collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty  (Przeczytany 1994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Program z niewiadomych przyczyn, raz na jakiś czas podczas wystawiania recept dodaje dopisek "pro auctore". Problem polega na tym, że:
1. Pacjent, któremu wystawiono leki nie jest lekarzem wystawiającym receptę
2. Lekarz ma wczytaną do programu tylko pulę recept podmiotu (a nie swoją prywatną) - skąd zatem został pobrany numer recepty?
3. Za jednym razem było wystawiane kilka recept na te leki (z późniejszymi datami realizacji) i część recept taki dopisek posiadało a część nie.

Czy przeglądając wizytę pacjenta podczas, której wystawiano receptę można gdzieś sprawdzić czy recepta była wystawiana z opcją "pro auctore" lub "pro familia"?
Lekarz, który zgłosił ten problem poinformował, że takie przypadki zdarzały się również w innej przychodni, w której pracował z wykorzystaniem KS-SOMED, może to więc oznaczać, że problem nie dotyczy konkretnej wersji programu.
Od znajomej farmaceutki z naszego dowiedziałem się że co jakiś czas pojawiają się u niej w aptece pacjenci z takimi błędnymi receptami nie wystawionymi przez naszą przychodnie, więc problem nie dotyka tylko naszej instalacji.

Problem zgłosiłem przez MRK, ale jestem ciekaw czy wśród użytkowników forum też ten problem się pojawił. A może lekarz wystawiając receptę gdzieś popełnia błąd (chociaż nie wiem czemu program nie porównuje pesela pacjenta z peselem lekarza wystawiającego receptę), którego ja nie dostrzegam (a już kilka zgłoszonych mi "błędów" wynikało z błędnego wystawiania recepty, które uświadomiłem lekarzowi).
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 16, 2018, 15:18:50 pm »
Nigdy nie słyszałem o takim zachowaniu systemu.

Nie masz może zdefiniowanego dodatkowego wzorca wydruku recepty na którym taki dopisek występuje na sztywno?
Może lekarz klika zbyt szybko i wybiera taki formularz bezwiednie?

Przy losowych zachowaniu systemu, warto sprawdzić też czy są wszystkie rekordy zerowe (Serwis->Testy->Sprawdź poprawność).
Zaznacz tylko rekordy zerowe i zobacz wynik. Jeżeli brakowało jakiegoś rekordu to możliwe, że był on odpowiedzialny za tą losowość.

Inne potencjalne źródło problemów, to wykonanie szybkiego przeliczenia statystyk na Oracle. Jeżeli było wykonane przez administratora, to najlepiej wykonać pełne przeliczenie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2018, 15:20:58 pm wysłana przez Sorn »

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 16, 2018, 16:18:23 pm »
Spróbujemy w najnowsze wersji nieco zmienić działanie karty. Przypuszczam, że na karcie lekarz czasem się omsknie i wciśnie CTRL+A. To jest skrót na Pro Autore, zdaje się, że działa nawet, gdy nie mamy aktualnie wybranej zakładki z "dopiskami"

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 16, 2018, 22:48:20 pm »
Jak postawiłem lekarza "pod murem" i powiedziałem, że jest czarno na białym w programie, że kliknął to stwierdził, że faktycznie mógł kliknąć "bo ta myszka czasami dziwnie pływa" :) także ta kwestia jest wyjaśniona - nie jest to błąd programu.
Skoro jednak w jednej aptece mieli kilka takich przypadków z innych przychodni to pewnie można by coś zmienić w umiejscowieniu przycisków lub modyfikacji skrótów.

[narzekanie]]Panie @MK skoro poruszył Pan temat skrótów :) Wiem, że czasami logiczne wydaje się użyć takich a nie innych skrótów, ale niejednokrotnie dobór skrótów w KS-SOMED mocno mnie zirytował. Ja osobiście jestem zdania, że wykorzystywanie uniwersalnych skrótów do innych celów niż są one wykorzystywane w większości programów to błąd. Przecież ctrl+a służy generalnie do tego aby zaznaczyć całość tekstu, a w somedzie? Czasami owszem do zaznaczenia całego tekstu, ale czasami jak tutaj do włączenia/wyłączenia opcji, innym razem do przejścia do zakładki "A" - a jak mnie denerwuje jak czasami pomimo, że zakładka o takiej nazwie jest to skrót nie działa :) albo taki ctrl+c podobna sytuacja[/narzekanie] :)

Niemniej jednak uważam, że są tu jeszcze dwie kwestie do rozważenia:
1. Umożliwienie wystawienia recepty pro autore tylko jeżeli pesel pacjenta jest identyczny z peselem lekarza wystawiającego
2. Czy to właściwe, że program umożliwia wystawienie recepty PA wykorzystując numer recepty z puli recept lekarza, ale na potrzeby pracy w określonym podmiocie medycznym. Jeżeli lekarz nie pracowałby w tym podmiocie to co prawda nie musiałby już podpisywać umowy z NFZ na wystawianie recept refundowanych (tak mi się przynajmniej wydaje), ale jest zobligowany do uzyskania danych dostępowych umożliwiających pobranie odpowiednich pul recept z systemu NFZ. Wydaje mi się że nie można wykorzystywać puli recept podmiotu leczniczego do wystawiania recept pro auctore tylko trzeba użyć "prywatnych". Oczywiście nie mam na poparcie żadnych przepisów, ale jutro jak czas pozwoli postaram się poruszyć tą kwestię w swoim OW NFZ.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 17, 2018, 09:29:43 am »
Z tymi skrótami to jest duży problem. Jasne, ctrl+A zaznacza cały tekst. Ale ma to sens w edytorze tekstu, nie wiem, w programie graficznym i tka dalej i tak dalej. Ale co niby na formatce, takiej jak karta leku, taki skrót miałby zaznaczyć? Dobra, cały tekst w danej kontrolce. Tyle tylko, czy to tak na prawdę komuś potrzebne? Idąc takimi ścieżkami musielibyśmy większość kombinacji klawiszy mieć wyłączonych z użycia, no bo wiele programów wykorzystuje ją w taki sposób (notabene tak wyłączone mamy CTRL+C, CTRL+V, CTRL+X - to już klasyka   ;) ).
A wiele klientów marudzi: gdzie działanie z klawiatury? Dlaczego musze używać myszki? Trudno w takiej sytuacji dogodzić wszystkim. Dlatego staramy się zachować przynajmniej spójność w naszym systemie i w przypadku podstawowych funkcji (F1, F3,F4,F8 itp.) ale dla reszty? cóż, reszta skrótów rozwija się z danym okienkiem i nawet często nie ma możliwości ujednolicenia, bo jak tu zmienić skrót używany przez kilka lat?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 17, 2018, 10:17:54 am »
Zgadza się że ciężko dogodzić każdemu, ale ja nadal pozostaje przy swoim, że "klasyki" nie powinno się ruszać :)

A można się dowiedzieć czemu czasami aby wykasować cały tekst wystarczy wcisnąć DELETE a czasami CTRL+DELETE?

Zawsze mnie też zastanawia czemu czasami wystarczy zacząć pisać w danym polu i wyświetlają się pozycje pasujące do tego co wpisaliśmy a czasami nie można nic wpisać tylko trzeba kliknąć w przycisk trzech kropeczek?
Przykład:
-w module Zestawienia, Ogólne --> Zlecenia w zakładce Kto wykonał, kto kierował musimy kliknąć w przycisk z trzema kropeczkami żeby wybrać Lekarza
-w module Deklaracje, Lista deklaracji, można wpisać bezpośrednio w polu "Deklaracje pracownika" o jakiego pracownika nam chodzi, chociaż jak klikniemy w przycisk z trzema kropeczkami to pojawi nam się dokładnie to samo okno co w module zestawienia czyli okno wyboru pracownika

Oczywiście takich sytuacji jest więcej, ale akurat w tych miejscach ostatnio mnie to zirytowało :)

Żeby nie było całkowicie offtop to dzwoniłem do Wydziału Gospodarki Lekami w K-P OW NFZ i pani stwierdziła, że wykorzystywanie "podmiotowej" puli recept do wystawiania recept pro auctore jest dopuszczalne i system tego nie odrzuci, ale oczywiście wiąże się z tym, że lekarz musi posiadać pełną dokumentację medyczną, natomiast w przypadku puli recept dedykowanej do wystawiania recept pro auctore dopuszczalne jest prowadzenie dokumentacji uproszczonej.
Czyli pozostaje ewentualnie wprowadzenie ograniczenia wystawienia recepty pro autore tylko jeżeli pesel pacjenta jest identyczny z peselem lekarza wystawiającego.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: KS-SOMED - niepotrzebne dodawanie "pro auctore" podczas wystawiania recepty
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 17, 2018, 12:11:32 pm »
Jeżeli chodzi o skróty, to nic tak nie denerwuje bardziej jak próba skopiowania jakiegoś tekstu z karty pacjenta kombinacją CTR+C. Powoduje to przejście do zakładki C bez skopiowania danych. Zamykasz kartę i dopiero przy próbie wklejenia okazuje się, że w schowku są jakieś starocie.
Takie niby nic, drobna niedogodność ale jednak bywa uciążliwa.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 121
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]