collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)  (Przeczytany 1743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MK

 • Kamsoft
 • Super Specjalista
 • *****
 • Wiadomości: 324
 • Pomógł? 37
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2019, 09:31:11 am »
@Kajtek i jakie wrażenia po aktualizacji do wersji 2019.00.0.09?
Ja zauważyłem, że wystawiając eZLA na wizycie mojego dziecka dla mnie. Po wybraniu pokrewieństwa pojawiam się jako osoba ubezpieczona, natomiast nie pojawia się zakład pracy, który mam wpisany na swojej karcie pacjenta.

odpowiedź Kamsoft:
Cytuj
Po konsultacji z Działem Produkcji tak działa program. Zakład pracy przypisany do pacjenta będzie się podpowiadał na Karcie zwolnienia tylko w przypadku wystawienia zwolnienia osobistego. W przypadku wystawienia zwolnienia na opiekuna zakład pracy nie będzie ustawiał się automatycznie, trzeba go wybrać ręcznie. Zmiany w tym zakresie nie będą wprowadzane.

Trochę mnie irytuje odpowiedź w stylu "tak działa program i wg nas jest ok i nic nie będziemy w tej kwestii zmieniać" tym bardziej, że to kolejna odpowiedź tego typu na mojego zgłoszenie w ostatnim czasie.

a później Kamsoft się chwali, że program tworzony przy udziale lekarzy. Co to za udział skoro na większość pożądanych i zgłaszanych przez dużą liczbę użytkowników zgłoszeń, dostaje się odpowiedź jak powyżej. :(

Cóż, nie jest łatwo, nie jest, dogodzić wszystkim.
Zgłoszenie sprzed kilku tygodni. "Dlaczego, jak wybiorę pacjenta to ustawia mi się zakład pracy? I musze go usuwać, aby wystawić zwolnienie zgodnie z ZUS!!!" Oczywiście zgłoszenie opiewa jako stan krytyczny, bo lekarze wystawiaj zwolnienia na błędne firmy. Na naszą sugestię, no przecież takie ma Pan dane w bazie, ten pacjent ma przypisane takie firmy, odpowiedź, to są pozostałości, pacjenci nas nie informują, że zmienili zakład pracy i nikt nie czyści ich kartoteki. Jak wstawiacie do ZUS, to powinniście brać zatrudnienie z ZUS. Na sugestię, że przecież ZUS też może nie mieć danych aktualnych - mało prawdopodobne - czy też po prostu usługa może nie działać - nie taki rzadki przypadek - i wówczas dane z kartoteki pozwalają na wystawienie zwolnienia i późniejszą jego elektronizację, otrzymujemy odpowiedź, ale i tak te dane są błędne. Sugestia, by po prostu wyczyścić kartotekę pacjentów też nie przekonuje. No więc mamy nową opcję.
Zgłoszenie sprzed kilku lat, tak, nie było ezla, ale zwolnienia lekarze też wypisywali w naszym systemie. "Jak ustawiam płatnika, to mi się czyści zakład pracy". Jak ro czyści? "No, wpisuję zakład pracy, wybieram pokrewieństwo, ustawiam opiekuna i zakład mi znika". No tak, bo opiekun nie ma wpisanego zakładu pracy. "I co z tego, przed chwila go wpisałem na zwolnieniu!"
I mógłbym tak jeszcze z 10 przykładowych zgłoszeń wyciągnąć, aby pokazać, że oczekiwania Klientów są najczęściej sprzeczne z sobą. I zrobienie coś dla jednego klienta kończy się niezadowoleniem trzech innych. Jasne, można dodać kolejną opcję, ale mamy ich już około 5 tysięcy! Czy sądzi Pan, że ktoś jest w stanie zapanować nad taką ilością ustawień i po pierwsze dostroić program podczas wdrożenia, po drugie sensownie udzielić odpowiedzi na zgłoszony problem.
Wracając do meritum. Zakład pracy ustawia się tylko w przypadku ustawienia pacjenta. A w zasadzie, powinien się ustawiać tylko w sytuacji, gdy nie jest jeszcze ustawiony. Aby nie usunąć firmy, która wpisana została wcześniej. Bo nie jest łatwo ustalić, że ustawiony płatnik to nie jest świadomie ustawiony płatnik przez lekarza, bo przed chwilą tym poinformował go pacjent. W przypadku opiekunów jest też druga strona medalu, opiekun (czyli osoba z kartoteki osoby, nie pacjenci) nie ma w ogóle możliwości aby w kartotece ustawić firmę. Więc i tak należy ręcznie ją ustawiać. Można więc spokojnie przyjąć, i to jest najbezpieczniejsze, że tylko dla osobistych zwolnień mamy prawidłowego płatnika i prawidłowa może się ustawić. W przypadku nieosobistych zwolnień i tak w wielu przypadkach mamy do czynienia z bytem, dla którego nie mamy jak ustawić firmy. Więc wpisujemy ręcznie, albo, najlepiej, korzystamy z tego co zwróci ZUS.

Offline Michał

 • ForumPPS.pl
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2265
 • Pomógł? 58
 • Kujawsko-Pomorski OW
  • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2019, 11:05:34 am »
Panie MK zdaję sobie sprawę, że nie dogodzi się wszystkim. Może w przypadku takich sprzecznych zgłoszeń klientów zastosować jakiś rodzaj głosowania? :)

Przecież nawet jeżeli w kartotece jest wpisany inny płatnik niż w ZUS to w kolejnym kroku wyskoczy okno gdzie można wybrać, do którego płatnika ma iść zwolnienie (chociaż muszę przyznać, że strasznie się namęczyłem aby nauczyć jedną lekarkę, że ważny jest "ptaszek" w kolumnie wybór a nie to który wiersz ma podkreślony :) żeby nie było - uważam, że obecne rozwiązanie jest ok).
Już wielokrotnie miałem przypadki kiedy ZUS nie miał aktualnych danych odnośnie płatnika (a to pacjent zmienił niedawno pracodawcę, a to firma, w której pracował się podzieliła i NIP się zmienił, a to ... jeszcze chyba 3 inne przypadki, których nawet już nie pamiętam).
Jeżeli chodzi o brak możliwości przypisania firmy do osoby nie będącej pacjentem to jest to jedna z ułomności, która zgłosiłem przez MRK, ale prośba o dodanie odpowiedniej opcji została odrzucona.

Czekam też na odpowiedź w sprawie kolejnego zgłoszenia:
Cytuj
utrudnione jest dodawanie osoby nie będącej pacjentem jako rodzica dziecka. Chcąc dodać jak najszybciej rodzica dziecka, na karcie pacjenta (dziecka) w zakładce "3. Rodzina" klikamy w odpowiednią ikonę do dającą rodzica (pierwsza), wyskakuje nam lista pacjentów. Jeżeli się okaże, że rodzica nie ma na liście to musimy:
1. zamknąć listę pacjentów
2. kliknąć przycisk "F2 Dodaj"
3. w nowym oknie zaznaczyć opcję "Z listy osób"
4. wyszukać osobę i jeżeli nie ma to
5. kliknąć w przycisk trzech kropek
6. kliknąć przycisk "F2 Dodaj"
7. wpisać dane osoby
8. zatwierdzić przyciskiem "OK"
9. potwierdzić wybór przyciskiem "OK"
10. Zmienić rodzaj pokrewieństwa z rodziny na rodzic
11. zatwierdzić przyciskiem "OK"

Proponuję aby w oknie z listą pacjentów dodać przycisk, np. "Lista osób", który przełączy Listę pacjentów na listę osób. W ten sposób z 11 kroków pozostanie tylko 6:
1. kliknąć przycisk "Lista osób"
2. wyszukać osobę i jeżeli nie ma to
3. kliknąć przycisk "F2 Dodaj"
4. wpisać dane! osoby   
5. zatwierdzić przyciskiem "OK"
6. potwierdzić wybór przyciskiem "OK"

Nie rozumiem też dlaczego odrzucono prośbę innego użytkownika dotyczącą tego, żeby przed nazwą wyświetlać NIP płatnika, gdyż to właśnie NIP a nie nazwa jest na zwolnieniu i o dziwo pacjenci mają częściej problem z podaniem nazwy płatnika a nie jego NIPu i często jest tak że dopiero podczas podglądu eZLA (przed jego podpisaniem) okazuje się że NIP jest niewłaściwy.

Generalnie uważam, że przed wejściem w życie obowiązku wystawiania eZLA, mała liczba lekarzy wystawiała zwolnienia z poziomu KS-SOMED. Teraz kiedy jest taki obowiązek trzeba trochę zmienić podejście do obsługi. Nie wiem czy moja koncepcja jest najlepsza, ale ja sobie wyobrażam to tak:

Przychodzi/dzwoni pacjent (rodzic z dzieckiem-pacjentem) do przychodni żeby się zarejestrować na wizytę. Pracownik rejestracji się pyta czy będzie konieczne wystawienie zwolnienia. Jeżeli tak, to sprawdza czy w KS-SOMED są wpisane aktualne dane płatnika pacjenta (rodzica pacjenta) i w razie konieczności poprawia/dodaje odpowiednie dane. Później lekarz podczas wizyty nie będzie miał problemów z wystawieniem zwolnienia bo wszystko będzie aktualne.
Chcę przygotować odpowiednią instrukcję słowno-obrazkową dla pracowników przychodni, ale wg mnie na chwilę obecną zastosowanie powyższego rozwiązania jest mocno utrudnione w KS-SOMED (patrz np. problem z opiekunami nie będącymi pacjentami) bo sprawdzenie/poprawienie/dodanie odpowiednich informacji zabiera wg mnie za dużo czasu.

Jeżeli moje rozumowanie jest błędne to z chęcią przeczytam jak to można lepiej rozwiązać (naprawdę jestem otwarty na wszelkie pomysły mogące usprawnić pracę).
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

 • Kamsoft
 • Super Specjalista
 • *****
 • Wiadomości: 324
 • Pomógł? 37
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 13, 2019, 12:00:37 pm »
Panie MK zdaję sobie sprawę, że nie dogodzi się wszystkim. Może w przypadku takich sprzecznych zgłoszeń klientów zastosować jakiś rodzaj głosowania? :)

No niestety, ale tak to nie może działać. Brutalnie mówiąc. Kupił Pan program, który robi A. Mógł być Pan świadom, że tak to robi - można dostać wersję demo i sprawdzić. Jestem realistą i wiem, że technicznie i po ludzku nie da się wszystkiego sprawdzić, ale mamy taką, przynajmniej teoretyczną możliwość. Może się Pan nie zgadzać, z funkcjonalnością A, ale świadomie (tak wiem, nierealne) kupił Pan system z taką funkcjonalnością. Miał Pan wybór. Klient X kupił system z funkcjonalnością A. I akurat jemu taka funkcjonalność świetnie pasuje, wdrożył ją, nauczył lekarzy, procesy biznesowe pod tą funkcjonalność przygotował. I działa tak od kliku lat. I teraz nagle, na Pana wniosek, bo uważa Pan że funkcjonalność A jest do kitu, zmieniamy ją. Pan, który, przynajmniej teoretycznie maił wybór i mógł Pan wybrać inny system, jest szczęśliwy. Producent Pana posłuchał. Ale klient X nie ma wyboru. On wybrał lat temu kilka system z funkcjonalnością A i teraz ją traci, bo są inni "lepsi" klienci. Oczywiście proszę nie brać tę historyjkę osobiście do siebie, chciałem tylko pokazać, jak to w rzeczywistości działa. Dlaczego tak opornie wprowadzamy pewne zmiany. Proszę mi wierzyć, już wielokrotnie, gdy usuwaliśmy funkcjonalność, która nie miała już racji bytu, po prostu mieliśmy w firmie Armagedon. Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta, ale wiele, wiele lat po tym jak Kasy Chorych się skończyły i gdy cała Polska miała już jednolite rozliczenia, nadal mieliśmy i wspomagaliśmy rozliczenia dla poszczególnych kas. Bo byli klienci, którzy na podstawie tych rozliczeń swoje własne procesy biznesowe opracowali i nie interesowało ich, że to zestawienie dla Wielkopolskiej Regionalnej Kasy Chorych od 10 lat już jest niepotrzebne. Dla nich było krytyczne.


Jeżeli chodzi o brak możliwości przypisania firmy do osoby nie będącej pacjentem to jest to jedna z ułomności, która zgłosiłem przez MRK, ale prośba o dodanie odpowiedniej opcji została odrzucona.

Ano tak, bo firmy służą przede wszystkie do tego, aby system potrafił dobierać właściwe umowy. dane dla ZUS to dodatkowa dogodność. Dlatego nie będziemy wprowadzać do osób danych, które można wprowadzić inaczej, właśnie np. ręcznie podczas wystawiania zwolnienia czy wręcz pobrania z ZUS. Czym w końcu różniła by się osoba od pacjenta?

Czekam też na odpowiedź w sprawie kolejnego zgłoszenia:
utrudnione jest dodawanie osoby nie będącej pacjentem jako rodzica dziecka. Chcąc dodać jak najszybciej rodzica dziecka, na karcie pacjenta (dziecka) w zakładce "3. Rodzina" klikamy w odpowiednią ikonę do dającą rodzica (pierwsza), wyskakuje nam lista pacjentów. Jeżeli się okaże, że rodzica nie ma na liście to musimy: (?)

A testował Pan to na nowych wersjach?

Nie rozumiem też dlaczego odrzucono prośbę innego użytkownika dotyczącą tego, żeby przed nazwą wyświetlać NIP płatnika, gdyż to właśnie NIP a nie nazwa jest na zwolnieniu i o dziwo pacjenci mają częściej problem z podaniem nazwy płatnika a nie jego NIPu i często jest tak że dopiero podczas podglądu eZLA (przed jego podpisaniem) okazuje się że NIP jest niewłaściwy.
Ponieważ ta informacja jest widoczna po prawej stronie z podglądem zwolnienia.


Offline Michał

 • ForumPPS.pl
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2265
 • Pomógł? 58
 • Kujawsko-Pomorski OW
  • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2019, 13:21:44 pm »
W większości kwestii mnie Pan przekonał, ale proszę wziąć też pod uwagę, że eZLA to coś nowego czego nie było gdy ja i wielu innych klientów wybierało system. Tak wiem, że KS-SOMED umożliwiał wystawianie zwolnień papierowych, ale nawet w jednym biuletynie jest napisane coś w stylu "trzeba zmienić podejście" czy jakoś tak (chodzi o to że teraz wystawia się jedno zwolnienie a nie kilka - dla każdego płatnika osobno).
Czekam też na odpowiedź w sprawie kolejnego zgłoszenia:
utrudnione jest dodawanie osoby nie będącej pacjentem jako rodzica dziecka. Chcąc dodać jak najszybciej rodzica dziecka, na karcie pacjenta (dziecka) w zakładce "3. Rodzina" klikamy w odpowiednią ikonę do dającą rodzica (pierwsza), wyskakuje nam lista pacjentów. Jeżeli się okaże, że rodzica nie ma na liście to musimy: (?)

A testował Pan to na nowych wersjach?

tak testowałem i szczerze mówiąc nie zauważyłem żadnej zmiany. Jeżeli jakaś zmiana zaszła to proszę mnie oświecić (nie wykluczam, że czegoś nie zauważyłem).
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2019, 13:24:27 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

 • Kamsoft
 • Super Specjalista
 • *****
 • Wiadomości: 324
 • Pomógł? 37
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 13, 2019, 14:34:08 pm »
W większości kwestii mnie Pan przekonał, ale proszę wziąć też pod uwagę, że eZLA to coś nowego czego nie było gdy ja i wielu innych klientów wybierało system. Tak wiem, że KS-SOMED umożliwiał wystawianie zwolnień papierowych, ale nawet w jednym biuletynie jest napisane coś w stylu "trzeba zmienić podejście" czy jakoś tak (chodzi o to że teraz wystawia się jedno zwolnienie a nie kilka - dla każdego płatnika osobno).

No tak, zmienić podejście, ale to dotyczyło ułamka procenta wystawianych zwolnień, czyli tych, z kilkoma firmami. Tak mi się wydaje, patrząc na wszystkie wystawiane zwolnienia to te, z wieloma firmami nie są najczęściej spotykane.
Tak, eZLA to nowość, natomiast wstawianie zwolnień nowością nie jest. Proszę mi wierzyć, lekarze, którzy korzystali z naszego systemu nie dla rozliczeń, a dla dokumentacji medycznej, ze zwolnień naprawdę korzystali. Ja sam zawsze miałem wielkie obawy, no bo wydruk z naszego programu na drukach ścisłego zarachowania? Ale jednak, naprawdę sporo lekarzy z tego korzystało i po prostu byli nauczenie pewnego rygoru pracy. Stąd te wszystkie obawy przed zmianą. I naprawdę, proszę mi uwierzyć, nie raz już miałem nieprzyjemności tylko dlatego, że coś w systemie zrobiłem, bo wydawało się to jak najbardziej sensowne i zgłoszenie było w pełni rozsądne.
Proszę zauważyć, że zwykle pisząc tu opisuję wyimaginowane problemy ustosunkowując się do takiego jak to zgłoszenie. Tylko i wyłącznie jako pewnie myślowy eksperyment. I nie należy ich brać zbyt dosłownie i do nich się odnosić, że to przecież drobiazg i można by inaczej. Niestety, ale rzeczywisty sytuacji, które powodowały, że u nas było gorąco, to chyba oczywiste, opisywać nie mogę. Więc muszę wymyślać.

Offline MK

 • Kamsoft
 • Super Specjalista
 • *****
 • Wiadomości: 324
 • Pomógł? 37
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 13, 2019, 14:46:53 pm »
Natomiast co do Pana propozycji z listą osób na liście pacjentów. No więc nie da się tego zrobić. Z tej prostej przyczyny, że okna wyboru są wspólne dla całego systemu. I takie przejście mogło by pojawić się w najmniej niespodziewanych sytuacjach. W szczególność, ktoś mógłby wybrać osobę jako pacjenta na wizycie. Jasne, można by było zablokować i udostępnić tylko w przypadku dodawania rodziny. Fajnie, ale należałoby przerobić interface wyboru. No bo obecnie wywołując wybór pacjenta wiem, że jeśli dostane coś o ID 123 to jest to pacjent o ID 123. Teraz mógłbym dostać osobę o ID 123 a osoba o ID 123 to nie jest to samo co pacjent o ID 123. No więc nawet jeśli ta osoba o ID 123 pojawiła by się tylko przy wyborze rodziny, to jednak interface zwrotny tak czy owak musiałby informację pacjent/osoba zwrócić. Czyli trzeba by go jednak zmienić. No i trzeba by go zmienić w CAŁYM systemie, gdzie nawet nigdy osobę nie wybierzemy. Wszędzie, no bo wszędzie okno wyboru pacjenta jest. To oczywiście nie jest niemożliwe. Nie jest niemożliwe przekopanie Mierzei Wiślanej przez grupę osób za pomocą li tylko łopat i taczek. Technicznie jest to wykonalne. Ale koszt i czas? To mniej więcej to samo. Aby tu zaoszczędzić kilka kliknięć musimy przerobić cały system. A ile możliwych błędów to wygeneruje?
Nie wszystko, co wydaje się proste proste jest.
A fakt, nie doczytałem do końca to co Pan napisał i myślałem, że chodzi o problem nie odświeżania listy osób po ich dodaniu.

Offline Michał

 • ForumPPS.pl
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 2265
 • Pomógł? 58
 • Kujawsko-Pomorski OW
  • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - dodawanie opiekuna dziecka przez rejestrację (na potrzeby eZLA)
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 14, 2019, 22:22:09 pm »
No ale przecież teraz też jest możliwość dodania innej osoby jako rodzica, więc system przecież jakoś rozpoznaje, że to nie jest pacjent. Podałem propozycję "listy osób na liście pacjentów" bo takie rozwiązanie wydało mi się najprostsze z punktu widzenia użytkownika. Jeżeli nie można tego zrealizować w ten sposób, to może istnieje możliwość żeby zrobić to inaczej. Nie jestem programistą, ale może np. na karcie pacjenta (dziecka) w zakładce "3. Rodzina" przy ikonach dodających rodzica (pierwsza), itd. dodać jakiegoś checkboxa, który sprawi, że zamiast Listy Pacjentów wyświetli się Lista Osób. Nie wiem czy tak się da i czy to też będzie wymagało tyle pracy co w poprzedniej propozycji. Chodzi mi bardziej o to, że zasygnalizowałem problem i propozycję jak wg mnie można by było to usprawnić. Nie upieram się przy tym rozwiązaniu jeżeli tak się nie da albo wymaga to zbyt dużych nakładów, ale może da się to rozwiązać jeszcze inaczej?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 


* Kalendarz Świadczeniodawcy

Maj 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 [25]
26 27 28 29 30 31

Nie znaleziono żadnych wydarzeń w kalendarzu.

* Szukaj


Reklama

* Shoutbox

Odśwież Historia
 • Nie ma jeszcze żadnych wiadomości!

* Kto jest on-line

 • Kropka Gości: 31
 • Kropka Ukrytych: 0
 • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

* Aktywni

Paweł Paweł
7815 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
2914 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
Michał Michał
2265 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2227 Wiadomości
maciek777 maciek777
2135 Wiadomości
09061303
1911 Wiadomości
bart bart
1494 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1291 Wiadomości

Reklama

Oprogramowanie - wybierz na Ceneo

Reklama