collapse

Reklama


Autor Wątek: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników  (Przeczytany 5613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karolweksler

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2015
 • Pomógł? 134
Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« dnia: Wrzesień 12, 2019, 23:35:04 pm »
https://nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna,6635.html

Cytuj
UZASADNIENIE
Niniejsze zarządzenie zmieniające zarządzenie Nr 88/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 i 1394), zwanej dalej ?ustawą o świadczeniach?.
W związku z faktem zgłaszania się na SOR wielu pacjentów z powszechnymi dolegliwościami narządu wzroku lub z urazami narządu ruchu, które po zaopatrzeniu nie mogą być monitorowane w AOS z powodu trudności w dostępie do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w poradniach specjalistycznych: ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych i dzieci, chirurgii dziecięcej oraz okulistycznych dla dorosłych i dzieci, spełniających określone warunki aparaturowe, wprowadzony został nowy zakres skojarzony pn. ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych. W jego ramach rozliczane będą świadczenia zrealizowane na rzecz chorych z rozpoznaniami określonymi w załączniku 5d do zarządzenia. Rozpoznania wskazane zostały przez ekspertów, spośród sprawozdanych przez świadczeniodawców realizujących umowy AOS w wymienionych wyżej zakresach, jako zrealizowane przez nich w trybie nagłym. Przy rozliczaniu świadczeń ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych, wprowadza się współczynnik 1,6 stosowany w wymienionym przedziale czasu: w odniesieniu do świadczeń okulistycznych 14 dni, w odniesieniu do świadczeń ortopedycznych 60 dni od rozpoznania.
Przewiduje się, że wprowadzone rozwiązanie pozwoli uzyskać pacjentom łatwiejszy dostęp do świadczeń ambulatoryjnych realizowanych na rzecz chorych z urazami i po urazach oraz z powodu nagłych schorzeń okulistycznych, a także ograniczy liczbę osób zgłaszających się do SOR/ IP z powodu powszechnych urazów i dolegliwości narządu wzroku.
Dodatkowo, przy rozliczaniu świadczeń dla dzieci, podniesiono współczynniki korygujące wprowadzone zarządzeniem nr 64/2018/DSOZ  Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2018 r. w zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna do poziomu: 1,6 w odniesieniu do świadczeń dla dzieci do 3 r.ż., do poziomu 1,3 dla dzieci od 4 do 18 r.ż., oraz do wysokości 1,6 dla świadczeń pierwszorazowych realizowanych na rzecz osób powyżej 18 r. ż w wybranych specjalnościach: alergologia, endokrynologia, kardiologia i neurologia.
Korekta dotychczasowych współczynników dotyczących świadczeń udzielanych na rzecz dzieci ma na celu dalsze premiowanie podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń dla najmłodszych pacjentów kompleksowo i na najwyższym poziomie. Pozwoli to także, na zmotywowanie lekarzy, do realizacji diagnostyki i terapii, w jak najszerszym zakresie w trybie ambulatoryjnym, co znacznie zmniejsza stres u dziecka.
W wyniku korekty współczynnika przy rozliczaniu porad pierwszorazowych udzielanych świadczeniobiorcom powyżej 18. roku życia wykonywanych w poradniach specjalistycznych następujących specjalności: alergologia, endokrynologia, kardiologia i neurologia oczekuje się, że działania te znacząco zwiększą liczbę nowych pacjentów, szybko przyjmowanych i diagnozowanych w trybie ambulatoryjnym. Powinno to skrócić czas oczekiwania na poradę, a także zracjonalizować wydatkowanie publicznych środków, w tych specjalnościach, w których są najdłuższe kolejki oczekujących chorych. Utrzymano jednocześnie pozostałe zasady rozliczania porad pierwszorazowych.
Ponadto, niniejszym zarządzeniem wprowadzono zmienioną wycenę pakietów onkologicznych zgodnie z taryfą zawartą w Obwieszczeniu Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 5 czerwca 2019r. Jednocześnie, z uwagi na fakt, że w Obwieszczeniu nie zostały zawarte taryfy dedykowane rozliczaniu onkologicznych pakietów diagnostycznych dla dzieci, utrzymano wycenę tych pakietów na dotychczasowym poziomie. W związku ze zmienioną wyceną pakietów, w załączniku 5c do zarządzenia dodane zostały procedury diagnostyczne (m.in. badanie PET) z wyodrębnioną wyceną, do rozliczania na zasadach wskazanych w zarządzeniu. W ślad za zmianą sposobu rozliczania diagnostyki onkologicznej dokonano stosownych modyfikacji w części normatywnej zarządzenia.
Jednocześnie w zarządzeniu wprowadzono przepis doprecyzowujący wiek dzieci, na rzecz których realizowane i rozliczane są porady w ramach zakresu: świadczenia w zakresie preluksacji do 12 miesiąca życia. Jest to spójne z obowiązującymi zasadami postępowania zapobiegawczego w dysplazji stawów biodrowych oraz opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Ponadto dokonano korekty błędu pisarskiego zawartego w umowie oraz doprecyzowano zasady rozliczania świadczeń AOS przez świadczeniodawców realizujących BCU.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych nie wcześniej niż od dnia 1 października 2019 r.
Szacunkowy koszt wprowadzenia tych rozwiązań przewiduje się na kwotę około 60 mln zł. w okresie czwartego kwartału 2019 r.
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146, z późn. zm.), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych. W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych), reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust.1 ustawy o świadczeniach.

Offline mischelle

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 44
 • Pomógł? 0
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2019, 13:59:56 pm »
"Przy rozliczaniu świadczeń ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych, wprowadza się współczynnik 1,6 stosowany w wymienionym przedziale czasu: w odniesieniu do świadczeń okulistycznych 14 dni, w odniesieniu do świadczeń ortopedycznych 60 dni od rozpoznania."

Nie rozumiem :(
Czyli, że co:
1 wizyta   (tryb przyjęcia pilny/nie wymaga skierowania) - rozpoznanie główne z listy 5d
2 wizyta  to już pewnie kontynuacja na której oprócz (nowego produktu ? )  ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych (AON) przekażemy dowolną grupę W11-W32 lub Zabiegowy

Nie można na 1 wizycie przekazać
zaopatrzenie urazu lub
zabezpieczenie pourazowe i otrzymać współczynnik 1,6 ?

Po co są te dni od rozpoznania ?

Ktoś, coś ?

Offline zworek

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 69
 • Pomógł? 1
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2019, 07:58:33 am »
To tylko projekt i w dodatku z terminem obowiązywania od 1 października. Spoko, wytyczne zapewne pojawią się między 30 września, a 5 października.   :)

Offline karolweksler

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2015
 • Pomógł? 134
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 17, 2019, 17:00:07 pm »
wytyczne zapewne pojawią się między 30 września, a 5 października.   :)
....przyszłego roku.
A tak na serio - pisanie prawa do którego są potrzebne wytyczne, bo z samych przepisów wynika więcej wątpliwości niż uporządkowania tematu, jest bez sensu.

Offline karolweksler

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2015
 • Pomógł? 134

Offline mischelle

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 44
 • Pomógł? 0
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2019, 19:11:33 pm »
No jest, oczywiście dla świadczeń od 1.10 ;)
Bez żadnych wytycznych :(

Offline mlutek

 • Super Specjalista
 • ****
 • Wiadomości: 308
 • Pomógł? 3
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2019, 09:13:49 am »
Hej Witajcie...
sorki poprawcie mnie ...z załącznika 5A współczynniki korygujące dla dzieci dotyczą tylko pacjentów I razowych czy w przypadku dzieci wszystkich?
PPS jest juz przygotowany na te zmiany czy dopiero jest w trakcie?
chodzi mi o punkt...
....Dodatkowo, przy rozliczaniu świadczeń dla dzieci, podniesiono współczynniki korygujące wprowadzone zarządzeniem nr 64/2018/DSOZ  Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2018 r. w zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna do poziomu: 1,6 w odniesieniu do świadczeń dla dzieci do 3 r.ż., do poziomu 1,3 dla dzieci od 4 do 18 r.ż., oraz do wysokości 1,6 dla świadczeń pierwszorazowych realizowanych na rzecz osób powyżej 18 r. ż w wybranych specjalnościach: alergologia, endokrynologia, kardiologia i neurologia.

Offline Paweł

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 8428
 • Pomógł? 438
 • Zachodniopomorski OW
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2019, 09:32:29 am »
współczynniki korygujące dla dzieci dotyczą tylko pacjentów I razowych czy w przypadku dzieci wszystkich?

Współczynnik dla pierwszorazowych nie dotyczy dzieci a współczynnik dla dzieci dotyczy wszystkich dzieci.

Offline PiotrSz

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3146
 • Pomógł? 102
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2019, 11:21:02 am »
współczynniki korygujące dla dzieci dotyczą tylko pacjentów I razowych czy w przypadku dzieci wszystkich?

Współczynnik dla pierwszorazowych nie dotyczy dzieci a współczynnik dla dzieci dotyczy wszystkich dzieci.

A nie było MIXa dla pierwszorazowych i dzieci? Czy był a już nie ma?

Pozdrawiam

Offline mischelle

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 44
 • Pomógł? 0
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 02, 2019, 11:33:07 am »
Chciałoby się sprawdzić, ale czemu nie ma już dostępnych słowników ?

https://slowniki.nfz.gov.pl/


Offline mischelle

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 44
 • Pomógł? 0
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2019, 12:48:47 pm »


Jeśli chodzi o mixy to teraz po wzroście :

MIX - Świadczenia rozliczane wg warunków dla dwóch kodów specjalnego rozliczenia - W01 + K01 (dot. świadczeń dla dzieci w AOS)

W01 i 1.3 ? przekazujemy M02 i 1.5
W01 i 1.6 ? przekazujemy M02 i 1.8

MIX - Świadczenia rozliczane wg warunków dla dwóch kodów specjalnego rozliczenia - P01 + K01 (dot. świadczeń w wybranych zakresach pierwszorazowych AOS)

zamiast P01 i współczynnika 1.6 ? przekazujemy specjal-rozlicz - M03 i współczynnik 1.8

Czy dobrze myślę ?


Offline katmi

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 23
 • Pomógł? 0
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2019, 13:01:36 pm »
Witajcie,
czy rozliczyliście już świadczenia z AOS dla dzieci skorygowane nowym zarzadz., bo ja mam nadal błąd na szoi "nieprawidłowo zastosowany współczynnik korygujący ze względu na wiek pacjenta"?

Offline karolweksler

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2015
 • Pomógł? 134
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2019, 17:19:54 pm »
Pokaż kawałek XMLa z pozycją rozliczeniową której dotyczy taki błąd.

Offline JEDWABNIK

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 28
 • Pomógł? 0
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 22, 2019, 16:13:46 pm »
Jak rozliczacie świadczenia nagłe zestaw skojarzony AOS okulistyka. Do tej pory w mazowieckim brak jakichkolwiek korekt, szablonów?

Offline karolweksler

 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2015
 • Pomógł? 134
Odp: Projekt nowego zarządzenia AOS - zwiększenie współczynników
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 22, 2019, 18:20:13 pm »
a wskazujesz usługi do rozliczenia z zakresu nagłego i jest widoczne wykonanie na szoi?

 


* Kalendarz Świadczeniodawcy

Październik 2020
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 [26] 27 28 29 30 31

Nie znaleziono żadnych wydarzeń w kalendarzu.

* Szukaj


Reklama

* Shoutbox

Odśwież Historia
 • Nie ma jeszcze żadnych wiadomości!

* Kto jest on-line

 • Kropka Gości: 31
 • Kropka Ukrytych: 0
 • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

* Aktywni

Paweł Paweł
8428 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3146 Wiadomości
Michał Michał
2795 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2555 Wiadomości
09061303
2523 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2175 Wiadomości
karolweksler
2015 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1526 Wiadomości

Reklama

Reklama