collapse

Reklama


Autor Wątek: drukowanie dawkowania leków  (Przeczytany 4474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bj

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Pomógł? 0
  • podlaskie
drukowanie dawkowania leków
« dnia: Października 19, 2018, 15:41:54 pm »
po poprzedniej aktualizacji dawkowanie leków zaczęło się drukować od początku strony a4 a nie jak poprzednio  na środku tj na popierze w takim miejscu   jak recepta. Czy da się to poprawić. PROSZĘ O POMOC

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #1 dnia: Października 19, 2018, 19:55:36 pm »
Pewnie się da, tylko wzorzec wydruku trzeba spersonalizować. Jednak pisałbym do Kamsoftu, że takie coś się zmieniło.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #2 dnia: Października 20, 2018, 17:49:31 pm »
Pewnie się da, tylko wzorzec wydruku trzeba spersonalizować. Jednak pisałbym do Kamsoftu, że takie coś się zmieniło.
Oni o tym wiedzą i co ciekawe nie widzą nic niestosownego w tym, że teraz pier***lion  użytkowników
musi zmieniać format wydruku i marginesy, żeby wykorzystać (jak dotąd)  ustawienia "receptowe" drukarki  :-\

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #3 dnia: Października 22, 2018, 08:59:23 am »
Pewnie się da, tylko wzorzec wydruku trzeba spersonalizować. Jednak pisałbym do Kamsoftu, że takie coś się zmieniło.
Oni o tym wiedzą i co ciekawe nie widzą nic niestosownego w tym, że teraz pier***lion  użytkowników
musi zmieniać format wydruku i marginesy, żeby wykorzystać (jak dotąd)  ustawienia "receptowe" drukarki  :-\
No to ustalmy fakty:
1. Modyfikacja wzorca, a tyko tym sposobem możliwe jest przestawienie ustawień wydruku, nie jest funkcją ogólnie dostępną. Nie da się tego zrobić bez znajomości hasła. Zgoda, hasło nie jest jakieś wyszukane i tajne i tak na prawdę jego jedyna rola to właśnie przekazać informację: używasz funkcji serwisowej nie udostępnionej w oficjalnym obiegu.
2. A to dlatego, że nie mamy "ładnego" edytora wydruków. Z pewnych względów, ten baaaarzo stary mechanizm pozwalający na edycję wzorca recepty (recepty, nie dawkowania) jest przyjaźniejszy niż mechanizm edycji wzorca dawkowania. Dlatego zabezpieczenie hasłem.
3. A to dlatego, że tak na prawdę korzystamy z doróbki pozwalającej na modyfikację formatki Delphi, bez jednoczesnego modyfikowania kodu. Z jednej strony można tu wiele, dużo więcej niż na recepcie, z drugiej strony zmiany tu są bardzo niebezpieczne.
4. A to dlatego, że ingerujemy w pewien sposób w kod systemu. I o ile to sobie działa, o tyle zaczynają się problemy w przypadku, gdy my, czyli producent, chce cokolwiek na tej formatce zmienić
5. A to dlatego, że wczytany wzorzec zastępuje kawałek kodu z programu. I może pojawić się:
a. próba dostępu do obiektu, którego we wzorcu nie ma, a być powinien, bo w nowym jest (ale stary zastąpił)
b. jak wyżej, tylko w drugą stronę, we wzorcu tworzony jest obiekt, którego nie ma w kodzie, bo został już usunięty, jako nie potrzeby
c. modyfikacja z poziomu kodu parametrów, które przed chwilą zostały wczytane z wzorca, czyli zmieniamy we wzorcu, ale nic nie widać, by sie zmieniło
d. i wiele podobnych
O ile c i następne nie są zbyt groźne, może po prostu coś nie zadziać, ale nie ma tragedii, o tyle a i b najczęściej (najczęściej, bo w sprzyjających warunkach, czasem to przechodzi) powodują access z uwagi na odwołanie do nieistniejących obiektów.
6.Z tego powodu, jeśli mamy podejrzenia, że modyfikacja wzorca spowoduje accessy, uruchamiamy zadanie czyszczące wzorzec (a więc i wszystkie ustawienia) i tworzące go od nowa na podstawie aktualnej formatki i kodu. I zawsze o tym piszemy. Ostatnio też, zalecam sprawdzenie w biuletynie.
7.A to dlatego, że lepiej, jeśli ustawienia znikną, niż całkowicie zablokujemy działanie danej funkcji. Dla ciekawskich, wzorzec  nie znika definitywnie, jest ukryty. Niektórzy, spryciarze, próbowali go odkryć, udawało się, i następnie chcieli wykorzystać. Od razu był telefon, że mają accessy. Jeśli ktoś mi nie wierzy, może popróbować. Zlecam, mimo wszystko na lokalnej kopii.
8. Tak, jest to upierdliwe, ale nic nie możemy na to poradzić. Musielibyśmy przyjąć, że raz zrobiony wydruk nie podlega żadnej modyfikacji z naszej strony. Założenie nierealne.
9. Tak, jest to upierdliwe, ale nie mamy żadnego narzędzia, które by nam gwarantowało inne rozwiązanie, a zastąpienie innym mechanizmem wydruku też nie jest proste jeśli pomyślimy o tym, ile w KS-SOMED jest wydruków.
Podsumowując, nie mamy klientów w nosie, po prostu nie mamy możliwości inaczej tego problemu rozwiązać. No może poza jednym, całkowicie wyłączyć możliwość edycji wzorców.
Nie wiem jednak, czy mimo wszystko nie lepiej pogodzić się z tym co jest i co jakiś czas - to się nie dziej codziennie, zdarza się może raz dwa razy w roku na różnych wydrukach - ponownie modyfikować wzorce mając jednak możliwość w pewnym sensie ich przygotowania pod swoje potrzeby.


Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #4 dnia: Października 22, 2018, 18:58:14 pm »
Wszystko rozumiem, tylko czy ten wzorzec to nie był od zawsze (przynajmniej od kiedy ja z Somedem pracowałem i gdzieś go wykorzystywałem) drukowany z dopasowaniem centrycznym w defaulcie? Może mnie pamięć myli, ale chyba tak było.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #5 dnia: Października 22, 2018, 23:49:02 pm »
Dziękuje MK za tak szczegółowe opisanie problemów z jakimi boryka się firma Kamsoft
korzystając z nieco już starzejących się narzędzi, ale nie rozumiem dlaczego nie zrobiono wycentrowania
tego wydruku na stronie A4 jak było poprzednio.
Wystarczy LeftMargin. RightMargin obiektu qrDawkZwykle ustawić na (odpowiednio) 57/58 i drukuje się jak dawniej.
Czy tego nie mogliście zrobić tworząc ten nowy wzór ??


 

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #6 dnia: Października 23, 2018, 07:59:25 am »
A ja przy okazji tej rozmowy, mogę inny fakty podać:
1.Wdrożenie - pracownik firm K, znając hasło, modyfikuje wzorzec. Tak aby pasował do wdrożenia
2.Pojawia się aktualizacji. Wywraca wydruk do góry nogami
3.Zgłaszamy do serwisu
4.To nie nasz wina, masz tu hasła poprawiaj sobie sam.
5.Brak profitów

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #7 dnia: Października 23, 2018, 09:08:13 am »
Dziękuje MK za tak szczegółowe opisanie problemów z jakimi boryka się firma Kamsoft
korzystając z nieco już starzejących się narzędzi, ale nie rozumiem dlaczego nie zrobiono wycentrowania
tego wydruku na stronie A4 jak było poprzednio.
Wystarczy LeftMargin. RightMargin obiektu qrDawkZwykle ustawić na (odpowiednio) 57/58 i drukuje się jak dawniej.
Czy tego nie mogliście zrobić tworząc ten nowy wzór ??

Nie jestem pewien na 100% ale praktycznie mógłbym na to wiele postawić, że wzorzec nie był nigdy "fabrycznie" centrowany. Jak on powstawał, lat temu naście, drukarki, przeważnie igłowe, normalnie drukowały od lewej, i tak zapewne wzorzec był zrobiony. Można to sprawdzić, patrząc, czy wśród ukrytych jest wzorzec o innej nazwie niż domyślny. Jeśli jest, no to chyba jedyny cel niego istnienia była właśnie zmiana marginesów. Poza tym, osoba, która dokonywała modyfikacji, raczej nie miałaby powodów grzebać w tych ustawieniach. No bo po co? Nie tak był sens zmiany.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #8 dnia: Października 23, 2018, 09:18:48 am »
A ja przy okazji tej rozmowy, mogę inny fakty podać:
1.Wdrożenie - pracownik firm K, znając hasło, modyfikuje wzorzec. Tak aby pasował do wdrożenia
2.Pojawia się aktualizacji. Wywraca wydruk do góry nogami
3.Zgłaszamy do serwisu
4.To nie nasz wina, masz tu hasła poprawiaj sobie sam.
5.Brak profitów
Znaczy się, sugeruje Pan, aby nie robić w systemie żadnych modyfikacji. Wyżej opisałem niemożność zmiany wzorca bez jego usunięcia. Robimy to bardzo rzadko, ale czasem musimy. Ja rozumiem rozgoryczenie, ale po prostu nie mamy wyjścia. Poza jednym, odrzucanie każdej próby o modyfikację wydruku. Tu, akurat modyfikacja nie wynikała np. z rozporządzenia, ale właśnie zmiana rozporządzenia jest najczęstszym przypadkiem, gdy wydruk musimy zmienić. Więc jak rozumiem, jest Pan gotów przyjąć stan taki, że skoro raz wzorzec udostępniliśmy, to po prostu kończymy sprawę i nie modyfikujemy, nawet jeśli rozporządzenie się zmieniło. No bo komuś popsuć możemy. Dla mnie super, pracy mniej.
A poważnie, naprawdę nie da się tego zrobić inaczej. Nie tymi narzędziami. Nie dało się też zmienić wzorca, by był na środku, bo jednak sporo osób wzorca nie modyfikowało, bo maja po prostu drukarki, które, jeśli kartkę wsadzi się do właściwego podajnika to drukuje od lewej.
Wzorzec wydruku, jak wspomniałem, zmieniony był po raz pierwszy od 20 lat. Częściej zmieniają się faktury, bo ich postać wynika w pewnym sensie z rozporządzenia. Duże jednostki mają zmienione wzorce, a to swoje logo na fakturze, a to dodatki. Oni już kilkakrotnie przechodzili przez tę cierniową drogę, jeśli to może być dla kogoś pocieszeniem. Ogólnie należy być przygotowanym, że jeśli sami, lub ktoś nam wzorzec zmodyfikował, to jest pewne prawdopodobieństwo, że przy jakiejś aktualizacji będziemy musieli robić to od nowa. Ewentualnie, zawsze piszemy o tym, że usuwamy wzorzec. Można po prostu nie instalować już kolejnych aktualizacji, do czasu, aż organizacyjnie do ponownej poprawy wzorca będzie gotowi.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #9 dnia: Października 23, 2018, 10:07:33 am »
Ja jestem jak najbardziej za rozwojem :)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #10 dnia: Października 23, 2018, 21:08:03 pm »
Marzenie mam: jeden mechanizm do tworzenia formularzy, recept, HZiCH, wzorców dawkowania.

Offline pwojciuk

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł? 0
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 10, 2018, 14:28:12 pm »
Witam wszystkich
Jestem nowy na forum
Jestem lekarzem pracującym na GRL od kilku lat
Zmodyfikowałem nieco nieszczęsny wzorzec dawkowania leków ukrywając kolumnę "po południu" i na "noc" - to archaizm, żadnych leków nie stosuje się już 5 x na dobę, wystarczy 3 x - to już na prawdę max.
Powiększyłem też czcionki. Mam prośbę i pytanie -czy i jak można usunąć cyfrę "0" z kolumny "ile dni" tak aby domyślnie było puste pole jak w pozostałych kolumnach - wprowadza to niepotrzebne zamieszanie na wydruku. Dziękuję.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 10, 2018, 15:21:38 pm »
wymazać 0 i nacisnąć przycisk zapisz/zachowaj dawkowanie

Offline pwojciuk

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł? 0
Odp: drukowanie dawkowania leków
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 10, 2018, 20:41:17 pm »
OK dzięki . Ale jak wystawiam receptę w polu "ile dni" nie ma żadej cyfry. W wydruku dawkowania pojawia się ono domyślnie.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 81
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 5
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]