collapse

Reklama


Autor Wątek: powołanie IODO  (Przeczytany 1440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
powołanie IODO
« dnia: Lipca 11, 2018, 19:32:15 pm »
Witam; mam pytanie czy we wszystkich PL powołujecie IODO. Mam mały konflikt na tym tle w jednej przychodni (poz+ 3 zakresy aos). I w sumie już sam zgłupiałem czy powoływać czy nie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: powołanie IODO
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 11, 2018, 20:31:27 pm »
Konflikt jest zapewne na linii właściciel czy właściciele (czyli ADO) a Ty (czyli osoba doradzająca). Nie wiem jakie argumenty są za, a jakie przeciw, ale w skrócie IODO ma być jak szczególne kategorie danych są przetwarzane na dużą skalę. Co to ta duża skala - wg wytycznych grupy roboczej pojedynczy gabinet z jednym lekarzem to mała skala, ale szpital to duża skala (a reszta pośrodku to nie wiadomo co - no i wszystko jasne :))

To ADO powołuje IODO i jest odpowiedzialny za całą politykę i decyzje dotyczące bezpieczeństwa DO. Jak ADO da radę się wybronić podczas kontroli pewnie dopiero, że przetwarza dane na małą skalę będzie ok. Jak widać pole do popisu jest, każdy może mieć rację. Pewnie dowiemy się więcej jak pójdą informacje z pierwszych kontroli.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: powołanie IODO
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 11, 2018, 21:37:32 pm »
Na to trzeba uważać.
1. Wejdź w informator o umowach z NFZ. Znajdziesz takie przychodnie, które mają np. tylko jeden oddział szpitalny. Czy to jest szpital? Jest. Czy to jest duża skala? Niekoniecznie.
2. Czy indywidualna praktyka lekarska może mieć więcej pacjentów niż NZOZ i szpital? Może mieć. Może nie na początku działalności, ale po kilku latach jak najbardziej. Do okulisty na NFZ chodzi dużo osób, do szpitala który ma jeden specjalistyczny oddział - mniej.

Mi najbardziej podoba się subiektywna orientacyjna granica znaleziona w jakiejś prezentacji, że jeśli jakaś przychodnia posiada dane co najmniej 1000 osób, to należy poważnie rozważyć dużą skalę. Bo to obiektywnie duża liczba.

Ciekawostka - na stronie urzędowej jest ogólny zapis, bez wnikania w ilość pacjentów.
Cytuj
IOD muszą wyznaczyć:
przedsiębiorcy przetwarzający dane osobowe wrażliwe ? np. firmy świadczące usługi medyczne
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obowiazki-przedsiebiorcy/chce-chronic-dane-osobowe/proc_871-zawiadomienie-o-wyznaczeniu-nowego-iod
« Ostatnia zmiana: Lipca 11, 2018, 21:39:40 pm wysłana przez karolweksler »

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
Odp: powołanie IODO
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 12, 2018, 14:41:19 pm »
czyli w sumie ile osób, tyle interpretacji.... właściwie w tej  chwili to już sam nie wiem. Ja jestem bardziej skłonny, by wyznaczyć jakąś osobę, szef argumentuje jak kolega wyżej, nie są to dane w dużej skali ani na dużym obszarze, aczkolwiek są to dane wrażliwe. Wg osoby z Kamsoftu zajmującej się przygotowaniem BDO w innej przychodni muszą być spełnione te przesłanki razem.... też  własna ich interpretacja. Obawiam się, że kontrolujący też będą mieli własne interpretacje. Chyba jednak będzie bez IODO, a jak jest w PL obsługiwanych przez Was?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 102
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 13
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9297 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]