collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)  (Przeczytany 3670 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Zgłosiła się pacjentka, której apteka nie chce wydać leków ponieważ twierdzi, że recepta o danym numerze była już zrealizowana. Chciałem się dowiedzieć czy gdzieś w KS-SOMED mogę wyszukać wystawione recepty po numerach, które zostały im przydzielone. Czy macie jakieś doświadczenie ze zdublowanymi numerami recept?

PS. W KS-SOMED jest zablokowana możliwość kolejnego drukowania recepty.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 04, 2018, 11:32:43 am »
Spróbuj Gabinet->Elementy wizyty->Recepty i tam na dole masz możliwość szukania po numerze recepty. Ustaw na górze jak najszersze filtry i powinno się znaleźć cokolwiek. Jednak moim zdaniem problem nie leży po stronie aplikacji do pisania recept (chociaż różnie bywa), tylko po wyjściu pacjenta z receptą się coś mogło podziać (np. ksero) albo błąd jest, gdzieś po stronie SKR w aptece (bywało, że taki komunikat zgłaszany był przez SKR w aptece kamsoftowej jak siadła, o ile dobrze pamiętam, komunikacja z OSOZem).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 04, 2018, 15:18:47 pm »
W elementach wizyty recepta będzie o ile wystawiono rzeczywiście receptę w systemie KS-SOMED. Aczkolwiek tutaj nie spodziewałbym się dubli. Podczas zapisu recepty do bazy jest zawsze sprawdzane, czy taka recepta w bazie już jest. Jeśli tak, pojawi się wyjątek. O ile baza nie jest uszkodzona czyli wszystkie wyzwalacze prawidłowo działają, nie ma mowy o dublu w tai sposób powstałym.
Co innego wydrukowanie pustej recepty z numerem. Ponieważ jest to wydruk pustej recepty, to oczywiście nie znajdziemy go w oknie recept, bo system nie wie nic o rzeczywistej wypisanej recepcie, skoro to poza nim. Ale i tu zawsze, podczas wydruku takiej recepty jest jej numer zapisany w rejestrze tym samym z jakiego korzystam "normalna" recepta.  Tyle, że rejestr ten nie jest dla użytkownika widoczny. Było to szczegółowo opisane w biuletynie do wersji 2013.03.0.03.

 

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 04, 2018, 16:55:22 pm »
@09061303 dzięki. Szukałem tam ale jakieś zaćmienie mnie musiało dopaść, że nie sprawdziłem "dolnych" filtrów. Pustych recept nie drukujemy z KS-SOMED, gdyż mamy jeszcze duży zapas recept wydrukowanych przez drukarnie (zupełnie inne pule).
Sprawdziłem i faktycznie pokazuje się tylko ta jedna recepta. Czyli to problem w aptece? Czy w takiej sytuacji pacjentka powinna iść do innej i tam jej zrealizują?
@MK jak zwykle dzięki za cenne uwagi.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 04, 2018, 17:22:29 pm »
Puste recepty - sprawdzałem kiedyś i wyszło, że taniej drukować puste drukarni chyba, że masz bardzo tanią drukarkę w eksploatacji i papier. Inna sprawa - trochę trzeba drukarki pilnować, bo przy wydruku na receptówce wielu stron na raz różnie z pobieraniem papieru jest, więc mniej to wygodne, ale oczywiście w Somedzie działa ok.
Mały offtop dla użytkowników PPSa (chociaż może się zmieniło coś) - drukowanie pustych recept bez danych pacjenta i z uwzględnieniem "modyfikowanego" nagłówka z karty miejsca wyk. (domyślny jest zbyt ogólny niestety) --> niemożliwe. Niestety tylko drukarnia.

Czy w innej zrealizują - nie wiadomo. Problem może wynikać z tego powodu, że rzeczywiście recepta jest już zrealizowana wcześniej (np. jak już wspomniałem ksero) i wtedy nie zrealizują/nie powinni. Jak występuje jakiś błąd w SKRach, to też farmaceuta nie może do końca tego wiedzieć. W przypadku, który do mnie dotarł, sprawa została "wykryta" po masowości zgłaszanych komunikatów o zdublowanych receptach - praktycznie wszystkie wylatywały jako zdublowane.
Wiadomo - poszkodowany zawsze pacjent, bo można go odesłać i powiedzieć, że z receptą wszystko OK tylko, że da to tyle, że pacjent w kolejnej aptece znowu może to samo usłyszeć (oczywiście zakładam, że pacjent Bogu ducha winien i nie kombinator).
Można teoretycznie wystawić nową receptę, tamtą zniszczyć, no i przychodnia niby jest wtedy wobec pacjenta OK. Zależy jednak, co jest na recepcie, bo pacjent może kombinatorem jednak być.
Pytanie czy to pojedynczy przypadek czy było ich więcej - odosobniony + jakieś ciekawe leki, to wygląda podejrzanie.
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2018, 17:24:36 pm wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 04, 2018, 17:23:48 pm »
albo lekarz wydrukował 2 razy [jeśli nie ma blokady włączonej]

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 04, 2018, 17:26:41 pm »
Też tak może być, ale powinien sam z siebie wiedzieć, żeby pacjentowi nie dać dwóch recept.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 04, 2018, 20:31:23 pm »
1. Czy nie przywracałeś bazy danych?

2. Czy jesteś pewien, że system na którym pracujesz sam nie przywrócił się (w tym bazy danych) wskutek nieprawidłowego zamknięcia systemu i automatycznego skorzystania z opcji "ostatnia dobra konfiguracja"?

3. Czy jesteś pewien, że nie wydarzyła się taka sytuacja, że ktoś z SNRL pobrał tą pulę recept, którą wgrałeś do Somed i skorzystał z niej drukując na kartce A4 trzy recepty i wypisując je ręcznie albo zlecając druk do drukarni i wypisując receptę ręcznie?

4. Czy masz możliwość uzyskać zdjęcie/skan problemowej recepty z apteki?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 06, 2018, 22:59:13 pm »
ad. 1. Nie nie przywracałem.
ad. 2. System win server 2008r2 stabilny i nic się złego nie działo.
ad. 3. Tylko ja mam dostęp do SNRL i nikt prócz mnie (i ewentualnie drukarni jak drukujemy puste recepty) nie ma dostępu do pobranych pul.
ad. 4. Oczywiście, że mam skan.

Tak jak już wcześniej pisałem: lekarz nie ma możliwości powtórnego drukowania recept.
To pojedynczy przypadek a na recepcie jeden lek na nadciśnienie.

PS. Pani doktor twierdzi, że w innej przychodni gdzie pracowała, KS-SOMED kiedyś rozbijał leki na dwie recepty i obu receptom nadawał taki sam numer. Z doświadczenia wiem jednak, że to że tak twierdzi nie znaczy że tak faktycznie było ;)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 09, 2018, 09:00:36 am »
Problemu raczej nie szukałbym w Somedzie jeżeli blokada ponownego wydruku jest opcją przychodni. Od włączenia tej opcji jeszcze nie zdarzyło mi się żeby NFZ zgłosił dubel z prośbą o wyjaśnienia.

Czy to jest pula recept prywatna którą dostarczył Ci lekarz?
Jeżeli tak, to możliwe, że cześć zakresu który przekazał, dostarczył też do drukarni i korzysta z tych samych numerów w systemie i "papierowo". Stąd duble.

Jeżeli to pula wygenerowana przez was to dopytaj czy ktoś z administracji nie wykorzystał części numerów i nie przekazał ich do drukarni do wydrukowania pustych bloczków na wypadek wizyty domowej lub awarii systemu.

Jeżeli zaistniał jeden z powyższych przypadków to takich recept będzie więcej niż jedna.

Gdyby jednak było inaczej, to proponuję szybki kontakt z NFZ i zgłoszenie podejrzenia fałszerstwa recepty z prośbą o weryfikację.
Czasami zdarzają się takie sytuacje. NFZ będzie wiedział przez jakiego lekarza była wystawiona recepta z tym numerem (zapewne nie będzie to nikt z waszych lekarzy). Możliwe, że takich podrobionych recept krąży więcej i np. są realizowane na drugim końcu polski.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 09, 2018, 10:04:56 am »
Przed chwilą od znajomej farmaceutki dowiedziałem się że kilka razy w swojej pracy miała podobne sytuacje i okazywało się że pacjentka przychodziła z kilkoma receptami (np. wystawionymi na kolejne kuracje miesięczne) i farmaceuta w aptece zaczytał do systemu numer kolejnej recepty a nie tej właściwej i dlatego później pacjentka nie mogła zrealizować takiej recepty.
Podejrzewam, że tutaj właśnie tak było.

PS. Mamy pule tylko "przychodniane" i tylko ja nimi dysponuję.
PS. Znajoma farmaceutka powiedziała, że kiedyś widziała dwie różne recepty od tego samego lekarza, wystawione w tym samym dniu z takim samym numerem recepty i podobno tak to program (niestety nie wie jaki) wydrukował.

Dzięki wszystkim za cenne informacje.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Zbychu

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 116
  • Pomógł? 12
  • Mazowiecki OW
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 10, 2018, 08:48:14 am »
PS. Znajoma farmaceutka powiedziała, że kiedyś widziała dwie różne recepty od tego samego lekarza, wystawione w tym samym dniu z takim samym numerem recepty i podobno tak to program (niestety nie wie jaki) wydrukował.

Dzięki wszystkim za cenne informacje.

U nas była podobna sytuacja KSPPS jak drukowaliśmy dla niektórych lekarzy czyste recepty z puli. Były momenty, że wracało po 10 osób dziennie ze zdublowanymi receptami. Po zgłoszeniu usłyszeliśmy, że to niemożliwe. Szukaliśmy rozwiązania problemu i ewidentnie wina leżała po stronie programu. Skończyło się na tym, że na nowo zaczęliśmy zamawiać recepty w drukarni i problem zniknął.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 10, 2018, 12:25:17 pm »
Dziwna sprawa - oczywiście zakładam, że przeanalizowaliście temat dokładnie i na pewno wychodziły duble z PPSa (no i w konfiguracji też nie było coś namieszane), a przykładowo lekarz nie drukował drugi raz recepty. Tylko, co prawda, w jednym miejscu z PPSa drukowane mam recepty, ale przez jakieś 5 lat ani jedna się nie zdublowała i ani razu problemu nie było.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Zbychu

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 116
  • Pomógł? 12
  • Mazowiecki OW
Odp: KS-SOMED - wyszukiwanie recepcie po jej numerze (zdublowane numery)
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 10, 2018, 13:11:16 pm »
Było tak, że lekarz miał swoje czyste recepty drukowane z puli i korzystał z nich np. w punkcie szczepień, gdzie nie było komputera oraz wystawiał recepty z komputera w gabinecie. Temat był sprawdzony bardzo dokładnie i nie było możliwości wystawienia drugi raz takiej samej recepty. Wydawało się to niemożliwe i do tej pory nie wiemy co było przyczyną ale miało miejsce. I tak jak pisałem, jak zaczęliśmy zamawiać w drukarni problem zniknął.
Obecnie drukujemy jakieś pojedyncze recepty na wypadek awarii i też nie ma problemu ale jak drukowałem co jakiś czas 100szt na raz wtedy trafiały się duble.
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2018, 13:13:24 pm wysłana przez Zbychu »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 114
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 8
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]