collapse

Reklama


Autor Wątek: ePUAP i certyfikaty ZUS razem  (Przeczytany 4770 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« dnia: Września 18, 2019, 12:49:03 pm »
Czy nie ma przeciwskazań aby przy wystawianiu e-recept lekarze korzystali z certyfikatów ZUS a pielęgniarki z ePUAP?
Aktualnie nasz SOMED jest skonfigurowany pod certyfikaty ZUS, ale ponieważ ZUS nie udostępnia certyfikatów pielęgniarkom, trzeba dodać obsługę ePUAP. Obawiam się np. zepsucia certyfikatów użyciem funkcji "Przygotuj plik konfiguracyjny dla eZLA", co wg instrukcji jest niezbędne, aby dodać obsługę ePUAP.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #1 dnia: Września 18, 2019, 13:48:10 pm »
Może warto rozwiać tu pewien mit. to, że ktoś ma ePUAP to dopiero początek zabawy. Konieczne jest jeszcze jedno, certyfikat integracyjny. O ile wiem, żadna przychodnia w Polsce jeszcze czegoś takiego z Ministerstwa Cyfryzacji nie otrzymała. Ale warto próbować :-)
Jeśli korzystamy z Portalu do wystawiania zwolnień lekarskich to fakt, tam wystarczy sam ePUAP. A to dlatego, że jest to jeden portal na całą Polskę i, zapewne ZUS, ma taki certyfikat i może nim się posługiwać, Tak samo wszystkie inne portale udostępniające ePUAP. Jeśli teraz przychodnia chciałaby w ten sposób się łączyć, to musi mieć swój certyfikat. Nikt inny im go nie załatwi.
Może mój opis nie jest najlepszy, nie jestem fachowcem w tym temacie, ale powinien nieco rozjaśnić, bo nagle mamy sporo zgłoszeń o ePUAP i każdy nam mówi, no jak to, przecież na portalu działa!
Mogę tu zagwarantować, że jak ktoś uzyska ten tajemniczy certyfikat, to KAMSOFT na pewno pomoże mu to wdrożyć. To znaczy, jak będę problemy to nawet poprawki w kodzie zrobimy. Bo na chwilę obecną nikt z tego nie korzysta, bo nikt certyfikatu nie dostał. Mamy na oku przychodnię, która już jest teoretycznie blisko, to znaczy wysłała prośbę, umotywowała, opisała co i jak i podobno od dobrych kilku tygodni czeka na decyzję. Podobno ma być pozytywna :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3074
  • Pomógł? 222
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #2 dnia: Września 18, 2019, 18:25:08 pm »
Dokładnie tak.
Sam kiedyś próbowałem uzyskać takie uprawnienia i poddałem się, bo miałem dość tłumaczenia dla pani w ministerstwie, że są przepisy, które wymagały ode mnie posiadania takiego certyfikatu. To było jeszcze za czasów, gdy wymagane było posiadanie rejestracji internetowej z obligatoryjną opcją logowania się pacjentów poprzez ePUAP albo przez podpis kwalifikowany.
ZUS to prawdopodobnie jedyna instytucja w Polsce, w której działa integracja z ePUAPem i prawdopodobnie kosztowało to grube miliony.

Offline togo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Pomógł? 0
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #3 dnia: Września 18, 2019, 20:27:36 pm »
Dziękuję za wyjaśnienia!
Naiwnie sądziłem, że zdobycie tego certyfikatu to formalność.
Okazuje się jednak, że da się uzyskać certyfikaty ZUSowskie dla pielęgniarek - tylko najpierw trzeba pododawać i powiązać lekarzy i pielęgniarki na "portalu asystentów medycznych" - wtedy powinna się uaktywnić opcja generowania certyfikatu w PUE.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3074
  • Pomógł? 222
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #4 dnia: Września 18, 2019, 20:43:06 pm »

Naiwnie sądziłem, że zdobycie tego certyfikatu to formalność.
Próbuj.

Powołuj się na Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2019 poz. 408)
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000408

Art. 2. ust. 6)  elektroniczna  dokumentacja  medyczna  -  dokumenty  wytworzone  w postaci
elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem
zaufanym
, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania
pochodzenia  oraz  integralności  danych  dostępnego  w systemie
teleinformatycznym  udostępnionym  bezpłatnie  przez  Zakład  Ubezpieczeń
Społecznych:
a)  recepty,
b)  określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a,
c)  skierowania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 59aa ust. 2
ustawy  z dnia  27 sierpnia  2004 r.  o świadczeniach  opieki  zdrowotnej
finansowanych  ze  środków  publicznych  (Dz. U.  z 2018 r.  poz. 1510,
z późn. zm. 3) );

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #5 dnia: Października 11, 2019, 07:38:09 am »
Może warto rozwiać tu pewien mit. to, że ktoś ma ePUAP to dopiero początek zabawy. Konieczne jest jeszcze jedno, certyfikat integracyjny. O ile wiem, żadna przychodnia w Polsce jeszcze czegoś takiego z Ministerstwa Cyfryzacji nie otrzymała. Ale warto próbować :-)
Jeśli korzystamy z Portalu do wystawiania zwolnień lekarskich to fakt, tam wystarczy sam ePUAP. A to dlatego, że jest to jeden portal na całą Polskę i, zapewne ZUS, ma taki certyfikat i może nim się posługiwać, Tak samo wszystkie inne portale udostępniające ePUAP. Jeśli teraz przychodnia chciałaby w ten sposób się łączyć, to musi mieć swój certyfikat. Nikt inny im go nie załatwi.
Może mój opis nie jest najlepszy, nie jestem fachowcem w tym temacie, ale powinien nieco rozjaśnić, bo nagle mamy sporo zgłoszeń o ePUAP i każdy nam mówi, no jak to, przecież na portalu działa!
Mogę tu zagwarantować, że jak ktoś uzyska ten tajemniczy certyfikat, to KAMSOFT na pewno pomoże mu to wdrożyć. To znaczy, jak będę problemy to nawet poprawki w kodzie zrobimy. Bo na chwilę obecną nikt z tego nie korzysta, bo nikt certyfikatu nie dostał. Mamy na oku przychodnię, która już jest teoretycznie blisko, to znaczy wysłała prośbę, umotywowała, opisała co i jak i podobno od dobrych kilku tygodni czeka na decyzję. Podobno ma być pozytywna :-)

A to zaskoczę Pana, bo nasza placówka posiada ten certyfikat już od 2 lat i teraz przedłużaliśmy na kolejne 2 lata, bo tylko tyle jest ważny. Póki co go nie wgrywaliśmy, bo wszystko opieramy na certyfikacie z ZUS, ale będę chciał go wdrożyć dla działu rehabilitacji, gdzie pracuje dużo fizjoterapeutów i na pewno przyda mi się tutaj pomoc Kamsoftu :)
Pytanie, które się nasuwa: czy Kamsoft jest faktycznie gotowy na takie rozwiązanie, czy to raczej mydlenie oczu? W niedalekiej przyszłości to się okaże :)
Muszę skończyć najpierw inne wdrożenia...

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #6 dnia: Października 11, 2019, 09:23:37 am »
Może warto rozwiać tu pewien mit. to, że ktoś ma ePUAP to dopiero początek zabawy. Konieczne jest jeszcze jedno, certyfikat integracyjny. O ile wiem, żadna przychodnia w Polsce jeszcze czegoś takiego z Ministerstwa Cyfryzacji nie otrzymała. Ale warto próbować :-)
Jeśli korzystamy z Portalu do wystawiania zwolnień lekarskich to fakt, tam wystarczy sam ePUAP. A to dlatego, że jest to jeden portal na całą Polskę i, zapewne ZUS, ma taki certyfikat i może nim się posługiwać, Tak samo wszystkie inne portale udostępniające ePUAP. Jeśli teraz przychodnia chciałaby w ten sposób się łączyć, to musi mieć swój certyfikat. Nikt inny im go nie załatwi.
Może mój opis nie jest najlepszy, nie jestem fachowcem w tym temacie, ale powinien nieco rozjaśnić, bo nagle mamy sporo zgłoszeń o ePUAP i każdy nam mówi, no jak to, przecież na portalu działa!
Mogę tu zagwarantować, że jak ktoś uzyska ten tajemniczy certyfikat, to KAMSOFT na pewno pomoże mu to wdrożyć. To znaczy, jak będę problemy to nawet poprawki w kodzie zrobimy. Bo na chwilę obecną nikt z tego nie korzysta, bo nikt certyfikatu nie dostał. Mamy na oku przychodnię, która już jest teoretycznie blisko, to znaczy wysłała prośbę, umotywowała, opisała co i jak i podobno od dobrych kilku tygodni czeka na decyzję. Podobno ma być pozytywna :-)

A to zaskoczę Pana, bo nasza placówka posiada ten certyfikat już od 2 lat i teraz przedłużaliśmy na kolejne 2 lata, bo tylko tyle jest ważny. Póki co go nie wgrywaliśmy, bo wszystko opieramy na certyfikacie z ZUS, ale będę chciał go wdrożyć dla działu rehabilitacji, gdzie pracuje dużo fizjoterapeutów i na pewno przyda mi się tutaj pomoc Kamsoftu :)
Pytanie, które się nasuwa: czy Kamsoft jest faktycznie gotowy na takie rozwiązanie, czy to raczej mydlenie oczu? W niedalekiej przyszłości to się okaże :)
Muszę skończyć najpierw inne wdrożenia...
Powtarzam do znudzenia, pisze tu we własnym imieniu, nie Kamsoftu. I nigdy nie mydliłem nikomu tu oczu :-) Czasem nawet miewam kłopoty, bo wolę uczciwie powiedzieć, tak nie da się, niż bajerować. Jestem programistą, nie handlowcem. Czy jesteśmy gotowi na takie rozwiązanie? Tak. Czy na 100% jesteśmy je w stanie zrealizować? Nie wiem. Nie wiem, bo dotychczas żadna przychodnia tego nie wdrażała i nie mamy kompletnie żadnego doświadczenia, czy przy okazji integracji coś jednak nie wyskoczy. A środowiska testowego nie ma. Więc odpowiadam raz jeszcze, tak, mamy to oprogramowane na podstawie dostępnych źródeł, ale nie wiemy, czy to zadziała bez problemu. Cóż, jeśli działamy w takich realiach, że brak środowisk testowych, to do czasu, aż pierwszego Klienta nie "przerobimy" nie możemy być pewni sukcesu.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #7 dnia: Października 11, 2019, 10:49:19 am »
Może warto rozwiać tu pewien mit. to, że ktoś ma ePUAP to dopiero początek zabawy. Konieczne jest jeszcze jedno, certyfikat integracyjny. O ile wiem, żadna przychodnia w Polsce jeszcze czegoś takiego z Ministerstwa Cyfryzacji nie otrzymała. Ale warto próbować :-)
Jeśli korzystamy z Portalu do wystawiania zwolnień lekarskich to fakt, tam wystarczy sam ePUAP. A to dlatego, że jest to jeden portal na całą Polskę i, zapewne ZUS, ma taki certyfikat i może nim się posługiwać, Tak samo wszystkie inne portale udostępniające ePUAP. Jeśli teraz przychodnia chciałaby w ten sposób się łączyć, to musi mieć swój certyfikat. Nikt inny im go nie załatwi.
Może mój opis nie jest najlepszy, nie jestem fachowcem w tym temacie, ale powinien nieco rozjaśnić, bo nagle mamy sporo zgłoszeń o ePUAP i każdy nam mówi, no jak to, przecież na portalu działa!
Mogę tu zagwarantować, że jak ktoś uzyska ten tajemniczy certyfikat, to KAMSOFT na pewno pomoże mu to wdrożyć. To znaczy, jak będę problemy to nawet poprawki w kodzie zrobimy. Bo na chwilę obecną nikt z tego nie korzysta, bo nikt certyfikatu nie dostał. Mamy na oku przychodnię, która już jest teoretycznie blisko, to znaczy wysłała prośbę, umotywowała, opisała co i jak i podobno od dobrych kilku tygodni czeka na decyzję. Podobno ma być pozytywna :-)

A to zaskoczę Pana, bo nasza placówka posiada ten certyfikat już od 2 lat i teraz przedłużaliśmy na kolejne 2 lata, bo tylko tyle jest ważny. Póki co go nie wgrywaliśmy, bo wszystko opieramy na certyfikacie z ZUS, ale będę chciał go wdrożyć dla działu rehabilitacji, gdzie pracuje dużo fizjoterapeutów i na pewno przyda mi się tutaj pomoc Kamsoftu :)
Pytanie, które się nasuwa: czy Kamsoft jest faktycznie gotowy na takie rozwiązanie, czy to raczej mydlenie oczu? W niedalekiej przyszłości to się okaże :)
Muszę skończyć najpierw inne wdrożenia...
Powtarzam do znudzenia, pisze tu we własnym imieniu, nie Kamsoftu. I nigdy nie mydliłem nikomu tu oczu :-) Czasem nawet miewam kłopoty, bo wolę uczciwie powiedzieć, tak nie da się, niż bajerować. Jestem programistą, nie handlowcem. Czy jesteśmy gotowi na takie rozwiązanie? Tak. Czy na 100% jesteśmy je w stanie zrealizować? Nie wiem. Nie wiem, bo dotychczas żadna przychodnia tego nie wdrażała i nie mamy kompletnie żadnego doświadczenia, czy przy okazji integracji coś jednak nie wyskoczy. A środowiska testowego nie ma. Więc odpowiadam raz jeszcze, tak, mamy to oprogramowane na podstawie dostępnych źródeł, ale nie wiemy, czy to zadziała bez problemu. Cóż, jeśli działamy w takich realiach, że brak środowisk testowych, to do czasu, aż pierwszego Klienta nie "przerobimy" nie możemy być pewni sukcesu.
Ja również piszę w swoim imieniu, a nie firmy w której pracuję :) a sformułowanie "mydlenia oczu" było adresowane do firmy, a nie do Pana personalnie :)
W wielkim skrócie napiszę tak: kontaktowaliśmy się jakieś 2 lata temu w tej sprawie z firmą Kamsoft i temat ucichł bardzo szybko. Proszę nie zrozumieć mnie źle, nie narzekam, bo zostało zastosowane inne rozwiązanie, a mianowicie te certyfikaty z ZUSu które sprawdzają się rewelacyjnie. Ale w tamtym czasie doświadczyłem uczucia, że firma Kamsoft, nie była gotowa na wdrożenie ePuapu, ale to również moje prywatne odczucia :)
Rozumiem doskonale fakt, że każde nowe rozwiązanie bez możliwości środowiska testowego może napotkać problemy, sam również muszę coś przetestować na "żywym organizmie" i zobaczyć jakie będą tego skutki dla placówki i ewentualnie wycofać bądź zostawić zmiany.
Podsumowując już i tak długi ten wątek: Jestem zadowolony ze współpracy z Kamsoftem i uważam ich produkt (mam na myśli SOMED) za naprawdę udany i dający bardzo wiele możliwości, wiadomo że zawsze można coś tam udoskonalić i sam nawet mam parę pomysłów z racji mojej wieloletniej pracy na tym programie, ale narzekać na produkt nie mogę :) Więc możliwe, że w niedalekiej przyszłości podzielę się z Państwem opiniami na temat funkcjonalności tego podpisu, ale najpierw muszę dopiąć pewne integracje sprzętów medycznych z Somedem :)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: ePUAP i certyfikaty ZUS razem
« Odpowiedź #8 dnia: Października 11, 2019, 18:34:30 pm »
Popatrz na to tak - zgłoś do KS, że masz dla nich doskonałe środowisko "testowe", aby temat dociągnąć do finału i stworzyć instrukcję - daj możliwość, żeby dla Ciebie to skonfigurowali, bo podejrzewam, że w locie i tak w dll'kach będzie trzeba coś podmieniać, a później wiedzą się podzielili.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 89
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]