collapse

Reklama


Autor Wątek: SOMED, moje utrapienie  (Przeczytany 3017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Osip

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł? 0
SOMED, moje utrapienie
« dnia: Sierpnia 28, 2018, 15:57:19 pm »
Witajcie Wyjadacze.  Portal zachęcił mnie do zadania kilku pytań. Bo oczywiście zakładam że za słabo znam Somed aby go właściwie ustawić, jestem lekarzem w poz, z SOMED pracuję od roku, nie mam żadnych uprawnień administratora, "firmowy" informatyk mnie olewa, szef też. Nim ja ich oleję, a coraz bliżej tego, może coś mi mądrego poradzicie.
1.  jestem 60+, wzroku już nie sokoli. W "wizycie" jest tabela "dodaj rozpoznanie". Blado szare litery są dla mnie nieczytelne, a jak jeszcze pojawi się błękitne podświetlenie to już kompletna klapa (sądzę że w wersji czarno-białej byłoby zero). Czarny tekst pojawia się dopiero po zaznaczeniu. Ale ja muszę przejrzeć nieraz 40 pozycji wpisanych przez poprzednich lekarzy, żeby zorientować się w istotnych chorobach wcześniej rozpoznanych u pacjenta. JA TEGO PIEPRZONEGO SZAREGO TEKSTU DOBRZE NIE WIDZĘ. Mam pomysł by napisać do Rzecznika Niepełnosprawnych.
- domyślam się że jakiś ambitny informatyk "miał venę", ale użyteczność na tym straciła. Niestety pracuję nie w zaciemnionym pokoju programisty, ale w widnym, z wielkimi oknami (i dobrze) gabinecie lekarskim. Domyślam się że dla Kamsofu nie pacjent jest najważniejszy.
2.  poprzednicy, a było ich kilku, nie za bardzo przejmowali się poprawnym wprowadzaniem danych do programu. Jest wiele dublujących się rozpoznań, rozpoznania nic nie znaczące ("inne schorzenia..." itp.)
Na moja prośbę o hurtowe oczyszczenie tych niechlujnych wpisów usłyszałem odpowiedź że się nie da.
Z rozmarzeniem wspominam czasy dokumentacji papierowej gdzie przy pomocy poślinionego palca w 5 sekund mogłem zapoznać się z historia leczenia z dziesięciu lat. (Teraz dokumentacja jest jedynie w komputerze.
3.  dlaczego program podstawia nie proszony refundację przy wypisywaniu recept, do tego często B (choroby nowotworowe), nawet jeżeli pacjent takiego rozpoznania nie ma wpisanego, lub 30% dla Avedol, choć to tylko w nielicznych przypadkach. Odnoszę wrażenie że program specjalnie wpycha mnie na miny, bym miał za co płacić przy kolejnej kontroli. Przepisanie leku z właściwie ustaloną refundacją do tabeli leków przewlekle używanych nic nie zmienia, przy kolejnej powtórce program znowu przyznaje nienależną refundację. Ja mu nie mogę ufać i muszę sprawdzać każdą wydrukowaną receptę ( czasem jest ich dwadzieścia dla jednego pacjenta "na 4 miesiące"). Ja nie pracuje w ciszy, spokoju. Co pewien czas wpada pielęgniarka z "ciężko" chorym, zagląda niezapisany pacjent i o coś pyta, dzwoni apteka, dzwoni pacjent, dzwoni księgowość itd.
Zdecydowanie wolałem opcję z Eryka  - refundacja = 100%, chyba że lekarz ustawi inaczej.  "mój" (tfu) informatyk twierdzi że nic się zrobić nie da.
Przy okazji, jedna z wcześniejszych lekarek miała za dużo czasu i wpisywał do recepty "ilość dni stosowania", oczywiście nie wtedy gdy sama ograniczała czas stosowania poniżej ilości leku w opakowaniu, ale mechanicznie 28, 30, 50 itp. Obecnie apteki odsyłają mi recepty bo leki zapisane na jednej recepcie mają różne ilości dni stosowania, np. jedne 28 inne 30. Apteka twierdzi że nfz im takich recept nie chce refundować. OK, ale jak wykasować te tysiące wpisów mojej poprzedniczki. Próbowałem to zrobić edytując "lek przewlekle stosowany", nie da się, wyskakuje jakiś błąd systemowy.
To tak tylko kilka głównych uwag, jest jeszcze kilkanaście mniej ważnych.
Znam jedną odpowiedź, zmienić pracę, tam gdzie nie mają Somed. Ale może jest jeszcze jakaś inna odpowiedź, mniej radykalna.

 pozdrawiam Kolegów, Osip

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2018, 18:46:11 pm »
Ad1. Tu niestety trzeba zgłaszać problem do Kamsoftu i liczyć na poprawkę. Z listą rozpoznań "czarno na białym" można zapoznać się powiększając panel rozpoznań. Wtedy widać całą historię po kolei jakie były rozpoznania wybierane na każdej wizycie pacjenta. Przy długiej historii pacjenta można się długu przekopywać ale jest to podobne do wersji papierowej.

Ad2. Wyczyszczenie może być faktycznie problematyczne. Zapewne włączone są u Pana widoczność wszystkich przepisanych rozpoznań. Można to wyłączyć globalnie ale wtedy ten panel będzie pusty i na każdej wizycie trzeba będzie wprowadzać rozpoznanie od nowa, a nie jak obecnie wiązać z nową wizytą ptaszkiem. Możliwe, że zaznaczenie na rozpoznaniu wyleczenia spowoduje zniknięcie rozpoznania, ale w moich przychodniach nie jest używane to rozwiązanie więc nie wiem czy to tak zadziała. Może ktoś z forumowiczów poradzi.

Ad3. Podpowiadanie rozpoznania na podstawie rozpoznania jest związane z tym, że lekarze powiązali na swoich wizytach rozpoznanie ze wskazaniem. To nie jest automatycznie wdrożone przez Somed. Jeżeli do rozpoznania na recepcie Z00 ustawi pan na leku np. wskazanie padaczka, to system zapyta czy powiązać to rozpoznanie ze wskazaniem na stałe. Naciśnięcie TAK spowoduje problemy o których Pan pisze. Takie wskazania można wyczyścić w systemie. Jednak musi to zrobić ktoś z wiedzą merytoryczną lub wyczyścić wszystko hurtowo. Jest to do zrobienia. Problem jest spowodowany, tym, że użytkownicy często nie czytają komunikatów, tylko chcą się ich jak najszybciej pozbyć jak natrętnej muchy.

Leki przewlekle stosowane można usunąć lub w przypadku braku uprawnień ustawić im datę zakończenia na dzień wczorajszy i znikną z widoku. Można wtedy wystawić receptę poprawnie i dodać lek do zażywanych przez pacjenta.
Jeżeli mówimy o zapamiętanym dawkowaniu, to możemy zapisane dane poprawić, nacisnąć przycisk zapamiętaj dawkowanie i już będzie u Pana zawsze podpowiadało się w nowy sposób.

Somed nie jest taki zły. Ma swoje dobre i złe strony jak chyba każde oprogramowanie medyczne.

Offline Osip

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł? 0
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 30, 2018, 10:20:50 am »
Sorn - dziękuję, nareszcie WIDZĘ !!!. Co prawda to nieznacznie wydłuża czas pracy, ale efekt wspaniały.
Niestety informatyk i szef mnie olewają, twierdzą że Kamsoft już im odpowiedział że nic nie zrobi.
Reszta drobnych błędów i niedopracowań systemu nadal kąsa mnie jak stado natrętnych komarów. Jakiś czas pewnie wytrzymam.
Zatrudnili mnie do szybkiej pracy, nie do porządkowania systemu po poprzednikach. Mogę pracować szybko ale jest to dla mnie finansowo niebezpieczne. Nie mogę ufać systemowi. Co prawda szef kiwa ze zrozumieniem głową, ale po cichu myśli "czego on się czepia", inni o nic nie pytają". Gdy go spytałem czy bierze na siebie wszystkie kary receptowe, odpowiedział NIE.
Myślę że tej jesieni wszystko się wyjaśni, fala przeziębionych pacjentów rozbije się o moją spowolnioną hu..ym programem pracę. Albo ja albo szef nie wytrzyma.
Pierwsze moje pytanie u kolejnego potencjalnego pracodawcy - na jakim programie mam pracować?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 30, 2018, 11:06:17 am »
3.
Program ustala odpłatność na podstawie:
- informacji o leku z bazy BLOZ
-uprawnieniach pacjenta (np. inwalida wojenny, ten to prawie wszystko ma na B)
-tego, czy pacjent jest ubezpieczony i czy sprawdzono jego status eWUŚ () jeśli nie jest ubezpieczony będzie 100%
-wybranego wskazania, które to może być automatycznie ustawione na podstawie rozpoznania ICD10 ustalonego dla aktualnej wizyty

Te elementy powodują, że system POPRAWNIE potrafi ustalić odpłatność. Jeśli gdziekolwiek, komukolwiek coś podpowiada źle - czasem się może zdarzyć problem w bazie czy w algorytmie dla specyficznych przypadków - mamy OD RAZU zgłoszenia klientów i tego typu błędy są od razu poprawiane. Proszę mi wierzyć, akurat w dobieraniu odpłatności MOŻNA spokojnie wierzyć sytemowi.  Oczywiście tylko wówczas, gdy nie jest zasilony bzdurami. Ale w takiej sytuacji naprawdę, żaden inny program nie zadziała prawidłowo.
Trudno mi się odnieść do problemu złej odpłatności, ale zamieściłby Pan okno recepty - może być wiadomość na priv - z zamazanymi oczywiście danymi pacjenta - nic mnie one nie interesują - ale widocznymi pozostałymi danymi (np. wiek - bp może być senior, uprawnieniami - a nuż to inwalida wojenny, i tak dalej i tak dalej) to postaram się odpowiedzieć i być może wskazać źródło problemów. Skoro informatyk ma to w nosie.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 30, 2018, 19:52:53 pm »
AD 1.
U mnie lekarze zaczęli pracować w "starej wizycie". Od kilku lat szkole, namawiam itp do przejścia na "nową wizytę". Ale właśnie  lekarze starszej daty mówią, że nowy interfejs jest mała czytelny dla nich itp. Lepiej im się szuka, przegląda w starej wersji.
Ad 2.
Moduł Gabinet -> Funckje narzędziowe -> Zamykanie Leczeń dla rozp. ... - można pozamykać wszystkie niezakończone rozpoznania i zacząć zabawę od nowa. Można przetestować na testowych datach i posprawdzać czy osiągniemy oczekiwany efekt.
Ad 3.
W module kartoteki -> zakładka leki -> wykaz chorób - można wyczyścić błędne powiązania leków z ICD-10.  Można wykasować wszystkie ICD-10 , wtedy program nie będzie podpowiadał rozpoznań

Trzeba mieć na uwadze, że jak zmienimy coś pod siebie, to innemu lekarzowi nie będzie odpowiadać. Ale muszę zgodzić się że SOMED nie jest przyjazny lekarzowi.  Lekarz który pierwszy raz widzi SOMED, załamuje się ile tu jest klikania, dużo komunikatów itp.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #5 dnia: Września 04, 2018, 08:24:11 am »
Polecam sprawdzić w nowej wizycie widok minimalistyczny.
IMHO jest bardziej czytelny i przejrzysty.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #6 dnia: Września 04, 2018, 11:39:49 am »
A jak go ustawić ?

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: SOMED, moje utrapienie
« Odpowiedź #7 dnia: Września 05, 2018, 16:22:48 pm »
Opcje wizyty -> Wygląd -> Małe przyciski dodawania i wydruku

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 86
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]