pielęgniarki i lekarzy w rejestrze asystentów medycznych na RPWDL

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #12 dnia: Października 01, 2019, 19:26:12 pm »
Napiszę szczegółowo, co trzeba zrobić:
1. logujemy się na https://ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ i dodajemy lekarzy, asystentów, po czym wiążemy asystentów z lekarzami
2 . po 1-2 dniach na ZUS PUE asystenta pojawia się zakładka "lekarz", pod którą można wygenerować certyfikat
3. importujemy certyfikat
4. konfigurujemy SOMEDa zgodnie z biuletynem 2016.00.0.00 - ode mnie mogę dodać, że dodałem usługę w stylu "wypisanie recepty piel/poł", niepowiązaną z usługą refundowaną (w NFZ powiedzieli mi, że mam tego nie sprawozdawać) - usługa jest po to, aby asystenci mogli wpisać rozpoznanie (Z76.0). Asystenci wypisują recepty z modułu "gab. zabiegowy", można np. z terminarza, ale nie da się wtedy wydrukować historii choroby. Nie działa kopiowanie (ptaszkowanie) kilku leków na raz, trzeba dodawać/kopiować pojedyńczo - w przeciwnym razie program próbuje wystawiać recepty w trybie recepty własnej, ale na razie nawet nie znam przykładowego leku, który ma właściwy znacznik umożliwiający wystawienie recepty pielęgniarskiej w tym trybie.
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2019, 19:31:21 pm wysłana przez togo »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #13 dnia: Października 01, 2019, 20:39:05 pm »
Może ja napiszę jak to rozumiem.
1. @togo ma u siebie pielęgniarki, które zgodnie z prawem są uprawnione do wypisywania określonych leków.
2. pielęgniarki w RAM dostały upoważnienie na wystawianie eZLA (do wczoraj nie było możliwości dostać upoważnienia na nic innego)
3. Dzięki upoważnieniu w RAM do wystawiania eZLA mogły wygenerować sobie ceryfikat z zusu do podpisywania eZLA.
4. Certyfikat umożliwia podpisywanie pielęgniarkom recept bo przecież nie ma w nim zapisane do czego on upoważnia tylko potwierdza tożsamość.

czyli w praktyce wygląda to tak, że pielęgniarka dzięki upoważnieniu w RAM do wystawiania eZLA mogła otrzymać certyfikat z ZUS i wykorzystywała go do podpisywania e-recept jako Pielęgniarka (nie asystent medyczny) a nie w imieniu lekarza bo przecież 27.09.2019 nie mogła mieć upoważnienia do wystawiania recept w imieniu lekarza. Takie trochę hackowanie niedoskonałości systemu. Dodanie upoważnienia w RAM umożliwiło tylko wygenerowanie certyfikatu z ZUS, który potwierdza tożsamość.

@togo a mi chodzi aby umożliwić rejestratorce (nie będącej pielęgniarką uprawnioną do wystawiania e-recept) wystawianie recept w imieniu lekarza.

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z CSIOZ:

Cytuj
Szanowny Panie,

Przesyłamy jeszcze dodatkową informację, że dopiero od listopada planowane jest udostępnienie narzędzia do uzyskiwania przez asystentów medycznych podpisu ZUS do podpisywania e-recept. Najpierw taki asystent musi być do tego upoważniony w RAM (Rejestr Asystentów Medycznych) przez lekarza, dopiero później za pośrednictwem narzędzia, które udostępnione zostanie po zalogowaniu profilem zaufanym będzie mógł uzyskać podpis ZUS i wykorzystać go do podpisywania e-recept w swoim systemie gabinetowym.
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2019, 20:44:08 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - możliwość wystawienia e-recepty przez asystenta medycznego
« Odpowiedź #14 dnia: Października 01, 2019, 22:13:02 pm »
Dopiero po ostatnim wpisie @togo załapałem to tak jak Ty - wcześniej nie przyszło mi do głowy, takie obejście tematu uzyskania certyfikatu dla kogoś innego niż lekarz.
RAM służy tylko uzyskaniu certyfikatu, wystawianie recept już samo w sobie nie ma związku z tematem asystenta medycznego.
Sprytne. Ciekawe czy autorzy ramu i systemów towarzyszących przewidzieli taki scenariusz?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 103
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 1

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]