collapse

Reklama


Autor Wątek: Podpis elektroniczny pacjenta  (Przeczytany 5878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Podpis elektroniczny pacjenta
« dnia: Września 26, 2019, 09:01:09 am »
Witam,

używa ktoś z Was tabletów firmy WACOM (lub innych) do podpisywania dokumentów przez pacjenta?
Mam na myśli zgody na zabieg / oświadczenia i inną makulaturę, którą placówki medyczne muszą zbierać :)

Czytałem pewien artykuł na ten temat:
http://signature.wacom.eu/pl/przypadki-uzycia/klinika-ktora-nie-uzywa-papieru-dzieki-tabletom-do-podpisow-stu-520-firmy-wacom/

Wiem, że w tego typu rozwiązaniach dużym problemem są zapisy prawne, ale zacytuję tu pewien fragment z tego artykułu, który brzmi obiecująco:
"Podczas zapisu rejestrowana jest indywidualna charakterystyka biometryczna podpisu, taka jak nacisk i prędkość pisania. Potem dokument podpisany jest widoczny na ekranie komputera, zabezpieczony certyfikatem cyfrowym, który zapewnia, że po podpisaniu nie jest możliwe wprowadzanie jakichkolwiek zmian w dokumencie. Rezultatem jest autentyczne i niezmienne oświadczenie woli."

Podsumowując... nurtuje mnie kilka pytań.
1. Czy kamsoft współpracuję z tego typu urządzeniem? Mam na myśli generowanie dokumentu z poziomu SOMED'a > trafia to na tablet, gdzie podpisuje to pacjent > i z powrotem do SOMED'a do np. Kartoteki Pacjenta.
2. Jak to prawnie wygląda?
3. Ogólnie co sądzicie o tego typu rozwiązaniach, może ktoś ma lepszy pomysł na pozbycie się makulatury gdzie jest podpis pacjenta?

Pozdrawiam :)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #1 dnia: Września 26, 2019, 09:18:17 am »
W obecnym stanie prawnym nie widzę możliwości zastąpienia podpisów pacjentów.
Producent może sobie pisać, co mu się żywnie podoba. W razie czego to nie on będzie odpowiadał :-)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #2 dnia: Września 26, 2019, 09:22:10 am »
Ad. 2 - To jest największy problem, bo nie znalazłem jednoznacznego zapisu, że tak można. Niby gdzieś w internecie znalazłem wywód poprzez chyba 3 ustawy, że można, ale jak zacząłem czytać, to gdzieś po drodze się zgubiłem. Kolejna rzecz - poczta, podobno niektóre banki działają na podpisach na tablecie, więc jakoś to musi pewnie być zgodne.
Ad. 3 - Nie masz pewnie lepszego pomysłu, ale uzasadnienie prawne powinno być jasne i jednoznaczne. Jeśli takowe jest to fajnie by było jakby się interpretacja jakichś medycznych instytucji (MZ, NFZ) pojawiła.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #3 dnia: Września 26, 2019, 11:58:29 am »
Znalazłem jeszcze coś takiego.

Podpisanie przez pacjenta zgody za pomocą kursora na ekranie komputera, telefonu lub tabletu jest dopuszczalne i skuteczne dla czynności niestwarzających podwyższonego ryzyka dla pacjenta.

Zgodnie z zapisami ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent (powyżej 16 roku życia) może wyrazić zgodę w formie ustnej na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych albo przez takie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się czynnościom proponowanym przez osobę wykonującą zawód medyczny. Czasami zgodę może wyrazić również przedstawiciel ustawowy, opiekun faktyczny lub nawet sąd opiekuńczy albo lekarz może w określonych i uzasadnionych przypadkach wykonać czynności medyczne bez takiej zgody.

W przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko dla pacjenta, zgodę pacjent wyraża w formie pisemnej ? podpisana własnoręcznie zgoda lub złożone oświadczenie woli w postaci elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Art. 245 KPC
Ustawa o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (art. 15 ? 19)
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 32-34)

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #4 dnia: Października 05, 2020, 10:57:05 am »
Witam, w jaki sposób dołączacie oświadczenie dla nowego pacjenta o tym komu chce udostępnić dokumentacje medyczną jęsli prowadzicie ją w postaci elektronicznej, dalej zbieracie wersje papierową i ją np skanujecie i dodajecie do edm czy w jakis inny sposób  - (jeśli pacjent nie potrafi sobie poradzic z ikp)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #5 dnia: Października 05, 2020, 14:29:35 pm »
Witam, w jaki sposób dołączacie oświadczenie dla nowego pacjenta o tym komu chce udostępnić dokumentacje medyczną jęsli prowadzicie ją w postaci elektronicznej, dalej zbieracie wersje papierową i ją np skanujecie i dodajecie do edm czy w jakis inny sposób  - (jeśli pacjent nie potrafi sobie poradzic z ikp)

U mnie w placówce jest to skanowane i podpinane pod kartotekę pacjenta, a oryginały zachowujemy. W teorii można ten dokument oddać z powrotem pacjentowi, ale tylko w przypadku gdy taki skan opatrzymy jeszcze jednym z 3 podpisów: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym przez osobę upoważnioną przez usługodawcę do potwierdzenia zgodności odwzorowania cyfrowego z dokumentem w postaci papierowej. Nie mam pojęcia jakby to miało wyglądać w praktyce przez np: rejestratorkę... więc czekam na dalsze forsowanie przez MZ, aby zakładać ikp :)

Offline misiaczek

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 1
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 29, 2021, 03:00:33 am »
Ja używam w swojej placówce Wacom - rewelacyjnie się sprawdza. Pacjent dostaje zrzut ekranu na tablet i podpisuje rodo/zgodę a rejestratorka zapisuje taki pdf do dr Widgeta (nie ma póki co integracji więc robi to na "piechotę"). Dzięki temu pozbyliśmy się papierków. Wacom spełnia swoje zadanie a poprzez rejestrację siły nacisku i szybkości pisania taki podpis jest tak samo ważny jak na papierze.

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 29, 2021, 11:58:58 am »
Możesz coś więcej napisać o tym Wacom :-)
Edward z Kętrzyna

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 29, 2021, 12:00:40 pm »
Ja używam w swojej placówce Wacom [...] taki podpis jest tak samo ważny jak na papierze.
A jest do tego jakaś podstawa prawna?

Offline misiaczek

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 1

Offline misiaczek

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 1
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 29, 2021, 13:19:23 pm »
Edward - ja używam https://sklep.wacom.pl/tablet-do-podpisu-elektronicznego-dtu-1141b-ch2-licencja-sign-pro-pdf-p965
To jest jedyny dystrybutor i jak do nich zadzwonisz to Ci wszystko powiedzą. Generalnie z Wacomów korzysta poza np. Pocztą Polską kilka szpitali np. Szpital Biegańskiego w Grudziądzu więc można to używać jako podpis pacjenta. Sprawdzałem to z prawnikami.

Pozdrawiam,
Marek z Gdańska

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 29, 2021, 13:39:58 pm »
Podstawa prawna: http://docplayer.pl/48098624-Opinia-prawna-w-przedmiocie-oceny-rozwiazania-wacom-sign-pro.html

Edward - ja używam https://sklep.wacom.pl/tablet-do-podpisu-elektronicznego-dtu-1141b-ch2-licencja-sign-pro-pdf-p965
To jest jedyny dystrybutor i jak do nich zadzwonisz to Ci wszystko powiedzą. Generalnie z Wacomów korzysta poza np. Pocztą Polską kilka szpitali np. Szpital Biegańskiego w Grudziądzu więc można to używać jako podpis pacjenta. Sprawdzałem to z prawnikami.

Pozdrawiam,
Marek z Gdańska
Przeczytałem na szybko, i tam jest opinia o podpisywaniu umowy z bankiem (w skrócie). Przykład Poczty akurat nic nowego nie wnosi. Reasumując, chętnie bym przeczytał opinię o takim podpisie w odniesieniu do dokumentacji medycznej.

Offline misiaczek

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 1
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 29, 2021, 13:50:47 pm »
To jest jedyna opinia na piśmie jaką ja posiadam, dodatkowo mój adwokat zgadza się z tym, że można zastosować to w sektorze medycznym. Tak jak wcześniej pisałem tak duży szpital jak ten w Grudziądzu nie pozwoliłby sobie na korzystanie z Wacomu tak na "piękne oczy". Nie udało mi się od nich wyciągnąć opinii prawnej (mają takową) ale zakładałem swoje Centrum w szczycie pandemii a w tym czasie cała administracja szpitalna okopała się i mieli inne problemy niż pomoc obcym lekarzom. Tak więc opierając się na ich doświadczeniach i na tej opinii oraz mojego prawnika wdrożyłem ten tablet u siebie :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 29, 2021, 15:24:47 pm »
@misiaczek
Czy mógłbyś opisać krok po kroku.
Kupiłeś ten tablet
https://sklep.wacom.pl/tablet-do-podpisu-elektronicznego-dtu-1141b-ch2-licencja-sign-pro-pdf-p965
 i co dalej?
Czy zainstalowałeś jakiś program (jaki? skąd? link?) i wskazujesz w tym programie plik do podpisania i pojawia się na tablecie, pacjent podpisuje i powstaje drugi plik na komputerze, który dołączasz do elektronicznej historii choroby? Czy jakoś inaczej?

Czy i jak to działa w przypadku zgód na kilka stron?

Offline misiaczek

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 1
Odp: Podpis elektroniczny pacjenta
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 29, 2021, 22:29:09 pm »
@karolweksler
Tak ogólnie bo szczegółów nie pamiętam.
Tablet działa z Windowsem. Przychodzi z linkiem (w pudełku adres do pobrania) do programu SignPro Pdf. Instalacja wg instrukcji + sterowniki - wszystko dobrze opisane. Po zainstalowaniu i ustawieniu jak przychodzi pacjent generuje z dr Widgeta zgodę RODO i drukuję ją do SignPro (program instaluje się jako drukarka). Taki PDF (może być wielostronicowy) ładuje się do tego programu. Tam rejestratorka zaznacza pole w którym pacjent ma się podpisać. Następnie korzystam z tricku wielu ekranów w windows i programu do przełączania się pomiędzy ekranami (jeden ekran to pulpit kompa a drugi ekran - wirtualny to to co widać na tablecie). Odpowiedni skrót klawiaturowy i dokument ten pojawia się na tablecie. Pacjent czyta sobie i rysikiem przewija na dół - może być i więcej stron chociaż RODO mam na 1 stronie. Pole zaznaczone do podpisu ma kliknąć rysikiem i wtedy pojawia mu się okienko do złożenia podpisu. Po kliknięciu OK rejestratorka znów używa skrótu do przełączenia ekranów i znów na tablecie pojawia się tylko logo kliniki a rejestratorka ma podpisany pdf, który zapisuje do katalogu synchronizacji z dr Widgetem. I to wszystko. Trochę zabawy z tym było - siedziałem długie noce aby to rozgryźć i ustawić ale dało się i w sumie bardzo prosto to działa. Nawet starsze osoby nie mają z tym problemu.
To tak ogólnie ... Mam nadzieję, że pomogłem trochę. W załączniku tak to wygląda na żywo.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 100
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]