collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED a RODO  (Przeczytany 4925 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
KS-SOMED a RODO
« dnia: Maja 28, 2018, 10:34:10 am »
Hej, zapewne większość z Was już czytała opis aktualizacji KS-SOMED do wersji  2018.01.1.00, gdzie jedną z ważniejszych zmian (choć nie jedyną) jest wdrożenie mechanizmów spełniających wymogi RODO.
Jestem ciekaw waszej opinii na ich temat i tego czy i kiedy zamierzacie to wdrożyć w placówkach będących pod Waszą opieką. Ja już widzę miny pracowników przychodni jak im przekażę radosną wiadomość, że KS-SOMED jest "RODO READY" i jak teraz będzie wyglądała ich praca :)

oczywiście rozumiem powody dla których powstało RODO, ale czy czasem część z nowych mechanizmów nie przegina?
czemu wyszukiwanie pacjenta (nowe okno), ma być tak utrudnione? Przecież szukając papierowej kartoteki pacjenta w szafce kartotekowej też patrze na dane innych pacjentów (żeby znaleźć kartotekę właściwego pacjenta). Czy w związku z tym powinienem stworzyć teraz rejestr na kartce i zapisywać dane pacjentów, na który spojrzy rejestratorka?

Podam przykład, dla którego nowe okno może się nie sprawdzić. Noworodek bez nr PESEL, któremu zmieniono nazwisko (bo np. matka doszła do porozumienia z ojcem) i czasami adres zamieszkania. Do tej pory mogłem wyszukać pacjenta tylko po dacie urodzenia i zmienić odpowiednie dane. Teraz, w sytuacji kiedy będzie więcej niż jeden pacjent, który się urodził danego dnia nie będę w stanie wyszukać odpowiedniego.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 28, 2018, 11:06:41 am »
Nie wiem jak kartoteki papierowe. Nie znam się. Ale... ale pacjent ma prawo zażądać informacji kto przeglądał jego dane osobowe. O ile czytałem RODO, to takie coś jest tam zawarte. Jeśli tu jest zgoda, to idźmy dalej. Jeśli na liście jest imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, adres zamieszkania, to jakie dodatkowe dane kwalifikują się do tego, by uznać iż przeglądano dane osobowe? Według mnie, to wystarcza. Więc skoro te dane się wyświetliły, to mamy ich przetwarzanie. I trzeba to zanotować. Gdyby nie nowa lista, praktycznie należałoby zalogować, że każdy lekarz, każda pielęgniarka, każda rejestratorka codziennie przeglądała dane osobowe każdego pacjenta.
Co do tego, że jest to spore utrudnienie, pełna zgoda. Ale cóż. Systemy bankowe działają tak od lat.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 28, 2018, 11:20:48 am »
Na kartotekach papierowych nie trzeba się znać, wystarczy się zastanowić jak można znaleźć właściwą kartotekę nie przeglądając danych osobowych zawartych na innych?
Żeby była jasność. Moim zamiarem zakładając ten wątek, nie było stwierdzenie "jaki ten Kamsoft zły, jak utrudnił wszystkim pracę" bo wiem, że zrobiliście to co wg Was należało zrobić i wiem, że to że w systemie papierowych kartotek czegoś nie da się zrobić to nie znaczy, że w KS-SOMED nie należy tego robić.
Chodzi mi bardziej o to, że tak naprawdę RODO jest bardzo elastyczne i dużo rzeczy zależy od naszych decyzji i niestety dużo też później zależy od interpretacji urzędników i podczas rozmów z prawnikami zajmującymi się RODO słyszałem niejednokrotnie odpowiedź: "nie wiem, zobaczymy po pierwszej kontroli/sprawie/nałożonej karze".

Chciałem w tym wątku przeczytać opinie innych administratorów/użytkowników someda jak oni to widzą i jak to u nich wygląda/będzie wyglądać.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 28, 2018, 12:56:33 pm »
Racja jest po jednej i drugiej stronie - dlatego najlepiej dać wybór administratorowi jak chce mieć ten temat ogarnięty i dać te szukajki na opcję. Każdy zdecyduje sam za siebie i po sprawie.
----
edit: ale jak doczytałem na szybko, to chyba jest to na opcję włączenia trybu.
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2018, 13:05:22 pm wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline cobratw

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Pomógł? 14
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 28, 2018, 12:57:16 pm »
A mi kamsoft powiedział, że to jest zrobione żeby logi były mniejsze, bo wszystko  ma być zapisywane kto zapisał w terminarz i przeglądał.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 04, 2018, 09:43:05 am »
Wiem, że KS-SOMED i KS-PPS są gotowe na RODO, a co z KS-ADMED? Przecież w nim też są przechowywane dane osobowe.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline dbfr

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Pomógł? 3
    • Blog o rozwiązaniach informatycznych dla branży medycznej
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2018, 13:07:14 pm »
a co to znaczy "gotowe na rodo"? :)
http://itwmedycynie.pl - Blog o rozwiązaniach IT dla branży medycznej

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 20, 2018, 13:36:05 pm »
a co to znaczy "gotowe na rodo"? :)

tzn potrafią już skutecznie utrudniać pracę ;-)

Pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 20, 2018, 21:04:00 pm »
hehe

a tak na poważnie to skoro KS-SOMED jest gotowy na RODO co m.in. oznacza, że w logach zapisywana jest informacja kto przeglądał dane osobowe to czy KS-ADMED też jest gotowy na RODO i zapewnia taki mechanizm? Jeżeli nie, to czemu tak się dzieje, że dwa produkty, a raczej dwa zespoły programistów jednej firmy inaczej do tego podchodzą?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Pomógł? 2
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 20, 2018, 21:30:18 pm »
Kamsoft  powołuje się na systemy bankowe "w których tak jest od lat" . Otóż jestem pracownikiem jednego z największych banków w Polsce i po dziś dzień, nawet pomimo wdrożenia RODO po wpisaniu nazwiska lub imienia i nazwiska otrzymuję  listę klientów. Skąd taka wiedza ?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 20, 2018, 21:35:11 pm »
myślę, że Panu MK nie chodziło o to że tej listy nie dostaniesz, tylko o to że w logach zostanie zapisana informacja o tym, że listę tych klientów przeglądałeś. Poza tym może działa to w banku inaczej niż w "starym oknie wyboru pacjenta" w SOMED (pokazuje w locie pacjentów, którzy spełniają wpisane kryteria), tzn. że najpierw wpisujesz imię i nazwisko, musisz wcisnąć przycisk "szukaj" i dopiero zostanie wyświetlona lista.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Pomógł? 2
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 20, 2018, 21:51:45 pm »
Zgadza się. Faktycznie listę dostaje po naciśnięciu enter.

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Pomógł? 2
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 20, 2018, 22:23:32 pm »
Niestety w somedzie musimy wstrzelić się dokładnie.  Przydała by się choćby lista po wpisaniu dokładnie nazwiska i imienia.  A tak rejestracja wydłuży się trzykrotnie. To bardzo newralgiczny  punkt pracy w systemie. Szczególnie przy rejestracji telefonicznej.  Szkoda że Kamsoft  zastosował opcję zero jedynkową. Powinien być szerszy wybór  dla tej czynności.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 20, 2018, 22:37:50 pm »
No to w temacie wyszukiwania pacjentów pod kątem tego, jak działa to w Medisie (ta sama firma, system RODO ready, więc chyba możliwe do wdrożenia w Somedzie).
Będąc na liście wyboru pacjenta, wyszukiwanie działa jak do tej pory - nie pojawia się żadne dodatkowe okienko, bo i po co (przynajmniej ja tak uważam). Natomiast co mamy na liście tychże pacjentów - lista składa się z kolumn dajmy na to PESEL, nazwisko, imię, adres;data urodzenia i reszta, która teraz nie jest ważna, nie są do dane osobowe. I mamy tak dla pacjenta o danych wirtualnych :
Cytuj
PESEL;nazwisko;imię;adres;data ur.
dane odkryte
------------------------------------------
01011000001;MYSZOŁÓW;GNIEWOMIR;14-104 KRAKÓW, TKACKA 15;1910-01-01

dane zakryte
------------------------------------------
*******0001;MY******;GN*******;********;*******
Kwestia adresu i daty urodzenia - nie pamiętam dokładnie czy całe dane są zakryte czy nie, a lekarze, którzy składają zażalenia na Somed, a pracują w Medisie, tego nie wspomnieli.
Przy wyszukiwaniu możemy wprowadzić spokojnie ciąg "MYSZ;GNI" i pojawiają się na liści wszyscy pacjenci spełniający kryterium oczywiście z danymi wygwiazdkowanymi. Czy takie wyświetlanie jest już podglądem danych osobowych - nie (zresztą Medis tak ma). Czy ułatwia życie - oj tak.
Dodatkowo - ile znaków ma być wyświetlane w formie jawnej można dać na opcję. W końcu to Administrator decyduje o formach zabezpieczenia. Tym sposobem mamy rozwiązany temat, że producentowi ktoś coś zarzuca.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED a RODO
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 21, 2018, 10:25:42 am »
Popieram w całej rozciągłości. To administrator KS-SOMED (wspólnie z ADO lub IODO) powinni decydować o tym jakie powinny być zabezpieczenia wdrożone. Powinno być kilka (a może kilkanaście czy kilkadziesiąt) "RODOopcji" do wyboru. Obecne podejście: "włączcie wszystkie zabezpieczenia albo żadne" nie jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, że jak widać w różnych programach tego samego producenta podejścia są różne.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 114
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]