collapse

Reklama


Autor Wątek: Licencjonowanie PPS-a  (Przeczytany 4032 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Pomógł? 3
  • Wielkopolski OW
Licencjonowanie PPS-a
« dnia: Października 24, 2018, 07:58:30 am »
Witam. Chciałbym zapytać jak wygląda licencjonowanie pps-a czy na program czy na stanowisko ?
Chodzi mi o to że np na jednym kompie są np 4 pps-y (każdy z inna bazą) a na innym kompie jeden program. Jak to liczyć ?
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2018, 09:56:56 am wysłana przez Qba »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #1 dnia: Października 24, 2018, 12:12:07 pm »
Opisz dokładniej.
Na tym jednym kompie masz 4 ppsy z różnymi bazami zakładam na różnych licencjach - jest ok (inaczej nie widzę uzasadnienia).
A co jest na tym innym kompie?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Qba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Pomógł? 3
  • Wielkopolski OW
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #2 dnia: Października 24, 2018, 12:17:55 pm »
Licencja jest ta sama (4 programy) różne bazy

to co mam 4 pps-y różne bazy i jak tak mam to zużywam 4 licencje nawet jak to jest na jednym kompie zainstalowane ?

ps. program chodzi po sieci instalacja na serwerze

mam teraz jedna licencje ale ilość 12 na fakturze chyba to chodzi o stanowiska ?
to teraz nie wiem czy na stanowisku mogę sobie zainstalować np te 4 pps-y ? i będzie to liczyć właśnie jako 1 stanowisko ?
na kolejnym kompie kolejne 4 pps-y i kolejne stanowisko ?
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2018, 12:33:01 pm wysłana przez Qba »

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #3 dnia: Października 24, 2018, 15:14:41 pm »
NIe znam się na licencjonowaniu przez Kamsoft ale mam pewne doświadczenie jak KSPPS sprawdza licencje.
Co można przyjąć jako materializację umowy o prawa autorskie.

1. Zależy to od ilości użytkowników podłączonych do jednej bazy danych.
2. Zależy to od systemu operacyjnego lub adresu IP z którego pochodzi połączenie.

Generalnie do jednej bazy danych można mieć tyle samo połączeń co licencji.
KSPPS uruchamiając się porównuje zawartość pliku z licencjami z zapisami na temat licencji w bazie danych i jak jest tych połaczeń zbyt wiele nie uruchamia się .

Czyli jak masz 4 kopie KSPPS to możesz to każdej kopii wykonać tyle połączeń ile jest licencji dla każdej kopii.

ALe jest wyjątek od tej reguły dla systemów gdzie baza danych jest zainstalowana na Windows 7 (potwierdzone) połączeń może być duuuużo więcej. Wówczas sprawdzany jest wyłącznie użytkownik Windowsowy wykorzystujący połączenie. Czy możemy sobie uruchomić o wiele więcej kopii KS-PPS.

Podejrzewam, że chodzi o wszystkie systemy operacyjne, które nie są serwerowe ale to tylko domniemanie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #4 dnia: Października 24, 2018, 20:37:20 pm »
@Qba
Licencja ta sama, różne bazy - nie rozumiem po co, ale idźmy dalej (instalacje na różne podmioty? - chyba się nie da chociaż może).
Licencja jest na nip/podmiot + ilość stanowisk równolegle pracujących. Stanowisko równolegle pracujące niekoniecznie równe jest komputerowi fizycznemu (np serwer RDP), ale bardziej sesji w bazie danych - nie wchodząc w szczegóły, ile osób równocześnie pracuje w PPS, tyle zużywa się licencji (w ramach jednej bazy).

1 licencja/na fv 12 szt. - zobacz do modułu Admin, dalej Admin - Licencje. Tam zobaczysz, co masz. Na pewno nie masz 12 licencji na PPSa na jednej fv (licencja - nip). Są to raczej stanowiska.

Piszesz, że nie wiesz czy instalować 4 PPSy na stanowisku - po co Ci 4 różne bazy, dalej nie wiem, a nawet, jak to jest ten sam NIP, to jest efektywnie generujące problemy, a nawet może niemożliwe do ogarnięcia rozwiązanie.
Licencja jedna = 1 baza i ilość połączeń do niej (jak napisał zukes) i upraszczając, tak to trzeba rozumieć.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2018, 12:48:36 pm »
ALe jest wyjątek od tej reguły dla systemów gdzie baza danych jest zainstalowana na Windows 7 (potwierdzone) połączeń może być duuuużo więcej. Wówczas sprawdzany jest wyłącznie użytkownik Windowsowy wykorzystujący połączenie. Czy możemy sobie uruchomić o wiele więcej kopii KS-PPS.

Na win7 (na serwerze) też limituje połączenia! Pewne bo kiedyś musiałem dokupywać bo nie wpuszczało kolejnych (niektóre gabinety miały pracować zmianowo a się nagle okazało, że pracują razem..). A na początku 2018 jak były problemy ze stabilnością PPSa i wieszało sesje które nie rozłączały się z bazy to też po pewnym czasie nie wpuszczało kolejnych połączeń bo limit wykorzystany (nic nie było połączone tylko wisiały powieszone sesje i jedynie restart bazy pomagał :-/)

BTW interpretacja Kamsoftu też się zmienia bo jak kupowaliśmy PPSa 10 lat temu to mówiono nam, że licencja jest na ilość jednocześnie uruchomionych stanowisk, a teraz jest, że na ilość zainstalowanych :-/ (i to o ile pamiętam jest już napisane w aktualnej licencji :-( )

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2018, 12:50:55 pm wysłana przez PiotrSz »

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #6 dnia: Października 26, 2018, 15:15:21 pm »
Na Win7 dla tego samego usera Windowsowego limituje?
Na wieszające się sesje polecam Firebird w wersji Classic. Reset aplikacji resetuje z automatu sesje Firebird'a 

« Ostatnia zmiana: Października 26, 2018, 15:20:15 pm wysłana przez zukes »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #7 dnia: Października 26, 2018, 16:53:08 pm »
Na Win7 dla tego samego usera Windowsowego limituje?

Na lokalnym kompie nie limituje (bo i po co), natomiast połączenia do bazy firebird (na win7 pro) z kompów (na win7 pro) limituje.

Cytuj
Na wieszające się sesje polecam Firebird w wersji Classic. Reset aplikacji resetuje z automatu sesje Firebird'a

Hmm... czy to nie ja lata temu rozgryzłem ten sposób i opisałem dla wszystkich? ;-)
Tyle, że... przy tym błędzie który wprowadziła któraś z aktualizacji na przełomie roku (ja na szczęście aktualizowałem z opóźnieniem bo bym roku nie zamknął..) to nic nie pomagało! Sam serwer jakby się nie wieszał ale wieszały się sesje userów (z classica) i wisiały nie wpuszczając kolejnych połączeń.. najgorsze było, że jak jeden klient tak padł to ciągnął za sobą kolejnych aż w końcu wszystko wisiało :-( Pomagało ubicie na chama wątków na serwerze bo nawet sam restart serwera bazy nie pomagał :-/ Oj osiwiałem przez to nieźle..
Nigdy więcej!!!

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #8 dnia: Października 26, 2018, 20:00:43 pm »
Czyli nie robisz już aktualizacji?;)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #9 dnia: Października 28, 2018, 10:19:11 am »
Czyli nie robisz już aktualizacji?;)

Z wielką ostrożnością jak już inni przetestują i im nie zabije systemu ;-)
Chociaż przy moim szczęściu w tej materii to i tak trafiam zazwyczaj na jakiś przypadek specjalny który jest tylko u mnie.. :-/

Pozdrawiam

Offline zukes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 559
  • Pomógł? 11
Odp: Licencjonowanie PPS-a
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 22, 2018, 10:07:38 am »
W kwestii licencji. Trochę poddebugowałem tego KSPPSa aby zrozumieć kiedy limituje kiedy nie limituje licencji.
Otóż KSPPS podczytuje sobie typ systemu operacyjnego, na którym chodzi (swoją drogę muszę zbadać jak to robi).
Dla wersji serwerowych zmienia strategię analizy podłączonych stanowisk. Zawsze bada ilość stanowisk podłączonych do BAZY FireBird'a przez zadania KSPPS.EXE ale dla serwera sprawdza konkatenację KSPPS_EXE || PID zadania. W ten sposób widzi ile osobnych sesji Firebirdowych z KSPPSesm jest uruchomionych. Sam program KSPPS.EXE rozpoznaje sytuację, że zmienicie mu nazwę i się nie uruchomi.

« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2018, 14:08:26 pm wysłana przez zukes »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 120
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9310 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]