collapse

Reklama


Autor Wątek: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO  (Przeczytany 61065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #180 dnia: Grudnia 10, 2019, 21:09:33 pm »
Mnie ostatnio lekarz zapytał czy on będzie musiał to wypisywać na strzykawki, igły i takie rzeczy  ::)

Online cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #181 dnia: Grudnia 10, 2019, 21:17:04 pm »
Załamka. Podejrzewam, że duży procent lekarzy nie będzie co najmniej przez 1-2 m-ce nic wystawiać.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline kasienka9

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 143
  • Pomógł? 3
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #182 dnia: Grudnia 11, 2019, 09:31:28 am »
Śmiejecie się. Już dostałam trzy zaproszenia z NFZ tu na szkolenie.  Człowiek może zglupiec jak tak namolnie zapraszają stomatologa

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #183 dnia: Grudnia 11, 2019, 09:39:36 am »
Pewnie jak zwykle ślą wszędzie gdzie się da. Nawet jak to bez sensu.

Online cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #184 dnia: Grudnia 12, 2019, 19:49:55 pm »
I po "szkoleniu".

1. Od 1.01. tylko na nowym druku !!!
2. Lekarz może wystawić ręcznie na nowym druku (wymagane potwierdzenie w NFZ)
3. Comiesięczne zaopatrzenie maksymalnie na 6 m-cy z możliwością realizacji tylko u jednego świadczeniodawcy.
4. Można realizować częściowo wielomiesięczne wnioski. Po kolejne klient przychodzi z karteczką ze sklepu na której ma numer zlecenia, które jest rozpoczęte.
5. Rozpoczęte zlecenie rozliczamy częściowo, nie czekamy do pełnej realizacji 6 m-cy.
6. Po 60 minutach nie mam możliwości poprawienia. Zwrot nie jest dopuszczalny w przypadku wyrobów medycznych.
7. W razie awarii lub innego problemu, możemy zrealizować na wydrukowanej III i IV części zlecenia ręcznie. Klient i osoba realizująca podpisuje, a w terminie późniejszym realizujemy w systemie (nie dłużej niż 7 dni wstecz).
    Wszystko spinamy i do segregatora.
8. Możemy realizować zlecenia pacjentów ze wszystkich województw. Rozliczenie na starych zasadach (konta SZOI, PŚ w obcych NFZ-ach bez obowiązku wysyłki zlecenia papierowego)
Aneksy do umów będą rozpatrywane do 30 dni i jeżeli zostaną podpisane przed upływem kolejnego okresu to wejdą z m-cem rozpatrzenia. Każdy błąd w aneksie wydłuża o kolejne 30 dni.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #185 dnia: Grudnia 12, 2019, 21:22:29 pm »
Dzięki wielkie za info. Niestety, nie mogłem być na szkoleniu.

Offline ann.ka

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 116
  • Pomógł? 8
  • Księstwo Mazowieckie
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #186 dnia: Grudnia 16, 2019, 11:41:55 am »
Zobaczcie, jakie informacje dostaliśmy dzisiaj od MZ. Jak to się ma do tego co mówi NFZ?

"Do końca trwania terminów ważności kart potwierdzenia uprawnień na cykliczne zaopatrzenie medyczne, pacjenci będą nadal mogli mieć wystawiane i realizowane zlecenia na obecnym wzorze zlecenia po 1 stycznia 2020 r. bez konieczności korzystania z pośrednictwa serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ. Dotyczy to także wydawania wyrobów medycznych przez świadczeniodawców. Przykład: Karta zaopatrzenia wygasa w maju, w marcu lekarz wystawia kontynuacje zlecenia na obecnym , ?starym? wzorze.

 

Karty potwierdzania uprawnień na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie będą ważne do końca trwania terminów ważności tych kart. Czyli jeżeli do dnia 31 grudnia 2019 r. pacjentowi wystawione zostało zlecenie na dotychczasowych zasadach, to gdy uda się on do OW NFZ np. 3 stycznia 2020 r. OW NFZ dokona potwierdzenia zlecenia na dotychczasowych zasadach, tj. wystawi kartę potwierdzenia uprawnień, z którą następnie pacjent do czasu jej ważności może udawać się do lekarza po tzw. ?kolejne zlecenia?. Wówczas realizator realizuje takie zlecenie również na dotychczasowych zasadach.

 

Odnosząc się wskazanego przykładu, jeżeli karta wygasa w maju 2020 r., oznacza to, że pacjent udając się do lekarza w marcu 2020 r. może otrzymać ?kolejne zlecenie? na starym wzorze, a następnie do czasu obowiązywania karty (do maja 2020 r.) udać się wprost do realizatora, który może dokonać realizacji na dotychczasowych zasadach.



W sytuacji gdy lekarz po 1 stycznia 2020 r. wystawiając zlecenia nie korzysta jeszcze z nowego systemu elektronicznego potwierdzania zleceń udostępnionego przez NFZ i np. z powodu swojej niewiedzy w tym zakresie wystawi pacjentowi zlecenie na ?starym?, tj. nieobowiązującym już wzorze zlecenia, to wówczas pracownik OW NFZ odpowiedzialny za potwierdzenie prawa do świadczeń oraz weryfikację zlecenia gdy pacjent pojawi się w OW NFZ z tak wystawionym zleceniem powinien uzupełnić ewentualne brakujące dane z części I wzoru zlecenia (takich brakujących danych raczej być nie powinno, gdyż różnice między starym a nowym wzorem polegają raczej na podziale danych i ich ułożeniu, a nie ich zawartości), jeżeli możliwe są do ustalenia na podstawie dostępnych przez NFZ danych. Konsekwencją takiej praktyki w pierwszym okresie 2020 r. będzie zapobiegnięcie odsyłaniu pacjenta przez OW NFZ do lekarza tylko i wyłącznie z powodu wystawienia zlecenia na ?starym wzorze?. W takiej sytuacji należy uzupełnić ewentualnie brakujące dane na zleceniu, wystawić część II zlecenia zgodnie z ?nowym wzorem? oraz skierować pacjenta do realizatora. Ponowne skierowanie pacjenta do lekarza powinno następować tylko w sytuacji, gdy uzupełnienie konkretnych danych wymagać będzie

odpowiedniej wiedzy medycznej wykraczającej poza kompetencje pracownika NFZ.

 

Kwestia wystawiania zleceń na ?starym wzorze? niezależna jest od kwestii kart na zaopatrzenie. Dotyczy to takich sytuacji, w których pacjent przybędzie do OW NFZ, by potwierdzić mu zlecenie, a OW NFZ stwierdzi, że zlecenie zostało wystawione na ?starym wzorze?. W sytuacji bowiem gdy pacjent ma ważną kartę, nie udaje się już do NFZ po potwierdzenie, lecz do realizatora, aby zrealizować ?kolejne zlecenie? mieszczące się w ramach dotychczasowej karty. "

Online cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #187 dnia: Grudnia 16, 2019, 12:13:23 pm »
Karty zachowują ważność pod warunkiem, że zlecenie zostało wystawione do 31.12.2019 na starym druku (lekarz w grudniu może wystawić zlecenia na XII,I,II,III,IV,V). Będą one realizowane na starych zasadach.
Jeżeli pacjent pójdzie w styczniu po zlecenie, wtedy lekarz wystawia tylko na nowym druku. Ręcznie jeżeli nie ma dostępu do systemu (wtedy pacjent potwierdza to w NFZ). Po wystawieniu zlecenia na nowym druku karta przestaje mieć znaczenie. System będzie pilnował na jakie okresy zostało zrealizowane. Nie będzie można jak dotychczas, wystawić dwóch zleceń np. po 100 szt na jeden m-c przy 47ZN lub 47DN. System dopuszcza tylko jedno zlecenie na okres.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/wystawianie-i-realizacja-zlecen-na-zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne-w-okresie-przejsciowym-1012020--31122020
Skąd te informacje, jakim źródłem ? Na stronie MZ jest jak wyżej.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2019, 12:25:15 pm wysłana przez cilazapril »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline ann.ka

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 116
  • Pomógł? 8
  • Księstwo Mazowieckie
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #188 dnia: Grudnia 16, 2019, 13:06:36 pm »
Wiem co mówi NFZ, stąd moje zdziwienie. A to była odpowiedz mailowa na pytania bezpośrednio od MZ.

Online cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #189 dnia: Grudnia 16, 2019, 13:12:07 pm »
Wiem co mówi NFZ, stąd moje zdziwienie. A to była odpowiedz mailowa na pytania bezpośrednio od MZ.
Wyślij zapytanie do NFZ (załącz odpowiedź z MZ). Oni cały czas pracują nad regulacjami, ale jako rozliczającego i płatnika ważniejsza dla mnie jest instrukcja NFZ.
Na szkoleniu mówili, że jak to nie zaiskrzy to możliwe, że będą się z tego wycofywać.
Najlepiej czekać cierpliwie. Do 31.12 :) może będzie jasność.
Aktualności NFZ http://nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/aktualnosci/komunikat-dla-swiadczeniodawcow-wystawiajacych-i-realizujacych-zlecenia-na-zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne-aktl-,1140.html
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2019, 13:32:24 pm wysłana przez cilazapril »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Online cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #190 dnia: Grudnia 16, 2019, 15:10:28 pm »
Dostałem interpretację tych nowinek z Teny, ale jakoś nie jestem przekonany co do prawidłowości rozumowania.
MZ wyraźnie pisze:
Cytuj
Podkreślić przy tym należy, że karty potwierdzające uprawnienia  do zaopatrzenia comiesięcznego wystawione przez oddziały wojewódzkie NFZ do dnia 31 grudnia 2019 r. zachowają ważność zgodnie z datą ważności określoną na karcie, a nie z dniem 1 stycznia 2020 r., zaś w ramach potwierdzania w 2020 r. zleceń wystawionych do dnia 31 grudnia 2019 r. ww. karty wystawiane będą przez NFZ na dotychczasowych zasadach.

Od dnia 1 stycznia 2020 r. osoby wystawiające zlecenia obowiązane są stosować nowy wzór zlecenia, zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1555), a weryfikacja tego zlecenia oraz potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej przez pacjenta odbywać powinna się co do zasady za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ.
Trzeba czekać i przesiewać informacje.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2019, 15:12:42 pm wysłana przez cilazapril »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline mischelle

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Pomógł? 1
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #191 dnia: Grudnia 17, 2019, 11:47:22 am »
Słuchajcie, a co ze wzorem uproszczonym na Kontynuacje ?
On jednak został przyjęty ? Bo trochę się pogubiłam ?:?

Online cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #192 dnia: Grudnia 17, 2019, 13:28:28 pm »
Słuchajcie, a co ze wzorem uproszczonym na Kontynuacje ?
On jednak został przyjęty ? Bo trochę się pogubiłam ?:?
Pracują nad tym.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #193 dnia: Grudnia 17, 2019, 22:15:38 pm »
Może ktoś mnie oświeci bo może nie doczytałem tego. Podają wszędzie dwa adresy. Jeden do pilotażu a drugi do testów. A pod którym adresem od 1 stycznia będzie się już pracowało na poważnie?

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: automatyczne potwierdzenie wniosków ZPO
« Odpowiedź #194 dnia: Grudnia 17, 2019, 22:30:37 pm »
prawdopodobnie tym do pilotażu

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 134
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]