collapse

Reklama


Autor Wątek: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)  (Przeczytany 9206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline foti

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 372
  • Pomógł? 5
Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« dnia: Listopada 06, 2018, 21:42:29 pm »
Może komuś się uda
ja akurat pomagam stomatologim
http://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1152018def,6842.html

Ciekawe dlaczego tylko jak zwykle POZ?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 06, 2018, 22:05:05 pm »
bo to POZ wystawia najwięcej zwolnień lekarskich a to właśnie w związku z eZLA jest dofinansowanie. Zastanawiam się czy roczne odnowienie licencji na oprogramowanie gabinetowe też można pod to podpiąć?
Z drugiej strony i tak to dofinansowanie tylko 65% wydatków i najpierw trzeba wydać własne pieniądze.
No i nie jest to takie bezwarunkowe bo świadczeniodawca zobowiązuje się m. in. do:
 
Cytuj
respektowania do upływu pięciu lat od dnia 1 stycznia 2019 r. prawa kontroli
przez Ministra Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia sposobu wykorzystania
przez  świadczeniodawców  dofinansowania  udzielonego  przez  Fundusz  oraz
wystawiania zaświadczeń lekarskich w postaci elektronicznej
Cytuj
informowania, w każdy dostępny sposób, że źródłem finansowym zakupionych
w  ramach  dofinansowania  urządzeń  informatycznych,  oprogramowania  lub
przeprowadzonych  szkoleń  są  środki  pochodzące  z  budżetu  państwa
i przekazane przez Ministra Zdrowia, co najmniej przez umieszczenie naklejki
informacyjnej na sprzęcie; 

Podkreślenia są moje :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 06, 2018, 22:56:50 pm »
Bo porozumienie zielonogórskie od miesięcy mówi, że nie ma gotowego systemu do wystawiania e-zwolnień (ostatnio słyszałem coś takiego w radio w kwietniu) podczas gdy to nieprawda bo jest system. Postanowili więc dać im jakiś ochłap, żeby się odczepili, bo nie chcą przesuwać terminu.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 07, 2018, 10:06:03 am »
karolweksler, to ja może napiszę co myślę na temat tego systemu. System oczywiście jest, ale:
- cały czas pojawiają się awarie i system nie działa
- co jakiś czas system pojawiają się inne problemy, np. że wg lekarza ezla poszło a ZUS twierdzi że nic nie dostali i nie ma nikogo w ZUS, kto by szybko takie problemy wyjaśnił i lekarz i pacjent tracą czas na wyjaśnianie
- wczoraj na konferencji prezes ZUS powiedziała, że ok 50% zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej, tzn. że mniej niż 50% bo gdyby było inaczej to by powiedziała, że ponad 50%. Skoro na 3 tygodnie przed godziną "0", gdy system nie jest wykorzystywany nawet w 50% działa ona tak jak napisałem powyżej to strach się bać co będzie jak wszyscy lekarze zaczną w nim pracować.
- dopiero od 23 października 2018 roku zaczął działać rejestr asystentów medycznych, którzy mają wspomóc w wystawianiu zwolnień. Gdzie tu czas na szkolenia itp?
- niby RAM już działa, ale ZUS nie umożliwia wystawiania asystentom medycznym zwolnień wprost z aplikacji gabinetowych tylko poprzez system ZUSowski, a brakująca funkcjonalność ma być udostępniona na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 roku!
- pacjenci tak czy owak będą chcieli mieć papierowe potwierdzenie zwolnienia, więc dochodzą koszty eksploatacji (serwis drukarek, papier, tonery) po stronie świadczeniodawców. Na tym wszystkim zyska tylko ZUS, kosztem świadczeniodawców bo to oni będą robić wszystko co teraz pracownicy ZUS.

Jestem jak najbardziej za eZLA ale za wprowadzeniem tego na innych warunkach:
- dobrowolność (jak lekarz chce, ma czas i umiejętności to wystawia eZLA, a jak jest emerytem, który nie radzi sobie z obsługą komputera i nie che to nie)
- premiowanie świadczeniodawców, którzy wystawiają eZLA (do rozważenia w jakiej formie, czy wzrost stawki kapitacyjnej, czy może bezpośrednia dopłata ZUS za każde wystawione eZLA, czy może  jeszcze w jakiś inny sposób)
- jak już uruchamiają dotację celową to żeby nie było to robione na prędko tak jak teraz, czyt. wczorajsze zarządzenie prezesa NFZ, gdzie nie można nic zaplanować tylko jak chcesz to musisz na szybko wszystko robić żeby otrzymać dotację.

PS. PZ się nie odczepiło: https://www.federacjapz.pl/index.php?mnu=wiadomosc&id=458
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline ZBIK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 07, 2018, 11:50:50 am »
Do tego jeszcze 65% dotacji jest liczone maksymalnie od kwoty 3500 zł czyli dotacja jest maksymalnie 2275 na jedno stanowisko lekarza wystawiającego zwolnienia (max 4 stanowiska). Mam pytanie jak sobie jeszcze na szybko poradzić z warunkiem postępowania przy zakupie zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych przy zakupie np. 1 komputera, bo taki jest warunek w zarządzeniu?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 07, 2018, 14:03:45 pm »
ZBIK, o jakim warunku piszesz? Gdzieś jest napisane, że to musi być 1 komputer na lekarza? wg mnie nie ma nic takiego. Ja mam inne wątpliwości:
- Czy można uzyskać dofinansowanie na coroczne odnowienie licencji oprogramowania gabinetowego? Jeżeli tak to czy wszystkie pozycje z faktury (bloz, podpisy elektroniczne, icd-10, admed, rejestracja on-line itp.)?
- Czy można uzyskać dofinansowanie na listwy zasilające? :)
- Czy koszt transportu jeżeli znajduje się na fakturze za sprzęt IT też możemy wliczyć?
- Czy można złożyć dwa wnioski o dofinansowanie? Jeden na sprzęt i oprogramowanie, które zostało zakupione w 2018 roku do dnia dzisiejszego a kolejny na pozycje, które dopiero zostaną zakupione? Podobno liczy się kolejność składania wniosków i nie chciałbym aby czekając na nowy sprzęt/faktury okazało się że nie dostaniemy dofinansowania na sprzęt, który już mamy bo skończyły się środki przeznaczone na ten cel.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 07, 2018, 14:07:49 pm »
Dla mnie to wygląd na projekt "na odczepnego", by zlikwidować argument PZ że są legiony lekarzy rodzinnych pracujących bez komputerów. Dla innych to średnio do wykorzystania.

Offline ZBIK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Pomógł? 0
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 07, 2018, 18:30:50 pm »
'Michał' - ja nie pisałem że 1 komputer na lekarza, tylko o tym, że dofinansowanie jest max dla 4 stanowisk lekarzy wystawiających zwolnienia  Cytat z Zarządzenia Nr 115 Prezesa NFZ: "4)dofinansowanie może zostać przyznane na nie więcej niż czterech lekarzy POZ wystawiających zaświadczenia lekarskie w miejscu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej u jednego świadczeniodawcy, a w przypadku świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w więcej niż jednym miejscu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej - na nie więcej niż cztery miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej (wniosek o udzielenie dofinansowania składa się w oddziale Funduszu właściwym dla siedziby uprawnionego świadczeniodawcy)". Z tym 1 komputerem to moje pytanie odnosiło się do przykładu jak w zgodzie z warunkami Ustawy o zamówieniach publicznych dokonać prosto zakupu np. 1 komputera... Cytat z Załącznika Nr 1 (Wniosek) do Zarządzenia Nr 115 Prezesa NFZ - VI. ZOBOWIĄZANIE - punkt. 2: "2)   stosowania procedur zawierania umów wynikających z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, chyba że świadczeniodawca nie jest zamawiającym w rozumieniu tej ustawy". Właśnie o to mi chodziło w moim pytaniu, jak spełnić warunki tej ustawy w tym przypadku np. przy zakupie 1 komputera? NFZ stoi na stanowisku, że wszystkie procedury wynikające z tej ustawy muszą być przez zamawiającego, czyli określoną jednostkę POZ zachowane, ponieważ zakup częściowo jest finansowany z środków publicznych.
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2018, 18:40:12 pm wysłana przez ZBIK »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 07, 2018, 21:11:41 pm »
No ja niestety (albo i stety) nigdy z zamówieniami publicznymi nic wspólnego nie miałem, więc nie pomogę. Te dotacje są zatem dla tych, którzy akurat w 2018 roku zainwestowali w "informatyzację" (ja niestety większość wydatków miałem w 2017 :( ), więc to kwestia przygotowania samych wniosków oraz dla "NZOZów" i praktyk lekarskich (a takich w POZ jest chyba najwięcej), które nie podlegają pod ustawę o zamówieniach publicznych i mogą na prędko coś kupić.

a propos przygotowania ZUS do eZLA to właśnie moim oczom ukazał się taki komunikat przy próbie założenia konta PUE:

Cytuj
Informacja

Z powodu planowanej przerwy serwisowej
Portal jest chwilowo niedostępny.

Planowane przywrócenie dostępności:
2018-11-07 godzina 22:00

Za utrudnienia przepraszamy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 07, 2018, 21:17:27 pm »
Przerwy techniczne muszą być. Jeśli jakiś system informatyczny nie ma przerwy technicznej, to znaczy, że jest coś nie w porządku. Zwykle oznacza to, że administrator nie wykonuje kopii. Patrz strona Intercity - mają komunikat, że codziennie w nocy przez godzinę jest przerwa.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 07, 2018, 21:29:12 pm »
zgadza się i ja to wiem, ale zazwyczaj prace serwisowe odbywają się późno w nocy a nie wieczorem. Rozumiem, że ZUS nie chce płacić za pracę w godzinach nocnych :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline obserwator

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 07, 2018, 21:55:48 pm »
Kwota wolna w zamówieniach publicznych to chyba kwota 25000 netto więc do tej kwoty nie musisz zbierać ofert o X firm. Kupujesz tam gdzie Ci wygodnie.
Zarządzenie mówi o zakupu urządzeń informatycznych a więc jak dla mnie możesz w to spokojnie powrzucać zasilacze awaryjne,drukarki, komputery.
Przy max 4 lekarzach masz do wydania 14000brutto z dotacji więc całość to jakieś 21 tyś a więc kosztuje cię sprzęt jakieś 7 tysięcy

A czy ktoś kupi sobie za to licencję czy wyszkoli lekarzy to już jego sprawa
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2018, 21:57:33 pm wysłana przez obserwator »

Offline dakol89

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 08, 2018, 09:54:17 am »
Jak rozumieć § 4. 1 pkt b
"wydatki nie mogą być wyższe niż 3 500 zł oraz podatek VAT "

Proszę o wyjaśnienie nie jestem VAT'owcem, czy w takim wypadku kwota dofinansowania  to 3500 netto i osobno otrzymam do tego dofinansowania zwrot równowartości VAT ?

Offline pasztetowa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 0
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 08, 2018, 11:54:34 am »
No ja niestety (albo i stety) nigdy z zamówieniami publicznymi nic wspólnego nie miałem, więc nie pomogę. Te dotacje są zatem dla tych, którzy akurat w 2018 roku zainwestowali w "informatyzację" (ja niestety większość wydatków miałem w 2017 :( ), więc to kwestia przygotowania samych wniosków oraz dla "NZOZów" i praktyk lekarskich (a takich w POZ jest chyba najwięcej), które nie podlegają pod ustawę o zamówieniach publicznych i mogą na prędko coś kupić.

a propos przygotowania ZUS do eZLA to właśnie moim oczom ukazał się taki komunikat przy próbie założenia konta PUE:

Cytuj
Informacja

Z powodu planowanej przerwy serwisowej
Portal jest chwilowo niedostępny.

Planowane przywrócenie dostępności:
2018-11-07 godzina 22:00

Za utrudnienia przepraszamy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czyli nie można starać się o dofinansowanie jeśli komputery kupione były w 2017r?

Offline mikeyello

  • Sponsorzy Forum
  • Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 191
  • Pomógł? 4
  • MOW NFZ
Odp: Dotacja z NFZ na sprzęt informatyczny i szkolenia :-)
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 08, 2018, 12:05:37 pm »
Kwota wolna w zamówieniach publicznych to chyba kwota 25000 netto więc do tej kwoty nie musisz zbierać ofert o X firm. Kupujesz tam gdzie Ci wygodnie.
Zarządzenie mówi o zakupu urządzeń informatycznych a więc jak dla mnie możesz w to spokojnie powrzucać zasilacze awaryjne,drukarki, komputery.
Przy max 4 lekarzach masz do wydania 14000brutto z dotacji więc całość to jakieś 21 tyś a więc kosztuje cię sprzęt jakieś 7 tysięcy

A czy ktoś kupi sobie za to licencję czy wyszkoli lekarzy to już jego sprawa

Prawu zamówień publicznych nie podlegają zamówienia poniżej 30 tys. euro (art 4. pkt 8 ustawy) co stanowi według Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów kwotę: 129.351,00 zł netto (bez podatku VAT). Z reguły w podmiotach publicznych zamówienia tego typu regulują oddzielne regulaminy.
Mazowiecki OW

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 114
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]