collapse

Reklama


Autor Wątek: Nowy format rachunku  (Przeczytany 3910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Weronika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 116
  • Pomógł? 0
Nowy format rachunku
« dnia: Czerwca 01, 2018, 09:20:54 am »
Witam

Przy wystawianiu rachunku wyskoczył mi komunikat:


Cytuj
Zgodnie z komunikatem  NFZ dla świadczeniodawców z dnia 18 października 2017 r. przypominamy, iż rozliczenia doświadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych, świadczeń zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz rozliczenie deklaracji POZ/KAOS  wykorzystaniem komunikatu XML REF (RFX) możliwy będzie do 30 czerwca 2018 r.
Od 1 lipca 2018 r. obowiązującym formatem dla rozliczeń świadczeń będzie komunikat XML typu "RACH" (eRachunek), "FAKT" (eFaktura) lub "NOTA" (eNota).
Czy utworzyć rachunek w formacie RFX ?

Czym rożni się wystawienie rachunku jak do tej pory w postaci RFX do tych nowych zaleceń. Który z z nich  wybrać i przede wszystkim jak je wykonać?

Bym była wdzięczna za sugestie...

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 01, 2018, 10:19:42 am »
Sam wystawienie - tylko wyborem rodzaju dokumentu jaki do tej pory drukowałaś (czyli wystawiałaś, ale z racji, że RFX dla wszystkich rodzajów był taki sam, to dopiero przy wydruku się wybierało). Możesz wybrać eFakturę, eRachunek, eNotę - co się pod nimi kryje, to raczej wiadomo. Plusem rozwiązania jest to,  że (jak nie pozmieniasz przy generacji nic w ramach dodatkowych opcji, nie musisz dostarczać wersji papierowej do NFZ, wystarczy sama elektroniczna.
Praktycznie od momentu jak weszło (jakieś 4 lata temu) używane i sprawdzone - działa.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 04, 2018, 11:06:15 am »
Podpowiedzcie mi proszę na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy tych efakturach.
U nas do tej pory upierali się przy papierowych więc nie uruchamiałem e, ale z początków wdrożenia u innych pamiętam, że były problemy z nazwami firmy itp.
Czy to się już coś zmieniło czy dalej musi być kropka w kropkę jak na portalu?

Pozdrawiam

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1622
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 04, 2018, 11:20:33 am »
Cytuj
U nas do tej pory upierali się przy papierowych więc nie uruchamiałem e, ale z początków wdrożenia u innych pamiętam, że były problemy z nazwami firmy itp.
W SZOI wyrzuca z tytułu niezgodności nazwy przypisanej do rachunku, ale rachunki zatwierdzają i księgują. Luksus polega na tym, że wysyłasz i zapominasz.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 04, 2018, 11:37:47 am »
Cytuj
U nas do tej pory upierali się przy papierowych więc nie uruchamiałem e, ale z początków wdrożenia u innych pamiętam, że były problemy z nazwami firmy itp.
W SZOI wyrzuca z tytułu niezgodności nazwy przypisanej do rachunku, ale rachunki zatwierdzają i księgują. Luksus polega na tym, że wysyłasz i zapominasz.

U mnie jest ten problem, że od lat walczę z NFZ o poprawę nazwy firmy w jednym z pól na portalu, co przenosi się później na pliki umów.
Co ciekawe na 4 pliki umów w jednej mam już od kilku miesięcy poprawną nazwę a w pozostałych burdel po staremu..
Zamiast sp z o.o. lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mam spółka z ograniczo..

Pozdrawiam

Offline C.M. Legionów w Lęborku

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 667
  • Pomógł? 43
  • Centrum Medyczne "Legionów" w Lęborku
    • C.M. Legionów w Lęborku
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 04, 2018, 16:22:38 pm »
Miałem to samo, ale w serum. Przy imporcie do PŚ ostrzeżenie o niezgodności nazwy, w praktyce chodziło, że w SERUM zamiast cudzysłowu wskoczyło &quot czy coś takiego i za cholerę nie mogłem poprawić. Zgłosiłem do kamsoft, po 5 minutach było zrobione i jest okej od miesiąca.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 04, 2018, 17:32:41 pm »
Czy w PŚ czy w SZOI jest tak jak napisał cilazapril - niezgodność danych z eDOKa z danymi przypisanymi w NFZ do rachunku. Pytanie teraz czy poprawiać po stronie programu niestety czasem przez producenta, bo dane brane są z licencji, czy po stronie NFZ - lepiej tam, gdzie jest nie do końca tak jak trzeba.
Albo temat zostawić w spokoju, bo NFZ do tego podchodzi tylko ostrzeżeniem i rachunki księguje. Tym bardziej, że rozbieżność może dotyczyć różnicy w małych i dużych literach i już będzie nie tak (sprawdzane na tel. z NFZ).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 04, 2018, 18:07:44 pm »
Ja olewam temat. NFZ od lat księguje rachunki. Żaden OW NFZ nie robi z tym problemu.
Nawet gdy NIP jest niezgodny (bo jest jakaś cesja) to NFZ księguje e-dokumenty mimo ostrzeżeń.
Poza tym to bezsens aby system wyrzucał ostrzeżenia gdy ktoś w systemie NFZ ma wpisane "sp. z.o.o" a w innym "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością".
To o czym pisze Piotr, to pewnie jakaś zaszłość historyczna spowodowana przez nadmiernego fana optymalizacji, który założył, że świadczeniodawcy nie będą mieć długich nazw i ucina do liczby znaków, która się mieści w polu bazodanownym, które jest na to przeznaczone.

Offline halina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Pomógł? 0
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 04, 2018, 14:45:24 pm »
Pytanie do biegłych w temacie:

rachunek .ERX po wgraniu na SZOI ma status "do zatwierdzenia", natomiast w kolumnie rodzaj wciąż widnieje "rachunek papierowy". SZOI błędnie go rozpoznaje, natomiast nie wyskoczył żaden błąd ani ostrzeżenie. Co z tym fantem zrobić? Wietrzę problemy z płatnością.

Edit:
Coś mi się zdaje, że tu jest pies pogrzebany:
Pytanie z innego wątku:
"przy eRachunku w "Informacjach dodatkowych w "Interpretacji dokumentu" wybrać DE- e Dokument czy DP - Dane elektroniczne dla dokumentu papierowego ?
Odpowiedź mądrej głowy:
DE czy DP zależy od tego czy chcesz zanosić papierowy rachunek/fakturę/notę do NFZ (DP) czy nie (DE).

Jeśli więc wybiorę DE, to wówczas rachunek powinien zostać rozpoznany przez SZOI jako elektroniczny i jako taki nie wymaga już wersji papierowej. Natomiast jeśli wybiorę DP, to wtedy oprócz wersji elektronicznej muszę dostarczyć papierową, am I right?
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2018, 14:55:07 pm wysłana przez halina »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 04, 2018, 18:07:06 pm »
No right jesteś. Doślij teraz papiery i zatwierdzą rachunek bez problemu.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline olusza

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Pomógł? 4
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 09, 2018, 15:50:33 pm »
Jak drukujecie dla celów księgowych z Pś efakturę czy enotę??w Szoi jest opcja pobierz i wszystko ładnie się otwiera,a w Pś jest faktura(DE) pobierz,ale gdy pobieram nie ma formy dokumentu tylko wersja xml z ciagiem znaków i cyfr jak to zmienic?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 09, 2018, 17:43:16 pm »
Ewentualnie z programu do rozliczeń wydrukować jak do tej pory i nie kombinować :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Nowy format rachunku
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 09, 2018, 22:02:28 pm »
Niestety tak właśnie trzeba robić.
Na PŚ nie znalazłem nigdzie podglądu e-faktury tak jak na SZOI. PŚ udostępnia jedynie pobranie pliku XML, który jest do nich wysyłany. Na potrzeby księgowe, trzeba wydrukować fakturę z programu, który jest używany do rozliczeń.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 83
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 7
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]