Problemy z aplikacjami > KS-SOMED

ePUAP i certyfikaty ZUS razem

(1/2) > >>

togo:
Czy nie ma przeciwskazań aby przy wystawianiu e-recept lekarze korzystali z certyfikatów ZUS a pielęgniarki z ePUAP?
Aktualnie nasz SOMED jest skonfigurowany pod certyfikaty ZUS, ale ponieważ ZUS nie udostępnia certyfikatów pielęgniarkom, trzeba dodać obsługę ePUAP. Obawiam się np. zepsucia certyfikatów użyciem funkcji "Przygotuj plik konfiguracyjny dla eZLA", co wg instrukcji jest niezbędne, aby dodać obsługę ePUAP.

MK:
Może warto rozwiać tu pewien mit. to, że ktoś ma ePUAP to dopiero początek zabawy. Konieczne jest jeszcze jedno, certyfikat integracyjny. O ile wiem, żadna przychodnia w Polsce jeszcze czegoś takiego z Ministerstwa Cyfryzacji nie otrzymała. Ale warto próbować :-)
Jeśli korzystamy z Portalu do wystawiania zwolnień lekarskich to fakt, tam wystarczy sam ePUAP. A to dlatego, że jest to jeden portal na całą Polskę i, zapewne ZUS, ma taki certyfikat i może nim się posługiwać, Tak samo wszystkie inne portale udostępniające ePUAP. Jeśli teraz przychodnia chciałaby w ten sposób się łączyć, to musi mieć swój certyfikat. Nikt inny im go nie załatwi.
Może mój opis nie jest najlepszy, nie jestem fachowcem w tym temacie, ale powinien nieco rozjaśnić, bo nagle mamy sporo zgłoszeń o ePUAP i każdy nam mówi, no jak to, przecież na portalu działa!
Mogę tu zagwarantować, że jak ktoś uzyska ten tajemniczy certyfikat, to KAMSOFT na pewno pomoże mu to wdrożyć. To znaczy, jak będę problemy to nawet poprawki w kodzie zrobimy. Bo na chwilę obecną nikt z tego nie korzysta, bo nikt certyfikatu nie dostał. Mamy na oku przychodnię, która już jest teoretycznie blisko, to znaczy wysłała prośbę, umotywowała, opisała co i jak i podobno od dobrych kilku tygodni czeka na decyzję. Podobno ma być pozytywna :-)

karolweksler:
Dokładnie tak.
Sam kiedyś próbowałem uzyskać takie uprawnienia i poddałem się, bo miałem dość tłumaczenia dla pani w ministerstwie, że są przepisy, które wymagały ode mnie posiadania takiego certyfikatu. To było jeszcze za czasów, gdy wymagane było posiadanie rejestracji internetowej z obligatoryjną opcją logowania się pacjentów poprzez ePUAP albo przez podpis kwalifikowany.
ZUS to prawdopodobnie jedyna instytucja w Polsce, w której działa integracja z ePUAPem i prawdopodobnie kosztowało to grube miliony.

togo:
Dziękuję za wyjaśnienia!
Naiwnie sądziłem, że zdobycie tego certyfikatu to formalność.
Okazuje się jednak, że da się uzyskać certyfikaty ZUSowskie dla pielęgniarek - tylko najpierw trzeba pododawać i powiązać lekarzy i pielęgniarki na "portalu asystentów medycznych" - wtedy powinna się uaktywnić opcja generowania certyfikatu w PUE.

karolweksler:

--- Cytat: togo w Września 18, 2019, 20:27:36 pm ---
Naiwnie sądziłem, że zdobycie tego certyfikatu to formalność.

--- Koniec cytatu ---
Próbuj.

Powołuj się na Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2019 poz. 408)
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000408

Art. 2. ust. 6)  elektroniczna  dokumentacja  medyczna  -  dokumenty  wytworzone  w postaci
elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem
zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania
pochodzenia  oraz  integralności  danych  dostępnego  w systemie
teleinformatycznym  udostępnionym  bezpłatnie  przez  Zakład  Ubezpieczeń
Społecznych:
a)  recepty,
b)  określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a,
c)  skierowania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 59aa ust. 2
ustawy  z dnia  27 sierpnia  2004 r.  o świadczeniach  opieki  zdrowotnej
finansowanych  ze  środków  publicznych  (Dz. U.  z 2018 r.  poz. 1510,
z późn. zm. 3) );

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej