collapse

Reklama


Autor Wątek: No i po EDM....  (Przeczytany 9857 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 12, 2018, 09:35:28 am »
To jest ciekawe

http://di.com.pl/od-nowego-roku-zacznie-obowiazywac-elektroniczna-dokumentacja-medyczna-czy-placowki-zdrowia-sa-na-to-gotowe-61062?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+glowny-di+%280+-+DI+kanal+glowny+%28go%C5%82y%29%29

Najciekawszy jest ten fragment
Cytuj
Placówkom, które nie mają zaplecza IT, Atende Medica bezpłatnie udostępni narzędzia niezbędne do tego, żeby spełnić nowe wymogi.

I rzeczywiście na ich stronie jest
Cytuj
Darmowy EDM!
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, która umożliwia
wystawianie dokumentów elektronicznych w formacie HL7 CDA zupełnie za darmo!
Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ
Darmowa rejestracja: KLIKNIJ TUTAJ

Trzeba będzie się z tym zapoznać!

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2018, 09:37:50 am wysłana przez PiotrSz »

Offline cobratw

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Pomógł? 14
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 12, 2018, 09:49:05 am »
Cytuj
z początkiem stycznia przyszłego roku wejdzie w życie elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM). To oznacza, że trzy dokumenty ? karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz pisemna informacja specjalisty dla lekarza kierującego ? będą obowiązywać wyłącznie w formie elektronicznej. Dla innych dokumentów przewidziane są późniejsze terminy, dlatego wystawianie elektronicznych recept, zwolnień i skierowań nadal będzie opcjonalne.

trochę mieszają, bo zwolnienia wcześniej

Trzeba będzie się z tym zapoznać!
trzeba się zarejestrować podając dane podmiotu

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 12, 2018, 13:34:51 pm »
Czyli Porozumiemie i specjaliści chwilowo dostali od ministra  ochłapy które ich interesowały (uchylenie rozporządzenai OWU), ale ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia zostaje i na razie dotyczyć będzie szpitali, które zwykle mają już jakiś system i wystarczy aktualizacja.

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 12, 2018, 13:54:54 pm »
Najbardziej mieszają że nie wiadomo co jest prawdą a co nie. Na stronie naczelnej izby lekarskiej piszą że nie wejdzie obowiązek od 1 stycznia, na innych piszą że wjedzie. Co jest prawdą a co nie tego nie wiem bo nigdy nie piszą tego prostym językiem tylko zawsze kombinują. Ja to wolałbym żeby każdy miał wybór czy ktoś chce papierowo czy elektronicznie.

Offline rd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Pomógł? 3
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 20, 2018, 13:05:02 pm »
Najbardziej mieszają że nie wiadomo co jest prawdą a co nie. Na stronie naczelnej izby lekarskiej piszą że nie wejdzie obowiązek od 1 stycznia, na innych piszą że wjedzie. Co jest prawdą a co nie tego nie wiem bo nigdy nie piszą tego prostym językiem tylko zawsze kombinują. Ja to wolałbym żeby każdy miał wybór czy ktoś chce papierowo czy elektronicznie.

Bo niestety trzeba poświęcić nieco czasu żeby to zrozumieć...
Pierwsza sprawa - czym innym jest EDM (Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) a czym innym dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Druga sprawa - termin 1.1.2019 przewija się w 2 różnych miejscach i dotyczy właśnie tych 2 różnych pojęć. Wycofują się z jednego obowiązku, drugi zostaje.

W skrócie - EDM jest definiowana w Ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, dokumenty takie mają być podpisane podpisem kwalifikowanym, e-puapem lub certyfikatem ZUS i muszą być zgodne z formatami CIOZ. Kolejne rozporządzenia MZ będą precyzować jakie dokładnie dokumenty składają się na EDM. Na razie są to 3 dokumenty (karta informacyjna, karta porady-odmowy i informacja dla lekarza kierującego). Dla EDM czyli tych trzech dokumentów cały czas obowiązuje termin 1.1.2019 podany w przytoczonej ustawie. Ustawa ta mówi też o terminach e-recept czy e-skierowań - które również obowiązują.

Druga kwestia to "Dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej" - ta definicja pojawia się w Ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Takie dokumenty też mają być zgodne z formatami CSIOZ natomiast nie muszą być podpisane tak jak w definicji EDM (może być stosowany np. certyfikat wewnętrzny). Rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej mówiło o prowadzeniu w ten sposób historii choroby / historii zdrowia i choroby od dnia 1.1.2019 r. I z tego zapisu się właśnie wycofują.

Mam nadzieję, że teraz jest nieco jaśniej.
« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2018, 13:08:50 pm wysłana przez rd »

Offline rd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Pomógł? 3
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 05, 2018, 14:34:56 pm »

Offline piotrek60

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 12, 2018, 20:35:11 pm »
witam! prowadzę rozliczenia elektroniczne  gabinetowi mojej zony. staram się być na bieżąco, ale to co się teraz wyprawia , to są jakieś jaja!!nic nie wiem  i nawet nie staram się tego zrozumieć. absurd goni absurd.postanowiłem tema t przeczekać i zobaczyć co będzie dalej. tymczasem życzę forumowiczom dobrych i spokojnych świąt bożego narodzenia.pozdrawiam  - piotrek60

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 777
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: No i po EDM....
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 02, 2019, 12:17:45 pm »
witam! prowadzę rozliczenia elektroniczne  gabinetowi mojej zony. staram się być na bieżąco, ale to co się teraz wyprawia , to są jakieś jaja!!nic nie wiem  i nawet nie staram się tego zrozumieć. absurd goni absurd.postanowiłem tema t przeczekać i zobaczyć co będzie dalej. tymczasem życzę forumowiczom dobrych i spokojnych świąt bożego narodzenia.pozdrawiam  - piotrek60
to zawsze były jaja jak pojawiał się minister czegoś tam i wprowadzał to i owo. Pan JKM raz odpowiedział na pytanie "Dla czego nie problemów ze sprzedażą śrubek i wkrętów?" a odpowiedź: "Bo nie istnieje żaden minister ds. śrubek i wkrętów." Żeby pozbyć się tego absurdu to najlepiej zlikwidować wszystkich ministrów.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 87
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]