collapse

Reklama


Autor Wątek: Ustawa dot. osób niepełnosprawnych  (Przeczytany 3567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bart86

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 1
Ustawa dot. osób niepełnosprawnych
« dnia: Czerwiec 12, 2018, 17:59:57 pm »
Witam,
Czy zna ktoś już może szczegóły dot. ustawy dot. osób niepełnosprawnych która wejdzie w życie 1 lipca 2018?. Głównie tyczy się to pieluchomajtek? jakie limity itp. Czy będzie trzeba wyrabiać nowe karty zaopatrzenia?jaki stopień niepełnosprawności  kwalifikuje? w nfz jak zwykle nic nie wiadomo jeszcze.

Offline emilia-medi

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 0
Odp: Ustawa dot. osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2018, 09:59:27 am »
"Np. na bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych przeznaczono 225 milionów zł. (to środki pochodzące z rezerwy ogólnej Funduszu). Z kolei na zaopatrzenie w wyroby medyczne przeznaczono kwotę 138,5 mln zł, która umożliwi realizację prawa do wyrobów medycznych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji do wysokości limitu finansowania, według wskazań medycznych, bez uwzględnienia okresów użytkowania (o ilości miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby decyduje każdorazowo osoba uprawniona do wystawienia zlecenia na te wyroby)."

I jak to rozumieć ?

Offline aga451

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Pomógł? 0
Odp: Ustawa dot. osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2018, 07:51:24 am »

Żeby od 1 lipca korzystać z usta­wy o szczególnych rozwiązaniach wspierających
osoby o zna­cznym stopniu niepełno­sprawności, trzeba uprawnienia udowodnić.
Podstawowym dokumentem jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnospra­wności,
wydawane przez powiatowe, miejskie lub w przypadku od­wołania się - wojewódzkie
zespoły do spraw orzekania o nie­pełno­sprawności. Równorzędne z tymi
orze­cze­niami są: ?orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej wydane przed
1 stycznia 1998 r. przez Komisje Lekarskie do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia ?
orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub
niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez orzecznika ZUS ?
orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie
rolnym, pod warunkiem uzyskania przez tę osobę prawa do zasiłku pielęgnacyjnego,
wydane przez KRUS przed 1 stycznia 1998 r. ? orzeczenie o zaliczeniu do I grupy
inwalidztwa wydane przez komisje lekarskie MON, MSWiA przed 1 stycznia 1998 r.
na podstawie odrębnych przepisów dotyczących niez­dol­no­ści do służby ? wyroki
sądowe ? legitymacja inwalidzka, jeśli po­twierdza posiadanie znacznego stopnia
niepełno­spra­wności.
UWAGA! W orzeczeniu musi być wskazanie do stałej lub
długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w
związku ze zna­cznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Idąc od 1
lipca do lekarza, trze­ba mieć dokument potwierdzający uprawnienia.
Podstawą otrzymania wyro­bu medycznego jest zlecenie od odpowiedniego lekarza -
tu nic się nie zmienia!
ZNIESIENIE LIMITÓW NIE OZNACZA, ŻE WYROBY BĘDĄ
PRZYSŁUGIWAŁY ZA DARMO! Zniesione są limity ilościowe. Od 1 lipca osoba ze
znacznym stopniem niepe­łno­sprawności może kupować niezbędne jej pomoce w
potrzebnej ilości - o tym zdecyduje lekarz wystawiający zlecenie - ale przy
zachowaniu obowiązujących limitów kwotowych, czyli odpłatności. ZASADY
ODPŁATNOŚCI NIE ZMIENIAJĄ SIĘ! Osoby uprawnione mogą korzystać z wyrobów
medycznych do wysokości limitu finansowania według wskazań medycznych i bez
okresów użytkowania takich wyrobów. Co to znaczy? Ano to, że będzie można kupić
np. 100 czy więcej pieluchomajtek na miesiąc, jeśli tyle potrzeba. Teraz limit
wynosi 90 sztuk. Utrzymane są obowiązujące limity kwotowe. Przy
pielu­cho­majtkach wygląda to następująco: przy zakupie 1- 90 sztuk - refundacja
wynosi 63 zł; przy zakupie 91-180 sztuk - 126 zł, przy zakupie 181-270 sztuk-
189 zł, itd. Ktoś, kto kupi np. 100 sztuk dostanie 126 zł refundacji. Tak samo
sprawa ma się z ce­wnikami, workami stomijnymi, workami na mocz itp. - utrzymane
jest dofinansowanie do je­dnej sztuki. Powyżej danej kwo­ty płaci pacjent.
Zachowane są więc procedury otrzymywania zlecenia i zachowany jest poziom
odpłatno­ści. - Jeśli coś było finansowane, np., w 70 proc. przez NFZ do limitu,
a 30 proc. musiał dopłacać pacjent, to te zasady są u­trzymane . Na balkonik limit cenowy wynosi 240 zł.
70 proc. z tego refunduje NFZ. Zmiana polega na tym, że jeśli balkonik się
uszkodził, to nie trzeba czekać 5 lat na wymianę, bo taki jest przewidziany czas
użytkowania, tylko osoby z orzeczonym znacznym stopniem nie­pełnosprawności mogą
go wymienić szybciej. Zlecenia do potwierdzenia W dalszym ciągu na wszystkie
wyroby medyczne potrzebne jest zlecenie od lekarza. Zlecenie - jak do tej pory -
trzeba potwierdzić w NFZ, który wystawia kartę potwierdzającą upra­wnienia. Przy
niektórych wyrobach medycznych karta wystawiana jest maksymalnie na rok. Żeby od
1 lipca kupować wyroby medyczne na nowych zasadach, osoby z orzeczonym znacznym
stopniem niepełno­sprawności, muszą potwierdzić posiadane już karty
zaopatrzenia. Te, z których aktualnie korzystają, a ich ważność jeszcze nie
upłynęła. Placówki będą wymagały przedstawienia orzeczenia o zna­cznym stopniu
niepełno­sprawności, a NFZ musi na karcie odnotować nowy kod upra­wnień.

Offline bzpo

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 12
  • Pomógł? 0
Odp: Ustawa dot. osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2018, 19:05:00 pm »
Czy ta ustawa odnosi się również do refundacji zaopatrzenia w aparaty słuchowe? Karencja zlecenia ZPO wynosi 5 lat czy os. ze znacznym st.niepełnospr. ta karencja nie dotyczy?

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1262
  • Pomógł? 74
  • Mazowiecki OW
Odp: Ustawa dot. osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2018, 14:59:58 pm »
Czy ta ustawa odnosi się również do refundacji zaopatrzenia w aparaty słuchowe? Karencja zlecenia ZPO wynosi 5 lat czy os. ze znacznym st.niepełnospr. ta karencja nie dotyczy?

Jeżeli ma orzeczenie ze znacznym stopniem niepełnosprawności to tak. Musi je okazać podczas potwierdzania zlecenia w NFZ.
Cytuj
Podstawowym dokumentem jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnospra­wności,
wydawane przez powiatowe, miejskie lub w przypadku od­wołania się - wojewódzkie
zespoły do spraw orzekania o nie­pełno­sprawności. Równorzędne z tymi
orze­cze­niami są: ?orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej wydane przed
1 stycznia 1998 r. przez Komisje Lekarskie do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia ?
orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub
niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez orzecznika ZUS ?
orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie
rolnym, pod warunkiem uzyskania przez tę osobę prawa do zasiłku pielęgnacyjnego,
wydane przez KRUS przed 1 stycznia 1998 r. ? orzeczenie o zaliczeniu do I grupy
inwalidztwa wydane przez komisje lekarskie MON, MSWiA przed 1 stycznia 1998 r.
na podstawie odrębnych przepisów dotyczących niez­dol­no­ści do służby ? wyroki
sądowe ? legitymacja inwalidzka, jeśli po­twierdza posiadanie znacznego stopnia
niepełno­spra­wności.
UWAGA! W orzeczeniu musi być wskazanie do stałej lub
długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w
związku ze zna­cznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2018, 16:32:04 pm wysłana przez cilazapril »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline ann.el

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Pomógł? 2
Odp: Ustawa dot. osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2018, 10:28:01 am »
A pomoglibyście mi w jednej kwestii? W art. 47 ust. 1b otrzymuje brzmienie:

?1b. Prawo do wyrobów medycznych, na zasadach, o których mowa w ust. 1a, przysługuje również świadczeniobiorcom posiadającym orzeczenie:

1) o znacznym stopniu niepełnosprawności;

2) o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.?;

A zmiana dotyczy osób:

Wprowadzona zmiana związana jest z tym, że w przypadku osób, które nie ukończyły 16 lat nie określa się stopnia niepełnosprawności (czyli nie są objęte ustawą o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, która weszła w życie 1 lipca 2018 r.), natomiast niepełnosprawność pojawiła się po urodzeniu (czyli nie są objęte ?Ustawą Za Życiem?)."

Czyli tym (osób, które nie ukończyły 16 lat) nie określa się stopnia niepełnosprawności? i jeszcze coś przysługuje?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1746
  • Pomógł? 193
  • Podkarpacki OW
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 


* Kalendarz Świadczeniodawcy

Listopad 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 [20] 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Nie znaleziono żadnych wydarzeń w kalendarzu.

* Szukaj


* Shoutbox

Odśwież Historia
  • Nie ma jeszcze żadnych wiadomości!

* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 67
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 6
  • Kropka Użytkownicy online:

* Aktywni

Paweł Paweł
7712 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
2861 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2179 Wiadomości
Michał Michał
2154 Wiadomości
maciek777 maciek777
2134 Wiadomości
09061303
1746 Wiadomości
bart bart
1477 Wiadomości
Przemyslaw Przemyslaw
1266 Wiadomości